CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 14048|Reply: 62

Bukan menantu pilihan kerana mak mertua mata duitan

Salam.

Aku sebenarnya dah lama berhangin ngan mak mertua aku tu.

Aku dan laki aku dua-dua anak sulung, mak mertua aku ibu tunggal, tapi arwah laki die ada tinggalkan banyak harta untuk dia anak beranak. cukup untuk menyara dia sampai tua lah kekdahnye. (mungkin sebab anak laki sulung, tu yang timbul masalah ni kot)

Masa mula-mula kawan ngan laki aku, aku tak tau pon perangai sebenar mak dia camne. tapi masa bertunang baru aku sedar, first, dia kalau boleh nak kurangkan wang hantaran, siap suruh aku share lagi, walhal masa tu aku tengah belajar. oklah, aku tak amik port sangat. masa berbincang pasal hal pertunangan dalam phone dengan mak aku kemain ramah tamah lagi, tapi bila dia tengok jek rumah aku yang buruk dan kecik (aku dok umah teres bese yang kecik) terus berubah cara bercakap dengan mak aku, macam nak tak nak. kalau nak tau, tak lama lepas kitorang tunang, dia ada message laki aku, suruh laki aku fikir masak-masak nak kawen dengan aku. masa tu, aku punya sedih, ya Allah! hampir putus tunang jugak lah. sampaikan laki aku message balik mak die suruh minta maaf dengan aku. tapi mak die, buat-buat tak paham. mmmm... dari situ aku tau yang aku ni bukan menantu pilihan. (tapi kitorang tetap kawen jugak. heee)

tu kisah sebelum kawen, pas kawen, aku ingat die dapatla terima aku seadanya. rupanya tak! baru 3 bulan kami kawen, dia sibuk ajak aku gi jumpa bomoh sebab aku tak mengandung lagi. stress nya aku masa tu! baru 3 bulan kot! jadahnya nak jumpa bomoh bagai. kebetulan masa tu biras aku baru pas bersalin. nak plak, die cakap depan-depan mak biras aku, malunya lahai! tapi Alhamdulillah seminggu lepas tu, aku disahkan pregnant 6 minggu.

aku ingatkan lepas aku dah mengandung, dapat anak, die takde nak buat kerenah lagi, rupanya tak! kali ni, die tuduh aku sebabkan laki aku jadi kedekut. pastu die bandingkan pulak kami dengan adik ipar dan biras aku. dia kata kami kedekut, sebab tu rezeki sempit, cam biras aku takde control duit adik ipar aku sebab tu murah rezeki. nak menangis rasanya! sebabnya raya puasa kami tak mampu nak bagi die duit raya, baju raya and so on seperti adik ipar dan biras aku bagi. tapi tak perlulah sampai cakap camtu sekali kan. aku tak pernah pon control duit laki aku, sebab kami sama-sama kerja. aku yang banyak tolong laki aku adalah. kebetulan raya time tu, bos aku bagi bonus RM 50, padahal orang lain dapat paling kurang RM 400. tak pelah, dah rezeki camtu. aku pon tak terhagak-hagak transfer RM 50 ke akaun bank mak mertua aku. tapi sikit pon tak de cakap terima kasih. yelah, setakat RM 50, ape lah sangat kan.

baru-baru ni plak, mak mertua aku tuduh laki aku anak derhaka, tak kenang budi dan seperti biasa dia ungkit balik semua yang die pernah bagi ke laki aku, contohnya downpayment kereta, duit hantaran kawen (sebenarnya tu bukan duit mak mertua pon, sebab arwah ayah laki aku dah standby duit tu semua dalam akaun adik beradik die masing-masing, lagipon mak mertua aku tak pernah keje, celah mana datang duit die kan). alih-alih dia cakap, dapat bonus makan sorang. rupanya die ingat laki aku dapat bonus tak ingat nak bagi die. padahal dah dua tahun laki aku keje tempat baru, 1 sen bonus pon tak pernah dapat. bila laki aku cakap tak dapat bonus tahun ni, terus die senyap. pastu laki aku pon cakaplah, selama ni mak die penah Nampak ke kitorang hidup mewah, pergi melancong, makan minum tempat-tempat mewah, astro pon tak mampu pasang, apatah lagi benda lain. terus die alih cerita minta bersabar, yang tak tahan siap Tanya aku tak dapat keje lagi elok ke? ehhh, aku keje dah cukup baik tolong anak die, lagi nak minta lebih-lebih. aku ke yang kena tanggung anak die.

oh, lupa nak cerita yang lepas aku bersalin, adik ipar aku iaitu anak perempuan die penah hasut mak mertua aku join MLM, so mak mertua aku tanpa fikir panjang, melaburkan RM 100,000 ++ untuk anak perempuan kesayangan nya itu. so sekarang ni, dah lingkup, tu yang die tak tentu arah sampai jadi hamba duit sekarang. laki aku pernah cakap, mak die, kalau tak de cash RM 2,000 minimum akan rasa dah miskin sangat.

aku pon rasa cam dah banyak sangat bersabar dengan semua tuduhan-tuduhan die tu. sampai dah jadi cam beban. sekarang ni pon aku rasa cam dah tak nak balik umah die lagi. tak nak bagi anak aku jumpa dengan die lagi kalau boleh. pernah sekali tu aku tak tahan, aku message die, aku cakap, aku minta maaf kalau die rasa kewujudan aku dalam family die buatkan die tak selesa, tak senang. tapi die pusing balik cerita yg menampakkan aku buruk, sampaikan adik-adik ipar aku semua tak nak layan aku lagi. mmmmm.....

aku nak minta pendapat dari korang untuk aku hadapi mak mertua jenis camni. atau aku patut buat hati kering, tak payah balik umah die smpai bila-bila?

hye TT , parah gak kes TT mcm ni ... tp xblh gak xbalik rumah . nanti makin negatif fikiran dia . just buat2 xda pape yg berlaku even terasa sangat perlakuan mak mertua . kene jaga hati suami gak . insyallah suatu hari nanti pasti terbuka hati mak mertua TT ... skrng tabahkan hati . lambat ke cepat rezeki pasti akan ada . tabahkan hati untuk anak n suami TT .. chill ea . faham perasaan yang dialami . teruskan berdoa untuk lembutkan hati mak mertua ... try masak masakan kegemaran mak mertua . dlm hati pasti dia menikmati dan berterima kasih ... cuma ego yang menguasi diri dia .

jgn la gitu uols.. buruk baik, dah jd mak kite dunia akhirat tu.. biarlah die nak buat ape pun, uols redha lah.. senangkan iols cakap? maaf la.. iols x tau nak comfortkan uols cemane.. tp dalam hal ni, iols rase cukuplah uols jadi diri sndiri.. kalo x suke, diam je la.. hal mertua tu, biarlah laki uols yg handle kan.. kalo kite lebih kang, takut jadi penyebab menghasut laki uols bagi nampak uols buruk.. tak nak la ending buruk2..

iols harap uols bertabah.. x suke, diam kan je... paling2, calap je dgn laki tu uols x selesa ke ape.. harap suami iols paham.. bukan selamanya org boleh buat jahat dgn kite.. lelame nnti, malu sndiri lah tu.. allah tu adil uols..

LabuLabi69 replied at 9-2-2015 05:20 PM
hye TT , parah gak kes TT mcm ni ... tp xblh gak xbalik rumah . nanti makin negatif fikiran dia . ju ...

hai labulabi69. mmm... tu la, sekarang ni memang tengah buat bodo jek ni, walaupun perit rasa hati kena tuduh bukan-bukan kan. cuma berharap, rasa perit ni tak berubah jadi dendam jek la. insya-Allah saya doakan dia lembut hati dan dapat terima saya seadanya. nak masak makanan kegemaran tu yang lemah sikit tu, sebabnya saya tak berapa pandai masak, apatah lagi nak bagi orang tua yang banyak experience makan. segan. kalau masak untuk anak ngan laki boleh la. kadang-kadang saya rasa, menyesal kawen dengan laki anak sulung. mmm.. tapi apa yang saya boleh cakap, kalau rumahtangga saya berantakan, memang saya akan salahkan mak mertua saya.

galleria23 replied at 9-2-2015 05:29 PM
hai labulabi69. mmm... tu la, sekarang ni memang tengah buat bodo jek ni, walaupun perit rasa hati ...

sabar TT .. paham perasaan tu .. bab masak xpe sy boleh ajarkan nk masak apa je ... kita kene ikhlas buat segala benda ... even hati sakit tp senyum je selalu pasti mak mertua akan mengalah suatu hari nanti ... xelok menyesal . kan dah ada zuriat dengan hubby ... now jaga hubungan dengan hubby , anak dan mak mertua . biasalah hidup kita xsmua orng orng suka , tapi kita kene buat diorng suka kita ... bertabahlah TT ... jangan mudah mengalah tau ... iols akan sllu sokong u .

elmen replied at 9-2-2015 05:27 PM
jgn la gitu uols.. buruk baik, dah jd mak kite dunia akhirat tu.. biarlah die nak buat ape pun, uols ...

ntah lah wak. rasa 2 tahun kawen + 3 tahun bertunang tu cam dah lama sangat saya ni bersabar. saya pon bukan baik sangat, kadang-kadang ada rasa nak meletop jugak kan. ikut hati memang buat xtau jek, tapi bila kite dah ok, dah boleh bersabar, alih-alih die datang lagi, buat macam-macam. yela, memang die pon dah jadi mak kite, tapi ntah lah, saya rasa saya dah layan die cukup baik, mungkin dari segi kewangan, harta semua tak mampu. tapi buat masa sekarang ni, tu la yang die ingin kan, yang kami tak mampu bagi die. selama ni, rasa dugaan mak mertua yang camni hanya berlaku dalam tv jek, tak sangka diri sendiri kena hadap jugak.

Follow Us
Saya rasa better buat hati kering. Balik je rumah dia. Try to ignore perangai die tu. Walaupun memang susah. Sebab tanggungjawab suami still dekat mak dia sampai bila2. Walau macam mana pun perangai mak die kan. Bila tak balik nanti lagi plak dia buat cerita tak elok dekat orang lain. Just pergi untuk gembirakan hati suami. Sebab kesian gak nanti suami jadi serba salah plak. Dan doakan hati mak mertua tu lembut. Jangan putus doa je. InsyaAllah, Allah tidak membebani seseorang melebihi kemampuannya. Walaupun saya taw susah tapi percaya lah, hati awak sangat tabah.

Rasa macam dejavu pernah mimpi taip benda ni.-Tetiba

LabuLabi69 replied at 9-2-2015 05:34 PM
sabar TT .. paham perasaan tu .. bab masak xpe sy boleh ajarkan nk masak apa je ... kita kene ikhl ...

mmmm... memang tak patut rasa menyesal tu kan. tang nak jaga hubungan ngan mak mertua tu yang payah sikit sebab terkenangkan apa yang die buat kat kite kan.kalau lah mak mertua saya dapat baca apa yang saya rasakan, kan bagus. kalau lah die sedar yang kemewahan, harta bukan segala-galanya. mmmm...

galleria23 replied at 9-2-2015 05:41 PM
mmmm... memang tak patut rasa menyesal tu kan. tang nak jaga hubungan ngan mak mertua tu yang paya ...

xpe TT ... just banyakkan bersabar .. try tanya khabar mak mertua . sihat ke x . just banyakkn bersabar tau . buat xda apa yang berlaku ok ... senyum selalu tau

purplegreen replied at 9-2-2015 05:38 PM
Saya rasa better buat hati kering. Balik je rumah dia. Try to ignore perangai die tu. Walaupun meman ...

buat hati kering ek? mmm.. saya akan cuba dan teruskan. tapi bukan senang tau, tambah-tambah adik-adik ipar semua cam dah tak suka saya. nasib biras yang sorang tu still ok lagi ngan saya. tu yang bila fikir, kena berkumpul ramai-ramai kat umah die nanti, tak tau saya dapat hadapi ke tak. kalaulah saya ni setabah yang awak cakapkan. tp insya-Allah saya doakan yang terbaik untuk die, cuma saya takut ianya bertukar jadi dendam.

awak pon hadapi masalah yang sam cam saya ke?

LabuLabi69 replied at 9-2-2015 05:45 PM
xpe TT ... just banyakkan bersabar .. try tanya khabar mak mertua . sihat ke x . just banyakkn ber ...

memang saya akui, saya jarang tepon dia, tanya khabar. sebab saya tau, kalau saya tepon pon, bukan die nak layan sangat, unless kalau saya dapat bonus, dan bgi die separuh, mungkin time tu baru die layan kot.

sabar ye tt.. syg sbb duit ni x kemane akhirnye.. lambat ke sekejap, nanti akan tau la akibatnye.. kiteorg doakan uols ditambah kesabaran.. iols cadangkan gitu lah, buat diam je kalo x suke.. balik umah mntua pun, diam je.. tp kena kukuhkan hubungan suami dgn anak2.. supaya biarlah mak mntua kite je konon nampak buruk kite.. asalkan suami n anak2 kita tau kita siapa.. suami syg,anak2 syg.. inilah syurga kita..

galleria23 replied at 9-2-2015 05:48 PM
memang saya akui, saya jarang tepon dia, tanya khabar. sebab saya tau, kalau saya tepon pon, bukan ...

xpew ... try je tanya khabar . soal layan tak layan tu letak belakang ... nanti lama2 bru dia terpikir yang TT bukan seperti mana dia sangkakan ... usaha tangga kejayaan btol tak . so tak ada apa-apa halangan untuk cuba melembutkan hati mak mertua . hubby pasti bersyukur dpt isteri yang cuba untuk merapatkan hubungan . mungkin bukan hari ni , tapi esok lusa kita xtau apa yang terjadi kan ... tabahkan hati ea . iols sokong u .

apa?? bos bagi bonus lima puluh ringgit??

ada orang lain dapat bonus tiga puluh ringgit aje

galleria23 replied at 9-2-2015 05:46 PM
buat hati kering ek? mmm.. saya akan cuba dan teruskan. tapi bukan senang tau, tambah-tambah adik- ...

Saya tak kawen lg.hehe. tp situasi ni pernah berlaku dekat makcik sedara.Sya taw keadaan jadi lebih susah bila adik bradik lainpun tak sokong.
Memang kena jadi hati kering macam tade perasaan walaupun perit kena tanggung semuanya.
Sebab hati manusia kalau dah macam tu dengan doa je kite boleh ubah cuma cepat atau lambat je die datang.
Biar kite yg jadi air jangan jadi api.
Kalau saya kat tempat awak belum tentu jugak saya akan jadi setabah awak.
Saya doakan supaya awak sentiasa sabar dan tabah.

Assalammu'alaikum TT.  

Inilah antara dugaan dan ujian berumahtangga utk TT.  Bersabar, bersabar dan bersabarlah TT.  Ujian ini spt ujian2 yg lain, ianya hanyalah kecil dan bersifat sementara.  Inilah masanya utk TT menggunakan senjata yg tiada tolok bandingnya di dunia iaitu DOA.  TT berdoalah kpd Allah s.w.t setiap kali selepas solat (fardhu atau pun sunat) agar TT menjadi seorg mukminah yg tenang dan sabar dgn kerenah ibu mertua.  TT berdoalah agar ibu mertua TT berubah ke arah kebaikan dan dilembutkan hatinya.   Amalkanlah sunat dhuha setiap pagi (antara hikmah dhuha ialah dilapangkan pintu rezeki dari bermcm segi - wang ringgit, mkn-minum, masa dll).  Amalkanlah sunat tahajud setiap mlm (antara hikmah tahajud ialah dikasihi sekalian mukmin dan manusia).   Wallahu a'lam.

jahil sgt makmertua awak..
tagjwb dia kut bela anak,kenapa nak ungkit...pompuan ego teruk..
dok ungkit2 tu macam doa yang xelok utk anak..

kalau saya balik sekejap2 dah..xpayah hadap muka dia..dah xsuka,buat apa tunggu...
macm hina sangat kita ni..
dgn laki awak pun xpayah tolong..biar dai selesaikan tugas sbgai suami,sbgai anak..
baru mak dia tahu anak dia kaya ke sengkek..

awak bantu mak ayah,depa yang susah paayh bela awak..
kalau jadi apa2 dgn suami,keluarga kita juga yg bantu..

Sabarlah tt yea. Kalau dah tt kata bila dihulur duit baru baik, kalau tak, tak ok, maka itu dinamakan conditional love. Belum apa apa lagi dah disisih begitu. Yelah kita kalau boleh nak bantu suami kita. Kita je tahu suami kita susah atau senang. Setengah mak mentua bila tak dpat duit, dia pikir kita ni ngikis harta anak dia. Takpe yang di atas ada. Dari you tt kepada mak mentua you, baik you tt pada mak pak you sendiri or simpan je utk emergency. Tt pun sakit hati buat apa? Tapi kalau you tt tapi tak kisah mak merta nak kata apa or buat apa dlm erti kata tak peduli, then ok. Tak guna kita buat sesuatu nak puaskan hati orang lain tapi kita end up sakit hati. Jadi biarlah dia nak kata apa. Anyway you bukan duduk dengan dia. Bila ada waktu terluang pergi saja tunjuk muka manis layan dengan sehabis baik mungkin walaupun dia layan you seburuk mana. Itu akan menunjukkan akhlak you di tahap mana, dan akhlak orang lain di tahap mana. Endure je beberapa jam tersebut.

Kalau dia cakap sakit hati etc, jangan di message etc. explanation menantu ni lain. Apa lagi kalau tak diterima. Orang luar bagi mereka. Jadi biar husband you aja nak explain kenapa tak boleh bagi duit etc. kita jangan masuk campur. Kita orang luar. Salah cakap, padah jadinya. Kalau anak dia salah cakap still anak dia.

Kalau tak puas hati, just bincang je dengan husband. Biar dia yg explain kenapa dan mengapa.

Dengan ipar duai lain pun tegur je mereka macam biasa. Buat happy as if anything tak happen. Rapatkan balik hubungan. Walaupun mereka layan kita buruk. As i said, kita tunjuk pada orang tahap kita di mana, tahap akhlak mereka kat mana. Kalau mereka terus menerus tak layan, buat tak tahu je continue life seperti biasa. Happy kan diri suami dan anak.

Sya oakan semua dierpmudahkan ya.

galleria23 replied at 9-2-2015 04:41 AM
mmmm... memang tak patut rasa menyesal tu kan. tang nak jaga hubungan ngan mak mertua tu yang paya ...

mak mentua u mungkin dihujung kemewahan kot..
duit dah nak habis...

sebab entahlah, mungkin orang kaya berbeza..
my mendiang mil agak kaya jugak..
walaupun dia buat me sedih.. tetapi me puji satu
aje, masa dia hidup, dia tak campur dalam hal kami
terutama melibatkan duit...

me ambil masa jugak diterima mentua, me bangsa lain
dari my husband, negara juga berbeza..

but dengan masa berlalu, ada bberapa peristiwa berlaku dan me belajar
hasil pemerhatian sendiri...

kemudian me tahu keserasian me dengan mak mentua me ialah,
kami sama suka shopping, kami sesama suri rumah
yang menghabiskan duit suami memasing pegi shopping ,

so pendekkan cita, cuba cari keserasian u dengan mil u,
satu benda yang boleh buat korang ''berkawan''...
sebab shopping ni buat me dan mil boleh keluar sesamalah..
kalau tidak non ado.. kami harap tidak berjumpa satu sama lain..

elmen replied at 9-2-2015 05:51 PM
sabar ye tt.. syg sbb duit ni x kemane akhirnye.. lambat ke sekejap, nanti akan tau la akibatnye.. k ...

betul. semoga dia diberi kesedaran dengan kadar segera.hmmm. nak balik umah dia tu yang payah. sebab saya dah tawar hati dah. dah tak boleh nak tengok muka dia langsung tau. tapi kesian jugak ngan laki saya.