CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4048|Reply: 13

Menantu Perempuan Tunggal

Nak tanya pengalaman korang dengan kakak dan adik ipar perempuan. sebab suami lelaki tunggal dlm family mereka. dulu2 ok, skrg tak ok. hmm...saya rasa perubahan ni sejak adik2 ipar dah berumahtangga. suami anak kedua,adik ada 5.

mungkin sebab jarang jumpa kot?
kena rajin rapat2kn diri balik..

Sabda Nabi s.a.w.:

عَجَبًا لِأَمْرِ الْمُؤْمِنِ إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ خَيْرٌ وَلَيْسَ ذَاكَ لِأَحَدٍ إِلَّا لِلْمُؤْمِنِ إِنْ أَصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَكَرَ فَكَانَ خَيْرًا لَهُ وَإِنْ أَصَابَتْهُ ضَرَّاءُ صَبَرَ فَكَانَ خَيْرًا لَهُ
Ertinya : Ajaib urusan orang mukmin itu, apa yang berlaku semua baginya kebaikan, tiada seorang kecuali mukmin yang apabila ditimpa kebaikan lalu bersyukur maka kebaikan baginya, apabila ditimpa keburukan maka bersabar, maka kebaikan baginya juga. ( Hadis sohih Muslim)

"Jgn berkecil hati jika org lain salah fhm pd kita kerana Allah fhm akan isi hati kita."
"Jgn gusar jika ada yg menghakimi kita kerana tiada hakim sebaik Allah."

Apa pun perubahan yg tak OK itu, seeloknya simpanlah.  Kalau diluahkan di sini, apa yg terbuku itu redanya sementara cuma.  Malah ianya spt mencurah minyak ke dlm api bg sesetengah wanita.  Silap2, daging saudara sendiri yg akan dihidang dan disantap.   Na'uzhubillah min zalik.

Jika kita dulu bersetuju utk dinikahkan dgn suami, bermakna kita juga bersetuju utk menerima adik-beradik suami sebagai adik-beradik kita.  Belajarlah utk sabar dan tabah.  Hati org kita tak boleh ubah.  Perkara yg tak boleh ubah tu, kita mintalah bantuan Allah.  Dekatkan diri kpdNya di saat suka dan duka.  Jadilah adik/kakak ipar yg berakhlak tinggi dan disegani.  Sama2lah kita menjadi da'ei yg sentiasa mengislahkan diri dan menyeru org2 di sekliling kita ke arah kemakrufan.  

Akak punya case terbalik pulak... dulu kurang mesra, tapi after bertahun, alhamdullillah....
Satu je nasihat yang akak nak bagi kat TT, apa yang TT nak buat berkaitan dengan family inlaws.. niat untuk eratkan sillaturahim kerana Allah Taala...
Buangkan cerita negative yang menyekat dan menghalang kita dari bermesra dgn ipar duai...
Insyallah dik.... semuanya akan berjalan dengan lancar....

terima kasih. sungguh positif nasihat yang diberi. saya cuba,tapi impaknya sungguh memakan diri, sabar tak terluah, saya makin sakit. cuma,bila terkenangkan kebaikan suami, saya mampu senyum dan terus menahan diri. hati saya tawar.

semoga anda semua terus dikurniakan Allah nikmat silaturrahim dan kasih sayang berpanjangan.

rain2169 replied at 23-2-2015 10:02 PM
Akak punya case terbalik pulak... dulu kurang mesra, tapi after bertahun, alhamdullillah.... {:1_152 ...

hehe..selama ni,itulah yg saya buat. tiba2, jadi mcm ni..selama ni ok je. saya pun pelik..one of the adik yg start ni,pastu api2kan pada yg lain

Follow Us
Genkidesuka replied at 23-2-2015 04:00 PM
Sabda Nabi s.a.w.:

عَجَبًا لِأَ ...

bagus sangat nasihat u ni...

Berbaik sangka lah walau kdg2 ianya pahit sepahit hempedu dan sakit spt dihiris sembilu.

apa sebabnya? apa yg adik ipar tak puas ati sgt?

Bertabahla... mmg tu asam garam
Pandai2 amik hati depa..

aku pun sama, menantu tunggal perempuan.
Husband anak no.2. Adik bongsu lelaki, tp dh meninggal 3 tahun lepas sbb eksident.

Aku bg kereta aku kt adik ipar(janda), suruh sambung bayar, lepas tu 3 bulan dia x bayar, bank col. Hubby aku mengamuk, mak mertua gadai gelang dia bayar duit keta. Bila nak tebus balik gelang tu, mak mertua col hubby aku suruh tebus balik.

Lagi aku mengamuk, awat x suruh janda tu yg tebus. B**I betui...geram ooo...
Aku sampai gadai rantai yg aku beli dgn duit bonus sbb nak tebus gelang mak mertua tu.

Sampai la aku x cakap dgn adik ipaq tu, kereta aku abk balik.
Chinese New Year baru nie, janda tu kawen lain, tengahari baru kami balik. Klu nk ikut x mau balik kg dah aih...tp igt kesian mak mertua...

Cuba cerita ternag sikit apa sebab? Kenapa api apikan etc?

macam aku lagi terbalik . kakak aku dulu boleh la nak kata rapat dengan aku . la nie aku tengok rapat dia lagi dengan adik ipar . jelous tapi biar lah bukan dia selalu balik rumah mak pun . sekali setahun je jumpa tu pun raya .

aku pun menantu perempuan tunggal, suami anak bongsu.. ada tiga kakak ipar.. tp sorang jek yg kahwin.. lg dua blum, n in their mid 30s

kadang rasa tak bape bebas bile balik umah mertua.. sbb akk ipar sorang ni tak keja n duk ngan mak mertua.. dia ada lesen lama dah sejak abis form 5, tapi dia tetap takmo bawa kereta, alasan tak yakin n takut, n mcm2 lagi la..nasib baik mak mertua bleh drive, jd tak risau sgt..tp sampai bile mak mertua kena usung dia kulu kilir
cuma tak best bile balik tu.. kadang2 kita nak kuar berdua jek ngan suami..mak pun tak kata apa.. tapi akk ipar ni la..mesti mcm buat muka, n ada jela tak puas hati nak komen bile kami balik jalan...bukannya tak bawa dia kuar langsung ..tp tu la.. lepas dah jalan ramai2, kadang kita nak masa berdua jek bile balik sana..n ai ske hometown hubby..

tapi ai senyap jek. n tahanla skit,. afterall tu akk n family dia kan.