CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hanasensei

aku yang cepat sensitif dengan mak..rasa mak x adil

lima_kupang replied at 29-3-2015 09:44 PM
kesian kat kau... tp tu nak buat mcm mn kan... ibu... baik buruk dia tetap ibu kita...
pilih kasi ...

Of course lah aku tetap syg kat mak aku. Cuma aku xnk la ada konflik yg boleh buat aku jd bnci lak. Sblum jd baik aku jauhkn dri dlu.

aku sedih bukn apa. Sbb  aku sakit sgt jd aku xtlg.. klau aku crita aku sakit..mak aku akn reply ' mak pun sakit gak cuma x crita kat org'
Sbb tu klau skit aku diam jer.. tahan jer sakit.
msa aku kna operate tu..aku sakit dri ptg lg..tp aku thn sbb aku xnk la mak fkir aku ngada2 sbb perut masuk angin. Tp bila sakit mcm bhu nk trcbut aku gagahkn juga minta hntr ke hspital. Msa tu dh mgrib. Ayh aku g surau. Lpas tu mak ayh aku g tgok org mti.. dkt pkul 10 bru aku g hspital. Smpai sna doc ckp dh 50-50.. kna operate terus.

kira aku than sakit tu dh dkt sebuln..

...x tlg2

hanasensei replied at 29-3-2015 10:04 PM
Of course lah aku tetap syg kat mak aku. Cuma aku xnk la ada konflik yg boleh buat aku jd bnci lak ...

orng tua mmg mcm tu....
aku dok pesan kat adik beradik aku semua...
mak bapak kita nie mmg mcm tu....
masa muda dorng akan baran siket.. anak silap siket ja marah...sebab darah muda ada lg...
bila kita dah besar dah kerja dorng akan mula lembut... mudah nak bwk bincang....
bila dah masuk umur pencen dpt cucu dia mula jd sesitif... kita buat salah siket ja dia merajuk...
kadang2 kita tak tau pon apa salah kita... tau2 ja dia merajuk...
makin tua siket lagi teruk dia lg sensitif mcm budak2...
itu jam kita buat apa pon dia akan tafsir ikut cara dia pikir...
kau buat la apa pon jaga hati dia... tak banyak siket mesti dia akan penah terasa dgn kau...
kadang2 kau akan rasa geram... nak marah... tak puas hati... tapi tak boleh sb mak kita... dan stau hari nanti kita pon mcm tu...

sory nampak mcm lari tajuk kan... tp aku nak cuba kaitkan kau punya masalah sakit tu...
kau cuba nak bg tau dia... tp dia orng tua... bukan dia tak pikir sakit kita...
tp dia dok rasa dia pon penah lalu hidop mcm kita... kdng lg susah dari tu... tp dia boleh ja...
so kau ckp ka kau tak ckp ka... begantung kpada dia... kita tak boleh nak paksa dia paham masalah kita...
kita cuma mampu bagi ruang untuk dia paham masalah kita.... sama ada dia nak paham atau tak tu luar kemampuan kita...
cuma kita yg masih muda kena paham satu ja...
ini mak aku... orng tua... cara pikir nya begitu...
dan mintak la maaf walaupon kita tau kita tak salah....
sekian....

aku pun dah lama perasan mak aku tak sayang aku setanding dia sayang anak2 kesayangan dia.. mak aku paling sayang abang no 2 n 3.. dan mmg ketara sangat la dia tunjuk kasih sayang dia tu. malas aku nak sebut satu persatu insiden menyakitkan hati... mula2 dulu aku kecik hati gak.. sampai berbulan tak balik kg pun ada.. tapi lama2 dah immune dan lantak dia lah nak sayang siapa lebih.. biarlah kasih sayang mana bole dipaksa2.. aku skrg buat macam biasa aje.. kalau balik bagi duit, tolong apa2 yang patut mcm cuci lantai ke cuci baju satu family ke cuci pinggan mangkuk n memasak.. kekadang aku tak tahu apa salah aku sampai mak aku tak sayang aku macam dia sayang abang no 2 n 3 tu.. nak kata pemalas macam TT takde pulak aku asik memerap dalam bilik ke apa.. aku jenis bosan duk dalam bilik n lebih suka buat kerja rumah, make sure dapur bersih n kain baju berbasuh semua.. target aku lepas mati nak masuk syurga je sebab tu aku dah malas nak memberontak ngan mak aku.. kang dapat sakit hati n dosa je lebih.. aku rasa mak TT ni sakit mata tengok TT pemalas kot .. kan TT mengaku pemalas sampai air dalam seterika pun kering .. ye lah dia orang tua, penat, nak kena memasak bagai untuk family n rasa macam takde sumbangan tenaga dari TT utk meringankan beban dia.. balik kerja terus berehat kan.. padahal dia seharian buat kerja2 rumah.. tu pasal dari sakit mata tengok TT malas dia suruh keluar la.. either TT berubah jadi rajin atau pindah aje la..   

mesmerize replied at 30-3-2015 12:01 AM
aku pun dah lama perasan mak aku tak sayang aku setanding dia sayang anak2 kesayangan dia.. mak aku  ...

Iols pun rase bende yg sama Jgn kecik ati Ye TT...

hanasensei replied at 29-3-2015 09:29 PM
Mak aku kdg2 ok jer. Cuma klau ad dia x berkenan msti dia senyap xpun kias2. Mcm pasal air xda dlm ...

kena bincang elok2 lah dengan husband . nanti jadi keruh pulak

Ada je jenis mak or bapak cam ni. Anak lelaki sayang lebih or anak pompuan sayang lebih. Yang lain tu depa lempiaskan or vent their anger and frustrations pada anak lain. Anak lain tu dok lah amik hati sedih tanya why this why that. Itu dipanggil conditional love. Kalau kita tak buat apa yg mereka nak mereka tarik muka masam muka dan sebagainya. Anak anak yg menjadi mangsa jadi depress. Tak koser dah nak amik hati. Just layan je the best that u can layan. Niat tuhan tahu. Tapi hati mereka tak pernah puas. Tekan reset button bila habis jumpa. Move on. Sebab kecil hati ni lama lama akan boleh jadi depression. Sapa tak terasa kalau mak bapak layan tak adil begitu. Buat je apa yg rasa terbaik. The rest leave it to god. Distract ur self buat benda yg you happy. Kita tak leh paksa orang happy dgn apa yg kita provide. Niat ikhlas tlg or buat apa yg patut. Kalau mereka rasa tak cukup or tak puas is their loss. Kita buat and doa terbaik je. Dont be sad. Hang in there

Follow Us
Pegi jela mintak maap kat mak ko sbb xbrape tolong aritu.ko ckplah kaki ko sakit rahim ko jatuh..org tua ni bukan ape.kalau ko nk harap dia pandai2 pham keadaan ko xde nyelah dia dok ngadu kat kakak ko.sbb ape..dulu masa ko kecik baby dia xlarat bukan ko paham pun kan.ko keep on melalak je..so mak ko dh tbiasa sakit mcm mana pun tetap kena tolong. Lg satu susah sgt ke nk bcakap ngan mak sendiri...xpayah nk simpan dlm hati sgtlah.mak kau tu kot..yg btaring nyawa nk lahirkan ko.

Edited by lasagnaklcc at 30-3-2015 10:38 AM

Iols pon baru2 ni ada argument dgn parents iols. Sbbnya parents iols manjakan akak ipar... Tak blh drive jauh la... Tak payah kemas rumah sbb jaga anak la... Mcm2. Lepas tu ckp iols jeles kat SIL...mcm2 la mak iols list kan kekurangan iols. Lagi sedih parents ckp iols halau SIL dgn anak buah. Ujung2 mkn hati sorg2.... Bkn nak side anak sendiri.

Nak fikir kecik ati dgn mak tu biasa la... Mak syg anak semua sama cuma cara tunjuk je lain. Mlm lps argument psl SIL tu mak iols whatsapp suruh amik teh ais dlm peti ais. Terus tak jd merajuk lama.

Edited by midori888 at 30-3-2015 12:14 PM

bagi aku hal kecik hati ngan mak nie perkara biasa jer...mak2 pilih kasih perkara biasa jugak...yerlah mak pun manusia biasa jugak...byk buat salah silap jugak....yg penting kita sebagai anak, kena faham mak kita walaupun kita rasa mak tak pnh nak faham kita...things we will do for ppl we luv....org tua nie semakin tua semakin sensitif...jgn lah amik hati sgt...esok2 kita dah tua pun camtu jugak...

Lagi 6 bulan jer nak dpt kunci umah sendiri....bertahan jer lah kat umah mak tu...masa cepat berlalu skrg nie....kejap jer 6 bulan tu....

Kau anak angkat. Kahkahkah..
Sorry tt, bergurau je
Byk kan bersabar. Yakin dgn Allah swt.

mak ko muda lg ke tt berwasap2 nij
aku ni asal org cite pasal mak dok kg pulak aku bayangkan mak2 yg dh tua jek

mesmerize replied at 30-3-2015 12:01 AM
aku pun dah lama perasan mak aku tak sayang aku setanding dia sayang anak2 kesayangan dia.. mak aku  ...

Mcm rumh tu memg kmas gitu2 jer..sbb xda siapa pub nk selerakkn.
Pasal mlas tu.aku admit la aku mlas.. tp msa aku sakit tu jer.. sbb 3 hari pergi mgurut selepas waktu skolh..
yg pasal air kering tu..kdg2 bila nk iron tgok button tu merah..aku isikan la. Mak aku pun mcm tu jugak. Bila dh merah bru isi..
Kdg2 mlm memg aku.msak.tp bgantung pada apa bhn yg ada. Kdg2 bhan bassh pun xda.
hujung mggu memg aku yg masak.
Cuma kurang la mcm msa aku sesi ptg dlu.. b4 g kerja aku setelkn kerja rumh, masak semua.

Aku dok dlm bilik pun msa bljar dlu sbb aku nk elak tergaduh gn mak aku.. lpas mak aku ngadu kat adik aku..aku dok jugak la kat bwah. Tp aku bwa lptop la sbb citer kt tv aku x lyan.

Kdg2 aku muhasabah gak dri. Dlu aku slalu la nk dpt pghrgaan dri mak aku.. aku msak pun jrg la mak aku puji. Tp kak aku msak tlur dadar pun mak aku dok ckp rjin.  Lma2 aku mlas nk buat dh apa2.. mgkin sebab aku desperate sgt nk mak aku puji..mgkin keikhlasan tu dh hilg..

itu lh aku kena rajinkn lh dri.. mgkin mak aku x brkenan bila aku mlas..
yer lh aku pun kna ubah sikap utk ambil hti mak aku..

lolen replied at 30-3-2015 04:10 PM
mak ko muda lg ke tt berwasap2 nij
aku ni asal org cite pasal mak dok kg pulak aku bayangkan mak2 y ...

Mak aku lg 2 thun nk pencen..hehe.. wassap la sbb smua dh guna smrtphne..lg save skit kredit

tt..rasanya tu fenomena biasa bagi sesetengah mak bapak kot..
klu hal anak lelaki di bebelkan kat anak pompuan yg ada kat rumah..
jah nasihatkan tt pindah duk dekat dgn suami tp jauh sikit dgn famili tu..
duk dekat ni semua benda nampak jer..

tp nnt kalu tt duk jauh jangan plak kecik hati kalu mak g melawat rumah kakak jer..
klu dia datang tu datang la..klu idak p la tgk dia...
banyak mak bapak yg lebihkan anak lelaki...
asal anak lelaki balik kg je dah segar..
bagi duit poket rm50 sekali balik pun dak per..
anak pompuan yg duk beli lauk hari2 ni tak nampak pun kebaikannya...
duk cakap jer tader duit...
naik segan anak2...

hanasensei replied at 30-3-2015 04:22 PM
Mak aku lg 2 thun nk pencen..hehe.. wassap la sbb smua dh guna smrtphne..lg save skit kredit

dr ko cite tu pon aku dh agak mak ko bekerja pnya org..
kalo x, xkan mengeluh stim iron asek kering je air
means dia mmg slalu guna la
kalo x kerja kejadahnya nak pakai baju gosok hari2

munchkin replied at 30-3-2015 01:27 AM
Ada je jenis mak or bapak cam ni. Anak lelaki sayang lebih or anak pompuan sayang lebih. Yang lain t ...

Actually byk bnda yg mak aku x bkenan slain sikap berat tulg aku tu. Dlu aku slalu gak wat muka x suka atau nyampah..bila mak aku rendah2 kn org lain. Mak aku ckp untung la anak jiran..bljar x tggi mna.skali g interview kerja. Panel tmuduga berkenan lak.

yg pling aku sedih bila bff aku dtg rumh aku 2 weeks sbb ada ltihn prktikal.. msa tu cuti sem. Mak aku pesan jgn mkn tghri kt rumh, sbb nnti kesian ayah aku nk msak utk byk org. Ayh aku kerja sndri. Kira tiap2 hri memg dia msak pun. Mak aku pun dlu jnis jimat. Mkn kt rumh jer lunch.
Mak aku cam berkira pasal mkn2. Kwan aku dok umh kira x brjln mna pun. Nsib baik kak aku ajak g mkn2 kt luar g zoo. Itupun mk aku bising.

aku xnk la jauh hati gn mak aku..sbb ada jer moment yg indah. Lgpun rsa berdosa lak. Cuma aku rsa nk pindh jauh sbb aku tgok kak2 aku dlu cmtu gak. Bila dok lma2 ktrumh ada jer yg wat mak aku kecil hti.. tp sbb aku lh pling lma duduk dgn fmily...lgi byk la aku kecikkn hti mak

tiputipujah replied at 30-3-2015 04:24 PM
tt..rasanya tu fenomena biasa bagi sesetengah mak bapak kot..
klu hal anak lelaki di bebelkan kat a ...

Sbenarnya mak aku yg cdgkn dok slgor tu..sbb skrg dh 3 siblings aku mnetap kt sana. So mak aku ckp senang skit nk dtg mlawat.. sbb kak aku waktu hri pryaan jer pun blik..yg lain parent   akuyg pergi sna.
Tp klau ada rezeki kt sna.. insyaallah aku slalu blik.. sbb suami aku pun kerap blik kg msa bujg.

mcm adik lki aku bru2 ni bli iphone. Mak aku bsing2 la kt rumh. Lpas tu mnta aku nsihtkn. Aku ckp nasiht pun..lpas tu mak still bg duit mna nk jln. Mak aku mrah sbb x fhm perasaan seorg ibu.
Mna aku x geram..adik aku tu jer.. abes spm minta motor lc, msa kt u lptop, dslr..duit2 buln kirim dgn ptptn... ni tgh prktikal mnta lptop yg 3k sbb utk projek.
Msa aku nk lptop msa bljar dlu.. mak aku sruh balik.. nk buat surat pjnjian aku pinjm duit..

mokcikKSKB replied at 30-3-2015 09:46 AM
Pegi jela mintak maap kat mak ko sbb xbrape tolong aritu.ko ckplah kaki ko sakit rahim ko jatuh..org ...

Aku ckp jer gn mak aku lpas tu. Mak aku pun tahu aku sakit sbb aku bgthu yg aky pergi mengurut.
cuma smlm jer.. aku terbaca wassap mak n kak aku.. mak aku bgthu aku x tlg apa2 utk adik aku. Itu yg aku terasa. Lg2 sblum tu mak aku bg hint sruh aku pindah ikut suami.
kta rumah nk buat hmstay. Blik2 kt ats nk bg orgsewa..

Yer..aku tahu aku salah. Cuma aku hrap hbungn aku gn mak aku mesra la bila brjauhan.. sbb b4 kwen tu ok jer.. tiap buln kluar g mkn. Klau pergi mna2 aku akn treat fmily. Bukn aku nk hrap puji sbb msa tu kak aku pun x kerja.. kak aku pun msa dok kt rumh dlu pun x ngam dgn mak aku.
Cuma bila dh jauh bru rapat..
thank ats nsiht mkcik tu.. aku thu pgorbnan mak ayh aku xkan ternalas..
t.

midori888 replied at 30-3-2015 12:02 PM
bagi aku hal kecik hati ngan mak nie perkara biasa jer...mak2 pilih kasih perkara biasa jugak...yerl ...

Thanks..
Pasal pilih kasih tu aku xder la nk terasa sgt.. sbb aku thu mnusia ni x perfect. X boleh brlku adil.

Cuma aku xnk konflik bila tggal dekat gn my mom. Sbb mak aku yg cdgkn sruh aku pindah ke slgor..bila aku ckp nk isi etukar mak aku cam lega.. mgkin aku kot yg bersgka buruk sdgkn mak aku nk aku duduk dkt suami kot..

duri_durians replied at 30-3-2015 12:48 PM
Kau anak angkat. Kahkahkah..
Sorry tt, bergurau je
Byk kan bersabar. Yakin dgn Allah swt.

Haha...muka aku lh pling sama gn mak aku.. prgai pun aku rsa sma.. sbb tu x berapa ngam kot