CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 12237|Reply: 86

Siapa yang pernah hidup Hikikomori?

Salam. saya tengah buat study sikit pasal hikikomori ni untuk..ada la kerja sikit. tapi bila search internet ramai golongan hikikomori ni berasal dari jepun, china, korea, sikit2 europe yang mana kat negara diorang memang habis2 kena fight untuk dapatkan pekerjaan. kat malaysia yg aman camni tak sure la wujud ke tak tapi sebab benda ni tersembunyi, ada je kemungkinan ada di Malaysia.

eh..menatang apa hikikomori nih?

Hikikomori ni sejenis lifestyle. tengok nama macam berasal dari jepun tapi bukannya dari jepun, ianya worldwide fenomena cuma study mengenai lifestyle ni bermula di jepun zaman 80-an so orang yang study tu letak la nama Hikikomori. Lifestylenya macam ni..ko hidup sorang2 dalam bilik tanpa sebarang interaksi dengan orang luar. rutin harian ko makan, tidur, games, internet, download movie, repeat. lifestyle sebegini kalau berterusan sehingga lebih 6 bulan, akan di'cop'kan sebagai hikikomori. memang langsung xde interaksi dengan dunia luar. bercakap dengan orang pun pakai internet je. terkurung sorang2 dalam dunia yang kecil dalam bilik. rasa lebih secure dalam bilik berbanding dunia luar. rasa tak selesa bila berjumpa dengan orang luar. 80% lelaki lebih 20an.

kalau di negara lain, golongan yang pilih untuk hidup sebagai hikikomori ni sebab diorang putus asa mendapatkan pekerjaan. kat sekolah study giler2 last xdapat kerja. diorang putus asa dengan cabaran hidup dan memilih untuk hidup berkurung dalam bilik. makan mak ayah tanggung. ada jugak yang hidup hikikomori tapi masih berjaya...jadi pelukis manga ke, jadi tester games ke, dll.

so nak tanya..ada tak sapa2 kat sini sudi mengaku dia tu hikikomori? atau pernah kenal orang2 macam ni? timekasih

macam geek je. tak pun nerd

ramai je member mengaku hikikomori, yap, diorang tau apa itu hikikomori dan mengaku. tapi, the fact that kau berkurung dalam bilik 2-3 jam tengok anime atau movies, lepas tu keluar jumpa kawan, lepak, gelak, takde nyeeee. Hikikomori memang shut it habis.

kalau based on TT punye definition of hikikomori, must be at least 6 months, rasanya kat Malaysia ni takde kut. Parents kita as of now, some still have that traditional style, iaitu garang yabedabedu
buat hal je, satgi kena wrestling.   

hikikomori ni boleh jugak ke di diagnosed as mental problem? yelah, underlying symptoms macam depression, stress, etc... and, parents in Malaysia tak percaya kepada mental problem, either you normal, crazy, or retard. padahal hakikatnya, mental problems and mental illnesses banyak jenis kan? wallahualam

Miangbebe semi-hikikomori

Ekk.. Fes time dengar..
Apa ke pelik sangat namanya. Hahahaaa..
Well, i guess xde kot kat mesia mende ni..

saya bukan Hikikomori dan kawan2 saya bukan Hikikomori

Follow Us
first time dgr......aku harap takde bdk2 nak tiru lifestyle menyusahkan mak bapa mcm nie.....

Dorg ni tidak beribadat atau solat kah?

Maybe ada kot dlm masy kite golongan ni... Dah mcm sampah masyarakat plak..ngabihkan boreh.. Kalau dah asek ngadap online takde ke buat biz online.. Terjana sesuatuh..

Kawan sy gelarkan sy hikikomori sbb sy boleh duduk dalam rumah tanpa sebarang interaksi paling ketara waktu duduk kat asrama dulu.. Kalau kawan2 tak cari mmg sy terperap je la.

Sy duduk kat rumah mmg tak keluar, tak gi mana sbb dah dibiasakan mcm tu. Kawan pun xde.. So dok rumah je la.. Lebih suka mcm tu.. Kdg dok bilik tgk movie.. Download cerita.  

Tp skrg dah kerja.. Aku terperap setiap sabtu ahad je.. Hahaha

Oh ye. Aku jadi hikikomori bkn sbb give up dgn life.. Tp sbb malas nak melayan karenah org secara face to face..

Hikikomori ni sama tak dgn NEET?

kalau OKU dikira juga tak? maksudnya memang tak berkebolehan menjalani rutin harian biasa macam orang normal, so terpaksa dia buat macam kau cakap kat atas tu...

hemoh hemoh tau la...

Senior u aku dlu..x g kelas x g exam..dok men game je..dh lame org x nampak die..tau2 jpa hantar balik..x abis study pon..hikkimori x?

first time dengar hikikomori...

dulu kalau jumpa orang gini, selalu kita orang panggil ulat bilik

ada
my best friend

complete shut off..

i panggil masuk gua

1st time masuk gua year 2005-2009
2nd time masuk gua year 2014 until now

i doakan kesejahteraan beliau shja
nk tolong..tp kalo org yg nk ditolong xmo ditolong gimana?

mai-shi replied at 18-4-2015 10:58 PM
Kawan sy gelarkan sy hikikomori sbb sy boleh duduk dalam rumah tanpa sebarang interaksi paling ketar ...

kite samalah... aku lebih berminat duduk dalam bilik layan movie/internet drpd berjumpa orang. tapi dululah. sejak dah kerja hanya hujung minggu jer boleh buat gtu tp itu pon x macam dulu. kadang2 hujung minggu pon masih sibuk.

jgn kate nak tunggu 6 bulan.. aku rase klu seminggu buat pangai cemni..
kompem kene halau dengan parents..hahahah

Tq tt sbb share bknaan hikikomori.saya x prnh jmp n dgr lagi pktaan ni.sy baru tahu bila tt bg pencerahan di thread ni.

Tp lately I DA shut off Wasap I.. Sb serabut dgn group kerja.. Smpi ke mlm chat PSL keje...pastu cutI weekend chat PSL keje n arahan.. Mls nk Lyn.. I uninstall semua media social..terasa aman jah.. Adakah I hikkomori?