CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anwarnuwa

Siapa yang pernah hidup Hikikomori?

Edited by Syik_Gojet at 24-4-2015 05:15 PM

uwaaaa.....

aku rasa aku penah jadi golongan Hikikomori. Malah still ada kesan2nya walaupun tak ketaraa dulu..

dulu aku penah kerja kejab pastu study ambik short course.. short course tu sampai skrg tak dpt sijilnya dan aku sangat susah nak dpt kerja..

lama2 aku jadi malas gila nak apply kerja.. mungkin aku rasa kecewa kot dan takut dikecewakan..

parent aku dok marah2 aku.. ye la aku ni dok dgn parent ja.. keje tak da..habiskan beras ja.. kawan2 pulak dah kawin lagipun aku bukan rapat sgt dgn kwn2 sekolah aku..

nak keluar jalan2 duit tak da.. lama2 aku jadi murung..

mengurung diri dlm bilik..... sosial life aku internet.. merempet dlm porum ni selalu gak la..ekekeke..

life aku.. bangun pagi solat, sarapan, buat keje rumah jab.. pastu kurung je dlm bilik sepanjang hari hingga sepanjang mlm.. tgk tv kt ruang tamu pun jarang sangat..

even kalu aku rasa nak senam..aku pasang youtube, senam dlm bilik.. bila lapar baru nampak muka aku turun dapur..dgn parent memang la tak bercakap, bukan apa bila nak sembang asyik kena berleter maklumla tak keje kan..
aku rajin gak la bawa jajan masuk bilik.. kalu nak mkn aku mkn kt dapur cepat2 dgn syarat tak da org.. kekadang aku bawa nasi mkn dlm bilik sambil layan movie..   

sampai parent aku ckp, aku ni ada kt rumah or takda ka sama ja.. sebab memang mcm tak da... sejujurnya aku rasa mcm aku org LOSER..

aku rasa mcm bilik aku tu adalah syurga aku..dlm bilik aku, aku boleh jadi apa saja y aku nak.. tak da org nak marah2.. aku rasa tempat paling selamat utk aku..

ia berlangsung selama hampir SETAHUN..

sekarang aku dah dpt kerja dah, alhamdulillah.. tapi bila hari cuti ja aku dah mula buat perangai Hikikomuri.. tambah2 sekarang berat badan tgh dok naik bagai dipampam..lagi la aku jadi malas nak keluar dari rumah... huhuhu..  kekadang mak aku call tanya aku keluar g mana, dah lewat tak balik2.. padahal aku sepanjang hari ada kt rumah ja.. hahaha..

tapi bila kt ofis, aku boleh je sembang2 dgn kawan kerja.. keluar makan ramai2.. kekadang dorg ajak p jln2 aku ikut sekali..
~~ ko nak kaji aku ka??? aku jadi tikus makmal..huhu

gaya hidup mcm ni dipanggil Hikikomori? perkataan lain utk anti-social lah kn. aku pernah hidup mcm ni cuma bukan enam bulan tp setahun. mmg tak ada berjumpa face to face dgn org kecuali org yg tggl bersama (parents dan adik2 aku) tp aku masih brhubung dgn kawan rapat thru phone. masa mmg byk dihabiskn di rumah dan aku cuma keluar jika ada urusan penting contoh nak jumpa dentist ke nak pegi bank etc2.. pegi kenduri kendara majlis2 lepak2 dgn kwn mmg tak la, pernah dua kali smpai kwn2 pegi rumah smata2 nak ajak keluar tgk wayang. aku mcm ni bkn give up dgn hidup, masih lg hidup dgn normal online, tgk tv (sports & news terutamanya), makan, mandi, beribadah, work out sbagainya, and I generate income thru my laptop. aku tak kacau org, org tak kacau aku. org mcm ni bkn katak bwh tempurung ye mereka masih lg tau perkembangan semasa di luar. cuma secara fizikalnya sahaja mereka ni berkurung dan menjauhkn diri dari masyarakat yang mngkin mereka tak selesa bergaul. selalunya mereka ni lebih reserve, pendiam & independent.

makciktijah replied at 23-4-2015 08:05 PM
kawan makcik!

rasa nak lempang pun ada. nak communicate pun via YM or skype je. lain2 dia terperu ...

wah..paronoid extrem punye ni. sampai percaya fanatik konspirasi2 intipan tu semua. macam tak caye ade orang camni. kalau mak ayah dia dah xde..agak2 time tu baru berubah kot

bunga_lestari replied at 24-4-2015 07:18 AM
kalau umur dah 28-29 skrg ni pon masih mcmtu walaupon pompuan x dikira laa ek?atau kalau pompuan j ...

oh..28-29..tu anak manja tahap dewa punye . kalau negara lain kira kot tapi negara kita yg adat2 kemelayuan ni..mak ayah lagi suka kot kalau anak pompuan duk umah

makciktijah replied at 24-4-2015 04:05 AM
kawan makcik!

rasa nak lempang pun ada. nak communicate pun via YM or skype je. lain2 dia terperu ...

Eleh, yg sebenarnya kau ada tangkap feeling kat dia kannnn?

edee_91 replied at 25-4-2015 10:07 PM
Eleh, yg sebenarnya kau ada tangkap feeling kat dia kannnn?

Taklah. Makcik feeling kat ko je dik.

Follow Us
ada....parents dia dah takde,so xde sape nk kesah..jemur kain pon dlm rumah,nak buang sampah tunggu xde org depan rumah.
lain2 terkurung jela dlm rumah bertahun2 tak kawen2

Syik_Gojet replied at 24-4-2015 09:10 AM
uwaaaa.....

aku rasa aku penah jadi golongan Hikikomori. Malah still ada kesan2nya walaupun tak k ...

ish..xde la nak kaji camtu. tahu cerita dah alhamdulillah la. tq sbb sudi berkongsi. sib baik dapat keje kalu tak keje dari bilik la ko

babyLON. replied at 24-4-2015 05:04 PM
gaya hidup mcm ni dipanggil Hikikomori? perkataan lain utk anti-social lah kn. aku pernah hidup mcm  ...

anti-sosial betul gak term tu.cuma hikikomori ni macam untuk kes2 hardcore la. kirenya kalau ko stil berhubung dengan rakan2 thru phone tu tak kira hardcore lagi. yg hardcore punye sampai kawan real life pun tadak..yg ada kawan2 internet atau kawan online games

pernah hidup macam ni. terutama sebelum kahwin. cuma saya bukan jobless. masa habis dengan moba, mmorpg, gunplas, tf dan sewaktu denganya.

Hikikomori ni patut harakiri je...

half-hikikomori

duk sorang, kuar rumah gi kerja n soping brg dapur je [delivery takde kat area sini]

kalu holiday, memang aku tak kuar rumah

balik kampung, 2-3 hari je aku bersosial ngan family, pastu aku lepak dlm bilik [layan game,drama,movie, etc]

social contact ngan orang lain bila perlu je. family pun aku tak berapa nak koll

member2 ada tapi bila perlu je lah [sorry my friends]

basically, aku penat deal ngan orang lain. sebab lain, family upbringing.

aku enjoy my alone time.

PE-DX03 replied at 28-4-2015 02:17 AM
pernah hidup macam ni. terutama sebelum kahwin. cuma saya bukan jobless. masa habis dengan moba, mmo ...

kahwin mmg penawar hikikomori

aku ade bace true experience 10 tahun hikikomori kat jepun, yg hidup as hikikomori mmg enjoy. hidup sorang2 xde orang kacau atau amek peduli. ko dengan dunia ko je...at first. nanti akan tiba masa akan datang rasa sunyi, akan terfikir 'sampai bila aku camni?', rasa nak jadi macam orang lain..macam2 lagi. lepas tu bila nak berubah nanti jadi liat, susah, tertangguh2. aku bukan mengata ko cuma kongsi experience org lain jela. kat malaysia yg budaya berbeza aku rasa takde masalah kot kalau hikikomori..full ke, half ke nak melangkah nak join dunia luar. lagipun kita ada agama so  benda tu boleh mendorong kita nanti

anwarnuwa replied at 2-5-2015 08:41 AM
kahwin mmg penawar hikikomori

kahwin pun bukan jaminan untuk keluar masalah anti-sosial ni. aku da kahwin, aku datang dari keluarga yang kecil. semua berkisar hal keluarga aku saja. tapi keluarga isteri aku keluarga besar yang rapat dengan ibu bapa saudara, kazen dan anak-anak saudara. kerap ada event, kenduri, bbq, doa selamat, tahlil kematian, dan macam-macam event. aku pula jenis malas bersosial macam tu. da kawin pun sabtu ahad aku depan pc surf internet, gaming, lego, tf, gunplas. cuma sebelum nak beraktiviti tu aku kena buat sedikit kerja supaya tak nampak sangat aku malas. pagi-pagi tu buang sampah ker, beli sarapan pagi ker, kumpul baju2 yang nak dicuci dan spin dalam mesin siap2. pastu aku buat hal aku. mujur adik ipar aku minat sama dengan aku. so, mom in law aku understood lah aku punya hobby. oh ya, aku stay dengan in law.

itu maknanya ada jin yang menempel tu , selayaknya kena rukiyah

Aku ada dulu jiran aku. Lelaki. memang dok dalam bilik je ngadap pc, kekadang lukis manga, pastu sambong pc, pastu main sambong2 robot yang kecik2 tue, kuar pon bila nak gi toilet. Makan pon bawak amek masuk bilik. Siap suruh mak pak die beli TV tuk letak dalam bilik die. Aku kawan dengan adik pompuan die. Selalu datang umah die. Kadang2 terserempak dengan die, siap tunduk2 malu. Memang pelik perangai. Tue masa sekolah sampai la abis study kat u.

Sekarang nie umo 32 tahun, dah keje dah pon. So, nampak la skit perubahan die sejak keje. nak mula bergaul dengan orang. Ade gepren dah.

anwarnuwa replied at 2-5-2015 08:52 AM
aku ade bace true experience 10 tahun hikikomori kat jepun, yg hidup as hikikomori mmg enjoy. hidu ...

huhu. thanks for the advice.

apa-apa pun aku memang suka my me-time alone and with my cats.

penat nak layan peel manusia lain

huhu

PE-DX03 replied at 2-5-2015 02:18 PM
kahwin pun bukan jaminan untuk keluar masalah anti-sosial ni. aku da kahwin, aku datang dari kelua ...

hm...interesting topic.

rasanya, aku terlibat juga la. tp aku xde la dok dgn in-law. tp tiap kali balik kampung wife...mmg saje aku buat muka bosan n buat hal sendiri.
kita rasa kita xde masalah mental pon. kita tau banyak benda. dan kita tau diam lebih baik. haha

yowa2 replied at 15-6-2015 03:49 PM
hm...interesting topic.

rasanya, aku terlibat juga la. tp aku xde la dok dgn in-law. tp tiap ka ...

Ya ya. Aku pun kkdg rse, diam lebih baik. Mls nak bcampur gaul dgn org yg tgah borak wpun benda yg diborakkan tu, kita tau. Aku prefer buat hal aku, pi dok menyendiri memana n buat keje. Mgkin ini suku hikomori kot. Kurang dari half