CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

bilamana manusia lagi segan kalo tak hulur salam kaut waktu kenduri padahal kita memang dijemput untuk meraikan perkahwinan...  tapi boleh selamba mintak waris hulur duit untuk solat jenazah...  hurm...

setau aku, menda2 camni mana boleh mintak hulur duit...  sebab dah jadik kewajipan...  kalo tang bayar upah gali kubur tu aku tak kisah sangat sebab kudrat nak mencangkul tu bukan mudah...

bukan ke imam memang dah ada gaji tetiap bulan?

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:44 PM
Kalau ada surat khabar utusan dan metro dalam liang lahad harus la terbakar lubang kubur tu.

Si @truli tak bodoh..........dia ambik yang pages soal jawab agama..tang soalan soalan kubur jerk......jadik old ladynya tak masalah menjawab......

stinger_attack replied at 20-4-2015 12:50 PM
Si @truli tak bodoh..........dia ambik yang pages soal jawab agama..tang soalan soalan kubur jerk. ...

Mesti sejuk kubur beliau...kena pulak ustaz2 maksom punya jawapan.

prettyuglybabe replied at 20-4-2015 10:57 AM
tak masuk khairat kematian kah?

Aku rasa ramai ja org yg tak sedar pentingnya masuk khairat kematian ni

talapia replied at 20-4-2015 12:50 PM
ai takleh nak reveal... sbb kampung husband. klau kampung ai.. ai citer je. ni kg husband... kang  ...

1kampung di selangor ada bendang...Sabak Bernam Sekincan Pasir panjang Sg Panjang Tg Karang Sg Besar saja yg ada sis....

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:40 PM
Buat la aduan..imam kena bayar utk respect si mati.. kira rasuah la tu...bukan ke diorg Imam berga ...

mana ada resit bayaran.... itu dikira 'seikhlas hati' katanye...  hahahaha

Follow Us
sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:53 PM
1kampung di selangor ada bendang...Sabak Bernam Sekincan Pasir panjang Sg Panjang Tg Karang Sg Bes ...

iyela tu salah satu. kampung kan? very kampung. imagine benda ni happen pada keluarga pesawah dgn income tak seberapa. tu pasal aku komplen sangat pasal benda ni. sedangkan benda ni jadi pada aku...  pon dah kelam kabut kumpul duit. imagine kalau jadi pada org kampung yang tak mampu. sedih sangat.

talapia replied at 20-4-2015 12:54 PM
mana ada resit bayaran.... itu dikira 'seikhlas hati' katanye...  hahahaha

Minta je...alang2...mesjid mesti ada resit sndiri...zaman nabi semua kena catat...terutama klau orang minta resit bukti kena la kuarkan.

eyansss replied at 20-4-2015 12:50 PM
bilamana manusia lagi segan kalo tak hulur salam kaut waktu kenduri padahal kita memang dijemput unt ...

tetiba aku teringat.

kampung yg sama.. majlis berbeza. masa buat kenduri kawin adik ipar... salam kaut yg mertua aku dapat mostly rm2 sorang. RM5 jarang2. RM10 tu memang kawan2 anak2 la yg datang hulur. tapi bila part solat jenazah... 'standard' rate pulak ye RM10? pelik pulak

talapia replied at 20-4-2015 12:56 PM
iyela tu salah satu. kampung kan? very kampung. imagine benda ni happen pada keluarga pesawah dgn  ...

Pesawah income banyak.sis...mustahila anak2 dia x da duit..

Ada sebab la imam tu minta duit smbahyang...btw tu bukan kes talkin n tahlil la kan...cuma bab solat dia minta upah.

Saya syak kampung dia Banjar + Javanese...sis bagitahu la kampung Parit berapa tali air berapa.

sepatutnya org yg ziarah kena hulurkan duit..
skrg nie kbykkn dh trbalik.. mse knduri kahwin hlur duit mse tahlil xhlur duit dan kne bt mkn2 plak..

sptutnya mse tahlil org yg mlawat kne hlurkn duit pd kluarga arwah.. mrngnkn beban utk urusn jenazah.. bukan ke sptutnya kalo kte pgi ziarah org meninggal xbley bt mkn2 kn.. lg pon tuan rmh tgh brsedih.. mse tahlil 2 pon ptutnya org lain la kne tlg mskkn ke ape ke.. sptutnya la..

talapia replied at 20-4-2015 12:59 PM
tetiba aku teringat.

kampung yg sama.. majlis berbeza. masa buat kenduri kawin adik ipar... sal ...

Ikut seikhlas hati la sis...biasa saya bagi RM 5..rate yg sama makan kat kedai

Edited by elle_april at 20-4-2015 01:10 PM

sorry kalau OT.. nak luahkan je.. masa arwah mak aku meninggal, orang yg bagi duit tu hulur kat sedara2, ada yg amik dan simpan tak bagi kat anak2 walaupun anak2 dah besar. dibuatnya tahlil siap sewa khemah guna duit tu.. lepas tu bila dapat duit khairat, suruh dibagi kat dia tu untuk buat kubur sampai almost 2K. masa tu dia senyap2 suruh adik aku pergi claim duit khairat so cek keluar nama adik aku, adik aku tu pergi transfer kat dia utk pegang. kalau nama aku, memang aku tak bagi nya.

Yang sakit hatinya hutang arwah mak aku banyak tak setel lagi, yg kena setel nya aku. sial betul. lepas tu mengata arwah mak aku kat kenduri tahlil, dicakapnya mak aku ni jenis tak bergaul tak ramai dtg tolong kenduri padahal aku tengok ramai gila yg datang. tapi duit orang datang kenduri habis dia simpan katanya untuk belanja adik2. semua sedara yg datang kat tahlil dia pergi burukkan aku sebab taknak bagi dia handle duit mak aku. aku anak sulung dah kahwin pulak bukannya budak kecik lagi.

aku tak faham hasad dengki apa lah kat orang yg dah arwah..yang paling aku tak faham kenapa gigih nak buat kubur dulu padahal hutang masih tertunggak. last2 aku yg membayar semua.

nasib baik tabung haji mak aku tinggalkan nama aku, aku guna duit2 tu sorang2 gi membayar sana-sini. benda tak penting gigih pulak nak buat dulu. dahlah binaan kubur tu bidaah.

sampai sekarang dia burukkan aku semata2 aku tak nak kasi dia kontrol duit2 arwah mak aku. padahal mak aku ada anak2. barang kemas mak aku yg berapa utas tu tak usah cerita lah, malam mak aku kebumi satu bayang pun dah tak nampak sampai sekarang.
paling sedih mengutuk aku kat semua orang, tapi bila kitorang adik-beradik ni susah, sampai kena jual kereta, takde satu sen pun nak offer tolong. bagus sgt2 orang macam ni.

teringat kes opismate iols.. jantan.. pak dia meninggal lama da dlm tahun 2000an kot.. kejadian di utara nun.. lepas solat jenazah ada sorang lelaki ni siap bagi upah RM10 kat dia as upah.. dia pun pelik.. gamaknya org tu tak kenal dia anak arwah tu yg dpt upah gak tu..

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 01:00 PM
Pesawah income banyak.sis...mustahila anak2 dia x da duit..

Ada sebab la imam tu minta duit smb ...

tahlil n talkin ada gak bayarannye rasanye. tapi tak sure fixed ke tak. dan tak semahal solat jenazah yang aku bengangkan.

btw.. tali air bape parit bape.. hahaha.. okla tu.. at least ko dapat bayang sekampung mane environment situ sehingga melayakkan RM10 per person utk solat jenazah.

pesawah banyak duit? I don't think so... klau berelung2 tu mungkinla.. tapi kalau sekeping aje.... anak berderet.. sendiri pahamla. menabung nak gi haji pon tak kesampaian hajat arwah. badal haji je la yg bole inshaAllah.

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:51 PM
Mesti sejuk kubur beliau...kena pulak ustaz2 maksom punya jawapan.

Confirm 'sejuk' ..tuh yang tiap malam mintak pelepasan utk visit Si @truli as hantu gondoloyo.........to seek pails of wine /champagne utk mengcoolkan dirinya.....dari bahang kubur......

talapia replied at 20-4-2015 12:05 PM
hahaha.. kan? baru2 meninggal kemain lagi.. 3 hari berturut.. 7  hari.... 40 hari.. 60 hari... 100 ...

Betull..aku pun pernah dgr org2 tua cakap..memula pecah mata, lps berapa hari pecah perut..etc.. Kalau ikut logik mcm celebration makan2 pulak setiap apa yg pecah...ntah apa2.. Patutla famili nik aziz x kasi buat tu semua..

Lama dah tapi atuk sy meninggal dulu, nenek saya profit je, kebanyakan yang pergi tahlil hulur duit pada dia, termasuk la imam dan budak2 pondok. Siap nenek hantar orang upah haji dan beri sedekah pula.

talapia replied at 20-4-2015 01:08 PM
tahlil n talkin ada gak bayarannye rasanye. tapi tak sure fixed ke tak. dan tak semahal solat jena ...

Hahaha...tak baik hina sis...btw kampung saya much more better than kampung husband sis.

Kampung saya lagi ceruk sempadan dgn Perak...mesjid sendu tapi bab mati gigeh datang ramai2...hahaha