CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 8708|Reply: 16

masalah jual beli rumah tak selesai - peguam cabut lari

Salam & selamat petang forumers,

Aku ada satu soalan. Ini berkaitan dengan bapak aku dalam pembelian rumah.
Ceritanya mcm ni, 5 tahun lepas bapak aku dalam proses pembelian sebuah rumah teres. Geran rumah semua pemilik rumah dah serah kat peguam tapi nasib tak baik sebb peguam cabut lari. Dapat detect peguam cabut lari pun bila pergi opis, opis dah tak beroperasi. Call semua memang dah tak dapat. Pemilik rumah tu kenalan biasa bapak aku. So semenjak 5 tahun lepas family aku dah duduk situ. Bayar sewa pada pemilik kemudian bila bank dah approved loan, start bayar kat bank pulak tapi pemilik rumah masih tak dapat duit pembelian rumah sebab geran masih sangkut kat peguam dan belum tukar nama.

Yang menjadi masalah sekarang ni, bapak aku nak renovate/tambah rumah. Dah bagitau pemilik rumah dan pemilik rumah pun tak kisah tapi aku ada cakap dengan bapak aku hold dulu niat dia sebab tak ada hitam putih lagi. Buat pengetahuan korang jugak, lima tahun lepas masa decide nak pindah ke dalam rumah tu bapak aku ada renovate rumah tu dalam Rm10,000 camtu.

jadi, aku nak tanya pada korang yang expert berkenaan hal ni, apa cara yang sesuai untuk selesaikan masalah ni bagi pihak bapak aku sebab bagi aku pemilik rumah yg kena kerja kuat sikit sebb geran rumah masih atas nama dia. Ada apa-apa cadangan?

kalau aku salah tempat tepek mohon admin alihkan thread.

TQ.

Rate

1

Related threads

ko buat loan kat bank bayar rumah tu blh pulak? hmmm..selalunya bank akan ada salinan nya...

geran ko maksudkan tu adalah geran tanah pemilikan kan? why not buat police report, kata geran hilang dan nak buat semula kat pejabat tanah/pejabat daerah...

then ko leh terus tukar nama, bayar jer..tak perlu loyer2... selalunya guna loyer nie bila melibatkan byk paperwork (yang ko malas nak buat sendiri, cth Memorandum of Agreement, Memorandum of Transfer, Supplement agreement dgn bank, land search..etc..)

leylapple replied at 23-4-2015 04:44 PM
ko buat loan kat bank bayar rumah tu blh pulak? hmmm..selalunya bank akan ada salinan nya...

gera ...

so lepas buat report polis, owner tanah boleh terus buat geran baru kat pejabat tanah dan boleh settle tukar nama semua ke tanpa lawyer? Habis semua dokumen2 yang mod cakap kan tu boleh settlekan tanpa peguam ke macam mana?

sorilah kalau bakal tanya soalan-soalan annoying sebab aku memang zero dalam bab ni dan kesiankan bapak aku tu.

SereneSerenade replied at 23-4-2015 05:53 PM
so lepas buat report polis, owner tanah boleh terus buat geran baru kat pejabat tanah dan boleh se ...

lawyer tu as a trustee kalo ada duit pendahuluan...

and segala paperwork utk transfer right of ownership dia tlg buat....

ko blh buat sendiri tapi nanti ko mintak la suruhanjaya sumpah seal agreement tu..lagi murah..tak silap aku rm20...kalo g mahkamah, free

Salam,

Untuk kes2 peguam lari lepas ambil duit client, anda boleh laporkan salahlaku peguam ni Bar Council. Mereka ada jawatankuasa tatatertib dan database semua peguam2 dan bekas peguam. boleh laporkan kalau mereka lari dengan duit pendahuluan.

Kalau setakat masalah geran tanpa melibatkan peguam larikan duit. Boleh buat carian rasmi geran di pejabat Tanah yang terbabit. (Contoh: rumah di kuala Selangor, maka pergi buat carian di Pejabat Tanah Kuala Selangor). Bagitau pejabat Tanah geran hilang dan ada prosedur yang perlu diikuti sebelum Pejabat Tanah boleh keluarkan geran baru.

Harap membantu.

Terima kasih uolls~

Follow Us
hrp tak terlambat untuk bertanya...kes saya sama cm kes ni...start berurusan 2014 tp still xsettle.peguam dh cabut lari.semua dokumen pada dia...dh bt report polis..dlm usaha nk report di lembaga peguam.tp baca2,diorg just siasat n bg penalti or tahan/gantung lesen peguam je paling kuat pon...xleh nak settle jgak kes...
problem pertama

1.pejabat tanah still mtk cari lawyer lama sedangkan dh smpai lubang cacing kita mencari
2. bpp @ lppsa xnk release baki duit penjual if geran pemilikan xdpt

pening mikir..harap2 sape penah ada experience dpt bantu

sereneseranade...cmner awak buat?????

kamariahnor replied at 2-3-2016 11:22 AM
hrp tak terlambat untuk bertanya...kes saya sama cm kes ni...start berurusan 2014 tp still xsettle.p ...

org bank advise abah sy untuk cari peguam baru dan suruh owner rumah pergi pejabat tanah daptkan geran yg baru.
pasal dokumen dokumen lain sy tak pasti, nak kena check balik dengan abah sy.

harap harap ada forumers lain yang boleh bantu awak

kamariahnor replied at 2-3-2016 11:22 AM
hrp tak terlambat untuk bertanya...kes saya sama cm kes ni...start berurusan 2014 tp still xsettle.p ...

Assalamualaikum,

Pertamanya, saya cadangkan puan buat carian di pejabat tanah untuk pastikan nama geran masih di atas nama owner.

Kedua, Sekiranya masih nama owner, pakat dengan owner buat polis report tujuannya utk dapatkan geran baru.

Ketiga, selepas dapat geran baru, baru sempurnakan pendaftaran pindahmilik dan gadaian.

Keempat, sekiranya semua dokumen pindahmilik dan perjanjian pinjaman dengan bpp ada pada lawyer, kena buat yang baru.

Harap dapat membantu. Yg penting dapatkan geran baru supaya penjual dan pembeli tidak kerugian.

Takut pulak aku baca pasal peguam lari ni. Aku skrg dlm proses pencarian peguam utk urusan beli rumah pertama aku.

aku pun dulu ada masalah jual beli rumah sampai lawyer cabot lari..pening weyh..
masa owner belom dpt full payment siap dia threaten aku nk cancel deal penjualan
( dlm S & P ada mentioned kalau perjanjian x settle dlm masa tempoh 3 bln boleh cancel or buyer kena penalti interest pada seller 10%/ per annum)

Aku tak sure kes ayah ko cemana since ko kata seller blom dpt full payment, aku suggest ayah ko cecpt carik lawyer baru utk selesaikan kes rumah..
Takut nanti berputih mata..aku pun dulu penah bukak thread pasal umah dlu boleh refer kut2 sama kes..

Mcm kes aku ritu, lawyer bank take over kes aku and aku kena bayar minimal amout sbb proses dah sampai ke hujung, aku kena bayar RM600++ kalau x silap..tapi pape pun Alhamdulillah kes dah selesai.

Hai semua saya nak minta pendapat npertolongan sikit ni.saya jual rumah bulan may tahun 2015.  Namun sampai sekarang masih belum settle2lagi. utk  Pengetahuan Semua Saya dan pembeli memakai lowyer yg sama.tu pon atas suggestion pihak lowyer utk memudahkan urusan.masa nak lantik  Lowyer  Kemain Manis lagi mulutnya berjanji ygdia pakar dlm bidang ni.semua akn settle secepat mungkin. Namun hanya lowyer buruk je yg tinggal.sampai september 2016 kes masih xsettle2.lowyer nakmasuk lhdn pon makan masa sebulan.bila tanyasalahkn lhdn buatkeje lembab.tapi bila saya semak rupanya lowyer yg submit doc lambat.tu pon mintak tolong kawan yg keje dlm lhdn utk semak.rupanya lowyer cakap bohong.katanya submit doc utk stamping pd lhdn 3hb 8 2016. Tapi sebenarnya submit pd lhdnhujung bulan 8.ok saya dn pembeli diam lagi.2 hari Kemudia Dh Keluar dr lhdn Diamasukn balik doc kat lhdn utk mintak discount utk skim rumah pertamaku.saya dah angin kat lowyer kenapa buat 2 keje .sepatutnya masa nak mintak stamping tu dh blh sekali jln utk mintak discount. Bila tanya lowyer kerani blh marah2 sbb kata diataw ape nak buat.awak xtahu ape2 blh duk diam je.dia Buat Cam saya ni xpenah beli umah sebelumni.sbblowyer sebelum ni elok je buat.dah settle bab lhdn.nikira second last masuk pejabat tanah utk tukar hak nama pembeli.sekali lagi lowyer  buat hal.dia peram dah 1minggu xbergerak2.masa saya call lowyer dia cakap dah submit pd pejabat tanah pd hari jumaat 1hb sept 2016.ok dah lega hati.tapi isnin call pejabat lowyer kerani dia cakap mana submit lagi  Alasan ademasalah despact.nasib saya record perbualan antara lowyer dgn saya dan antara kerani lowyer dgn saya.dua2 kaki temberang.xtaw man ygbetul.sampai sekarang document xmasuk lagi pejabat tanah atas alasan lowyer despacth buat hal.dah lakita call pejabat xmo pickup phonbila dapat jawab dia blh marah2suruh sabar..padahal kalau ikut xlama pon lagi bila dah settle pejabat tanah submit lppsa dah blh dpt duit.tapi risau lowyer asyik bagi alasan bodoh sampai sekarang xsettle lagi bantu la saya ape patut saya buat.

aku.semut.merah replied at 20-7-2016 10:55 PM
Takut pulak aku baca pasal peguam lari ni. Aku skrg dlm proses pencarian peguam utk urusan beli ruma ...

Boleh email ke narpartners@gmail.com untuk nasihat berkenaan jual beli rumah.

Hey bro! Hi kawan2!!

Nikmati bonus deposit anda dialu-alukan pada deposit pertama, kedua dan ketiga anda sehingga 254% sekarang !!!

Hari2 miskin, bila la nak kaya!!!

assalamualaikum.
Masalah saya sekarang ni bank dah bayar full dekat lawyer, tp lawyer tak bagi lagi duit kepada penjual. saya tak dapat kunci lagi.. apa yg patut saya buat, saya risau lawyer tue pusing2 duit jer. Klu kejar ada jer alasan dia bagi?

Lagi satu adakah saya telah mempunyai hak ke atas rumah tue, sebab geran semua atas nama saya dah, cuma penjual jer yg masih belum dapat duit balancenya.

Ya Allah...kesiannye...harap selesailah masalah....masa aku nak beli rumah dulu mmg cari betul2 peguam yg OK....sbb brape org kawan dah terkena dgn peguam yg buat keje main2

lufias replied at 9-11-2016 11:57 PM
assalamualaikum.
Masalah saya sekarang ni bank dah bayar full dekat lawyer, tp lawyer tak bagi lagi ...

Ada kemungkinan.....ramai peguam yg menipu mcmtu