CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5350|Reply: 23

Perangai/Sikap Staff Bawahan dengan Staff Atasan

Forumer sekelian... intro: aku keje kat kompeni mnc.. alhamdulillah in terms of benefit memang tak terkira dah banyak kali kompeni tolong aku & family... Aku takdela berpangkat besar exec kuli batak saja cuma aku peratikan di sini walaupun taraf exec level, clerk2 2@ officer anggap derang lebih superior dari exec2 sekelian sebab diaorg lagi laamaa dalam kompeni & deserve some respect.. so derang buleh tengking or suruh exec2 level ni buat keje or komplen merungut banyak2 without any feeling. Malah buleh pulak berjemaah sesama derang pulau staf yang diaorang tak gemar......Masalahnya derang ni berani kat sesama melayu je... kalu cina/india/dll diaorang tak pulak berani buat macam tu

Main reason derang agak cocky adalah sebab seniority @ dah jadi staff situ lebih lama dari korang & tak naik2 pangkat mungkin sebab education tak cukup or takmau langsung mintak transfer/takut nak gi tempat baru.

cuma di sini aku nak tahu macam mana korang kat kompeni sume deal dengan staff bawahan macam kerani or gred lebih rendah dari korang... Adakah derang buleh treat you well or ada jugak ke some of them yang kerek tak padan dengan pangkat derang? Or adakah diaorang buleh keje sama2 as a team tanpa ada rasa 'aku lebih power sebab aku lebih lama kat sini.. kau tu baru je masuk jangan nak  berlagak sangat la bangang ' ..

p/s: Momod kalu topik ni tak sesuai leh delete saja.. aku masih baru belajar....

tt nak minta pendapat ni adakah sekadar untuk bertanya atau mengalami masalah tersebut?

kalau sekadar nak borak-borak, boleh cuba ke board kaunseling motivasi kerjaya..

terima kasih..

You need to practice seniority in terms of level dengan diorang jugak.
Don't try to berbaik2 or manis with them.
Apa2 je arahan or communication..u go through email.
If you see them, buat dunno je.
Biar diorang yang datang dekat u kalau diorang nak tanya or ada problem.
Never lunch or go out with them.

if they refuse to cooperate or follow ur instructions, cc or escalate to manager.

Yang penting sekali u mesti tunjuk u dah buat kerja u supaya boss or pihak atasan akan be on ur side if anything happen.

U need to play politics with these people, in corporate world being nice does not get you far. It's work not charity.. be wise.

Lagi nak tambah..bila emel tu make sure cc Bos atau superior u..n ofkos, bila buat kerja tu sila tunjuk level anda..

Contoh macam ai, kadang2 ai kena review report..kadang2 tu ada dorang buat salah..bukan salah besar pon..salah link file ke salah letak figure camtu je tp ai takkan betul kan sendiri..ai akan suruh tukang buat report tu betul kan sendiri..tujuannya, biar dorang tahu kerja sendiri..if ada salah, ai takkan senang2 betulkan sbb bukan kerja ai kan

Tapi ofkos, Cara kena betul..jgn tinggi suara ke apa..jgn lupa magic words like 'please' and 'thank you'..lama2 sure dorg akan hormat you as their superior

Aku pun alami benda ni..level exec sama aku ada yg tua2 skit dah..tp muda lg la kira bukan nak pencen ka apa..tapi atitude mgalahkan org nak menopos..siyes aku meluat org mcm ni..mulut hansuang keja x siap..duk marah2 bos dpn org..bos aku baik..sof spoken..tp suka bg org merendah2kan dia..

kalau aku jd bos time apraisal aku akan hentam kaw2 org mcm ni...mulut bising n keja x siap...dahla pakai tudung tp mulut haramm...nampak muslimah tp bila marah org ...xtau nak kata org jenis apa ni..

aku jugak sering kena pulau sbb x penah join aktvt agama watsoever..

prettyuglybabe replied at 8-5-2015 11:54 AM
tt nak minta pendapat ni adakah sekadar untuk bertanya atau mengalami masalah tersebut?

kalau sek ...

momod.. bukan nak borak2... cuma nak tahu pandangan forumer lain kalaulah derang ada masalah yang sama.. tu saja.. kalu topic ni tak releven @ salah parking silala delete.. no offense...

Follow Us
depa boleh didakwa atas kesalahan 'insubordination' kalau melawan arahan superior without reasonable excuse..

MeghanK replied at 8-5-2015 12:48 PM
Lagi nak tambah..bila emel tu make sure cc Bos atau superior u..n ofkos, bila buat kerja tu sila tun ...

cadangan yang bagus .... tapi kan..kalu aku try to use english mungkin tu jadi barrier kat derang.... mungkin jadik macam faizal Tahir & kak ros kat benang artis sinun

TulenBang replied at 8-5-2015 01:52 PM
cadangan yang bagus .... tapi kan..kalu aku try to use english mungkin tu jadi barrier kat derang. ...

Pulak dah

Kitorg kat sini kalau cakap sesama sendiri pon guna bm tapi kalau emel tu mmg english la wpun dgn org yg biasa kita cakap..official kan

Tapi kalau tak guna english pon, apa2 emel make sure cc your boss..kalau yg kerani2 ni tak buat kerja at least boss tau apa yg jadi

Biasala la dis all about political office..cam aku dulu 10 years ago alhamdulillah rezki dpt jadik officer umur 23 tahun..baru grad stil muda belia gituh

Then dikelilingi senior2 yg otai taraf2 bapak2 makcik2..ade yg bleh cooperate n ada yg ungkal..aku plak jenis bdk2 baru keje cam blur2 gitu masih segan2 utk bg arahan pd org2 lama ni..then level of konfiden masih kurang..so mmg sering di down kan diaorg

Mcm2 cerita2 belakang jgk la yg aku dgr dr mulut staf mcm alah bos bdk2 pangkat anak2 bleh di ayam2 kan..time bg keje mmg susah sgt nak cooperate..bila di tanye br tu sibuk nak siapkan pd hal dah dah seminggu bg arahan..on dat time aku btul2 down n stress rase nak berhenti jer

Just satu hari ade senior officer advice aku ko nak senang kijer ko kena tegas n jgn bg muka dgn staf level2 bwh ni..kena pndai jarak kan hubungan n kena pandai treat diaorg jgk jgn smpai diaorg menyampah

Then after one year later aku berpindah at new organisation dgn membawa experince lama to a new place yg di kelilingi org lama jgk

Then now almost 8 years aku kat sini..konfiden level aku makin tinggi selaras peningkatan umur n pengalaman yg lps

Masalah2 kecik tu bisala mmg akan ada tp yg ptg sikap ketegasan tu mmg perlu ada pd seseog leader..supaya subordinate respect n tak menyampah dgn ko

Bg arahan biar tegas.."hari ni arah smlm siap" & "u do or u die"
Tu word aku pd2 yg ungkal..lama2 diaorg faham perangai aku..then lps siapkan aku wish "thank you so much i really appreciate" dgn nada yg cukup menghargai diaorg

Pd yg degil n ungkal ni aku tak buat musuh pun..kadang2 aku blanje diaorg mkn2 n minum kalo terjumpa2 time lunch..then lama2 diaorg faham dgn aku..then situation getting better

sekian pengalaman aku Last edited by tagas on 8-5-2015 03:28 PM

politik ofis biasa mana2 company. kena belajar handle bos, pekerja bawahan, rakan sejawat semua. yg penting buat kerja kita dan siap, target  kerja dicapai, ada halangan sila report bos. jadi diri sendiri dalam ofis, jgn dekat2 golongan gosip peleseran dan jaga jarak dengan pekerja bawahan,

and of course depa2 ni akan cakap2 kat belakang u or pulaukan u.. don't bother

there's a reason why depa kat bawah and u kat atas..
kalau u join them and kutuk2 orang lain..trust me diorang akan bawa mulut pasal u kat kat orang2 lain and akan merosakkan reputasi u

Paling penting sekali..ingat their opinion don't pay ur bill, do your job, strike for achievement and get ur pay.

Sbb tu aku xske keje kt company ramai melayu.kalo ada pon xbrape rapat.aku wat hal sendiri.asalkan keje aku siap sudah.keje ngan cina or other races lg sng.walau berbeza level tp anggap mcm sama level je.professional.xperlu nk panggil encik or boss.panggil nama je.xpoyo pulak tu

Edited by lr7 at 10-5-2015 09:50 PM

aku hv the same experience as yours..yg pling pnting jarakkan diri dgn staf..biar kau isolated duk dlm bilik@cubicle kau sendiri..dont ever bercampur.sbb bila dah bercampur respek tu akn hilang n dia buat kau mcm kawan je..aku dah terkena dkt my new office..bila kite treat them as friend they will not listen to us...ni especially mnc@gov bodies yg byk melayu..

dont gossip with them..if diorg dtg ur room..buat2 sibuk n mcm mls nk lyn..sekali je rapat..cukup lah..then u will unable to give them orders..

pengalaman aku plak keje dekat company telco kecik anak nie. aku pangkat atas sikit daripada minah J ni. division pun lain2. tapi entah apa dia anti ngan aku. aku hampir kena warning letter pasal dia. nak2 dia baik lak dengan HR. pegi gim sesama gamaknye. tapi aku ada boss yg paling ohsem kat universe ni. dia selamatkan aku sbb dia tau aku tak salah even masa tu dia takda dengan aku. bertalu2 dia back up aku masa tu.

celaka betul J tu. nak naik, dengan cara caras periuk nasi orang. memang tak kemana engko jah.

keje dengan melayu, mmg macamnie. huhuhu. serabut.

Edited by primemova at 12-5-2015 01:28 PM

berenti keje

Edited by badakgurl82 at 12-5-2015 07:34 PM

TT , aku tumpang sekaki bercerita ek.. aku nikeje kat salah satu GOVERMENT ( tak leh bg tau , nanti mampus aku kena terminate ) . aku keje kat FINANCE DEPARTMENT , yang menjadi BENGANG DAN TENSION TAHAP LANGIT KE TUJUH adalah sikap bos2 aku yang TAKUT NAK SOUND  ank buah depa . ada sorang staff bawahan ni level sama ngan aku (kuli batak) pagi mai keje , ptg hilang .

bila Mamat tu dah tuang keja . bos2 dok cari aku pulak .. aku dah jadi SUPERWOMAN lah kat opis tu .. in the end keje hakiki aku pun tak siap lah. aku lah tukang angkat kotak2 (contoh kotak a4 ) sampai kene buasir .

gaji aku ngan mamat tu sama je.. tapi mamat mmg pandai belit , dia mintak tolong punch card kan dia pastu claim ot sampai 1k . gila babeng.

pas tu ada sorang staff bagi tahu aku , mamat ada MENTAL DISORDER so bos2 nie tak leh PUSH2 dia wat kje takut dia naik minyak .. dan lagi satu kepakaran dia ialah MENGKIPAS BOS2 .. kalu dia tak  mai keje for 1 day contoh nye . dia akan cite lah kat boss  gitulah ginilah . time dia wat salah tak de sapa berani nk sound dia.

tapi kalau aku wat salah peh macam2 kene ngan bos2 aku . siap dok maki2 aku depan staff lain  . malu aku.. .  

sori tt aku tumpang cite . aku dah  tension gila nie .

kalau kerja gov mmg x bleh elak la, terpaksa ngadap org yg x disukai bertahun2 sampai pencen huhuhu

macam mustahil.. hehe

badakgurl82 replied at 12-5-2015 07:32 PM
TT , aku tumpang sekaki bercerita ek.. aku nikeje kat salah satu GOVERMENT ( tak leh bg tau , nanti  ...

aku rasa  bukan sorang bos yang jenis takut nak sound anak buah ni...

ni mesti jenis bos yang takut reputasi  as 'orang baik-baik' terganggu...bos aku pun sama je sampai dia buleh buat tak tahu staff dia kuat makan rasuah ,, sampai dah gemuk kembung dah orang tu

12Next
Return to list New