CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23825|Reply: 180

Tak boleh resign sebab parent banyak hutang

Post time 22-5-2015 12:18 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by cik_kala at 4-2-2016 04:57 PM

Assalam..

Mungkin masalah aku tak la berat sangat tapi aku post kat sini sebab rasanya sini ramai yang dah kawin dan ada anak....

Soalan aku - ada tak forumer yang berhenti kerja bila dah pregnant atau berhenti kerja kerana nak jaga anak2 sendiri?

Masa korang amik keputusan nak resign tu... korang ada komitmen tak? Atau korang berani resign sebab memang dah ada bisnes sendiri ke... atau sebab suami mampu ke?

Kisahnya... aku nak resign... suami ok je takde masalah sebab selama aku keje pun, suami aku yang tanggung semua expenses. Aku kerja ni sebab nak bayar installment rumah mak ayah aku je...

So yang sangat2 kisah aku nak resign adalah parents aku. Memang dari dulu lagi parents aku tak bagi aku resign... sebab diorang bergantung kat aku untuk sumber kewangan (byr installment rumah)... so bila aku cakap aku nak resign, perkara yang diorg tanya "payment rumah macamana?"

Punca aku nak resign sebab aku tgh bosan nak keje... penat... stress.... aku perlukan rehat yg panjang... mungkin sebab aku tengah pregnant skrang ni.... disebabkan aku dah takde rasa nak bekerja, performance aku pun menurun sgt... aku rasa lebih baik la aku resign je...

Tapi tu la... sedikit risau pasal installment rumah dan agak tertekan jugak ngan parents yg macam tak benarkan aku resign sedangkan aku sendiri dah tak larat nak paksa diri pegi keje....

Terpikir jgk... cemana ye org lain yg gamble je resign? Apa yg dia pikir?

mak ayah tak kerja dah ke?
tak ada adik beradik lain yg boleh sambung bayar rumah?

kalau ko resign ada ke yang akan tlg sambung bayar rumah parent tu?
ko bape lama lagi jangka nk bersalin TT?
mungkin blh amik unpaid leave sementara

mcm parents menghrpkn ko sorang je ke...ko nk tunggal ke...
ko dh slowtalk ke dgn parents yg ko dh x larat nk keje...

ada siblings berapa orang?

installment rumah rm600, bahagi jela dengan dorang..
1 kepala bayar rm100. xpon rm200

nak harap akak sorang, mana mampu khennn..

prettyuglybabe replied at 22-5-2015 12:30 PM
mak ayah tak kerja dah ke?
tak ada adik beradik lain yg boleh sambung bayar rumah?

Mak ayah meniaga kecik2 je.. aku cuma 2 beradik n adik aku skolah lagi... aku yg sulung

Follow Us
gekkou replied at 22-5-2015 12:46 PM
kalau ko resign ada ke yang akan tlg sambung bayar rumah parent tu?
ko bape lama lagi jangka nk ber ...

Bersalin insyaAllah on november... kalau amik unpaid pun sama jgk... takde gaji nak bayar umah...

fifie_olin replied at 22-5-2015 01:02 PM
mcm parents menghrpkn ko sorang je ke...ko nk tunggal ke...
ko dh slowtalk ke dgn parents yg ko dh  ...

Haah.. harapkan aku sorg je sbb aku je la sorg anak yg dah keje...  masa lom kawin pun ayah aku siap pesan kat suami aku jgn bagi aku benti keje sebab aku kena tanggung diorg.... hmm

Nak slowtalk pun dah tau jawapan... mak aku suh aku sabar la diorg tgh ada masalah la ape la... anak nak masuk dua ni pun masih tak dapat wat keputusan sendiri...

Bella.. aku takde siblings lain...

cik_kala replied at 22-5-2015 12:13 PM
Haah.. harapkan aku sorg je sbb aku je la sorg anak yg dah keje...  masa lom kawin pun ayah aku si ...

kalo camtu ko kje je la dulu..sian parents ko...mn tau ade hikmah disebaliknya...berjasa dgn ibu bapa ni kan ALLAH suke...

kesian. nak resign, tapi kalau resign, tak dapat gaji. kalau tak dapat gaji, tak boleh bayar payment rumah. kalau tak boleh bayar payment rumah, kena pindah keluar, duduk dalam kolong, dengan parents2 sekali.

cik_kala replied at 22-5-2015 02:07 PM
Mak ayah meniaga kecik2 je.. aku cuma 2 beradik n adik aku skolah lagi... aku yg sulung

cuba adjust loan supaya boleh di manage kalau mak ayah awak bayar..
kalau tak mampu juga, jual rumah tu then cari rumah yang within budget hasil lebihan jualan rumah..
setakat family kecil mak ayah + sorang adik tak perlu rumah besar kot..

apa pun, bukan tanggungjawab awak untuk sediakan rumah untuk family awak..
tu tanggungjawab mak ayah awak..
kalau awak dapat membantu mereka patut bersyukur..
bukan hempuk semua atas bahu awak sampai awak rasa terbeban..

lagi satu, awak perlu tanya pendapat suami awak mcm mana..
mungkin beliau boleh adjust untuk bayar separuh loan rumah kongsi dengan mak ayah awak..

fifie_olin replied at 22-5-2015 02:17 PM
kalo camtu ko kje je la dulu..sian parents ko...mn tau ade hikmah disebaliknya...berjasa dgn ibu b ...

Dah hantar pun surat resign... tak bole la nak teruskan keje kat sini. Tapi kalau cari keje lain bole la

skrg ni semua kena kerja sampai dik. stress? manage it. nnt yg di kejar tak dapat...yg di kendong keciciran.

prettyuglybabe replied at 22-5-2015 02:21 PM
cuba adjust loan supaya boleh di manage kalau mak ayah awak bayar..
kalau tak mampu juga, jual ru ...

Jual mungkin tak...
dulu rumah tu share bayar ngan ayah sy.. lepas tu ada masalah, ayah sy dah tak mampu nak share bayar lg... so sy take over installment sepenuhnya... yg mana ia hampir 80% gaji sy untuk byr installment rumah tu je...

sejak tu sy punya rekod bank pun tak cantik sbb sy dah mula tak byr hutang sendiri. so nak buat refinance pun tak lepas la... habis2 pun saya mintak reschedule je...tapi tak kurang byk pun... still family tak mampu nak bayar...

byk lagi financial problem family yg saya kena tanggung sama... kdg2 tu bila stress sgt pun rasa marah la jgk... bkn sy tak bole nak tolong... tp apa yg family mintak tu dah diluar kemampuan kewangan saya n suami.

cik_kala replied at 22-5-2015 02:37 PM
Jual mungkin tak...
dulu rumah tu share bayar ngan ayah sy.. lepas tu ada masalah, ayah sy dah ta ...

senangnya sikap mak ayah awak

awak ada epf kan?
ada guna caruman utk rumah tak?
kalau tak ada, sila guna supaya jumlah loan tu kurang sikit..

dan kenapa tak nak jual kalau dah tau tak mampu?
masih ada option untuk beli rumah lain yg mampu milik..

sekarang awak kata dah hantar surat resign?
so apa option yg mereka ada untuk bayar rumah?

anak dipaksa support makpak plak?
alahai mak pak skrg...

Mcm ni le..sy tengok awk da pun buat keputusan untuk resign tu..buat sementara ni xnk ke amiknupah jaga ank orang@jual sandwich ke..jualan kecil2 an..mne le tau ade untung

prettyuglybabe replied at 22-5-2015 02:48 PM
senangnya sikap mak ayah awak

awak ada epf kan?

abes.. mak slalu cakap sy je laa anak g dia ada nak mintak tolong... sy ni sebenarnya tak sampai ati... cemana pun kalau sy bole tolong...sy akan tolong even sendiri pun susah... tapi kdg2 blakang family sy mengamuk jugak... suami la yg jadi pendengar... lagipun saya sangat takut kalau mak kecik hati ke... bermasam muka ke... tanak la camtu

Setiap 2 tahun sekali bila epf dah cukup..saya akan withdraw untuk byr installment rumah tu...

Option lepas resign?
Cari keje lain... bisnes ada tp lom sure leh cukup ke tak.. hmm

Edited by cik_kala at 22-5-2015 04:51 PM

Rumah tu pun mmg dua nama... nama ayah ngan nama aku.. mula2 dulu share byr...skrg aku byr sorg2 lepas ayah aku dah tak mampu nak byr lg... installment tu mulanya tak la tinggi tp ayah aku langgar kontrak perjanjian menyebabkan interest melambung naik... bila loan dah bermasalah baruuu la cakap kat aku.... dah tu aku ler kena hadap...

Bukan pasal aku kena byr installment rumah yg jadi isu... aku dah byrkan tu ok la... harap2 family aku paham la keadaan kewangan aku... tp still hadapkan aku ngan masalah2 lain.. masalah yg dah worst pegi kat aku mintak aku tolong bayar... kalau ada duit kami (aku n suami) bagi... kalau takde... dgn berat hati aku ckp maaf takde... diorg kena usaha la cara lain cemana nak settle.... aku fikir mak ayah aku takde solutions lain..sbb tu tuju kat aku je...

Kan dah out of topic... masalah aku ngan parent ni aku dah pernah citer kat benang lain2.. malas nak citer lagi....

Ni aku nak tanya cemana ye org2 leh resign tanpa risau komitmen? gamble? Yakin rezeki dimana2?

cik_kala replied at 22-5-2015 04:36 PM
Rumah tu pun mmg dua nama... nama ayah ngan nama aku.. mula2 dulu share byr...skrg aku byr sorg2 lep ...

Apa kata Kala cuba dropship..kat fb melambak2 offer nak buat dropship..tak payah modal cuma kena rajin .
Boleh relax2 sesambil jaga anak2 kat rumah
Tapi kena hati2 la juga..jgn sampai tertipu..
Cari rakan niaga yg betul2 jujur dan ada reputasi yg bagus.

Tapi jgn tanya aku la eh..sbb aku tak buat dropship
Ini hanya cadangan saja..sementara nak bersalin n tunggu dpt kerja baru