CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 4486|Reply: 64

[Tempatan] Ramai kanak-kanak Malaysia kekurangan zat, makanan berkolesterol

PUTRAJAYA – Satu kaji selidik menunjukkan sebilangan besar kanak-kanak Malaysia berusia 12 tahun ke bawah kini mengalami kekurangan zat atau nutrien yang kritikal seperti vitamin D dan kalsium.

Kajian nutrisi Asia Tenggara oleh ibu pejabat Dutch Lady yang berpangkalan di Belanda itu juga mendapati, isu berat badan berlebihan serta obesiti dalam kalangan kanak-kanak di negara ini turut meningkat pada tahap amat membimbangkan terutamanya di kawasan bandar.

Antara puncanya daripada makanan berkolesterol tinggi.

Pengarah Urusan Dutch Lady Milk Industries Berhad, Saw Chooi Lee (gambar kecil) berkata, kajian yang meliputi lebih 16,000 kanak-kanak itu bertujuan mengetahui status kesihatan dan pemakanan golongan itu di empat buah negara iaitu Thailand, Indonesia, Vietnam dan Malaysia.

Menurut beliau, di Malaysia, seramai 3,000 kanak-kanak telah terlibat, namun beliau tidak mendedahkan jumlah sebenar kanak-kanak di negara ini yang mengalami kekurangan nutrien.

kecik2 umur 3,4 thn dh sogok anak mkn fast food, processed food......pastu bg alasan ank x nk mkn nasi, dia mkn fries nugget sosej gtu je bru mkn...sbnrnya mak malas msk nasi

betul....sebab faktor availability, accessibiity and anak anak tak tak mahu makan  makanan sebenar dan juga balik pada ibu bapa - ni punca.

Salahkan mak pak jgn salahkan yg lain. Aku masa kecik2x pernah makan kat luar,  kenal fast food pon bila dah dok hostel.  

Anak aku jrg makan fadt food pun makin membesar riso aku...tp doc kata normal je berat badan dia...aku kut yg over sgt

Aah..kita yg dewasa pon avoid la mknn fastfood sosej, nugget bagai
buat nugget homemade pon boley
Ayam rebus smpi empuk pastu racik2 daging dia
blend bwg, cili, kobis bunga
cmpur2 pastu goreng.

Follow Us
aik kanak2 malaysia beriklim khatulistiwa kurg vit D ? nmpak sgat budak skang tak kluar uma utk bermain... matahari hari2 tpacak je atas kepala...

tetiba ngidam minum dutch lady cekelat flaver..

Salahkan Mak pak jugak..diri sendiri malas makan sayur n buah, anak2 pon Tak bagi makan sayur tapi Ada hati Nak cakap Bab kesihatan..shame on u

Bangsat laknat kan sis!!!!!!

Tengk saja menu makanan di skolah...nasi berlauk kari ayam pedas pelbagai..setiap masa nk plahap minyak dasar ummah pprt..hari2 duk makan kari gulai lemak ayam msk metah bermiyak..susu pula jarang skali disupply..patutlah anak2 meleis di skolah letih gemalai persis pelarian..pagi2 nasik lemak..kayak mampos.

di zaman di mana ibubapa bekerja, mknan segera selalu m'jadi pilihan utk anak2. mlm pon kdg2 ibubapa beli mknan segera kerana kekangan masa. kite xblh nak slhkan ibubapa itu kerana setiap dr kite m'punyai kerjaya, keperluan & target yg b'beza....
spt sy sendiri, mknan segera mmg sy elakkan. blk keje, tgk anak wat homework & check sume bukunye. lps tu siapkan hdgan utk dinner. hdgan lengkap yg perlu ade sayur, protein. susu jgk msh lg diberikan sebyk 3x.
setkt nie, ketinggian 109 dgn berat 19kg... b'sesuaian dgn umurnye yg baru 5thn.

Aku yg hari2 masak nasik,sayo,lauk ni anak tak kesah nak mkn pun..kekadang nak bg mkn sampai aku terpaksa kejar 1 umah..rata dia lari..kalo harap suap sendiri mmg alamat xmkn la jawabnya..fast fud lagi dia tak heran..keding jah sampai aku naik risau..processed fud mmg dia suka..(sosej n fishball)tu pun kalo bagi 2hari berturut2 mmg dia x layan..sayo dia layan carrot jah..mentah pun dia tibai..lain2 mmg xmo..kekadang terpaksa cincang kasi haluih kalo nak bg dia mkn sayo berdaun..tu pun mkn 4-5 suap jah..cer sespa bg cadangan sat cemana aku nak buat ngan budak aorang ni?

Orix replied at 23-5-2015 04:36 PM
aik kanak2 malaysia beriklim khatulistiwa kurg vit D ? nmpak sgat budak skang tak kluar uma utk berm ...

satu, sebabnya asik dok leka main dgn gajet
kedua, makbapak risau sgt anak2 ni kena matahari
takut demam la
takut hitam la

Fantaghiro replied at 23-5-2015 08:24 PM
Aku yg hari2 masak nasik,sayo,lauk ni anak tak kesah nak mkn pun..kekadang nak bg mkn sampai aku ter ...

Anak akak nk ada geng kot..mkn ramai2...i dlu kecik2 gtu.environment mainkn peranan gtu...so parents iols bwa g bkelah ke tman tasik,tugu negara, bwh pokok mgga dpn rumah pn ada....pastu ajak org ramai join sedara,jiran,....ni pngalaman sndri la..nnt end up anak akak jd mcm i kurus slim x leh buat apa dh...akibat jd picky eater ni

dia suh amik produk dutch lady la teww

org bandar mana ada tanah nak tanam buah dan sayur. dan ramai bekerja mana ada masa menyediakan makan sayur ikan segar tambah lagi shopping complek yg jual makan frozen  nuget semua dan kfc mcd meribron merata2, semua nak pantas. tambah lagi byk brg2 makin naik harga maka kuantiti beli makin sedikit, dulu boleh minum susu hari2 sekarang mungkin sebulan sekali gituh
kalau duk kampung bertanah nak air kelapa petik aje, buah2 nagka cempedak jambu semua petik, sayur2 ditanam merata, telur ayam dan ayam sentiasa ada.

aechae replied at 23-5-2015 08:54 PM
Anak akak nk ada geng kot..mkn ramai2...i dlu kecik2 gtu.environment mainkn peranan gtu...so paren ...

Ni mcm anak sedara aku..mak dia ckp anak xnak mkn xnak mkn.tp bila aku suap smbil suap sekali anak aku..masing2 berlari berbaris.so bila balik kg,mmg mcm keretapi lah berbaris minta suap.

Lagi satu kanak2 pun mcm kita xda selera,nak tukar selera.mcm dulu aku buat sarapan anak tiba2 xnak makan.jenuh mikirkan.sekali Sekarang ni pagi2 nak makan tomato 5 biji,salad,brokoli stim,kismis dan roti bakar letak keju dgn susu.tengahari mmg xnak mkn nasi.jd masakkn pasta huruf2,makaroni ke.ada satu ketika kita masak pasta dia xnk mkn..mksudny nak ubah selera pulak,time tu nak makan nasi dgn ayam pulak.kalau kita ckp anak xnak mkn.kita pun kena tanya diri kita bape banyak menu yg kita dh cuba

eileen80 replied at 23-5-2015 06:41 PM
di zaman di mana ibubapa bekerja, mknan segera selalu m'jadi pilihan utk anak2. mlm pon kdg2 ibuba ...

Bagus lah tu.

Tp untuk aku keje bukan alasan anak xdpt mknan khasiat,xsempat masak lah.ipar aku dok bandar besar, berjawatan dan sentiasa bz.tambahan lagi kena uruskan anak oku Selain anak lain.tp tiap pagi mmg bgun sediakan mkanan dan anak2. Dulu Tengahari balik sempat masak skrg biasanya dia masak pagi2. Sbb balik kdg2 pukul 7 . Aku cakap ngn suami aku,akak dia tu mmg superwomen.aku sdiri sorg suri rumah kagum.dia masak mknan sedap2 tp laju gila masak.balik kemas n uruskan rumah lagi.

Pernah aku cite,org cakap alah ipar kau kurus senang lah bgerak buat keje laju.tp hakikatny ipar aku tu gemuk.tp rajin tersangat.jd aku simpulkan semua tu kehendak.nak seribu daya,tak Nak seribu dalih.

fire_place replied at 23-5-2015 09:33 PM
Bagus lah tu.

Tp untuk aku keje bukan alasan anak xdpt mknan khasiat,xsempat masak lah.ipar aku ...

btl tu fire...
sy mmg xnak jdkan mknan segera sbg menu harian.... dah beberape thn nie xmelabur kat restoren mknan segera... bimbang dgn kandungan kolesterol & lain2 yg t'dpt dlm mknan yg dijual tu...

Selagi mentality orang kita yang mengatakan "gemuk itu cute" gemuk itu menunjukkan budak tu mewah dgn makanan .......... maka payahlah.

Acu tengok kalau budak tu kurus ~ maka nenek or sedara mara akan kata " kurusnya anak ko. tak makan ke?"

Kalau anak sedara tu gemuk bulat ~ ramai yang cakap "ehhh bestnya nak gomol gomol"

Btw tak perlu susu utk dpt kalsium banyak sumber lain ynag boleh jadi alternative.