CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 11824|Reply: 22

Belum beli rumah? JANGAN BUAT LOAN ASB

http://www2.pie2020.com/blog/201 ... gan/jerat-asb-loan/
Jerat ASB LOAN
10.07.2013 | Author: pie2020 | Posted in Kewangan

Semakin banyak aku buat sesi talk tidak kira yang berbayar mahupun percuma …. tidak kira aku sebagai speaker utama atau speaker jemputan …. ini lah antara isu panas yang sentiasa menjadi persoalan dari peserta yang hadir..

banyak kes yang mana pembelian rumah terpaksa di batal kan kerana tidak dapat loan …. dan salah satu comittment yang tinggi ada dalam CCRIS adalah ASB LOAN ….
Adakah tinggi sangat return ASB itu sampai kan semua orang terpusu pusu untuk apply aSB loan …. tidak salah ada ASB loan … TETAPI perlu di berikan utamaan kepada loan yang lain dahulu ….

KEnapa tidak perlu utama kan ASB Loan …. biar aku list kan kenapa ..

1. ASB loan paling mudah lulus … high commitment pun boleh lepas … kerja sendiri pun boleh lepas … takde income pun boleh lulus jugak …

2. ASB loan interest ikut BLR … kalau BLR naik apa macam …. kalau masa recession… BLR naik mendadak … monthly installment ASB loan pun naik juga yeahhh…

3. Murah sangat ker rate ASB loan ini …. apa package yang terkini …  ada bank offer BLR – 1.6%  …. blr sekarang nie ialah 6.6% … lebih kurang 5%  per annuam … tidak lah murah sgt pun kan … bukan jauh lebih murah dari package housing loan …

4. Dividend ASB tinggi sangat ker… tidak lah tinggi sangat… tapi okay lah kerana simpanan asb ini secure … harga seunit nye tidak fluctuate …. tahun lepas … dividend plus bonus  dapat lah dlm 8.9%  … ikut suka PNB nak declare berapa .. lebih kurang dalam range 8% gitu …

5. Setelah menambil kira dividen dan juga interest loan ASB … banyak sangat ke kita dpt sebagai pelabur ini …. .. jawapan nye … sikit sangat jee pun…… lebih kurang 3% je bersih nye …. tak byk mana pun …. setahun 3%  banyak sangat ke tu … invest dalam property jauh lebih banyak … lebih dari 40% setahun pun boleh dapat weeii …

Pada aku … ASB loan ini tidak ada masalah kalau nak buat …… cuma pasti kan sudah ada loan rumah … sudah ada beli rumah …. sudah ada pelaburan rumah…. then .. kalau nak ambil asb loan tu takde masalah lah.. ambil lah ikut suka …

TAPI kalau pada sesiapa yang lum ada beli rumah ….. loan ASB ini akan menyebab kan kiraan DSR anda jadi tinggii .. .kelayakkan loan rumah pun jadi rendah…. … kalau boleh divert monthly installment asb loan tu .. kepada loan rumah.. memang bagus …. beli rumah  still boleh sewa kan … masih ada return on montlhy basis …. boleh dpt positive cash flow juga …

Personal opinion aku … tak perlu lah nak kejar kan  penuh kan ASB RM200k  tu dengan ASB LOAN sekiranya keperluan ASAS seperti rumah ini pun kita takde …… Baik beli rumah untuk buat loan ASB ini sedang kan kita pun menyewa rumah lagii …

dalam pelaburan hartanah ….apa yang kita kejar kan adalah capital appreciation pada rumah yang anda beli itu …. dah banyak kes yang aku jumpaa  loan loan buyer ine  kena reject di sebab kann asb loan … dan apabila terminate asb loan … baru lah lepas nak beli rumah …. baru lah boleh beli rumah untuk duduk atau pun investment …. bila terminate ASB loan awal … sudah kena penalty pula … kan bagus awal awall lagi kita sudah set kan dan plan loan mana yang perlu ambil terlebih dahulu … tidak perlu buang masa dan wang ringgit…

Kalau nak menabung dalam ASB … buat saja simpanan sendiri setiap bulan … kena displin … tak perlu nak kejar buat ASB loan ini ….

Itu saja buat kali ini … aku tengok ramai yang terjeratt dengan ASB loan ini … banker akan cerita yang manis manis saja utk customer ambil loan package ini ..byk bank yang tidak mengambil kira dividend asb ini sebagai income  apabila kita ada loan asb ini …. kesudahan nye kita pulak yang stuck …  nak buat apa pun tak leh lepas tu pasal sudah ambil ASB loan limit 200k …

Rate

1

Aku assume org yg amik asb loan memang dah ada umah atau kaya ...nasib aku quit lps masuk sat dulu...rugi la tp lega skit...

plannya nk cuba...tp nasib abg acom terangkan

aku ambik loan asb sebelum beli rumah...sebelum amik asb loan, aku beli keta secara loan

lepas tu aku beli rumah 1st, 2nd and take over flat mak aku..

ok jer...

aku rasa dgn asb loan, dan pulangan tahunan tu aku dapat ready utk downpayment

leylapple replied at 11-6-2015 08:54 AM
aku ambik loan asb sebelum beli rumah...sebelum amik asb loan, aku beli keta secara loan

lepas tu ...

lepas loan rumah sbb DSR ko rendah berbanding gaji ko
cam kawan aku nak beli rumah, gaji bersih dlm RM2K, loan ASB RM300, balance RM1700

mau beli rumah dgn loan bulanan RM800.....

kat kampung, blh lepas... kat KL? jgn harap bank lepas laa

DSR - debt service ratio

aku beli umah aku dulu baru buat loan asb.
husband lak loan asb dulu baru beli umah dia.

alhamdulillah lepas je loan kami.tapi komitmen lain xbyklah.

Follow Us
damiqula replied at 12-6-2015 03:15 PM
aku beli umah aku dulu baru buat loan asb.
husband lak loan asb dulu baru beli umah dia.

husband gaji berapa? loan ASB bulanan berapa? loan rumah pula berapa?

Edited by damiqula at 15-6-2015 02:32 PM
Acong replied at 14-6-2015 04:22 AM
husband gaji berapa? loan ASB bulanan berapa? loan rumah pula berapa?

erk gaji mane bulih reveal
kami buat loan ni ikut nombor seperti gini 1)loan kete 400 2)loan asb 700 3)loan rumah 1700.sume pakai bank same.sbb tu kot mcm senang sket nk lepas.
mase tu nampak mcm byk je nak bayar,tapi org bank kate lepas je.lagipun kami pakai kete kodi2 tin milo je tapi umah dh ade 2 bijik

damiqula replied at 15-6-2015 02:21 PM
erk gaji mane bulih reveal
kami buat loan ni ikut nombor seperti gini 1)loan kete 400 2)loan a ...

jika gaji rm4k, loan asb rm1k, dah tentu loan rumah bulan rm1k akan lulus......

Edited by midori888 at 16-6-2015 09:09 AM

kalu bdk2 baru start kerja, gaji less than 3k....elok lah buat loan umah dulu...kalu dah lama kerja...gaji dah lebih 5k rasanyer takde masalah nak buat dua2 loan...

midori888 replied at 16-6-2015 08:41 AM
kalu bdk2 baru start kerja, gaji less than 3k....elok lah buat loan umah dulu...kalu dah lama kerja. ...

rugi buat loan ASB....... nilai ASB tidak ada appreciation berbanding hartanah.....

aku blom ada loan asb..sana sini sumer org ada loan ni..

miss_baby replied at 22-7-2015 05:57 PM
aku blom ada loan asb..sana sini sumer org ada loan ni..

kumpul modal beli rumah cepat2   

Edited by damiqula at 24-7-2015 10:13 AM

@Acong nk tanye sket lah since ko terel kan bab rumah ni.aku dh ade rumah 2 ketol,1 duduk 1 plan nak kasi sewa bile siap nanti.n ade loan asb laki bini.tapi since org kate tahun 1st je bayar loan asb kan,so tahun kedua rolling dividen utk serve loan,patutkah duit lebihan bulanan tahun kedua tu ku invest kat rumah sewa lagi seketul?atau nak buat lagi another loan asb?atau beli kete baru jek?since aku pon pakai kete tin milo je skang

kat mane nak cari port rumah lelong/murah ni?

damiqula replied at 24-7-2015 10:12 AM
@Acong nk tanye sket lah since ko terel kan bab rumah ni.aku dh ade rumah 2 ketol,1 duduk 1 plan nak ...

kereta lama tu ada kerosakan teruk? memerlukan kos repair yg mahal?

jika jawapan TIDAK... guna je kereta tu sampai reput  

rumah lelong? www.lelongtips.com  

Acong replied at 24-7-2015 08:58 PM
kereta lama tu ada kerosakan teruk? memerlukan kos repair yg mahal?

jika jawapan TIDAK... guna  ...

itu lah kete tu xde rosak pun pakai sampai reput boleh jer,tapi kene tahan hati lah kan xleh nak bergaya n tahan telinga kalau pakcik makcik tanye apsal laki bini pakai kete buruk je hehe.

kami mmg suke bab investment ni tapi takut nk amik risiko amik rumah byk2 ni.maybe jenis takut komitmen.dh ade 2 pun dh gerun dah risau sok2 takde penyewa umah tu camne.ingat nak cari low cost lah sebijik...

damiqula replied at 27-7-2015 08:57 AM
itu lah kete tu xde rosak pun pakai sampai reput boleh jer,tapi kene tahan hati lah kan xleh nak b ...

ko cakap je.... nak saja pakai kereta terbaru jika ada org yg sanggup tolong bayar bulanan   

Acong replied at 27-7-2015 05:08 PM
ko cakap je.... nak saja pakai kereta terbaru jika ada org yg sanggup tolong bayar bulanan    {:1_ ...

itu mestilah.brg free maaaa.tapi maintenance,minyak toll insurans bagai sume org tu kena bayarkan lah.haku nak naik je

damiqula replied at 24-7-2015 10:12 AM
@Acong nk tanye sket lah since ko terel kan bab rumah ni.aku dh ade rumah 2 ketol,1 duduk 1 plan nak ...

aku tak celik ekonomi sangat.. tapi kan kalau aku dlm situasi ni.. rasanya aku beli rumah..
rumah long term memang untung( provided lokasi elok la) tapi itu la, nak beli rumah ke loan cuma boleh loan 70% je kan?

bab kereta, ko pakai je lah kereta yang sesuai dik.. peduli kan cakap cakap org bukan depa yang nak bayar..

simbiosis replied at 29-7-2015 01:50 PM
aku tak celik ekonomi sangat.. tapi kan kalau aku dlm situasi ni.. rasanya aku beli rumah..
rumah ...

kalo nk beli umah lagi satu,akan dianggap umah ke-2 bagi aku,sebab umah 1st n 2nd sume atas nama masing2,xjoint loan.
kalau umah 2nd,loan berapa persen yg lepas?

12Next
Return to list New