CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6564|Reply: 37

Ayah, kami rindu ayah....!

Post time 23-6-2015 10:59 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam..

Aku just nak tanya..ada tak family korang yang anak2 lelakinya anggap diri mereka ni agung sgt sampai anggap adek-beradek perempuan pulak macam sampah..especially kalau dah kahwin...

Aku ni walaupun dah kahwin, masih mencintai emak ayah setengah mati..sehingga bila emak aku passed away...rasa macam aku pun mati separuh.. aku anak bongsu. Sedihnya, selepas emak pergi..apa2 yg emak kasi kat aku semua abg2 minta, sbb aku bukan anak waris katanya. Semua kena difaraidkan katanya... tapi, dah dua tahun mak pergi pun, satu benda pun, aku dgn akak aku tak dpt. Duit tabung haji yg emak jadikan aku pemegang amanah pun mereka sampai guna peguam utk paksa aku pulangkan... terkejut aku... padahal aku pun takut nak pakai duit amanah emak... ambik masa juga duit tu nak clear...katanya nak pakai utk beli ubat ayah... Boleh ke? Duit emak kononnya kata nak di faraid kan...tapi diguna pula untuk ayah...aku risau kalau2 salah di sisi hukum jer..

Now, tinggal ayah..aku nak tumpang kasih pun abg2 rasa macam aku tak layak... ambil ayah balik rumah diaorang kat KL  sampai aku dah jarang jumpa ayah aku sendiri.. Nak dtg rumah diorang rasa macam tak di welcome...lagipun tak pernah di pelawa pun.. Selama emak hidup, mereka tak kisah pun pasal nak bela emak/ayah. Aku dgn akak juga yg uruskan. Nasib baik akak aku tak kerja.. walaupun anak pompuan, aku kuar duit sendiri urus emak ayah masa tu.. Tapi, bila sekarang abang2 jaga ayah, minta juga duit aku share utk beli kelengkapan ayah... aku malu kat hubby.. kadang2 dia kata family aku weird...!

Aku sedih sbb tahun lepas, masa tahun pertama emak pergi, ayah minta aku balik berbuka puasa hari2 dgn dia dan kakak kat kampung. Dia kata, nanti arwah mak balik, sedih korang takde... tapi, tahun ni ayah pun takde kat kampung... bila aku call ayah dan buat bergurau yg arwah mak balik dan dia lagi sedih sbb ayah pun takde kat kampung...ayah menangis beriya2, sampai aku menyesal buat lawak...

Aku sedih, sedih dipenghujung nyawa.ayah ni..ayah aku tak happy.. kalau dia duduk kampung, ramai rakan2 yg menjengah kat rumah.. masih ada saudara mara yg menjadi penghubung silaturrahim keluarga kami.. masih boleh ayah jengah kubur emak, masih ada org masjid yg jemput ayah solat jumaat...dia masih ceria dihujung nyawa..

Abg aku ambil, ayah sbb takut aku guna duit ayah agaknya..macam aku sengkek sgt..

Aku sedih...kenapa adek beradik aku macam ni.?? .bukan ramai pun..4 org jer... Hubby aku 13 org adek- beradik, happy jer hidup..!!  Nak buat jamban harga RM3000 pun panggil meeting semua 13 org sekali..

Aku tahu ayah sedih..aku lagi sedih... dah 6 hari aku menangis...pertama kali rasa pedih jiwa bila time puasa ayah takde bersama... aku tahu ayah rindu cucu dia di sini.. anak2 aku lahir/berpantang dirumah emak/ayah... tapi, aku takut nak call ayah selalu..sbb abg aku yg angkat phone..

Ya Allah...berilah abg2 kami petunjuk...

kesian kat tt. teruk sangat ke abang tt layan tt? apa2pun jangan la patah semangat. TT cuma nak amik tahu pasal ayah kan? so jangan menjadikan abang tu sebagai batu penghalang. cubalah bincang dengan abang tu, misal kata bergilir2 jaga ayah ke? lagi satu, selalu ucap kata sayang dan rindu kat ayah. biar ayah tau awak memang ambil berat pada dia. ye lah anak bongsu kan mesti rapat dengan mak dan ayah.

apa masalah abang TT sebenarnya? memang kesempitan duit ke? ataupun memang jenis kedekut? pelik juga sebab dia macam berkira sangat.

sedih sy membacanya.
siap ambik peguam untuk dapatkan duit from you. agak serious eka nampaknya.
if dah dihadiahkan pada you duit mak you tu, itu lain dah hokum nya. please refer to people yg understand pasal hokum ni... baru bulan lepas ada pegawai dating bagi ceramah pasal ni di kampong kami.

sy rasa kesian dengan ayah awak; lain hidup di rumah orang dan bukan dirumah sendiri.
sy harap ada jalan keluar bagi ayah awak eg dapat balik dan sambung hari tuanya di dalam segi segi yang dia familiar di mana dia dapat mengenang arwahah mak you.

yang ini penting dulu. tentang hubungan u abang abang you, itu soal yang kedua dan berbeza dan lebih bergantung pada macam mana you nak approach. ramadhan mubarak

Tulah...macam aku kata..family aku mmg anggap anak lelaki macam tu..lebih tinggi darjat rasanya.. Dulu masa aku kahwin, pun ada juga ayah kata yg aku dah jadi hak orang lain.. dah takde apa2 dgn family.. tapi, aku buat bodoh jer..sebab masa tu ayah aku sihat lagi, masih berdaya. Tapi, aku tak pernah kecik hati dgn ayah...sbb apa pun yg ayah kata, dia sentiasa support aku. Masa mula kahwin dan hubby kerja jauh, ayah ambil aku balik rumah dia...bela aku pregnent sampai melahirkan... Masa aku buat master, ayah suruh akak jaga anak aku kat rumah dia.. hubby pun rapat dgn ayah sbb hubby hilang ayah masa umur 7 tahun lagi..so, apa2, hubby aku lah balaci dia yg paling setia. Tapi, hubby aku tak lah belajar tinggi...so, abg aku pandang sengkek jer.. Malah abg2 kata aku tak habis2 susahkan mak ayah..sbb dah beranak pinak, sambung belajar masih nak susahkan mak ayah.. tapi, selama kami susah payah sama2 emak ayah tu..aku tengok mak ayah aku bahagia jer... perjalanan hidup aku byk dipermudahkan Allah, sbb aku pasti emak ayah sentiasa mendoakan aku..

Entahlah...abg2 aku mmg rasa kaum lelaki ni mmg tinggi sgt darjat kot.. tu sbb bila hubby aku benarkan aku further study, dia kata hubby aku 'bodoh'...sbb sanggup ditinggal jadi weekend hubby di kampung dan jaga anak... kitaorg okey jer..tak pun minta duit diaorg utk beli beras. Aku pun tak minta duit mak ayah utk sambung belajar..dpt scholarship pun... Lagipun bukan aku yg nak minta akak jaga anak aku..mereka yg beriya2 sbb kesian hubby jaga anak sorang2.. akak aku tak kerja, janda dan takde anak pulak...mmg kat anak2 akulah tertumpah kasih syg nya... lagipun, masa tu abg2 aku jarang sgt balik kampung pun...

Aku selama ni malas nak fikir pasal semua tu..aku biarkan dan redha mmg jenis adek beradik lelaki aku macamtu.. tapi, aku buntu sbb aku macam belum bersedia hilang ayah selepas emak tiada... aku sgt yakin ayah aku kesedihan saat ni.. Dia selama ni selalu jer call aku.. sampai dlm kelas aku ckap kat student, mereka tak bole jawab phone.. aku je boleh...itupun kalau ayah aku yg call....!  Tapi, sekarang ni sekali pun ayah aku tak call aku..aku jer cuba2 call time abg aku kerja.. tadi masa aku call, dia kata tgah tinggal berdua jer dgn maid indon katanya..akak ipar aku kuar shopping baju raya dgn anak2...

Iyala En Ipes2... masa saya kuarkan duit TH haritu, mereka pun ada nasihat utk rujuk ke Mahkamah Kecil Negeri. Sbb masa hidup emak mmg amanah kan wang simpanan dia pada saya. Malah mak pernah kata kalau saya takde duit ambil jer duit tu sbb duit tu... "duit yg ko bg mak tiap2 bulan pun..emak simpan kalau2 ko nak pakai!"....bunyi mcam kelakar kan? Tapi, saya meraung jugalah bila mak ckap macamtu... tapi, bila dah jadi ibu, saya tak hairan perkara tu...emak ni...macam2 benda dia akan buat utk kita..dia takut saya susah... Tapi, demi Allah..satu sen pun saya tak pernah guna duit yg diamanahkan tu utk kepentingan diri sendiri.. samada masa mak hidup atau tiada lagi... sebab amanah emak adalah utk menyambung sedekah amal jariah dia bila dia takde.. Emak saya mmg jenis suka sedekah.. sayalah yg jadi tukang kuar duit dan sampaikan sedekahnya..so, saya pegang amanah tu. Lagi satu, mak tinggalkan duit tu sbb dia takut satu hari nanti kalau2 anak2 tak mampu sedekahkan bg pihak dia...dia nak saya guna duit tu supaya amalannya tak terputus.. So far.. Alhamdulillah..saya masih mampu.. duit yg bulan2 saya bg emak semasa dia hidup saya ganti sbg sedekah beliau sendiri.. that is why bila abg minta duit tu dan nak guna utk keperluan ayah...saya cuak juga.. !

Ada ustaz di TH ckap, rasanya kalau dah diamanahkan pun, saya tak boleh guna semua utk sedekah bg pihak emak..sbb ada yg berhak atas duit itu ikut hukum faraid...Hanya 1/3 boleh saya guna utk tujuan sedekah itu...selebihnya perlu pulangkan kpd waris utk di faraidkan.. dan ayah juga punya bahagian tertentu sahaja...bukan semua!..Tapi sekarang saya dah pulang semua duit tu...takut bergaduh pulak..takut dituduh nak songlap duit mak pun iya juga.. takpelah..saya nak buat camne...abg2 saya tak percaya wujudnya amanah tu..lagipun, amalan sedekah emak tu hanya saya, ayah dah kakak yg tahu... pada saya abg2 tak percaya takpe..Allah Maha Mengetahui... saya tak rasa terkilan sikit pun...

Entahlah..kadang2 kita hairan bagaimana sebagai adek beradek kita boleh jadi begitu sekali kan..? mmg ada yg merubah abg saya... Dulu dia lebih baik.. walaupun keras, tapi kalau dirunding masih boleh berkompromi...tapi sekarang ni....dia dah terlalu jauh dari kami... saya sering berdoa agar dia berubah dan lembut hati... saya tak mahu ayah pergi dlm keadaan sedih macam emak...menunggu anak-anak bertaut dan membahagiakan dia sebelum dia menutup mata.. tapi tak kesampaian... Saya pun selalu tanya emak, apa masalah keluarga kami sebenarnya...emak tak pernah memberikan jawapan... Saya berdoa semoga ayah saya tahu  dan sempat memberitahu saya jawapannya..

Edited by cmf_blingblings at 24-6-2015 02:42 AM

Sebagai anak yg senasib dgn kau aku faham sgt-sgt apa yg ko rasa. Mcm mana nak buang jauh2 perasaan sakit hati tu kdg2 tercampak juga sampai ada yg sentap. Tapi itulah, mak aku tak kaya, tak ada duit, duit dia semua duit anak-anak bagi. Lagi sayu tau, sejak ayah meninggal aku jaga mak aku selagi dia nak. Bila dia balik tinggal sorang-sorang tak adapun mana anak-anak yg jejak kecuali abang aku yg tinggal di Kl, tupun mungkin setahun tak sampai lima kali. abang sulung aku jgn kata nak tengok mak, nak balik rayapun payah w/pun jarak rumah dia dgn rumah mak aku hanya 40 minit drive. Aku tak sanggup nak tengok mak aku susah, aku ambil dia tinggal dgn aku dan aku anggap mak aku tak ada dah anak-anak lain, semua bebanan aku tanggung, nasib baik suami aku jenis yg boleh menumpang.

Setelah lebih 15 tahun ayah aku pergi, setelah abang-abang aku dah dpt menantu dan cucu aku boleh nampak sikit perubahan pd diri masing-masing cuma depa malu nak tanya lebih-lebih sbb takut aku tembak dgn machine gun hahhahhah. Aku tak harap sesenpun harta peninggalan ayah aku, semua abang-abang aku bolot, tak apalah harta dunia, makanpun balik ke dalam sistem darah, tak pi ke mana. Satu-satu allah boh balik..Cubalah (ni pesanan utk diri aku sendiri juga) bahagiakan ibu bapa kita selagi kita mampu. Aku bangga dgn diri aku sbb selama ada arwah ayah aku banyak menyumbang utk kehidupan dia. Arwah ayah tak ada pendapatan lepas berhenti kerja, sbb umur dah lanjut, lepas balik Mekah dia bersara tanpa pencen. Kami org susah jd aku yg second bongsu ni sara adik aku sampai grad. Ayah aku mungkin takda harta utk ditinggalkan pd aku tapi kenangan manis dan pahit kami bersama tak ternilai utk aku kongsi melebihi anak-anak yg lain. Bagi aku itu lagi mahal. Bak kata kakak aku, kalau aku tulis buku mmg laris.hahhah.

Jgn sedih-sedih, kalau kau nak jumpa ayah pergi aja, sumbanglah apa-apa yg dia suka. Jgn hanya sebab perangai abang-abang yg gila reta ko nak sedihkan ayah. Don't worry, ayah kau akan faham.

Follow Us
Sebab itu kena ada WASIAT.
Kalau ada wasiat, tak perlu nak pakai kaedah Faraid. Faraid ni adalah
kaedah Islam dalam pembahagian reta pusaka kalau si mati takda
wasiat. Orang Melayu sajalah yang salah tafsir pasal Faraid ni. Mereka fikir
Faraid mengatasi wasiat, padahal Faraid hanya satu kaedah pembahagian
harta pusaka kalau si mati tidak meninggalkan wasiat.

Mengenai bapa TT ni - ibubapa memang tanggongjawab anak lelaki.
TT tak perlu bagi duit kepada abang TT untuk perbelanjaan bapa memandangkan
dia sudah pun menegakkan haknya. Call saja bapa kamu, kalau rindu.
Dia yang buat keputusan untuk duduk di rumah abang TT.
So respect his wish.
Tumpu kepada keluarga TT saja.
Jadikan keluarga suami anda sebagai panduan mendidik anak-anak.
Semoga hidup TT diberkati Allah.
Wasslam.

nasib dan rezeki ada lebih dan kurangnya..diberikan suami yg baik adik beradik yg kurang..syukurla masih mampu merindui ayah dan rasa kasih sayang utuh adalah tanda kasih sayang Allah pada kamu..

moga hati kamu tenang dan mohonla pada yg kuasa apa yg kamu hajatkan.

motip ckp mcm setajah

Biarlah abang yang menjaga ayah, itu memang tanggungjawab anak lelaki. Soal duit, biar abang yang sendiri ikhtiar sebab itu memang tanggungjawab dia. TT pula? Hidup seperti biasa, tanggungjawab TT hanya pada suami. Jika ayah tidak membantah untuk tinggal bersama abang, itu keputusan dia. Rindu ayah, call dan tanya khabar.

NAT_11 replied at 24-6-2015 08:17 AM
Sebab itu kena ada WASIAT.
Kalau ada wasiat, tak perlu nak pakai kaedah Faraid. Faraid ni adalah
k ...

Khabarnya mahkamah syariah membenarkan waris yang layak mencabar wasiat yang di buat oleh si mati. Pernah terbaca seseorang menulis tetapi belum ada kerajinan nak mencari precedence case.

sarahmirza replied at 24-6-2015 11:04 AM
Khabarnya mahkamah syariah membenarkan waris yang layak mencabar wasiat yang di buat oleh si mati. ...

Kalau ada yang membawa tuntutan ke mahkamah syariah,
than guna khidmat peguam Wasiat tu. After all peguam wasiat
yang cakap, WASIAT PENTING. Faraid cuma kaedah pembahagian
harta secara Islam. Kalau ada wasiat, tak perlu ikut Faraid. Tentu
diaorang ada dalil sebab tu berani cakap camni.

Sedihnya baca kisah TT ni bergenang air mata I
I dapat rasa TT Ikhlas tapi pada pandangan abang2 TT ni lain..dia anggap TT menyusahkan mak bapak sebab bagi anak kat depa jaga, lepas tu abang2 TT ni terlalu ikut kan rules.. mungkin abang2 TT bijak tapi takde emosi, tolak ansur dan belas kasihan. EQ tu low skit..

pergi je melawat ayah tu TT, buang rasa segan tu. masa dengan ayah tu makin sedikit..ingat tu je. pasal abang2 TT tu biarlah...satu hari nnt depa tersedar,tapi mungkin depa susah nak admit sebab ego.

bagusla abg tt nk bertanggungjawab jaga ayah..rasanya ayah tt pun faham itu tanggungjawab anak lelaki..sama ada dia redha atau x, itu keputusan dia..biarlah dia duduk dgn abg..tt kalau rindu dtg jek rumah abg cakap nk jenguk ayah..adik beradik sendiri, x perlu nk welcome bagai..niat nk melawat ayah kan..jgn risau pasal hal lain2..yg duit abg mintak tu, halalkan jekla..lgpun untuk kegunaan ayah tt jugak kan..sesekali dtg melawat ayah tu, hulur duit kt dia..kalau abg tt izinkan, bawak ayah keluar..balik rumah tt ke, jalan2 ke..boleh spend masa ngan cucu dia..

selagi ayah tt duduk dgn abg, anggapla tanggungjawab tt sbg anak sudah terlepas..mmg tanggungjawab tt sbg isteri adalah utk taat kepada suami..tp bukan bermaksud putus hubungan dgn ibu bapa..cuma tanggungjawab itu bukan lg di bahu tt..hope tt n family dilembutkan hati dan tenang2 sahaja melalui kehidupan..

salah makayah didik anak..

di hari tua, mereka menuai hasil tu...

pas2 dah tua pun anak2 xreti nak berubah...

tamak sampai mcm tu sekali, kosong jiwa...lemah iman

ayah ada lagi, kenapa abg nak memandai2..

akhir zaman tt, makayah melahirkan 'tuan'..anak2 memperhambakan makpak...

solat hajat,,doa byk2, terutama dm bulan ramadan ni, moga mereka berubah

Salam...resam keluarga saya mmg begitu.. Aki saya mmg macam raja.. kebajikan Ayah saudara pula mmg dijaga oleh adek2 perempuan mereka selengkapnya... Tapi, ayah2 saudara saya tak pula begitu..mereka sgt mengambil berat kebajikan  emak2 saudara... dibela dan dicukupi mana yg perlu..

Abg saya ni berubah bila dia mula berjaya dlm perniagaan.. ayah dan emak saudara yg memberi peluang niaga pun akhirnya jadi musuh.. Saya mmg rapat dgn mak saudara..so, kerana itulah akhirnya saya sekali dimusuhi.. Bila emak takde..sepatutnya anak2 bertanggungjawab menyambung silaturrahim..tapi, abg2 tak suka.. Bila saya singgah rumah mak saudara, mesti dia berperasangka yg saya pergi nak mengata dia!.. adoii...saya byk kerja lain lah... takde masa saya nak bg pahala saya kat dia...

Abg saya kaya...kaya sgt! Tu sbb bila dia minta duit emak yg hanya celah gigi dia jer tu, saya sgt rasa terhina..bukan sbb dia nak sgt duit tu...tapi, lebih sbb dia tak percaya kat saya..
Saya tak pernah rasa ayah salah didik anak2..sbb saya percaya tujuan didikan itu utk jadikan anak2 lelaki lebih dihormati dan bertanggungjawab.. Lagipun, Allah bg manusia akal utk berfikir membezakan kebaikan dan keburukan.. Mungkin kelemahan ayah adalah tak berani menegur...sbb anak2 lelaki dia lebih pandai berbahas bila masing2 dah dewasa...

Petang tadi call ayah...dia masih dipusat hemodalisis...masih buat lawak kata yg nurse kat Hemo Centre kat sana muda2..

Tapi, soalan akhir dia aku tak boleh nak jawab. Airmata jer lagi...."bila nak dtg sini? Kuku ayah dah panjang!....

Nak cakap panjang2 pun x guna sebab mak ko dah meninggal n xde wasiat. Kalau ikutkan, anak lelaki patut dapat 2 bahagian, anak sorang 1 bahagian. Masing2 ada bahagian jadi xdela issue abang nak amik semua harta.

Lagi satu, penama tu bukan bermaksud ko dapat harta tu semua ye. Maksud penama ialah orang yg diberi kepercayaan untuk membahagikan duit tu sama rata atau dalam kes ko ikut bahagian faraid.

Kalau pun dah ada wasiat, contoh dalam wasiat nak bahagi harta sama rata..tapi disebabkan salah sorang abang xsetuju bagi sama rata, pembahagian masih kena ikut faraid. Contoh kat sini abang ni akan dapat 2 bahagian dia punya. Remaining harta dibagi sama rata kalau waris2 lain setuju.
Yup, untuk charity boleh bagi 1/3 je..xleh la bagi 100% sebab kita xboleh ketepikan hak waris. Kesimpulannye, tengah hidup sihat ni jangan lupa buat wasiat ye..sekian..

Sedih nye baca crite tt.jenguk jela ayah tu slagi hidup.ignore je abg tt.niat tu penting.lantak la abg tt nak pikir ape..sedih part kuku tu.sebab aku pun tukang potong kuku ayah .

kalau aku, aku gi je umah abg tu nk jumpa ayah..takyah nk terasa ati kena jemput bagai kalau dah perangai abang mcm tu..kalau kena halau baru la yea

12Next
Return to list New