CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: obelisk

[Tempatan] Dlm situasi ekonomi mendesak, mereka hilang kerja.. semoga tabah..

lkick2113 replied at 2-7-2015 12:19 PM
kira memang masalah kilang la ye sebab kat HQ kat jepon pun dah tenat katanya....bukan apa aku bar ...

yela
skrg kan zaman sematpon org dah jrg guna videocam
jd permintaan pun dah semakin berkurangan

Byk jgk company yg try to cut off staff utk kurgkn expenses. so org yg tinggl kne jd multitask..kaut semua keje org..
Even this week 1 department close and outsource to China. Kesian rakyat Msia. Kesian jgk kt diri sendiri.

Xmau beli jvc lagi

nebulagazer replied at 2-7-2015 01:07 PM
Anak aku ade tiga  kekecik lg...
Aku doa je bebyk skrg ni....moga ade keje baru..sian bebudak ni. ...

Sedihny dgn cerita encik @nebulagazer

Hrp sgt wife dan anak2 sabar dan fham keadaan cik nebu.
Kami tkde masalah ekonomi sb pilih hidup alakadar. Jrg keluar jenjln so baju2 yg ada dlm almari pun elok lg. Kami pakai apa yg ada.
Stp ujian ada hikmah. Ins allah ada lah rezki cik nebu anak beranak.

lkick2113 replied at 2-7-2015 12:30 PM
hutang jepon against GDP sekarang ni paling tinggi didunia 230%...malaysia 52.8% je against GDP... ...

harus dapat dibezakan orang kaya berutang dgn org miskin berutang
orang kaya berutang utk menambah kekayaan, bagi depa buat apa bayar cash kalu bulih bayar ansur, cash itu kita labur kat tempat lain
org miskin berutang sbb takdak duit nak bayar sesatu benda secara cash
aku biasa senyum sinis jah dgn hujah2 hutang jepun, singapore, jarman, ostolia jauh lebih tinggi dr malaysia nih...duhhhhh, cer tgk2 dulu cermin tuh, camana tahap inovasi depa, kemajuan sains dan teknologi depa, ekonomi berteras kpd tenaga kerja mahir dan menggamit tenaga mahir luar utk datang dan makmurkan ekonomi.....berbanding dgn kita punya tahap inovasi, sains dan teknologi, ekonomi bergantung pada sumber alam mcm minyak, dan sawit, dan tenaga kerja dipenuhi dgn bangla nepal indon dgn gaji ciput
tahap maharaja lawak mega sangat duk banding ratio hutang malaysia banding dgn negara2 maju nih...mereka ada keupayaan utk buat lebih banyak hutang sbb mereka ada "ramuan2" spt yg aku sebut di atas itu, walau apa2 jadi pun, inovasi, sains dan teknologi will never fail u in getting out of trouble, economically. mereka akan mampu survive. tapi kita tak ada ramuan2 itu. atau utk bagi sedap hati sikit, belum cukup, belum sampai tahap itu. tu lah bila minyak jatuh, sawit jatuh, kita mudah saja terduduk dan mula berpeluh nak bayar hutang.

nebulagazer replied at 2-7-2015 01:07 PM
Anak aku ade tiga  kekecik lg...
Aku doa je bebyk skrg ni....moga ade keje baru..sian bebudak ni. ...

Nebula dulu kerja dalam bidang apa?

Follow Us
kudajantan77 replied at 1-7-2015 03:41 PM
Kompeni2 IT kat Cyberjaya pun ada yang nak relocate ke India dan Indo-China ...

kompeni2 IT kat Cyberjaya mungkin nak fully utilised tax incentives yg dorang dapat. itu la stategic planning management. Yg sedihnya adalah pekerja... padahal dorang dah kaut incentives.. enjoy zero coorporation tax kt Msia pastu cabut pg carik lubang2 incentives in deleloping countries mcm thai, and vietnam. Vietnam skang ni duk offer byk tax incentives. Mcm yg byk tjadi kat China. Beribu2 syarikat tutup every year sbb dh habis madu (incentives) n sepah (pekerja) dibuang. Kalu kt China tu smpai byk kes director(expatriate) cabut sorang diri jer tgalkan kompeni mcm digantung x bertali. besoknye pekerja dtg tak tau apa2. tapi tu laa.. kalu x bg tax incentives, dorang xnak plak invest kt sini.

otai_g replied at 1-7-2015 04:01 PM
mcm x caya jvc ni tutup. 5 tahun dulu pnh attend intvw dkt jvc shah alam ni la.

tp dorang x amik  ...

iols pun pnh attend... rasa nasib baik lak x dpt keje situ

selain JVC, kat Keramat sebelah Texas tu kilang Stats Chippac pun dah tutup operasi

sape suroh pangkah ahmad maslan...

hzln replied at 2-7-2015 02:10 PM
orang kaya berutang utk m ...

betul tu, aku hanya menjawab soalan perang candu...bercakap pasal hutang org kaya dan meskin ni sama la macam besar periuk lagi besar keraknya, tapi untuk menuju negara maju memang trend belanja melebihi pendapatan gitu........in order to nak capai negara berpendapatan tinggi tu sebab sekarang ni gomen nak tumpukan DDI dan bukan FDI (FDI pon yang bagi ada linkage dgn local company je macam TOT) so, kalau syarikat2 pembuatan jepon ka mana2 ka yang berpindah ke negara yang menawarkan buruh rendah tu memang normal la, lagi pon bila kos pembuatan meningkat siapa nak tanggung rugi ye tak???

bercakap pasal DDI ni aku bersetuju dengan sesetengah point ko ni mek.......antara halangan kita nk tingkatkan DDI ni adalah:

1. kita ni not possess sophisticated teknology lah macam jepon ka jarman ka amerika ka dll negara maju
2. kebanyakan company kat malaysia ni tak ada extensive overseas marketing network
3. domestik market kita kecik
4. a few je company kita yang dah mendunia (bahasa indon) maksudnya yang dah jadi global or regional status la mcm petronas, axiata,sime darby, YTL, dll

so, langkah2 gomen nak sesuatu investment yang masuk sini mustilah yang ada linkage dgn company tempatan buat TOT (transfer of technology)  dan in term of sourcing, knowledge intensive yang boleh bayar upah tinggi la. Investment yang tak pakai banyak pekerja asing yang org kampung kata lebih bersifat more capital intensive ka pa ka tu. pendek kata kita nak kurangkan FDI yang hanya tawarkan khidmat assemble je kat sini la.

hzln replied at 2-7-2015 02:10 PM
orang kaya berutang utk m ...

bila hutang nak compare dgn negara maju maju hehehe ada hati selera besar comparisonnya tu.
Bila jammed....perkhidmatan awam . tak nak pulak compare dgn negara negara maju cam tu.

Allahu, sedihnya. dahlah skrg ni bulan puasa, lepas ni raya.

nebulagazer replied at 2-7-2015 01:05 PM
Nk keluar pn payah kak..rerata luar pn freeze intake pekerja
If ade single pakej...nk bwk anak bi ...

semoga ada rezeki awak...walau kat mana pun...

lawa pulak range rover evoque yg saya tgok tadi..bulan 10 boleh angkat ni

kucingTomey replied at 2-7-2015 04:24 PM
lawa pulak range rover evoque yg saya tgok tadi..bulan 10 boleh angkat ni

sembang kote boleh la brader

Info dari kawan aku yg kerja sana. Kilang JVC ni buat camcorder.  Camcorder tidak lagi mampu bersaing dgn smartphone yg siap dgn video camera canggih. Org tak perlu lagi camcorder utk rakam video.

Suami aku pun brenti keje mula bln 2 hari tu.dia sakit.ble skt ni phm2 je la..memula org sian..lme2 org nyampah.kemudian ditambah aku dpt tukar balik kg.so..hidupla kami di kg.memula agak perit.ble org susah ni,xde spe nk.tlg..mujur ad sahabat ajk buat tuisyen.jd skang suami ajar tuisyen,aku pun part time,alhamdulillah blh la bernafas.sekadar blh berhdup.x bermewah.sbb tu thn ni,duit raya aku bg pd yg susah.je.pd ank buah pun aku x bg.maklumla..masing2 pakai merc..estima..aku wira 15thn.je...

elnor_81 replied at 2-7-2015 04:32 PM
Suami aku pun brenti keje mula bln 2 hari tu.dia sakit.ble skt ni phm2 je la..memula org sian..lme2  ...

balik kuantan ke elnor lapanpuluhsatu??

yg kena berhentikan tu, pi la cari rezki mane yg patut...kalu bangla, nepal, indon leh survive...ini kan bangsa melayu di bumi sendiri...