CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31705|Reply: 394

[Tempatan] Cerekarama Setiap Kali Raya:Isteri/Suami Tak Mahu Balik Rumah Mertua

Kadang-kadang perkara ni nampak mudah, tetapi suami kena pandai handle.

Bab tandas tu saya no komen, sebab mungkin isteri orang yang posting ni ada masalah dengan tandas cangkung, (tidak biasa, sakit lutut, sakit kalau mencangkung. Wallaahualam, saya juga pernah ada masalah begini dulu masa sakit lutut, jadi kurang adil untuk judge isterinya mengada-ngada).

Bab tidur di ruang tamu tu, saya nak komen, berdasarkan pengalaman saya sendiri. Suami saya dari keluarga yang besar dan ramai anak-anak saudara, bila berkumpul semua memang sesak, dan memang tidak cukup bilik.

Kadang-kadang memang berkongsi bilik dengan keluarga adik beradik lain, bilik masuk nak tukar baju, letak barang-barang kita. Bila malam, selalunya tidur diruang tamu ramai-ramai.

Seronok sebenarnya, tetapi suami saya agak tegas bab aurat isterinya, no kompromi walau dalam rumahnya sendiri, dia akan sering ingatkan aurat saya dengan ipar duai lelaki.

Maka tidur malam pun pakailah tudung. Tidak selesa bukan? Mula-mula saya okey, tetapi lama-lama saya suarakan rasa hati ketidakselesaan, lebih baik begitu, dari kita tarik muka dan kecil hati dengan suami.

Rupanya dia ingat saya okey je selama ini, sebab saya tetap ceria dan gembira bila pulang ke rumah arwah mak dan bapak mertua, takder nak desak dan ajak suami balik cepat-cepat ke apa.

Dan sebagai tanggungjawab dan amanah dia kepada saya, dia kumpulkan duit, dia minta arwah ayah mertua repair-repairkan bilik stor bawah rumah, jadikan bilik tidur, takde mahal sangat kosnya, upah orang kampung je buat, senget benget simen pun okey je. Okeylah walau kecil, tetapi cukup selesa untuk tukar baju, solat dan tidur.

Alhamdulilllah, bilik tu tiap kali balik kampung beramai-ramai, kami sekeluarga duduk situ, termasuk masa ada bibik dulu tidur dengan saya dalam bilik tu, suami dan anak bujang tidur luar. Kalau kami tidak balik kampung, sesiapa ahli keluarga lain yang balik kampung boleh gunakan bilik tu.

Saya kira sebagai suami, kalian kena prihatin dengan perkara sebegini, kecuali kalian tidak kisah isteri tidur, golek gelentang ditatap’ bukan muhrimnya, kalau kisahkan, cuba usahakan agar isteri selesa di rumah anda. Ia bukan soal isteri mengada-ngada tidak mahu tidur di ruang tamu beramai-ramai, ia juga soal maruah isteri dan maruah anda sebagai suami.

Ada rakan lelaki saya cerita, kalau balik kampung, dia akan carikan hotel budget untuk bermalam, dan bercerita perihal ini kepada ibu dan ayahnya agar mereka tidak tersinggung, dan mak ayah dia redha, dan tidak berkecil hati dengan menantu.

Tetapi siang hari mereka sepenuhnya duduk di rumah mertua, malam betul-betul balik untuk tidur, selepas subuh dah kembali ke rumah orang tua, masak sarapan bersama-sama, makan tengahari, makan malam semua di rumah mak dia.

Hubungan menantu, mertua ipar duai juga tiada masalah. (kepandaian suami uruskan rumah tangga dan jaga hubungan baik amat penting)

Katanya memang ada 2 bilik je rumah mak ayah dia, dan anak-anak saudara lelaki perempuan semua dah besar-besar, dia utamakan kakak-kakaknya yang ada anak-anak dara untuk gunakan bilik, ahli keluarga tiada masalah dan memahami tanggungjawab dia menjaga kepentingan isterinya.

Yang jadi masalah saudara mara mula ‘bergossip’ “si anu tu menantu dia kekwat, balik tak nak duduk rumah mak mertua, sanggup sewa hotel bawa anak isteri duduk.” Perkara ini tidak akan timbul, kalau kita semua memahami apa yang saya sebutkan di atas, ‘memelihara aurat’.

Apa pun Al-Fatihah buat arwah bapa dan ibu mertua saya, yang saya kira amat baik kepada saya, bertuah dan bersyukurnya saya kerana mereka menerima saya seadanya, dan segala kelemahan saya mereka juga menerima seadaanya.

Kini rumah pusaka sebelah suami sepi, sebab semua anak-anak kerja luar dan sedikit usang kerana tidak didiami, saya merindui kemeriahan suasana menyambut puasa, hari dan berkumpul ketika kenduri kendara di situ.

Sesungguh, hargailah masa-masa yang kalian ada dengan orang tua dan sanak keluarga, kerana suatu hari nanti, kalian pasti akan merinduinya.

Bila balik melihat rumah usang, berhabuk, terbit rasa rindu,

“Bilik inilah aku tidur semasa kali pertama bermalam di rumah mertua”

“Ruang inilah, aku melihat anak-anak kecil aku merangkak, bertatih, dan Tok dan opah menyambut cucu di kerusi sambil mengagah anak-anak kecil ku”

“Di ruang makan inilah, pertama kali aku memasak menjamu mertua dengan masakanku, dan suami tersenyum bangga, isterinya pandai memasak untuk mertua”

“Di sudut inilah, anak-anak saudar berkhatan, dan bergantung kain ‘berpantang’

“Di bilik air inilah, aku menjerit bila nampak lipan sebesar jari telunjuk”

“Dihalaman inilah, anak-anak aku, dan sepupu-sepupunya riang gembira bermain bunga api”

Kini semua itu sudah tidak dirasai lagi, yang tinggal cuma sebuah kerinduan.

Kredit: thehypemedia & Puan Pnut Syafinaz  

dpt mak mertua yg suka komen bukan2 lagi sakit ati

biasa pak mertua ok je, mak mertua ni mulut lazer

alar sis....sewa hotel yg berdekatan  jer untuk tido....bila dah siap tolong masak2 dan kemas2 rumah ko baliklah hotel tido....ke tak meriah sebegitu?

Mmg betul pun...mertua perempuan salu akan ada hal ngn menantu perempuan. Manjang diperhati kan je. Tak byk, sikit pun jd hal gak...

isu bilik mmg slalu jd mslh

kdg bukan si isteri xmo bmalam umah mertua

tp sbb x selesa bab aurat dsbnya...tp si suami x paham2 n buat2 x paham

kononnya kita xmo tdo umah parents dia

dpt lak ipar duai yg langsung xnk share bilik...konker sendiri (siap tutup pintu wp bilik dpn ruang tamu)

mmg payah la kan....

Trpksa handle wisely...
Cm tdo hotel tu...adehhhh jgn tu lari dr masalah...nnti org mengata....
Nk wat camne...sendiri pilih...hadapi lah dgn bijak hehehe...

Follow Us
part hujung2 tu sedih..
macam family pearl pun gitu..
bila mak ayah dah xde, kakak2 semua balik rumah mertua bila hari raya atau cuti panjang...
xde dah berkumpul ramai2 adik beradik..
bila balik rumah kampung,memang dok terbayang suasana dulu2..rindu sangat..

umah mak mentua besar - ada 4 bilik
tp family yg fix tinggal sana pun ramai.
sume ada penghuni sendiri.
alhamdulillah ada ipar duai yg baik kasi tumpang bilik tok tukar bj ngan solat.
tp ms tidur mmg bergelimpangan kat ruang tamu.
ruang tamu besar tp kipas siling 1 je.
mmg tak terasa anginnye
dengan tido pakai tudung
mmg tak selesa
bila dah tak thn sangat, lari g bilik air sejukkan bdn jap

sejujurnya mmg sgt tak selesa
tp xmerungut kat suami pun
diam2 jek
plg susah bila nk tidurkan anak
bila balik sana
dok menghitung hari bila nk balik umah sendiri plak. hu~

balik umah mertua biras dan saya seperti kuli di dapur ,

sabar_sabariah replied at 2-7-2015 10:25 AM
sume ada penghuni sen ...

untong la sanggup kongsi

ni idok nye nak kongsi wp bilik ade 5...tutup pintu lg ade

bilik konker sorg 1....bilik yg pompuan bujang bleh la tp panas ya hamat....anak2 bpeluh2 tdo situ...kesiannn

kami yg agak dekat ni jrg nak tdo umah mertua sbb mmg x selesa

tpulang la nak kata ape....

nad014 replied at 2-7-2015 10:27 AM

kalo mertua dtg umah sape lak jd kuli kat dapur???

nad014 replied at 2-7-2015 02:27 AM

kihkihkih...

same la mcm aku..

dah la mertua & ipar mulut neraka..

best gak kalo laki aku join porem...

xreti2 pasal ape bininye xselesa kat kg...ekekeke..

asik nak cr pasal je kejenye..

so far...wife aku still ok pasal "memelihara aurat" nie..coz bilik ade 3 untuk adik-beradik 4 lelaki

raye nie..adik aku yg bongsu kawen...bilik fully occupied, jawapnye adik aku yg bujang sorang kene sepak tidor kat luar

Modngengade replied at 2-7-2015 08:02 AM
alar sis....sewa hotel yg berdekatan  jer untuk tido....bila dah siap tolong masak2 dan kemas2 rumah ...

x bleh gk camni...kecik ati gak depa2 ni nti
nk x nk kne la tdo berimipit...nk bt camne...
bg can la ...raya pon sethn skali

Modngengade replied at 2-7-2015 10:02 AM
alar sis....sewa hotel yg berdekatan  jer untuk tido....bila dah siap tolong masak2 dan kemas2 rumah ...

Sewa hotel dua - tiga hari punya kos......boleh buat potty duduk...sebelah jamban nyangkung...khennnnnn?

Kahkahkah

fifie_olin replied at 2-7-2015 02:42 AM
x bleh gk camni...kecik ati gak depa2 ni nti
nk x nk kne la tdo berimipit...nk bt camne...
bg ca ...

ye la sis, kot udah concern sgt ttg aurat bagai....yg penting balik kg  kan....

Aku pulak kalau balik umah mertua dapat satu bilik sbb laki aku tu anak lelaki sulung dan tunggal..ok la..
Kalau umah mak aku lak, bilik ada 5, tp semua nk tidur ruang tamu...
Tp aku dgn laki aku tidur dlm bilik, anak2 aku nk tidur dgn sepupu2 kt ruang tamu...

Hahaha..my MIL selalu ckp...
Kalo turutan rumah dia mesti sekejap..plg lama 3 hari..
Kalo rumah mak masing2 seminggu pun xpe...
Huhuhuhu....

angpa ni semer kena kawin paksa ke..dulu masa berchenta chentaan semer ok saja...

sabar_sabariah replied at 2-7-2015 10:25 AM
sume ada penghuni sen ...

sabarnye sesuai la nick nama sabar hhuhuhuhuhuh..
part tudung tu satu hal part badan kte cam tergolek camtu pun iols x reti la. pnh sekali kene tido kt ruang tamu ramai2 ada 3 family. jantan2 x kawen pun ramai mase tu. cousin2 belah hubby.ya rabbi serius xleh tido. dah le ade baby dok nak bf. huwaaaaaaaa satu pengalaman ngeri bg iols... now alhamdulilah... akhirnye laki aku paham gak. mase tu dia ckp dia x pikir pun part aurat or part maruah tu yg dia tau taknak orang kata dia.  iols ckp kt dia x kisah pun tido atas lantai simen pun xpe tp janji dlm bilik la kan... ni nak tido terlentang nak tido mengiring still nampak susuk satu badan okkkk..