CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13229|Reply: 23

Mohon memberi nasihat/pendapat mengenai ACCA

This post is password protected , Please enter a password 

yup...ACCA memang susah...my friend repeat paper sampai 4x...per paper costing about 50GBP kalau nak repeat...tp kalau ada determination boleh je...napa tak cuba dulu..

Memang nak cuba sahut cabaran tu hehe tetapi macam saya kata diatas, nak dapatkan sebanyak mungkin nasihat dan pendapat. Kdg2 nasihat dan pendapat org ada sedg ambil dan yg telah ambil sgt membantu

aku ada kawan dulu diploma accounting dean list every sem. sambung jer ACCA terkejut beruk dia kena repeat paper. tp alhamdulillah dia berjaya habiskan semua paper ACCA tu..

aku dulu diploma n degree accounting, pastu konon nak sambung jugak ACCA ni just lg 5 paper jer..tp bila dah sibuk kerja ni dah rasa malas lak.. lg pun ringgit pun tgh lemah skrng ni.. nak byr fees ACCA tu dah la dlm GBP.

pada aku maybe elok adik ni kerja dulu cari pengalaman kerja dulu maybe nanti boleh apply masa nak jawab paper ACCA tu sebab byk nak jawab case2 study. tapi kalau xdak masalah financial terus sambung jer ACCA tu.. dah kerja nanti malas sambung study..

Biasa lah dik, dlm hidup mesti ada halangan dan cabaran. kalau adik belajar bersungguh2, istiqamah dan doa. insyallah tuhan makbulkan.

My bestie amik acca..ada satu paper dia kena re-sit balik..talkin bout acca fees omg..tawakal and berusaha..inshaallah u'll be alright..klu x confident jdlh cm my bestie dia x amik dulu paper yg dia rasa dia tak boleh buat.i know that look on d face bile dorg risau pasal result.but like i said tawakal n usaha k?u can do it

Follow Us
hahaha...yg respon pakat discourage je. hihihi

aku tak penah amik ACCA, cuma accounting student la. dengar2 ICAEW lebih susah dari ACCA. so, teruskan usaha anda.

ex-office mate, (kami internal auditor) ada ACCA, resign, join Petronas. orang besar finance juga tu. segan nk tny jawatan beliau.

tp lg sorg yg aku bangga, ada ACCA, muda sikit dari aku, penah keje bonzer, kaki pecut (kete, moto), buruk perangai kat opis (tiba2 ilang...balik), Finance Dept. buang, Internal Audit amik dia. pastu dia resign, g keje Sharjah, UAE. (eh jap...kang ade yg kenal beliau nih?! xpe kot, contoh....)

kembali Malaysia, join banking jd Manager. Pastu mana tah, Senior Manager. pastu lompat lagi.... baru ni dh jadi Fellow, ACCA.

dulu pernah tanya jgak soalan ni kat lecturer, lecturer advise better kerja dulu then baru amik ACCA. katanya da ada experience baru dapat nampak cket apa yg kita belajar.

dari segi kewangan plak, even after degree ada lagi 5 paper jeh. exemption paper tu pun ada fees yg kita kene bayar.

pengalaman sendiri? lepas da kerja ni, harapan untuk sambung ACCA tu macam krik2 jeh. sebab lepas kerja kita ada bende lain plak nak kejar. ACCA i.allah one day nnt akan sambung jgk.

good luck!

External exam memang susah sis. Mcm saya amik exam actuary. Dpt 5 paper bole jadi associate. Tp dah 4 thn saya tak abis2 lg. Exam C saya dah repeat 3x. Hehe. Duit byk abis sebab saya spend dlm rm3k utk study material je untuk satu paper. Weekend tak boleh nak have fun, study je. Masa mula2 tu memang nak give up tapi bila dah separuh jalan baik terus kan sampai habis. Kalau tt rasa minat ambil je. Spend kan masa macam satu hari 2 atau 3 jam ke. Weekend 8 jam. Tu schedule saya. 7 hari seminggu saya study. Bila dah lepas exam, gaji boleh demand.

Kalau buag full time kalau betul2 buat setahun dah bole lepas 5 paper. Plan nak buat mana? Kalau kat malaysia kasturi accounting bagus. Lecturer sana bagus2 utk certain paper. Kalau obersea pergi kaplan.

kalau ko tanya aku, nak buat acca ni benda yg ko kena ada ialah:-
1)semangat
2)duit
3)semangat
4)duit
Annual fees, tuition fees, exam fees semua mahal. Xde carry mark mcm internal course; final exam ko pulunla jawab sampai boleh pass. Masa belaja dlm kelas, x faham tu perkara biasa. Try attempt past year question dan termenung x reti nak jawab pun perkara biasa. Bila masuk exam hall tengok candidates dok flip flip kertas soalan atau menung tu perkara biasa. Dan bila result release ogos/disember, menangis depan screen tengok online result pun again perkara biasa. Bila semua2 tu ko kena lalui berulang2, benda kat atas yg aku mention tu wajib ada.

terima kasih ye semua. harap pandangan yang diberikan sedikit sebanyak boleh membantu nanti.

hanakikan replied at 16-7-2015 07:42 AM
Kalau buag full time kalau betul2 buat setahun dah bole lepas 5 paper. Plan nak buat mana? Kalau kat ...

saya nak buat full time, sebenarnya saya rancang nak buat di kaplan ataupun di bpp university  tetapi memandangkan keadaan ekonomi yang kurang baik, saya rasa maybe saya buat di sunway ataupun di uitm. Teringin nak buat di luar negara cuma kena tengok keadaan kan.

kasut_bata replied at 21-7-2015 11:12 AM
kalau ko tanya aku, nak buat acca ni benda yg ko kena ada ialah:-
1)semangat
2)duit

hehe comment yang ni saya rasa paling win. memang nasihat suruh sedia mentally kuat ni thanks ye insyaAllah saya usaha untuk buat yg terbaik, rezeki masing2 kan. kalau org lain boleh kenapa tidak saya ni. insyaAllah usaha dlu, apa yg dpt tu urusanNya..

bawaku_terbang replied at 15-7-2015 02:44 AM
dulu pernah tanya jgak soalan ni kat lecturer, lecturer advise better kerja dulu then baru amik ACCA ...

itulah sbb itu saya nak ambil sebelum kerja nak manfaat kan masa yang ada sebaiknya.. orang dah bekerja tanggngjwb dia lebih berat kan.

rata2 senior iols yang amik ACCA yang mana lambat habis tu semua kerja dulu..after dah kerja for a while (1 year etc) baru start sambung balik ACCA..

memang ACCA susah.. iols dari 2012 sampai sekarang tak habis lagi paper.. dok repeat jer.. gerammmm annual fees mahal, duit tuition mahal, duit exam apatah lagi hazabbbbb

tapi percayala bila dah habis ACCA memang satu kepuasan yang amat sangat.. (based on my seniors) sangat berbeza bila grad degree dengan grad ACCA..masa grad ACCA macam nak heboh satu kampung aku dah berjaya..ngko ingat senang..muhahaha.. so TT, jom sama2 kita continue ACCA..

Acca cuma hard work je..dan perlukan persistency..maksdnya repeat banyak kali..dan jgn lupe duit.

Sapa belum habis tu..sy power paper costing.f5,p5..nk jadi part time lecturer ni..senang je jgn bce teks book.buat bpp exam kit bnyk kali..pastu kalau paper audit dan tax cari lecturer bernama mr siva..gerenti lulus..lagi pe nak share ye..jgn lupe bce article yg dorang publish sebelum exam..dorang selalu masukkn article tu dlm sitting exam berikutnye..dan cari exam center yang kurang orang..mksudnya tak ramai student gempak2..sebab dgr cite dorang de quota setiap exam center..pastu bila kerja terus masuk audit..audit exp penting..kawan sy repeat audit paper sampai 9 kali..last paper sy repeat 7 kali..jgn tamak ambil 4 paper sekali sitting unless rasa diri tu hebat..kalau nak cepat habis amik paper audit dan tax kat mr siva...dia akan mempercepatkn perjalanan neraka anda..kalau tak nak sakit..buat degree tu..pastu baru sambung 5 paper acca..sebab MIA..nak degree + professional untuk jadi member..kalau terus ke acca..nk jdi membe sakit..dah habis acca kena isi praktikal boss kena sign..kalau tak nak lalu tu..kerja katbig 4 mcm lembu..dpt exemption terus jadi member..pastu apply MIA..SUSAH oo nak jadi member acca..dapat boss yg jenis jeles,,suruh buat nibuat tu..bru sign..kalau kerja kat big 4 mcm lembu..tahan untuk 3 tahun..kelaur jadi head of department..

kwn aku sorg amik ACCA sorang amik CIMA
start sama2
yang amik ACCA dh habis
yg amik CIMA masih sangkut satu paper sampai hari ni hahaha

ACCA baik la amek full time. Part time basis? pom voley. tapi hazabnya nak lulos. time constraint gittew. skian! dari aku yg berkali2 repeat paper.

12Next
Return to list New