CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2278|Reply: 12

nak buat loan..

Post time 24-7-2015 08:52 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
as salam semua...
first sorry kalau salah board...

okay..saya nak minta pendapat nak buat loan peribadi sebab ade kawan saya die buat jugak saya macam tertarik..

untuk makluman saya berumur 24..baru start kerja gomen jun baru ni..gred n17 kontrak..

saya ade hutang dgn ptptn around 15k lagi..

plan saya nak buat loan 25 - 30k untuk settle pt kemudian selebihnya simpan Tabung Haji. Saya plan nak buat loan tu dalam 3 tahun je. Lepas tu nak repeat balik. Okay tak?

Saya ni dari kampung..pengetahuan kurang sikit..family members yang lain tak celik sangat. Jadi, saya kena usaha sendiri.

Saya ada bincang dengan family, family pun cakap ikut pandai saya jangan sampai bebankan diri. Tapi saya memang tak tahu sangat bab nim Jadi nak minta pendapat forumer.

Bank apa yang okay utk buat loan.

Bersih monthly saya dapat rm14++

Takde komitmen sangat. Cuma ptptn rm 250/moth..expenses untuk diri sendiri total rm400..tabung haji rm150, simpanan tetap rm150 and parent 200 seorang.

Parents ade cakap kalau saya nak buat loan tak payah hulur mereka. Besides, kalau dah buat loan nanti dah takde simpanan dah. Sebab dah masukkan balance after bayar pt dekat Tabung Haji. So ada 300-400 untuk survive pn okay.

Pendapat / idea / komen..sekali lagi diingatkan saya memang saya 0 knowledge pasal ni.

Lagi satu, saya ni jenis macam mana nak cakap pun tak tahu..jenis kalau dengar orang briefing susah nak tangkap / cepat faham. Macam kalau pergi bank clerk tu cakap pasal pakej ke perarus2 ke apa memang blur. Hihi.

x yah la wat personal loan.

sekali da terlibat bnd ni susah da ko nak stop.

kalo da wat personal loan akan effect apa2 loan ko nak wat lps ni.

kalo takat loan ptptn tu tade hal sgt, bank2 tutup mata jerk.

@otai_g tula..lepas ni mungkin nak buat loan untuk rumah plak..dahlah rumah mahal sekarang...

wawiwuwewo replied at 24-7-2015 09:37 AM
@otai_g tula..lepas ni mungkin nak buat loan untuk rumah plak..dahlah rumah mahal sekarang...

ko ingt bila da ada personal loan senang2 bank nak luluskan loan umah? kalo gaji ko 6k tade hal la kot.

so hati2 dgn personal loan. gembira hny sehari, derita 20-30 tahun

thats why saya plan nak buat loan jangka masa pendek je. 2/3 tahun. tak larat dengan pt bunge tinggi. rasa duit perabih dok bayar bunga je. geram :
tu yang nk tny pndpt forumer.

disebabkan u mention keja u as kontrak je n bru plak tu start i suggestkn u hold dlu niat nk buat loan tu

unless u rajin nk buat extra job, part time cari duit lebih or ada bisnes smpingan....

Follow Us
daripada ko pi buat personal, lagi baik ko buat loan ASB   

adik jangan la dok buat personal loan.. personal loan ni interest tinggi..
motif nak buat personal loan utk settle ptptn kan? better tgk berapa ptptn charge dan berapa personal loan charge..
tabung aji tu better simpan secara konsisten... akak taktau berapa interest personal loan tapi rasanya tak berbaloi pun buat ..

kalau teringin sangat nak buat loan, buat loan ASB macam acong bagitau tu..
loan asb lagi berbaloi..

apa kata adik tengok tengok rumah yang sesuai dengan budget dan beli rumah utk investment..

btw.. alam pekerjaan adik baru start, so jangan mudah dengar org cakap dan buat financial mistake yang you akan regret nanti..
kaji dulu.. jangan suka ikut kawan.. make sure you tau apa yang you buat dan kaji betul betul...

tq semua ats pndpt...mmg tgh pk skrg ni dlm ms yg same ada kol bank..buay survey

wawiwuwewo replied at 29-7-2015 02:20 PM
tq semua ats pndpt...mmg tgh pk skrg ni dlm ms yg same ada kol bank..buay survey

buat je laa kalau nak sgt merasa duit...... pinjam byk2...... pastu pi melancong & enjoy.......

jika tak leh bayar, declare bangkrap....... pastu tunggu laa mana2 laki kayo utk selamatkan ko  

huhu. dah decide tak buat loan. decide planning saving lain pulak. ada terjumpa kat fb hr tu. so nak apply cr tu. hehe. tq uolss.

Salam..

Betul... kalau takde hal yang perlu tak perlu buat personal loan...

Kalau setakat nak settle ptptn, adik boleh berhubung sendiri dengan ptptn utk cara bayaran yang adik mampu bayar setiap bulan...

Lainla kalau terdesak sangat2 atau dah blacklist nak clear nama... tu lainla ceritanya...

Just my 2 cents... tq