CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3660|Reply: 8

Berkahwin Dengan Orang Yang Dicintai Atau Mencintai Orang Yang Dikahwini?

Suatu hari seorang teman bertanya kepada saya:

“Lady, ada 2 pilihan untukmu.

1. Menikah dengan orang yang kau cintai
2. Mencintai orang yang kau nikahi

Mana yang kau pilih?”

Saat itu spontan saya memilih yang kedua: Mencintai orang yang saya nikahi (menikahi saya).

“Kenapa?”
         Hhm… iya ya, kenapa?

Sebab jodoh adalah hal yang pasti, meski masih menjadi misteri bagi orang-orang yang belum menemukannya. Sedangkan mencintai adalah hal yang berbeza. Mencintai seseorang saat belum ada hak atasnya, bagaikan menggenggam bara. Jika Allah berkenan menjadikannya pendamping seumur hidup, maka bara itu akan menjelma menjadi energi untuk meciptakan kebersamaan yang indah. Tetapi, jika Allah tidak berkenan mempersatukan, bara itu akan membakar, dan akan menghanguskan diri sendiri.

Lebih dari itu, pilihan kedua rasanya lebih aman dari berbagai penyakit hati, yang akan mengotori niat suci menikah karana Allah.

Itu jawapan saya saat itu. Tetapi, beberapa jenak setelah itu, saya termenung, cuba berfikir lebih dalam dan menyelami jauh ke dalam lubuk hati. Lalu, saya pun meneruskan pertanyaan itu kepada orang lain.

Sumber.

Pendapat Admin

Bagi pendapat admin CahayaIslam.net,  perkara di atas adalah hal yang sama. Usahlah berkahwin dengan orang yang kita tidak sukai. Alasannya dalam Islam sendiri menggariskan beberapa ciri wanita atau lelaki yang tidak layak dijadikan pasangan hidup. Selain itu kita diberi hak untuk memilih, bukan dipaksa untuk berkahwin dengan sesiapa sahaja yang dihantar kepada kita.

Untuk pilihan kedua iaitu mencintai insan yang dinikahi. Perkara itu sudah pasti perlu dilakukan. Bagaimanapun cinta itu datangnya dari hati, bukannya boleh dibuat-buat. Namun setelah menjadi suami atau isteri, amanahlah di atas tanggungjawab yang telah ditetapkan illahi. Cinta bukan sekadar rasa, tetapi ia hadir bersama amanah.

Wallahualam…
http://wanwma.com

Mana kamu pilih.

Bersama org yg kamu cintai atau bersama org yg cintai kamu?

Kalau aKU, aKU akan pilih bersama org yg mencintai aku sbb apa sbb biar org sayang aku dr aku sayang org. Kalau org sayang kita besaq rahmat la baq anggg. Kalau kita nak bersama org yg kita cintai tu blom tentu dia dpt cintakan kita spt kita cintakan dia. Ye dops?

Ngertik kok?

Munnalicious replied at 28-7-2015 10:38 AM
Mana kamu pilih.

Bersama org yg kamu cintai atau bersama org yg cintai kamu?

Betul....sgt setuju

“Lady, ada 2 pilihan untukmu.

1. Menikah dengan orang yang kau cintai

saya pilih yang ini..........sebabnya saya takut saya menipu diri sendiri jika bernikah dgn lelaki yang saya tidak sukai........takut nanti saya menjadi isteri yang derhaka dan juga seorang yang tidak setia..........

Da pilih pun no. 2. Alhamdulliah..Allah permudahkan jodoh iouls
jodoh, bernikah ni kira nasib.
mcm my grandma ckp, perkahwinan ni ibarat perjudian. Ada "masa untung ada masa rugi"...

No 2..alhamdulillah..

Follow Us
aku rasa dua2 salah sebab hanya option cinta sedangkan patut ada option kasih. cinta dan kasih berbeza. cinta selalu buta.. kentut busuk pun dikata wangi, lautan api sanggup direnangi padahal terkena api anak mancis pun meraung sakan..

kasih lak lebih matang emosinya. kalau kentut tu busuk... pasangan akan cakap.. argh busukya bau ..xpi hadap je la.

... ke guane?

sedihnya bangkem baca thread ni

bangkem sayang 3 orang pompuan je kat dunia ni

mak bangkem, ex gefren 1 dan ex gefren 2

sayang nya e gefren tu dua-dua dah kawen

sorang dah beranak, sorang lagi baru kawen before puasa aritu

kalau ditakdirkan suami dorang tetiba mati, bangkem sanggup kawen ngan dorang walaupun janda mati laki

Sy kawin ngan jodoh sy..tpi smpi ari ni sy msh berhubung ngan org yg sy syg..sy selalu sekodeng fb dia...terasa nk call dia...dgr suara dia...bkn selalu lah kdg2 je terasa gitu...dia pn dh bahagia ngan jodoh dia...