CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4510|Reply: 37

Thread close

Post time 29-7-2015 01:29 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by hazel5220 at 3-8-2015 09:57 AM

Thread Closed.Issue resolved.Thanks for the comments ya!Really appreciate.

untuk melalui maternity process, ini adalah hak pekerja.
walaubagaimanapun, even diluar Negara memang ada sedikit bias dalam pengambilan kerja bila pekerja itu mengandung... ie biasanya tak dapat... maternity leave di eu ialah 6 bulan off dengan berbayar gaji; pastu ada option pulak untuk continue maternity leave tu tanpa gaji (dan masih lagi di contractkan). di setengah Negara asia yg rata rata tak jaga pekerja, kadang kadang bila amik cuti lahir, pekerja tadi dipecat.

saya fikir honesty adalah the best policy. juga adalah penting utk kesihatan janin dan bayi untuk awak ambil rehat secukupnya.

macam saya kata, policy terbaik adalah honesty.. awak boleh pertimbangkan sendir insyaAllah; lagipon org lain tak tau kedudukan awak selain awak dan Allah. Good luck.

nanti bg tau hal sbnrnya ...jgn sorok2 lg...

hazel5220 replied at 29-7-2015 02:53 PM
thanks utk pandangan.tp kan..sy rasa agak pelik kalau ada policy yg tak nak amik ibu mengandung beke ...

pekerja yg sedia ada yg akan mengandung, mmg akan dpt maternity leave.
utk kes u ni, u sedang dlm proses apply keje, tp u xckp u mengandung masa apply keje.

most of the case, bile orang yg apply keje tu mengandung, chances nk dpt keje agak rendah.
try slow talk dgn HR..terus terang.

berterus terang sajalah...dah tak de jalan lain dahh...kalo aku memang aku bagi kaw2 punya sebab belum apa2 ko dah menipu..tak jujur....tak jujur tak bagus dalam pekerjaan..yee aku memang tegass......aku harap rezeki ko masih ada..doa banyak2..

Edited by pehbedah at 29-7-2015 04:42 PM

astagaa...rapuhnya hati hang ini...sentimentol sangat...ok kami paham hang tengah ngandung sensitippp...raya ada lagi ni..maaf zahit batin terkasar bahasa..mehh salam..

Follow Us
Sapa yang hentam

Sebenarnya xde ape pun just be honest dgn majikan tentang keadaan sekarang. Lagi cpt bagitau lagi bagus. Gud luck

Rasanya dlm forum ni, kritikan tu normal kot TT. terima je lah

hazel5220 replied at 29-7-2015 02:47 AM
hurm..rasanya sy xmenipu..sebab org xtanya..jd sy xcakap..lain lah kalau org tanya,then kalau sy cak ...

pembawaan budak kot, so u tak nampak sikap jujur dalam hal ini,
but hey who care, kalau u kena pecat sebab menipu u, kalau u terus bekerja u jugak..
so selamat bersalin..

Just tell the truth. U nak jadi lecturer yg baik, ibu yg baik, isteri yg baik- do the right thing.

tapi betul la.. dh org xtanya, buat apa nk bgtau,, mana ada menipu kat situ. pasni ko bgtau je ko ngandung, kalau ade rezeki ko tetap aman2 je ko keje situ. kalau buang tu kira diskriminasi la.. nanti blh panggil tb3

lazim replied at 29-7-2015 11:47 AM
tapi betul la.. dh org xtanya, buat apa nk bgtau,, mana ada menipu kat situ. pasni ko bgtau je ko ng ...

but masa minta kerja u takkan tak tanya apa apa,
cam tanya ''apa faedah bakal saya dapat  semasa saya bersalin kerana saya sedang mengandung''...
apa policy dia.. takkan tak tanya..

me minta kerja kat sini, even me tak ngandung pun me tanya semua policy,
camana cuti, camana itu ini....

faraway1 replied at 30-7-2015 12:59 AM
but masa minta kerja u takkan tak tanya apa apa,
cam tanya ''apa faedah bakal saya dapat  semasa  ...

buat apa nk bgtau kalau xtnya. dh mmg dlm borang x tanya. tkng intvw pon xtanya. bukannya tkng intw tu pestime bt intvw.. kalau dia x tanya mngkin mmg drg x titik beratkan bab pregnant ke x. kiranya mmg rezeki tt la dia dpt sebab kelayakan dia.

mcm tempat iols yg suam2 kuku ni mmg xkesah amek pregnant. penah skli tnya srg akak yg apply keje mngdung ke? (bukan niat diskriminasi atau apa..sbb mmg xkesah amek) tp cuma takut dia x tahan je sbb kerja berat.. so nk bg nasihat je la keje berat.

sekali akak tu berdekah2 gelak. dia kata tak.. x mngndung .. mmg perut buncit sbb penah operate. iols plk yg termalu2

buat tak tau jela, kerja lecturer je pun bukan kerja manager atau kerja yg sangat bz dan berat2 yg lain. bila time nak beranak mintak cuti bersalin cam biasa sambil buat2 tak tau dan cuba bz kan buat hal sendiri supaya tak ditanya macam2. cuba jangan bagi ruang/peluang mreka2 bertanya atau persoalkan masuk kerja masa mengandung dengan buat hal sendiri

Unwritten policy employer takkan amik pregnant lady. Sbbnya? Baru jer masuk keje, nnt kna take leave/mc/ time off pi checkup, then after few month (even x confirm) dah kna cuti pjg & company kna bayar. Company kna plan replacement which akan involve colleague or contract hire. Semua ni benda2 x productive & is a wastage to the company.
Selalunya kalau benda dh x brapa betul, kita sendiri rasa serba salah. Mcm hg la. Kalo hg rasa tindakan hg betul takdernya nk masuk sini ty org. Apapun as a lecturer learn to think out of the box, baru bleh jadik lecturer yg bagus & produce student yg berkualiti...

gud luck tt..hehe..tu je nak wish.selamat mengadap student yg memacam ragam.yg penting jgn effect your pregnancy sbb stress..

bagitau je la kak tt, kalau niat kita betul, Insyaallah tuhan tolong. Doa banyak2 je. Kalau tiba2 kate takde rezeki, its okay. bak kata kak tt, rezeki ditgn tuhan, mungkin rezeki akak dkt tmpt lain ke. gudluck kak

salam tt...
kesian tt ye..saya ade idea..myb idea ni agak nakal sket tp mane tau bole tlg..
tt ckp yg tt bru je tau tt mengandung...kira baby ajaib la konon..hahaha...
sbb tt cm xde morning sickness...period x teratur ke ape ke...tup2 da 5 bulan..haa gitewww...
insyaallah ade rezeki nye kt sana...
mcm wife my opismate...
die pun bru benti keje mase preggy 4 bulan..
tup2 next month die dpt keje....
and bru je bersalin b4 pose tuu..
rezeki org preggy ni x diduga...rezeki anak kann...insyaallah management paham...

mmg masa interbiu kompeni takkan tanya preggy ke tak..cos certain company ada policy no discrimination on hiring..

tp bila dah masuk bekerja, adelah tanggungjawab pekerja utk inform management yg dia pregnant..
so nanti senang la boss nak planning2 cuti sapa cover bla bla bla..sila jgn sensitip sgt takut tak bertempat..lg lama berahsia, nanti terberanak, boss pun taktau..kelam kabut plak boss nak cari pengganti..kesian kat student jugak..

kalo ikut law, cuti bersalin layak kalau dah bekerja selama 90 hari dlm masa 4 bulan sblm hari nak ambik cuti bersalin. so mmg akan dpt cuti kalo dah cukup syarat. Kalau xcukup 90 hari, maybe kena ambik cuti tanpa gaji.

cuma kalau kompeni ada extra benefit, mcm elaun bersalin ke, kos perubatan bersalin ke, yg tu bergantung kepada polisi kompeni tu sendiri.

12Next
Return to list New