CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 8379|Reply: 66

Tiada softskill

Post time 28-9-2015 08:34 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by libragirlzod at 28-9-2015 08:34 PM

Assalamualaikum forumers.Please help me yang ada masalah komunikasi yang sangat teruk.aku dah kerja hampir 3 tahun tapi masih tiada improvement dalam softskill.kenapa aku susah sangat nak bercakap dan menyampaikan pendapat.kalau dalam meeting selalu aje aku diamkan diri.apatah lagi nak melontarkan idea.sebab takut tersilapcakap..kalau bos soal mesti kelam kabut aku nak menjawabnya dan ayat pun sudah jadi tunggang langgang.

Atas kelemahan aku itu so aku ada menghadiri beberapa kursus komunikasi.ni inisiatif aku sendiri,bukan arahan company. tapi masih tiada perubahan.korang semua nak tahu kenapa?kerana dalam setiap kursus yang aku hadiri itu semua para peserta hebat2 jika dibandingkan dengan aku ni.lepas tu mulala rendah diri dan elak untuk bercakap.kadang2 aku fikir aku ni memang tak boleh berkomunikasi dengan baik.untuk pengetahuan korang semua aku ni pendiam,berdarah gemuruh,penakut pun ada.kadang2 tak ade idea nak cakap apa.

Malu aku dengan rakan sekerja lantaran kelemahan aku ni.minta forumer bagi pendapat atau cadangan macamana aku boleh improve communication skil aku yang ntahapa apa ni.atau ada tak kursus yang memang target untuk peserta yang penakut dan lemah komunikasi.kursus untuk beginner pun aku sanggup join.

Rate

1

Edited by libragirlzod at 28-9-2015 10:06 PM
mesmerize replied at 28-9-2015 09:05 PM
takpe. aku pun ada masalah yg sama. natijahnya lambat naik pangkat. tapi aku efficient, rajin kerja  ...

Dah 3 tahun kerja tapi setakat ni aku belum bagi sumbangan yang besar pada company.ntah ada ke idok kekuatan untuk aku expose dalam menyumbangkan sesuatu pada company.pada aku majikan pandang pada softskil untuk bagi task.kalau orang macam aku ni ntah2 bos2 pun takut untuk bagi tanggungjawab.yela orang penakut dan takde confident ni bos tak pandang sangat.
Apapun terima kasih di atas pendapat sis )

Uikk why comment forumer tak kuar pulak

Baguslah...byk bercakap byklah dosanya

Banyak bercakap banyak pulak yang terasa hati

Nak share sket..aku dlu sgt la pasif..sbb apa? Aku rs sbb cara aku di besarkan..fmly aku dlu slalu anggap aku bodoh, hitam, x cantik, lembab..hmmm..banyak..sampaikan aku membesar dgn penuh rasa x da keyakinan diri, penakut, malu dan rs rendah diri sgt..nak bergaul pn malu, nak berckap pn x confident sbb aku selalu d perkecilkan.

Tp Allah tu lg berkuasa..aku besar jd cerah je (tanpa sbrg ubt ), aku lulusan ipta-degree, tp aku masih x cantik..tp aku bersyukur aku smpurna lps tu aku dpt kje kat satu cmpny ni..diorg sgt supportive..aku kena handle satu department..aku kena deal dgn suplier n customer jgk..makin lame aku kje, tnpa sedar aku 'ter'build aku pnya self confidence, kalo suplier tu lambat2 aku bertegas dgn deadline yg aku bg, kalo melampau sgt aku emel je ke pihak atasan suplier tu..dan environment keje aku kbnyakannye cina..setakat nk sound diorg tu xde hal, mula2 aku mmg takut..tp aku buat sume yg terbaik unt kje aku..kalo aku trus berlembut, takut2 mmg x kemana...

Mula2 kje mmg takut...tp pengalaman lah yg mnjadikan aku bkn lg si pasif yg dulu perasaan TAKUT tersilap ckp tu x bawak ke mana..

Follow Us
sebenarnya masalah u ni sgt common dgn masyarakat malaysia.. maybe persekitaran & cara dibesarkan byk menyumbang ke arah ini.. org2 kita ni especially melayu mmg pantang kalau anak2 menyampuk waktu org tua berbual walhal itu adalah salah satu cara dorang nak ekpress pendapat dorang.. and sbg latihan sejak kecil..
dh kalau budak2 nk bercakap pun ditahan2 lama2 jadi pendiam la sampai bw ke alam pekerjaan.

oh back to your problem i rase u kena cari titik keberanian diri u.. jgn rasa rendah diri. jgn rasa takut buat salah or tersalah ckp. human make mistakes right? at least dr situ u boleh belajar & praktis your communication skill. ala dorang2 yg u ckp hebat2 tu sebenarnya xde lah sehebat mana.. dorang cuma pandai bercakap je.. entah2 buat keje kongkang.. anggap saja dorang tu manusia biasa mcm u. sama2 makan nasi, kentut pun busuk,, xde beza.. so keyword nya kena BERANI. kalau tak sampai bila2 pun u akan tetap x berani bersuara dlm meeting etc.. waima u pergi kelas mcm mana pun. ianya bergantung pd diri u sendiri..
So Good Luck..

Rate

1

Stop pergi kursus..no point g kursus if ko dh negative ckp psl diri ko..dgn kawan2 pn fear jgk ke?

Naatasha replied at 28-9-2015 10:44 PM
Nak share sket..aku dlu sgt la pasif..sbb apa? Aku rs sbb cara aku di besarkan..fmly aku dlu slalu a ...

soft skill sometimes, kita dapat jumpa tanpa kita sedari, soft skills jugak, kita boleh develop sendiri..

ce ko kenal pasti dahulu, apa bidang yg ko mampu dan suka buat dalam hidup ko?

hakak dulu kan dek, masa mula2 kerja, habis management hakak yg hazab tu perah akak, macam2 akak kena buat, last2 akak dapat kenal pasti kebolehan akak yg multi task dan good in communication, kerja customer service akak buat, kerja management pun akak buat....

Your behavior is a direct result of your beliefs. If you think that you can never perform well in a presentation then whenever you will start to speak you will experience intense fear which will further prevent you from performing well. After several times of poor performance both the audience and your subconscious mind will become convinced that you are not a good public speaker.

As you just saw, if the belief was not there the poor performance wouldn’t have happened and so the belief wouldn’t have been solidified. The conclusion we can make is that lack of self confidence starts with a belief and then the behavior further asserts this belief.

http://www.2knowmyself.com/fear/public_speaking_tips

be confident tt, cuba start dengan small talk dgn strangers

Rate

1

Edited by tagas at 29-9-2015 10:11 AM

Hebat2 sume komen di atas

point2 depa above better ko jadikan panduan

aku dulu cam ko jgk tp alhamdulillah dgn pengalaman, kepahitan, cabaran&perubahan politik kerja etc

telah byk megubah aku menjadi matang & semakin berani dlm berkomunikasi dlm kerja & kehidupan seharian

sebab keadaan yg memaksa aku utk berubah..kalo tak berubah mmg ko akan terperangkap jadik pemalas

cara kerja skang pun da byk berubah yg mane lebih mementingkan

comm skills..so zaman dah berubah yg mengheret kita jgk perlu berubah

selaras perubahan zaman & cara kerja

yg penting capabilty diri sendiri..SO DRIVEN URSELF

tiada siapa yg dpt mengubah seseorg melainkan tuan punye sendiri

bab2 kursus tu byk je kursus kat luar nun..aku cadang first2 ni ko amek course public speaking

utk develop communication skills ko di khalayak ramai

Rate

1

Edited by purplegreen at 29-9-2015 11:32 AM

Dulu masa first kerja aku pun aku sangat malu untuk bukak mulut.
Even nak panggil orang sebelah pun.Nak bercakap dengan customer pun suara aku kadang tak keluar.
Sebab yang pertama adalah bos aku.
Sebab kedua adalah aku tak konfiden dengan diri aku.

Tapi, Alhamdulillah second job aku ni aku boleh buka mulut.
Walaupun kadang-kadang kalau ada masalah aku takut-takut.
Tapi aku percaya masalah tu aku kena hadap gak selagi aku tak selsai kan.
So tade benda nak takut dan malu.
Dengan customer pun aku boleh ckp dgn confident nya

TT kena set positive mind dan banyak kan baca buku motivasi.
Hehehe. Dan jangan malu untuk buka mulut.
Then, kalau TT rasa communication skill TT lemah, cuba cari kekuatan TT dekat tempat len.
Contohnya selalu jaga dateline, buat kerja dengan sehabis baik. Rajin dan sebagainya.
Communication skill ni memang kena pupuk dgn bercakap dgn org len.

jawapan dia ada dlm post you..iaitu rendah diri. jgn terlalu rendah diri...dan jgn takut buat kesilapan. cuba byk kan membaca supaya ilmu bertambah...dan kena ada self confidence. self confidence ni tak boleh dapat melalui kursus. kena melalui pengalaman...

tiramisuu replied at 29-9-2015 12:38 AM
Stop pergi kursus..no point g kursus if ko dh negative ckp psl diri ko..dgn kawan2 pn fear jgk ke?

Dgn kawan2 aku takde pun rasa malu.kalau bersembang aku antara yang banyak cakap.kikiki

RatuDunia94 replied at 29-9-2015 12:35 AM
sebenarnya masalah u ni sgt common dgn masyarakat malaysia.. maybe persekitaran & cara dibesarkan by ...

Iye memang betul.i rasa rendah diri bila di kalangan rakansekerja yang dorang punya soft skil sangat bagus especially komunikasi.masing masing boleh bercakap dengan spontan.takde la macam i yang tergagap2 ni.uwaaaa malu!!!

tiramisuu replied at 29-9-2015 09:12 AM
Your behavior is a direct result of your beliefs. If you think that you can never perform well in a  ...

Thank you for the link.sebenarnya dah banyak baca tips2 how to speak well dan apa2 aje tips tentang keyakinan diri tapi practically tak semudah sepertimana dalam teori.

tagas replied at 29-9-2015 10:06 AM
Hebat2 sume komen di atas

point2 depa above better ko jadikan panduan

Aku pernah cuba lontar idea dalam meeting.ended up ....malu siot.dahla idea merapu,cakap pun tunggang langgang sampaikan muka semua orang pandang semacam dan berkerut sebab tak paham apa yang cuba aku nak sampaikan.aduhh sedihnya bila kenangkan peristiwa2 tu.take note PERISTIWA2 means dah beberapa kali aku mencuba untuk lawan perasaan takut dan tak konfident tu.

purplegreen replied at 29-9-2015 11:30 AM
Dulu masa first kerja aku pun aku sangat malu untuk bukak mulut.
Even nak panggil orang sebelah pun ...

Start tahun pertama aku kerjaaku dah lihat persekitaran yang aktif.start dari situ la aku tanam azam nak berubah dan baiki kelemahan tu.tapi la ni dah nk masuk thn ke3 masih di takuk lama.bukan tak pernah usaha tapi tu la.mungkin aku takde bakat dalam komunikasi agaknya.kerja jadi kuli sampai tua la aku ni.uwaaaaa

Kadang2 dah rasa give up untuk majukan diri dek kerana kelemahan aku dalam komunikasi.bila bos2 minta pendapt masing2 aku jadi blur.tak tahu nak cakap apa.aku ni memang agak lembap sikit kot dalam mencari idea yang bernas dan tuntas.erk.hihi.
Setiap kali habis meeting aku akan cepat2 keluar sebab malu dengan oficemates.macam takde apa2 contribution pun dalam meeting

Aku tahu dalam forum ni ramai yang hebat dan berkerjaya bagus2.sebab tu minta pendapat/advice dari forumer untuk aku baiki kelemahan komunikasi ni.dah join kursus,sudah baca tips2 dan sudah cuba nak jd berani.tapi masih gagal nk ubah.tolongggg aku...uwaaa