CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8205|Reply: 50

Pengusaha Kantin Rakus, Dengan Budak-budak Pun Ditipunya!

Oleh Adib ZA

Kasihan anak-anak yang baru memulakan persekolahan. Atau istilah 'baru nak kenal dunia' tapi belum apa-apa lagi dah kena tipu oleh pengusaha kantin yang tamak dan rakus.

Kisah budak-budak ditindas oleh penjual kantin bukan cerita baru. Dapat makanan yang busuk, basi dan masakan 'nan hado' sudah jadi cerita zaman berzaman.

Namun, status yang dimuatnaik di laman Facebook ini sedikit sebanyak mengingatkan masyarakat sekali lagi bagaimana kanak-kanak yang ' berwajah polos' ditipu bulat-bulat oleh pengusaha kantin.

Ada juga yang tak menipu, tapi beri layanan yang tak sewajarnya. Tak rasa berdosakah berniaga sedemikian rupa?

Rata-rata netizen turut bersetuju dan berkongsi pengalaman yang sama ketika zaman kanak-kanak.

Tidak ketinggalan, ada netizen yang memberi cadangan dan solusi dengan membawa bekal buat anak-anak ini.

Apa pun, semuanya berbalik kepada tujuan utama pengusaha kantin ini semula. Bukan semua yang bijak menipu seperti ini. Ada juga yang baik dan jujur.

Namun diharapkan agar mereka yang sudah lari dari landasan, patah semula ke arah yang betul. Semua orang kan masih ada peluang untuk berbuat kebaikan, mengapa kejahatan yang dipilih? - CARI Infonet

klu boleh,tlg ejaskan bekal mkanan utk anak ke sekolah

aku pun dah tak bagi duit dah. tahun ni harga makanan kat kantin dah naik

Ank2 aku baru kasitau kejap td harga makanan naik..
Air milo tahun lepas 50sen, tahun ni 70sen.. Isi ketam 50 sen pon naik jadi 70 sen
. nasi minyak rm1.50 tahun lepas jadi rm2 tahun ni

naik tu tak boleh nak elak, tp jangan menipu lah....

kan complaint byk, acik kantin kata tak suka makan dikantin ni boleh g makan kat kantin sekolah lain.. kawan aku siap bt kajian sosial lagi masa htr anak dia g sekolah last week. dia beli apa ntah, tapi kasi note rm1, baki 20 sen kot. dia tunggu la acik kantin pulangkan, tapi tak dipulang2kan. last2 dia minta jua, berkali2 baru acik kantin kasi. justification aku, maybe acik kantin bz, byk tgn nak disambut. dah la budak2 sekolah ni bising mulutnya. justifikasi kawan aku, kalau kawan aku yg dewasa ni pun dia tak jujur, apa ntah lagi kat budak2. 20 sen seorang. kaalu 200 pelajar? dah rm40/sehari. kalau seminggu, buta2 dapat rm200 free...

zaman aku dulu lagipun camni. tapi aku tak berapa igt apa menunya. cuma bila mak aku cite balik, baru la aku tau.. so ma aku sediakan bekal. naik darjah 4, kawan2 aku order bekal mak aku. dah aku jadi cam niaga kat sekolah. tup2, dgn cikgu2 pun order skali. then acik kantin jelez, bgtau kat guru besar, last2 takleh niaga. tapi aku tetap bawa utk jiran aku pasal gi sekolah sama2 naik beskal.

yg aku igt, bila dah darjah 6, aku dah tak beli makanan kantin utk budak2, tapi aku beli stok makanan utk cikgu2. confirm la elok diorang sediakan. tapi kena la berbaik dgn acik kantin. nengok, drpd zmn sekolah dah merosmah.

bila sekolah menengah aku dah tak gi kantin. sibuk diet kekdahnya..

Follow Us
makcik kantin sekolah ai masak mee xguna ayam buat rencah tapi guna kulit ayam dan lemak ayam, tapi serious sedap plak, sepiring 50 sen jek dulu, skang xtau lah bape

HibinoSama: Ank2 aku baru kasitau kejap td harga makanan naik..Air milo tahun lepas 50sen, tahun ni 70sen.. Isi ketam 50 sen pon naik jadi 70 sen. nasi minyak rm1 ...

murah le tu.. baru 70sen air milo... ank aku bg tahu air milo 1.20 sen ..

kawan aku meniaga kantin dah seminggu dua dia kata langsung x balik modal.. harga sekolah dah tetapkan, masalahnya harga barang berganda2 naik.. gaji sendiri pun xlepas.. tu pun org kantin sebelum ni dah cabut lari

zmn ak skolah dulu aku bawak nasi bungkus sb makan kat kantin ns sikit lauk sikit rege mahai..

nasi secoet, ayam kecik2..

soa alang2 dirembat nostalgia kesah mknan di kantin ni, ak ade pengalaman. sje nk share..

oleh sb mknan mahal...ak beli bungkus.tp pakcik yg jual mahal tu x puas hati sb xleh mknan luar masuk kantin. lps tu pakcik ketin tu repot sama itu cekgu.. cekgu ni serba salah nk tegur ak sb dia baek ngn ak n kenal my dad.

so dia tegur ak secara bhemah"lepas ni kalau nk mkn mknan selain di luar, kena buh dalam tupperware.xleh bungkus kertas/plastik mcm ni"ak yg tgh makan tu rse malu giler.. rse nk lempar nasik dlm tong sampah.malu kot! yelah budak2 kan biase la lps tu kena nganjing ngn budak2 lain.

terus ak benci pakcik tu sampai skg aku ingat muke dia. gegeh takut kantin dia x laku.. buat alasan xleh mknan luar sb takut ade sakit perut cirit birit nt kantin dia kena soal. eh pakcik ni ko ingat cikgu bodo sgt ke pakai tuduh sb mknan ko aku sakit perut? mesti akan dicheck dulu berapa org student sakit perut, apa yg student2 tu makan? so kalau semua tu sakit perut cirit ke ape ke dsebabkan mknan kantin ko, baru la tindakan akan diambil kat kantin ko pakcik. kalau dsebabkan mknan tu dari luar, tindakan tu xkn dkenakan kpd ko..

ak pun bawak bekal.. yelah budak2 bila bwk tupperware ni segan nk mkn ngn kawan2..malu. ak mkn syp2 dlm kelas. sb bila ak makan di kantin pakcik tu tetap muka x puah hati... jd aku decide mkan di kelas.

cikgu pun warning xleh mkn dlm kelas. pulak! (ak paham sb xnk kelas kotor/berbau bila ade sisa makanan)

last2 ak kembali mkn di kantin smbil sumpah seranah pakcik ni mmg saje nk sekat rejeki aku ken nk jgk usahakan beli mknan kat kantin dia.. moga hidup ko x aman la pakcik.

skg aku x dgr cter dh pakcik n bini dia tu.

yang ada anak sekolah klu boleh bawakan bekal

dulu2 takde la pulak masalah macam nih, still beli makanan berebut jugak tapi bagi aje baki yang tepat. bengang pulak aku!!

Berniaga x untung lain cite.tipu duit budak lain cite.klu btul tipu hrp ko cpt lgkup.kalau rasa x untung pegi jual tmpat lain.sekian:

Carly malas nk bg bekal kat anak2, suruh mkn kt rumah pastu bg duit banje rm2 sorang, bg bekal pun tghari karang dia bw balik x makan bekal tu, mkn makanan kantin katanya... so carly pastikan anak2 minum susu dgn makan dulu sblm g sekolah bg depa x ngantuk dlm kelas... setakat ni tanya apa yg depa makan bp harga, tgk duit balance, x de lg kn tipu rasanya, padahal sorang darjah 2, sorang lg darjah 1

ermmmm bekal lagi terbaik

aku dri sekolah dulu dah diajar bawak bekal...even roti je pon....asalkan bwk bekal...tp pling best sekolah agame nye makanan..sedap n murah...aku ske beli kuih burger malaysia kt sekolah agame....nasib bek la aku ade jiran yg prihatin...aku g sekolah ngan anak die...die bekalkan anak die skali ngn aku dpt bekal..muhahaha...

chinta89 replied at 12-1-2016 03:06 PM
zmn ak skolah dulu aku bawak nasi bungkus sb makan kat kantin ns sikit lauk sikit rege mahai..

na ...

bertabah la sis, pemikiran org melayu sis, what u expect?

Di tempat saya tinggal ni, tak ada canteen sebab risau dengan keadaan di mana children bawak duit dan makanan yang mungkin takleh pantau kesesuaian Nye. Juga, if anak sakit perut sikit, terus kena ade hospital report, kena ada follow up; ada meeting.. buang masa betul. Jadi, tak ade lah canteen. All children bawak makanan sendiri yang ikut guidelines school. Melampau pulak rasanya.

Tu blm beli nasi lemak. Bila kita minta tambah telur goreng, telur rebus suku tu di amik balik. Bukan ke bahan asas nasi lemak tu nasi, telur rebus, sambal, kacang, n ikan bilis. Teruk betul attitude

kesian kanak2...
anak i nnti rasanya i xkan bg cash lgsung.. bahaya ..

bawa je bekal mknn.. blik umah lunch bru mkn nasi ..
lgpun anak i bkn jnis mkn sgt pun..

air pun mnum dr bekal air kosong je..
klu teringin air2 berperisa blik umah je i buatkan nnti...