CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 81973|Reply: 1179

NAK PERCAYA KE TAK NAK? THREAD CSI,PERSOALAN DAN PUJIAN PADA THREAD MPS

Edited by hest at 21-1-2016 01:49 PM

ATAS ARAHAN MODMED      

1) DILARANG MELETAK DIRECT ID SUSPEK SILA PAKAI CODE
2) SEKIRANYA ADA NAK MENYEBUT NAMA PENULIS MISTERI PENGGILAN TELIPON.. MOHON JANGAN TULIS NAMA DIA YA.. WALAU DIA DAH TAK DE.. NANTI MODMED RINDU.. EH?!
3) SILA JAGA BAHASA ANDA..

4) KEPADA PARA PEMBUKA THREAD DI MPS INI, SEKIRA HATI TAK KENTAL.. DILARANG MASUK !
5) boleh juga mencadangkan atau mengsyorkan thread2 awesom.. dan menceritakan part paling best thread yg korang penah baca

assalamualaikum..

merafak sembah hamba hulurkan pada super mod.. mod.. senior2 dan junior2 forum malay cari MPS ni..

hest bukak thread ni bertujuan untuk memberi ruang kepada forumer-forumer MPS terutamanya yang mempunyai kemusykilan.. keraguan.. atau apasa sahaja negativity terhadap thread2 yang telah dibuka..

Sebab sebelum ni, kalau tengok kembali banyak thread dari pendaftar baru dibuka. TETAPI ada juga yang terasa amat meragukan kesahihan cerita-cerita yang di UP kan oleh penulis tersebut sehingga bertanya kedalam thread tersebut menimbulkan sedikit perang jari diantara forumer yang tak boleh terima cerita dengan forumer yang boleh terima cerita..

perkara ini sangalaaaaaaaaaaaaaahhh annoying.. belum lagi yang asyik duk post bila nak update.. bila nak update.. ish..ish..ish..pening.. pening...

jadi hest terfikir mungkin tidak salah kita membuka satu thread untuk membincang dan membahas.. SUPAYAAAAA tak lah kacau thread penulis tersebut.. dan tak lah menggangu emosi pembaca yang lain..

apa kata MOD?

sekiranya tidak setuju.. so tutuplah thread ni... SEANDAINYA setuju.. mohon letak RP pada thread ni..

kepada PENULIS cerita.. agak2 hati tak kental.. jangan masuk sini untuk baca komen2 kot2 ada orang duk argue cerita korang..

kepada PEMBACA yang nak berdiskusi dalam ni.. sape yang bergaduh dan sampai personal attack.. memang aku jentik dahi korang kang.. '

b
incang biar berhemah.. jangan emosi.. nanti kena darah tinggi...

jadi pape.. kita tunggu pendapat MOD sama ada.. relevant atau tidak thread ini di wujudkan

@sepaileman @babeYSHa @medangmru

Rate

2

hest replied at 21-1-2016 02:00 PM
MINTA HAMPUN MINTA MAHAP PADA SEMUA...

HEST RASA NAK PERKEMBANG KAN MOTIP OBJEKTIP MISI DAN VISI  ...

Sokong! Meh aku start.

Aku peminat tegar @JokesCop, sebab aku suka cara dia bercerita yang seram berlawak tu. Setakat ni cerita2 dia yg menyebabkan aku gelak golek2 sambil hentak2 meja (buruk tul cara aku gelak hahahaha). Tapi dia xlari dari genre seram tu.

Banyak part yang ohsem kat thread SMTBL JC tu, tapi one part yg sampai skrg buat aku tersengih2 bila ingat balik adalah bila dia cerita yg dia nampak lampu toilet dia macam lampu disco (ni story dia yg first, ngan Anton, Hafiz ngan sorang lagi aku lupa dah hahaha). Lepas tu time dia nak cabut dari apartment dia, boleh dgr plak org mengilai belakang dia. Hadeeh, ko bleh tak bayang gear emosi aku dari gelak tukar ke seram dalam masa stengah saat .

Ok, nanti kalau ada lagi aku sambung hahaha.

@hest, aku pun xleh nak tag la deyyy

ok, aku sambung. dulu aku SR thread @KAULAT kat mps ni, baca jugak la thread @theflash tapi still SR sebab aku aktif kat bod lain lagi

sampailah muncul penulis yg setahun hapdet cerita @JokesCop terus aku memunculkan diri, buang crown SR kat sini

now banyak jugak la benang yg santai2 aku baca, cuma nak kata follow si JC, @ellejo , @kimi_wazer00

Edited by Missy_la at 21-1-2016 06:09 PM

Cerita-cerita favourite aku:

1. by JC

a) Hostel
b) Come fly with me (ni memang suka gila2 sebab aku siap bayang cik kak 2 ketul atas dia tu menari ballet lagi)
c) The Hospital
d) Step Up
e) The Science of Sleep

2. by theflash
a) Misteri Penampakan Tokong Siam
b) Epilog - Funeral Manan (insaf wooo)

3. by sham-xv1986
a) Kisah jin suka dia hahaha

Thread2 faveret:
1) Thread ellejo
2) Teman atas teman by MissVixen
3) Thread Riviera Apartment
4) Semestinya SMTBL by JC
5) Thread Clover_Hill

Ada lagi ni. Aku dah banyak lupa hihi

Rate

1

benang rezeki seronok baca, macam baca kisah hidup tuan tanahnya

kalau citer bab citer yg aku suka

-citer kisah benar syumaimah
-kisah sham
-kisah cik.nana
-kisah qarinku kak clover
-kisah arianputra
-kisah mnSk
-kisah adiya

setakat ni jer yg mampu haku ingat.. kot ada lagi nanti sambung..

Follow Us
Aku suka tred yg suami polis, yg jd forensic tu, yg pindah kat kawasan pedalaman dok kuarters gomen lama,  yg abangnya kne buat dgn org asli, dgn yg pegi port dickson beramai2 kne kaco.  

Missy_la replied at 24-1-2016 09:02 PM
Alamak, tak ingat nama thread la @Ipo, search pakai nama "polis" pun xjumpa . Nanti saya try ga ...

tred sukesuke tu kah?

http://mforum.cari.com.my/forum. ... digest%26digest%3D1

Rate

1

aku ni kan duk sibuk je suruh orang cerita je kan pendapat2 pasal thread yang korang suka.. ni hah meh aku cerita part aku plak hah..

ada 1 thread.. yang sanga menyentuh hati aku.. bukan takat hati bahkan iman aku pun rasa terdetik kat sini... nama penulis serius aku tak ingat. ni nak cari balik thread tu memang aku tak tahu macam mana nak gali.. sebab tajuk thread pun aku tak tahu dah.. yang aku ingat kesnya dalam thread tu pasal 'rambut palsu' yang mana jiran belakang rumah dia tu ada membeli rambut palsu dari luar negara rasanya, dan rambut tu hidup.. makin panjang.. dah owner rambut tu (hantu) kadang2 datang kat situ dan menangis2 sebab orang rogol dan bunuh pastu ambik rambut tu hanya kerana cemburu awek ni cun..

tapi yang menyentuh hati aku bukan pasal kisah ni. tapi kisah seorang sepupu dia.. yang meninggal ketika usia remaja.. awal 20an, yang mana meninggal dalam keadaan yang sangat mulia... dia tahu dah saat dia meninggal.. minta maaf kat mak ayah.. minta TT tu baca kan yasin.. dan tt tu plak menceritakan sejarah kehidupan seharian arwah.. memang tersentuh hati sangat,, teringin jadi baik macam tu... selalu rasa macam mana aku pun nak jadi baik macam tu.. itu lah 1,1 nya thread yg betul touching... bukan takat hati tapi iman aku juga...

sekian....

Terid akakbosan pun best..psl rumah dia kat ttdi...

http://mforum.cari.com.my/forum. ... amp;extra=page%3D11

hest replied at 27-1-2016 03:25 PM
aku ni kan duk sibuk je suruh orang cerita je kan pendapat2 pasal thread yang korang suka.. ni hah m ...

Terid aizawa, hest...

Jumpa pun...

http://mforum.cari.com.my/forum. ... amp;extra=page%3D11

Clover_Hill replied at 27-1-2016 04:25 PM
Yup tau tau terid rambut pelesu ni..
tt terid ni mcm orang ada isi juga..dia bole communicate dgn ...

yes... yg itu lah dia...

thread yang syok hest folo... sampai apa orang komen pun aku baca.. sampai tangan ni duk gatal la nak mereply tapi tak boleh.. cerita @ilahkhatibrani .. oleh kerana hest ni suka nak tahu.. suka dengar cerita2 belah sana.. jadi kat thread ilah tu melangut la juga... kalau boleh skang ni nak je suh ilah cerita apa plk yang anak dia slalu nampak.. since last dia update anak dia pernah nampak macam bandar atas langit masa naik belon nak balik borneo

Edited by mamigonzales at 28-1-2016 01:18 PM

My top ten favourite thread : In particular order from 1 to 10
the champ is:
1)Kisah dari koleksi cerita paranomal - @dammerung
paling menarik dan seram dan unik
seterusnya :
2)Seram Best mari tidur bukak lampu - @JokesCop
3)Kisah mistik kawan bangcak - @bangcak
4)Seram Best macam2 ada - @Clover_Hill
5)Koleksi Kisah Mistik - @Ipo
6)Psychic stories hantu H1N1 - @anyclassything
7)Kisah benar aku bomoh - @ridha
8)Kisah Menggigil bersama abg. Rusdi - @abang_rusdi
9)Makcik dan kisah seram tak seram - @makciktijah
10)Puaka Pantai Dalam - @red_cattleya

Penceritaan semua mudah faham,seram, ada humour.

Rate

1

hajimex replied at 15-1-2016 12:16 AM
hmm... bagi aku la... bior je la... nak tipu ke idok... kalau rasa tertipu... takyah layan... kalau  ...

Aku setuju dengan ko.. lgpon aku ni mmg jenis x reti pon nak telek, nak edisi siasat cite dia ni betul ke idok.. x tercapai dek akal aku bile dah bca cite org bole nak pk2 kelogikan or x cite dia tu.. asal best aku bca je.. tipu lantak dia.. dia yg dosa kan.. takat ni aku suke cite otai2la.. Sham, flash, syumaimah, ilah, Chefmizan, kaulat, JurnalMistik (yg dah lama sepi, best gile cite dia), EnciKacang (pasal hijab-kata nak buat buku), Kagiru (dia pon dh lama sepi )... cite2 yg baru ni aku layan ciknana, ieyfa, ellejo, kimi_wazer, schha, mrszaza (dia ni la org rasa cite dia nipu ), dammerung ( ), cikctNurEnjoy, cloverhill, antara (trid yg sblum ni lom baca, bca yg terkini.. huhu), realmz.. fuh ramaila plak.. tu jela dulu takat ni..

Edited by Missy_la at 29-1-2016 04:02 PM
hest replied at 29-1-2016 02:24 PM
banyak la ko punya abam

Hehehehee ok2 aku sambung on topic. Semangat nak meriahkan thread hest hahaha.

Harini nak tambah sket pasal faveret story aku, and maybe aku dapat komen sket2 la mana2 kenapa aku suka cerita ni.

1) Kisah Aku & Amy by @uncle_syib (Link: http://mforum.cari.com.my/forum. ... 510&extra=page%3D19)
Ceritanya persis cerita sham-xv1986 cuma beza yg ni TT ngan best fren kena sihir sebab kedengkian orang. Style dia bersahaja tapi detailed, and bila aku baca memang aku bersungguh2 feeling masuk especially part best fren TT menangis2 panggil TT masa kena ubat tu

2) Sepanjang 3 tahun dalam palapes by aerolz (link: http://mforum.cari.com.my/forum. ... 317&extra=page%3D19)
Aku suka cerita-cerita mistik dari golongan unit beruniform mcm polis, tentera dll so aku mmg minat story aerolz ttg zaman dia dalam palapes. Sebab bidang diorg ni mencabar pada aku, ko bayang tgh2 nak fokus melawan musuh tetiba bendalah tu muncul. Nak tembak xlut peluru plak.

3) Ku sangkakan hantu, rupanya... by zadzamusa (link: http://mforum.cari.com.my/forum. ... ghlight=ku%2Bsangka)
Sebab tak semua yang kita ingat hantu tu hantu sebenarnya. Kadangkala cuma mata dan minda yang bermain2.

Ok ni for now. Actually aku pun minat gak any discussion pasal lagu Ulik Mayang tapi xde thread pasal ni yg aku specifically suka kat sini. Sume aku baca je

Pada yg hencap thread aku 'exclusive! Based on my true story'..aku dah jawab dekat thread aku ye persoalan2 yg membelenggu kome2..hahahahahahahhaha..pada yg memahami dan enjoy dgn thread aku, terima kasih. 1st time menulis dlm forum ni. Beginner. Minta maaf kalau bukan sorg penulis yg baik. Cuma nak share story je... Saiaaa ta kuwaddddddd awaaaaaaaa..Heheheheheeh..peace no war!

Pesanan penaja: kot ye pun, sila jadi penghencap bijak..

honeylynn replied at 31-1-2016 09:15 AM
Sedih la camni..akupun ingat nak sr je baca tread ngumpat ni..tp dah sorang lg tt merajuk..rasa ca ...

Honey, camni la bagi aku explain. Aku ni jenis yang baca je pape story yg diceritakan kat sini. Kadang2 aku suka ceritanya, kadang2 aku xsuka. Tapi aku xpernah pertikaikan kesahihan pape cerita kat mana2 thread. TT thread menipu ke apa ke aku xpduli. Janji cerita best. Malah aku pernah gak gaduh dgn another forumer yg mempersoalkan satu thread.

Tapi ada di kalangan forumer yg nak membincangkan sama ada satu2 thread/story tu logik ke x, ada ke benar 100% atau ditokok tambah. Pape je lah. Jadi pada aku, kan elok kalau ada satu outlet untuk buat perbincangan ini. Dia boleh luahkan apa yg dia rasa xlogik and diskusi boleh dilakukan. So, pada pandang aku x salah thread ni wujud untuk that purpose. Bukan untuk mengumpat tapi untuk berfikiran kritis dan kreatf (gituuuu).

Kenapa si forumer tak tanya direct kat TT thread di thread sendiri? Aku reason yg sebelum ni pernah berlaku kejadia itu di beberapa thread, yg akhirnya menyebabkan perbalahan antara TT thread, pembekap dan penyoal tersebut. Hal ni pernah menyebabkan TTnye malas nak sambung cerita and sudahnya delete sume cerita yg ada. Aku tak tahu la pasal ko, tapi aku sendiri xberapa gemar thread2 yg aku enjoy baca kena hijack dan sudahnya ko baca org bertekak bukannya story misteri (walaupun aku pun pernah buat gak hihi ).

Pasal TT tu merajuk (ni ko ckp la, aku xtau sebab aku xabes lagi baca post2 dlm thread berkenaan), dah tertulis di post pertama thread ni yg [quote]PARA PEMBUKA THREAD DI MPS INI, SEKIRA HATI TAK KENTAL.. DILARANG MASUK ![quote] (sila lihat para 4). Dah tegak2 ditulis tajuk thread ni adalah "NAK PERCAYA KE TAK NAK? THREAD CSI,PERSOALAN DAN PUJIAN" maknanya chances untuk thread itu dipuji atau dibahaskan adalah 50-50. So kalau tak suka/tahan tgk thread dipersoalkan, mudah jeee, jangan laa masuk sini! Teruskan penceritaan anda di thread anda sendiri. Ada yang nak baca cerita2 anda dan xsabar menanti update!. Thread ni in a way membantu jugak supaya mood bercerita xdela terbantut (di mata aku la. Xkan ko dpt notification gak kalo kena hencap dlm thread ni). Lagipun kalau aku lah, ada yg mention ttg certain threads aku curious pegi baca sendiri dan decide sendiri aku suka baca ke x cerita tu. Dan aku yakin forumer2 kat sini semuanye bijak2 dan pandai buat penilaian sendiri.

Buat Sha, aku personally suka cerita2 kau, esp pasal sejarah keluarga kau dan penjaga 7 beradik tu (yg lain xsempat baca lagi). Tapiii ada yg mungkin xleh terima certain2 facts dalam cerita kau. Tak apalah. Kau teruskan je cerita kau based on apa yg ko faham. Jgn merajuk2 (kalau la ko merajuk kan, sorry kalau andaian salah hehe). Di mata aku, lagi baik dia cakap kat sini dari dia terjah thread ko kan. Mana ko nak berbalah lagi, nak sambung cerita lagi. Thank you sebab buat explanation untuk setiap cerita2 ko kat thread ko. Mungkin lepas ni mana2 yg mempersoalkan dah clear dgn apa yg ko ceritakan atau boleh bincang lagi dgn ko sendiri ke.

Bottom line essay aku ni ,

a) aku rasa thread ni bagus sebagai cara forumer2 untuk berbincang pasal kesahihan sesuatu cerita, away dari actual thread dan tak membantutkan penceritaan dalam thread.
b) Dah ternyata kat tajuk dan first post yg ini thread persoalan dan CSI. Kalau thread owners nak masuk sini jgn la merajuk kot. Forum Cari buat outlet untuk korg bercerita, tak salah untuk si perbincang pun nak outlet untuk berdebat
c) Kalau rasa macam apa yg dikatakan tu tak betul/hencap/apa2 jela, mungkin si perdebat tak clear dgn penceritaan ko atau cerita ko xtercapai akal. Ko sbg pencerita ada hak nak sampaikan cerita ko, siapa yg nak pertikai pun ada hak gak nak persoal, tetapi memasing perlu la tenang dan profesional.

Ok, sekian. Jangan hencap saya hihihi

Rate

1

hest replied at 12-2-2016 09:35 AM
ala..ala..ala... yang mana ni? macam tak terbaca plak...

ni ha jumpe pun tred nye : http://mforum.cari.com.my/forum. ... &extra=page%3D6
ko org2 lama kat bod ni tak perasan meh tred nih

Rate

1

Assalam semua..dbell nak kongsi satu tempat rawatan islam di seksyen 9 bdr baru bangi..ditpt rawatan ni nama al-kalam di atas kedai dominos satu baris dengan kedai ramly burger,kedai barangan bayi manja ku..dekat spital az-zahra ngan an nur la senang cerita..

iolss baca je, xde condemn apa, tp pas baca, citer kt member

ok, aku tggu respon mod

sebab mmg ade 1 tred, yg aku marked citer tak logik

Edited by awanearisu at 13-1-2016 02:36 PM

wah nak lepak sini juga
kita suka semua cerita dalam bod ni. tapi kadang-kadang penat baca post yang terlalu panjang dan terlalu banyak rencah.. akhirnya penghayatan pun hilang dihembus angin

Edited by Ipo at 13-1-2016 02:03 PM

pada saya kalau nak tegur kesahihan cerita, eloklah pm sendiri penulis/pembuka thread.
tidak perlu provok bagai.

setahu saya, tak ada pula dinyatakan cerita yg kena tempek kat sini perlu cerita benar. Ada juga yg tempek cerita mitos, lagend etc.
Tapi yalah...pembaca lebih suka membaca kisah benar dari pengalaman penulis sendiri atau pun orang sekeliling. Itu yang lebih thrill.
Perlu tahu, benda ni melibatkan makhluk halus dan benda ghaib

rasanya apa yang menjadi tanda tanya kesahihan cerita tu adalah mungkin dari segi masa terserempak dgn makhluk halus ni
cerita akan dianggap tipu atau pembaca merasa ragu-ragu bila ianya berkait dari satu cerita ke satu cerita...dan ini apply juga pada cerita yang melibatkan perawatan bila dirasuk
mostly cerita kat MPS yg melibatkan perawatan ni..pembaca mula tertanya2..betul ke tipu sebab org yang dirawat sendrii secara terperinci memberitahu dia dirawat..sedangkan apa yg selalu terjadi, org yng kena rasuk tentu tidak sedarkan diri apa yang berlaku sekitarnya atau sewaktu dirawat melainkan ada orang beritahu kepada dia apa yang berlaku semasa sesi rawatan contoh suara berubah, menjadi orang lain, tingkah laku, berubah watak..etc.

Rata-rata yang saya pernah tengok orang dirawat ni, dia tidak  sedar apa yg berlaku. Bila sudah siap rawatan, then dia baru tahu apa yg berlaku setelah diberitahu.
Again, benda ghaib ni, hanya orang yang mengalami sendiri akan lebih faham dan percaya. Benda yang kadang2 dianggap tak logik oleh orang yg tak pernah jumpa benda ghaib.

Saya lebih annoy dengan cerita yang entah apa-apa...org kata soundtrack and background lebih dari inti cerita. Kan senang, bercerita terus pada inti ceritanya?..

sekadar pendapat 2 cent saya...

edoraixora replied at 13-1-2016 02:21 PM
ok, aku tggu respon mod

tred apa? nk baca gak

Nak tanya RP tu apa?

aku suka citer yg memang direct to the point, tak berjela jela.. baca situ abis situ kata org..klu yg bersambung sambung ni mcm kdg tu xde mood nak baca abis..

Edited by MissMamamia75 at 13-1-2016 03:49 PM

Sebagai SR dlm BodMPS ni...sy suka membaca crita2 yg ditulis..
Nak tau sohih ke tidak sesebuah crita tu..mmg susah nak kata..
Sbb kdg2 kita xberada di tempat penulis..especially bila berkaitan dgn kisah2 mistik versi angker.

Xsemua org pandai menulis..kdg2 ada yg tulis based on ingatan yg ada…yg kdg2 muncul..pas tu
Xtersusun jadinya bila ditulis..sbb kejap ingat story A..pas tu tiba2 story B pulak..bila dah syok berstory kisah B…
Tup2 ada sambungan kisah A pulak..as a reader..kita kena sabar..bkn senang org nak tulis pengalaman hidup
Dan dikongsi dengan insan2 yg xdikenali dlm BOD MPS ni..

Kisah tipu? Rekaan?  Kalo pembaca tegar BOD MPS ni maybe diorg ada ‘kuasa’ utk detect kot.
Bg yg jrg2 masuk..ala2 hi-hi bye-bye je..maybe xperasan sgt..janji cerita syok..seram…tipu pun tipu la..hehe..

Cuma yg kdg2 bg ahli2 forum frust..bila crita yg kisah benar dikata kisah tipu…sampai bersungguh org yg menulis mempertahankan kisahnya..
Tp masih di kabo kisah rekaan – contoh kisah “biru ungu cinta pertamakutup2 hilang begitu saja kisah nya..mmg la agak misteri gak apa yg melanda hidup dia tu..tp xde yg mustahil dlm dunia..xkena kat kita..so kita xtau la kan..

Jadi..mari la kita sama2 enjoy baca apa yg ditulis…jgn taksub…jgn pulak terus percaya bulat2..masing2 dah besar..pandai la buat pertimbangan..
Pepun…jgn biarkan diri anda diselubungi misteri….

ok, aku tggu respon mod

1 je ke...
rs mcm lebih jekkk

Edited by hest at 13-1-2016 04:28 PM
Ipo replied at 13-1-2016 02:54 PM
pada saya kalau nak tegur kesahihan cerita, eloklah pm sendiri penulis/pembuka thread.
tidak perlu  ...

yup setuju..

yang mengalami je paham.

nanti kita tunggu apa kata mod.. kalau dia setuju thread ni ada. hope lepas ni. jgn ada la yang duk cakap dlm thread direct.

yg ceria banyak sound effect.. aku pun pening gak.. tp ramai suka. diam je. hormat orang lain

Read Permission

MissMamamia75 replied at 13-1-2016 03:46 PM
Sebagai SR dlm BodMPS ni...sy suka membaca crita2 yg ditulis..Nak tau sohih ke tidak sesebuah crit ...

kalau nak ikutkan lah.. kalau ditengok balik. bukan semua thread yang bercerita di sembur kata rekaan.. cuba tgk dia punya patern.. kau akan perasan.

hest replied at 13-1-2016 04:23 PM
kalau nak ikutkan lah.. kalau ditengok balik. bukan semua thread yang bercerita di sembur kata rek ...

yeap..sy prasan....xsmua thread kena..ada beberapa jer..hanya yg arif akan bersuara

MissMamamia75 replied at 13-1-2016 04:27 PM
yeap..sy prasan....xsmua thread kena..ada beberapa jer..hanya yg arif akan bersuara

hurm aku pun ada marked beberapa thread. tp aku malas nak bersuara. so kalau benang ni di beri kebenaran.. so boleh lah diskusi.. mana tahu aku yang silap

supernaturalee replied at 13-1-2016 04:16 PM
1 je ke...
rs mcm lebih jekkk

Citer yg lelain tu bleh je terima walopun mungkin ade rekaan
Yg 1 ni, x boleh lah....semakin di bace semakin merepek

ok, aku tggu respon mod

aku marked 2...

ciskek.leleh replied at 13-1-2016 02:55 PM
tred apa? nk baca gak

Hehehhh....adelah, tggu approval dlu