CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10447|Reply: 78

Demi sesuap nasi

Edited by mamapea at 14-1-2016 11:52 AM

Salam..aku ada bbrp cerita yg aku ingin ceritakan pd semua…kisah aku, mak, adik & rakan2 aku...senang cakap melayu ni kalau dengki mesti nak jumpa bomoh...bomoh & melayu tak dpt dipisahkan...

Kisah adik & kedai makan
Adik aku ambik unpaid leave selama 3 bulan kerana mengalami masalah peribadi di tempat kerja…
Dh duduk rumah goyang kaki selama 3 bln adik aku buatlah bisnes online secara kecil-kecilan..adik aku jual baju,tudung , brg2 kosmetik dan mcm2 lagi la…
adik aku nk kembangkan bisnes dia nk jual mknn pulak..bukala kedai makan…kebetulan AJK kawasan perumahan kt rumah atok aku ada buat gerai kt tepi luar masjid...byr sewa sbln RM50…nanti duit sewa tu masuk tabung masjid…kebetulan kt area rumah atok aku xde kedai mkn kecuali kedai tomyam..org2 kt kawasan perumahan cakap susah nak cari mkn skrg sbb dah xde org jual..Kalau hari ahad lagi susah nak cari mknn…

Hari pertama berniaga buat x bnyk la…nk test market dulu…Alhamdulillah mknn habis dijual…permintaan pun ramai…lps bbrp hari Sam pulak buka kedai mkn…Sam ni duduk kt kawasan perumahan situ jugak…sblm ni dia mmg berniaga tp dh lama dia tutup kedai…dh malas nak berniaga katanya…tetiba adik aku berniaga dia pun berniaga balik…so xpela..x kisah pun…rezeki masing2…lps bbrp hari Sam buka kedai customer adik aku makin kurang…hari2 berniaga paling bnyk dpt RM10…mmg xbalik modal..mknn semua habis kena buang…mmg x fikir apa pun…tp pd 1 hari tu adik aku kaki dia bengkak2…bila nk buka kedai jer kaki bengkak…anak2 dia kalau dtg kedai mesti balik sakit2 sampai masuk wad…kejadian ni berlarutan berhari2…mmg dh x blh fikir positif…ni mesti ada yg x kena…

Kebetulan 1 hari tu regular customer adik aku dtg kedai nk mkn…bila mkn dia ckp mknn adik aku rasa tawar mcm air paip…ni ada yg x kena…customer adik aku baca la ayat2 Al-Quran baru ok…customer adik aku cakap dia pun sblm ni pernah buka kedai mkn…dia tahu apa yg jadi sbb dia pun pernah kena…dia ckp kalau mknn rasa tawar maknanya setan dh kencing dlm mknn…bkn setakat tu jer…customer lain2 bila dtg nak beli mesti ckp kedai tutup…rumah dpn kedai adik aku si makcik nah pun ckp benda yg sama…knp tutup kedai hari2? Siap marah2 adik aku lg sbb tutup lama sgt…adik aku ckp kedai hari2 buka…makcik nah ckp hari2 dia jenguk kt tingkap kedai tutup…padahal jarak antara kedai adik aku & rumah makcik nah x sampai 50 meter…ni sudah lain mcm…mesti kena buatan org…pegila jumpa sorang pakcik ni...pakcik ni kami panggil pak mat...pak mat ni pandai...dia ada ilmu…pak mat ni cakap kedai dh kena khianat org…ada org tabur tanah kubur kt kedai & letak jin ifrit…pak mat dh pulihkan kedai spt biasa…pak mat ckp org tu akan balas balik…apapun adik aku kena kuat & jgn putus semangat…bnykkan berdoa & mintak pertolongan dr Allah SWT…

Lps dh berubat kedai kembali spt biasa…lps bbrp hari jadi balik…org tu masih x puas hati…kebetulan masa cuti sekolah customer dr luar mmg ramai dtg…aku masa balik bercuti di kampung aku pegi tlg adik aku berniaga kt kedai…mmg semua puji mknn adik aku sedap2…customer mmg ramai dtg x henti2…customer ramai lagi la org yg dengki tu panas hati sbb tetiba jer mknn jd tawar…adik aku blend cili tetiba jer cili berkulat…ada mknn yg tetiba jd masam…sudahhhhh…dia buat lagiiii…aku pun baca la ayat kursi sambil betulkan rasa mknn yg dh teruk sungguh rasanya…sambil tu adik aku pasang surah Al Baqarah…Alhamdulillah…mknn jd seperti biasa…mmg x blh biar ni…kami kena buat sesuatu…

to be continued....

Rate

1

biase la tu mama....
in fact ade jugak sedara mara yg bukak gerai pun kena..
sampai batuk berdarah semua..
langsung tutup kedai sebab tak tahan...

kejamnya org yg kacau bisnes adik @mamapea tu..
harap smuanya baik2 aje skrg ni..bykkan berdoa

Amboi mmg syaiton sungguh gerai tepi mesjid pun boleh ber black magic bagai...tiap kali azan je jin menyorok pastu dtg balik..tuan pun x sedar2 diri...

iolss ada cerita gak..tumpang ye tt. actually citer ni iolss xtau kategori apa, aksi apa yg p.cik ni buat, tp bg iolss mcm suspicious la..
dulu kecik2, lebih 15 taun dulu la, iolss g beli ayam percik kt pasar malam ni. sblh gerai ayam percik, gerai jual laksa. since pakcik tu baru smpai, so dia letak2 la laksa atas meja gerai dia, then iolss nmpk kt tangan dia ada serbuk putih, dia mcm hembus/tiup dkt tepi kedai dia..
smpai situ jela, tp skrg iolss terpikir, xkn la pakcik tu kaya sgt smpai hembus dadah atau tepung, kot nk sedapkan kuah laksa, terus letak dlm bekas isi kuah laksa kn.nk kata bedak, x wangi mana pun, sbb bau ayam percik lg wangi :-?

Edited by mamapea at 14-1-2016 08:40 AM

Slps bbrp kejadian yg x elok berlaku…kitorg dh syak sapa punya kerja sbb org tu mmg ada sejarah terlampau…pernah skali org tu kantoi dgn peniaga tomyam tgh2 mlm...org tu pegi kedia tomyam dia tanam sesuatu kt dpn kedai tomyam tu...org tomyam tu sndr bgtau kt family aku dia nmpk sndr dgn mata dia apa yg org tu buat...semua org kt kawasan perumahan tu semua tau perangai org tu mcmana…kitorg actually malas la nk tuduh2 org tu tp hati ni mmg yakin org tu…masa nk buka kedai org tu akan tenung kitorg dalam2..sambil tu mulut terkumat kamit…xtau la apa yg dia jampi atau membebel…jarak rumah dia dgn kedai adik aku x jauh pun…dlm 50 meter…setiap hari kami pun pasanglah ayat2 Al-Quran dr start berniaga sampai la hbs berniaga…sblm nak buka kedai kami akan baca bbrp Surah Al Quran utk mengelakkan gangguan jin & syaitan...nak tutup kedai pun sama jugak...

esoknya adik aku pi jumpa ustaz pulak utk buat pendinding…ustaz tu ckp dia blh buat pendinding tp org tu akan balas balik sampai adik aku xnak berniaga…maknanya adik aku tutup kedai buat selama2nya...perniagaan berjalan spt biasa…lps bbrp hari kejadian yg sama berulang lg…mknn jd tawar padahal dh masak kt rumah elok jer…bila bw ke kedai mknn bertukar rasa…adik aku dh gelabah…aku yg tenangkan dia & aku adjust balik rasa mknn yg tawar tu…pelik sgt2 sbb aku masukkan gula & garam punya la bnyk tp mknn tu still tawar…gula pulak habis…pegi beli lagi…rasa masih mcm tu jugak…aku baca Ayat Kursi bnyk kali Alhamdulillah…mknn dh ada rasa…hari tu mmg kami btl2 cemas sungguh la…

Hari tu jugak pakcik aku bw kwn dia dtg ke kedai mkn...kwn dia ni pandai la...ada ilmu jugak..kwn pakcik aku ckp mmg ada org hntr benda...org tu hntr jin...
kwn pakcik aku ckp dia dh paku kan semua jin tu...Insya Allah xde apa2...pakcik aku tau sapa punya kerja...tiap2 pkl 1 pagi org tu akan dtg ke kedai adik aku...xtau la apa org tu buat...pakcik aku dok intai...pakcik aku ckp tunggu masa jer dia nk bantai org tu..kwn adik pun nmpk org yg sama kt kedai adik aku tgh2 mlm...kwn adik aku berniaga kt tmpt lain...bila dh hbs berniaga dia balik rumah mmg akan lalu kt dpn kedai adik aku...hari2 la dia nmpk ada org kt kedai adik aku..dia nak citer dh lama kt adik aku tp dia lupa...

Rate

1

Follow Us
jap lg aku sambung citer psl adik aku jd mcm tokong siam kt depan kedai dia

best. Sabar menunggu

Edited by mamapea at 14-1-2016 10:03 AM

Cuti dh habis…lg seminggu nak buka sekolah…aku pun pulanglah ke KL…adik aku berniaga spt biasa…lps bbrp hari makcik aku call…makcik aku ckp adik aku x sedarkan diri…masa tu dh mlm…dah masuk waktu Isyak…Sblm tu adik aku dok bising2 ckp xnak berniaga…nak tutup kedai…pastu adik aku tertido kt kedai dia…makcik aku pun pelik la…adik aku ni mcm ada yg x kena…pastu adik aku pegi depan kedai dia duduk bersila mcm tokong siam…

Adik aku mmg x sedar diri…sapa2 yg lalu kt kt kedai adik aku diorg semua ckp mcm tokong…makcik aku panggil suami adik aku dtg ke kedai…pakcik aku pun dtg sama…diorg baru hbs solat Isyak kt masjid situ…diorg bw adik aku balik rumah atok aku..Adik aku tak sedar diri lama jugak…makbapak aku pun dtg tgk apa dh jadi…lps adik aku dh sedar adik aku pi tutup kedai...makcik & suami dia pun tolong sama…

Kali ni org tu mmg dh melampau…masa adik aku jd tokong siam tu org tu baru balik dr Siam…org tu mmg slalu pi Siam…semua org kt situ tahu…mmg dh xde org lain punya keja kecuali Sam tu la…Dia mmg suka bomohkan org dr dulu lagi…cerita ni dh kecoh2…semua org kt kawasan perumahan tu dh tau psl adik aku jd tokong siam…semua org cakap ni mesti keja Sam…mmg xde org lain…Dia berniaga bkn sedap tp customer dtg punya ramai…sblm ni ada kedai mkn buka dpn kedai dia..kedai mkn tu dh beroperasi dkt 20 tahun…skrg kedai tu dh tutup…semua peniaga kt kedai tu kena sakit misteri..Dh la htnr benda kt kedai…sampai kt rumah pun org tu hntr benda tu kacau org dlm rumah…tauke kedai tu ckp dia tau sapa…xde org lain…mmg org yg sama…

Skrg adik aku dh tutup kedai buat selama2nya…adik aku dh xnak berniaga…suami dia dh tak bagi…mcm2 dh kena cukup lah…duit bnyk habis tp pulangan mengecewakan…nasib baik ada org nak beli brg2 berniaga adik aku…periuk, belanga, pinggan, mangkuk, cawan & lain2…apa yg terjadi mmg kami xkan lupakan…semoga Allah jer yg membalas perbuatan keji org tu..

syok citer mama.... kipidap... n dongibap kpd adik mama...

mylmor replied at 13-1-2016 05:20 PM
biase la tu mama....
in fact ade jugak sedara mara yg bukak gerai pun kena..
sampai batuk berdarah ...

kedai mkn tepi jln besar kt kawasan perumahan tu tutup terus...padahal dh berniaga dkt 20 tahun..
hari2 kedai mmg ramai org..lps kena buatan org sorang pun x dtg kedai...
kena sakit misteri pulak...mmg kesian...skrg dlm proses rawatan..

kedai tomyam sblh kedai Sam pun tutup seminggu...ingat balik kampung...rupa2nya diorg bersembunyi dlm kedai...diorg ckp nak pulihkan kedai...ada benda yg x kena jugak..

urm...selalu dngr citer cmni dalam urusan berbisnes. x fhm kenp msh ada yg amalkan perbuatan syirik gitu.
mudahan dijauhkan dri sifat dengki gitu

Edited by mamapea at 14-1-2016 10:15 AM

Kisah adik aku dh habis...ni kisah mak aku pulak kt tmpt keja...

Mak aku keja dgn company yg sama dh 35 tahun...mak aku dh pencen tp company tu masih perlukan khidmat mak aku...semenjak 2-3 tahun ni mak aku mengalami sakit yg pelik2...bila pi keja kaki sakit sampai tak blh jalan...kalau kt rumah ok jer...2 tahun lps kaki mak aku terpelecok masa kt kedai...masa tu nk pi keja...singgah kedai jap nak beli roti...kaki mak aku terpelecok sampai jari kaki patah...dpt la MC 3 bln...pegi rawatan moden x sembuh2...mmg pelik la...kalau patah bila dh bersimen kejap jer...anak aku patah tangan simen sbln dh ok...ni mak aku dh berbulan malah makan tahun...

aku bw la mak pg berubat secara tradisional...aku pg berubat kt pak abu..pak abu ni bagus...buang santau mmg hebat...tp semuanya dgn izin Allah SWT...pak abu ckp ada org hntr benda kt mak aku...org ni  tak suka tgk mak aku hidup senang...ada duit...org ni nk hancurkan hidup mak aku...biar mak aku hidup merempat...
masa sesi perubatan tu mak aku x sedarkan diri...dia dh jd org lain...pak abu tanya la...engkau ni sapa...apa masalah ko nak ganggu org ni...mak aku siap bgtau dia sapa...siap sebut nama...dh sah...mmg org tu la yg kami dok syak...org tu jugaklah yg buat sampai arwah nenek aku meninggal...org tu nak buat kt mak aku sptmana dia buat kt arwah nenek aku dulu...

tumpang share cerita pendek ya tt...

dulu parents aqua pernah gak berniaga, kat gerai majlis perbandaran. kitorang jual, mee/bihun/kuey teow kuah/goreng. buat rojak buah. tu jela. tapi ada 1 gerai dengki dengan gerai parents. padahal menu tak sama langsung, orang tu jual benda lain. sudahnye dia buat sesuatu kat gerai parents. ada orang dekat2 yang terperasan kata, orang yang buat tu datang awal tabur something (wallahualam la apa yang ditaburkan tak tau la pulak). best part macam yang kena kat tt la, orang kata kita tak buka gerai padahal kita berniaga. pastu berubat. then sejak tu on off berniaga. lama2 terus tutup. 1 sebab tak laku sangat dah, pastu risau gak kot orang tu khianat balik. ending pun sama gak, barang2 berniaga tu 80% ada orang beli, yang 20% tu buat guna sendiri je.

xdek ker org yg boleh patahkan si sam tu terus?

dahsyat yer penangan orang dengki ni..

org yg buat kt mak aku ni kami panggil dia Lan...Lan ni ada bljr ilmu tp tak habis...separuh jalan jer...dia mmg dh sesat..masa thn 90 an dulu mak aku ni mmg suka pecaya kt bomoh...masa tu ilmu agama x cukup...mmg jahil la...skit2 ada mslh mesti nak jumpa bomoh...mcm2 jenis bomoh dh jumpa...tp yg paling jahat ni si Lan...Lan ni dulu kerap dtg rumah...arwah nenek sampai jadikan Lan sebagai anak angkat...Lan ada niat jahat terhadap nenek aku...Lan buat sampai nenek aku jatuh sakit teruk...masa tgh sakit nenek aku tak sedar diri...nenek aku janji nak bg rumah yg kami duduk tu kt Lan bila nenek aku dh meninggal...

Aku & mak pernah pegi berubat sampai ke Kelantan utk pulihkan arwah nenek...kitorg pegi jumpa ustaz kt kampung arwah TGNA...ustaz tu cakap arwah nenek aku kena buatan org sgt teruk...skrg diambang kematian...lps bbrp hari jumpa ustaz tu arwah nenek meninggal...Lan dok tuntut rumah spt yg nenek janjikan nk bg kt dia...kepala hotak dia! sapa yg nk bg kt dia...abis tu atok aku, makcik2 aku, pakcik2 aku semua letak mana...masih ada pewaris...knp lak nak bg kt dia...dia xde kena mengena pun dlm family aku...

Edited by mamapea at 14-1-2016 11:24 AM

Lan berdendam dgn family aku sbb tak dpt rumah peninggalan arwah nenek aku...Lan ckp dia tak akan duduk diam...dia akan buat kt mak aku pulak...mmg btl2 dia buat...selagi mak aku tak hidup susah selagi tu la dia tak akan berdiam diri...dia buat bg mak aku sakit2 sampai tak blh jalan...biar tak boleh pegi keja...berenti keja terus...duit pun xde...mak aku ni pun jenis degil..still nak keja jugak walaupun sakit...gagah jugak diri tu nak keja...

2 hari lps mak aku rebah kt ofis...tetiba tak boleh cakap...tangan & kaki lembik...budak2 ofis terpaksa papah mak aku...makcik aku sampai nangis2 tengok keadaan mak...makcik aku call adik suruh ambik mak pegi hospital tp mak degil...dia nak buat keja jugak..dia cakap dia takut keja tak siap...dia takut kalau MC...aku call adik suruh bw balik mak...pegi hospital dulu...

adik bw mak pegi hospital swasta...org punya la ramai...bw pegi klinik jer la...doktor cakap panas dalam terlampau teruk...kalau tak ok lg 2-3 hari ambik darah & kena masuk wad...mlm sblm mak aku sakit...kwn mak aku iaitu ofismate mak aku la...aku panggil dia aunty Sha..dia serani...dh pencen tp still keja...bos2 sayang nak buang staff otai sbb diorg ni cekap buat keja...aunty Sha ni lbh tua dr mak aku..mak aku pun dh pencen tp masih bekerja kt situ...aunty Sha ckp smlm ada benda dok kejar dia dlm rumah...aunty Sha sblm ni pun dh kena mcm2...bila pegi berubat ustaz ckp nampak tokong...ada org buat aunty Sha guna tokong...walaupun aunty Sha ni serani tp dia berubat secara Islam...mak la yg akan tolong aunty Sha..

bunga_lestari replied at 14-1-2016 10:20 AM
xdek ker org yg boleh patahkan si sam tu terus?

dahsyat yer penangan orang dengki ni..

semua penduduk kt situ tahu dia punya keja tp semua buat tak tau jer...
lgpun tak ramai yg berniaga...pakcik man yg buka kedai dpn kedai Sam ni ckp dia mintak pertolongan dr ustaz...
dia xnak buat apa2 kt Sam...biar Sam dpt balasan dr Allah...lgpun Sam tu dh tua...dh bnyk sgt aib family Sam tu dh buka...
tp masih tak sedar2 lg...

aunty sha ni dh kematian suami...anak laki 2 org...yg sulung dh berkawen & pindah dok KL...yg bongsu keja kt singapore...aunty sha ni bnyk hutang...duit gaji hbs byr hutang jer...sbbnya masa suami masih hidup suami x keja..aunty sha yg kena tanggung family...kekadang nk mkn pun takde duit...pernah skali nak naik bas pi keja pun takde duit...mmg kesian sgt2 kt aunty sha...

sambung balik psl benda yg kejar aunty sha kt dlm rumah 2 hari lps..psl ni makcik yg citer...mlm tu makcik pun kena jugak...ada benda dok kacau...mak jer la takde citer apa2...tp mak yg sakit masa kt ofis...masa makcik citer makcik sampai nangis2...skrg ni org yg buat tu nak suruh mak,aunty sha & makcik aku berenti keja...

dlm ofis lbh kurang 10 staff...yg kena 3 org ni la termasuk mak aku...mcm2 diorg kena...duduk kt ofis pun ada benda kacau...tp xtau sapa punya angkara...