CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2901|Reply: 17

The neighbours that we are......from heaven or hell?

Agama menekankan akan peri perlu nya kita berbaik dgn jiran...menjaga kebajikan jiran.......mengambil tahu keadaan semasa   sekadar memastikan kesejahteraan mereka, walau tidak sampai menceroboh ruang privacy mereka....

Ada sebutan dalam hadith atau riwayat( correct me if I am wrong) ..anTara lain memberi kefahaman...jika kita ada majlis sedara mara kita yang hentak dihadiri   dan pada masa yang sama kita ketahui Jiran sebelah rumah kita sedang gering....maka agama menuntut kita mendahulukan utk menziarah Jiran kita yang sedang sakit itu terlebih dahulu.....

Tapi dalam konteks kehidupan hari ini...dengan tuntutan kerja serta kesibukan kita menguruskan kebajikan keluarga sendiri....we hardly have time to even know anything about our neighbours.......tidak keterlaluan jika disebut, terutama yang tinggal diapartment atau pangsapuri.....kita tak kenal pun siapa Jiran kita......mana taknya......pintu rumah hampir setiap waktu bertutup .....kita keluar rumah..pintu Jiran bertutup...kita pulang rumah pun masih bertutup....bak kata anak buah Manak yang  satu setengah tahun....Kalau jiran kita mati kat rumah pun...terutama yang single....kita pun tak tahu......

Rempah ratus asam garam hidup berjiran........we sure have things that we can share samada diri kita ini atau Jiran tetangga kita adalah jenis neighbours from Heaven or Hell.......

Jom kongsi.....

World towards ending

dulu lain skang lain

dulu org lebih berkasih syg & caring

sesama jiran, saudara, kwn etc

berbanding skang manusia lebih

individualistik&materialistik akibat dr

tekanan ekonomi..have 2 struggle&survive

utk meneruskan hidup..then

menyebabkn nilai2 kasih syg antara manusia

semakin kurang

I'm proud to say that I've manage to maintain good relationships with my neighbors.. bukan takat kiri kanan..depan belakang. Area rumah I majority non-malay, and even my next door neighbor pun org portugis. So far aman2 jer.. time holloween / krismas anak i menempek pegi umah dia, time raya anak dia dtg umah i.. U pandai respek org, org lain akan pandai respek u..

Jiran makcik mak jemah sangat..makcik tak sukaaaaaa

my hubby n i, we r introverts...
oleh itu we enjoy our neighborhood yg xkan menyebuk tanpa sebab..
walaupun kekadang i bosan , tp lebih baik dpd dpt jiran sebok luar dalam..
rimas..

my 2nd house, mmg jiran sgt2la annoying..
xde pasal nk layan..

huhuhu....kalau area taman rumah saya...

memang da familiar...jalan rumah saya tu...orang2 CNN....hahaha...tenet bergerak...

dia lah yang tahu segala....mengalahkan tuan punya badan...sebab saya pon pernah terkena

nak buat caner, memang dok seblah umah saya...

n kawan baik dia dok umah depan...haih...memang kalau ada apa3 saya akan tahu dulu...

tu pon kalau saya sidai baju, terserempak...memang pjg la citer...

kita ni bila berjiran yang jenis macam ni....dengar boleh, percaya jangan sesekali...

huhuhu...biasa lah...hal kita dia cerita pada orang lain, hal orang lain bercerita kat kita...

kebetulan, depan rumah saya ada masalah kewangan n tuan rumah halau suh keluar,

macam2 lah cerita yang saya dapat...tapi ok juga, depan rumah saya baru pindah, saya ni bekerja,

jarang lah nak borak2 dengan jiran...tapi ada yang tukang updated cerita semasa....hahaha macam saya kata lah dengar boleh, percaya xpayah lah kot...

Follow Us
Nengokkan reply si tt manak ni....
Nasiblah saper yg berjiran ngan dia...

Lebih suka tegur jiran Hai Hai je. Tak suka yang borak panjang lebar. At least kenal la jugak yang kiri kanan depan. Simpan no telefon. Nasib la jiran tak de yang bz body. Jiran lama suka biar anak menangis. Tapi dah balik kampung sebab owner nak duduk. Lega

to be honest, yang baik dengan jiran2 is my father and FIL. Hahaha. My mom sibuk kerja, my MIL sibuk kerja. I anti sosial. haha

my ex-neighbour belah kiri. dok umah teres. dia umah ujung skali. anak2 n menantu dia dok sekali. porch umah dia blh muat 2 buah kereta but all decided to park outside. umah minah kat tengah2 n belah kanan student lak ada 2 biji kete seldom park inside (their porch muat 1 biji kete) so selalu park kt luar (ruang antara Tanah umah dia ngn umah minah) so setiap kali minah keluar nk masuk kete dlm umah mmg stress sbb di kelilingi ngn org yg suke park kete tak pikir jiran tetangga yg lain. I prefer reversed parking. so belah kanan da ada sebiji kereta kt depan sebiji kat kiri ada 2 biji. mmg menyusahkan. siap tampal note kt kete student tu sbb parked tgh2 jalan2.

my jiran ok..cuma 1 je i pelik skit..
diaorg jrg invite i klau ade ape2 majlis..maybe sbb i keje 6days/week kot..

Jiran iols knn chinese bujang buat hal sendiri. Kiri bumi,gaya mcm buat hal sendiri tp psg telinga mata ada xray.siap tau laki ku balik keja lmbt..aku tutup lampu kol 9.30...nasib aku berak dia x tau. so dgn jiran camni aku buat hal senirik.takat senyum2 jah..bila berborak suka cita hal jiran lain which aku sgt x suka.so ada baiknya aku x layan sgt dia.

Zmn belajar dulu pernah menyewa rumah taman di Dengkil..jiran depan buat kenduri pacak khemah dpn rumah kami, tapi haram tak jemput. Tghari kami keluar berjalan ke mamak dpn tman, tuan rumah buat bodo je tgk kami lalu..yg bestnya umah sbelah lg tuh umah sewa member.tuan rumah kenduri siap pacak speaker dalam halaman rumah dia tapi pun tak jemput.xpahm aku.ka mmg budaya kt situ?

Kejadian ni baru berlaku. Terus i ingat thread di porem.

Jiran kanan i. Adik dia selalu parking depan rumah i (luar pagar). 5 hari seminggu. Biasanya jam 8pm dia dah balik dan tak parking situ.

Jiran kiri i. Rumah dia jenis tak ada porch, dah renovate habes even untuk letak sebijik kancil pun tak ada ruang. Kekadang, kalau depan rumah dia ada kereta atau saudara mara datang. Dia park kereta dia depan rumah i.

Dan i, kalau abang i dah parking dalam. Kereta i memang parking luar & vice versa. Biasanya i akan parking belakang kereta dia, tersembul keluar kereta i. Atau kalau i keluar balik malam & adik jiran dah balik, i akan park luar.

Nak dijadikan cerita. Kereta abang i tersembul ke luar pagar tadi, jadi i pun parking lah depan rumah jiran kiri i, memandangkan kancil dia tak ada kat situ. Sedang elok i keluar kereta, i dengar suara garau pakcik tu. "Nak parking lama ke sekejap?! Nanti kereta aku nak parking situ".

Sentap i dengar. I tak cakap apa, terus i kalih kereta abang bagi masuk elok supaya i boleh park belakang dia sambil dalam hati i mencarut pakcik tu. (Semoga Tuhan ampunkan dosa carutan i tadi).

Terus i buat kesimpulan yang jiran i from hell.

Aku dok rumah ni dah 25 tahun. Berbagai jiran yg sudah aku dapat. I like my neighbouring, aman2 aja, sebab kebanyakan ya adalah penduduk tetap area ni. Sebelah rumah aku ni yg diberi sewa. Sebelum ni penyewa tu dok rumah tu dekat 4 tahun..adoiyai..perangai.....dah tua bangka..main lastik2 burung. Sekali tu dia dengan bapak dia yg dah super tua bangka...keluar melastik burung, aku dok dlm bilik, sekali tu, panggggg...batu lastik kena cermin rumah aku...aku call husband, but my husband tak mau gaduh, cakap, dah biarkan jangan keluar rumah. Aku memang tak tegur mereka sekeluarga kerana anak jantan dia bakar pokok serai aku hangus se perdu serai aku dan yg paling serem...kereta aku park kat sebelah tu aja. Memang aku hangen dan aku marah diaorndari luar pagar aja.
Lepas mereka beram...sebab tak bayar sewa 6 bulan.....masuklak keluarga baru...anak ada 6 anak, anak kedua ada masalah lemban. Tapi sangat rajin...emaknya kata kena makan ubat tenang....tapi aku cam kan...budak ni selalu kena buli dengan adik beradik lain. Yang terbaru.....si emaknya baru dpt kereta Viva, senelumm ni naik motor aja....emaknya kalau balik. Rumah....mesti horn bagai nak rak....suruh anak dalam rumah ni bukakan gate...padahal gate tak kunci....yg peliknya kalau si emak nya tu kalau balik sorang diri, pandai lak keluar kereta bukak gate rumah.
Jiran2 lain semua senyap aja, sebab kebanyakan anak2 dah masuk U dan ada yg dah kerja...
Tapi nak buat camana kan....jiran....aku seboleh boleh elak dari bertembung dengan jiran yang ni.....

jiran ku indonesian dan bangladeshi.

Alhamdulillah my neighbourhood jenis buat hal masing2. I dok conner lot, akak sebelah umah ni pun mesra tapi xde la nak nyibuk. If bercerita pun kami cerita isu semasa,xde hal umahtangga orang. Even masyarakat area umah I pun jenis private,tapi kalau selisih keta mesti senyum n gkat tangan punya. Alhamdulillah.

Ada dulu masa masih baik ngan inlaws,my husband ajak duduk kampung dia, tapi I tak sanggup la jiran tetangga situ, jenis datang mengejut,tetibe ada kat pintu dapur dah. Ada makcik sorangni siap explore d whole house kot ada perabot or mesin basuh baru. Aware je kalau ada benda baru,pastu selidik nak tau price berapa, a few days after that 1 kampung tau in laws beli perabot baru, n ada kala dia pun upgrade perabot dia sebijik mcm in laws nye perabot. Hehe

N nak tambah lagi, yang I dudk ni taman perumahan.. tapi ada je umah lama i bedekatan dgn umah sekarang, umah kampung I selau I balik jenguk n tanam pokok2. Sebelah umah kmpg tu ialh kampung kerabat tengku2. Which sangat menjaga geng diorang, teringat masa kecik I nak g main ngan cucu2 diorang,  si tok ni datang halau I balik. Siap ada lembu kampung seberang datang ragut rumput kampung diorang selamba je tembak mati.
Jangan la sentuh kampung diorang even ayam ke kucing ke,mau arwah binatang tu. Tapi nak ambil buah2 umah I releks je amek,siap berbakul2.gitu pulak..