CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11743|Reply: 130

Normal ke x buat mcmni....

Post time 11-2-2016 09:44 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum. Nak tanya pendapat.

Normal ke aku berkelakuan macm ni. Aku cerita serbaserbi aku dlu eah. Umur baru 25thn, tapi sebbkan org sekeliling ak termsuk kawan2 ramai yg da sorg2 berumahtangga, aku jadi sedih sgt. Fyi, aku ade berkawan dgn seseorg dlm 3thun mcm tu since kitaorg stdy lgi. So dr dlu aku mmg tunggu die ni masuk minang aku. Tp sepanjang 3thun tu, byk jgk la dugaan kitaorg, dgn pjjnye. Gadoh jgn ckp, dlm seminggu 2hari je kot xgaduh.

Skrg bila die baru mula keje, perhbgan kitaorg jadi makin jauh. Sblm ni aku mcm tunggu die lgi, tp skrg aku mcm da fikir, kalau jmpa org lain yg lagi better why not kan. Umur ak pun mkin lama mkin meningkat. Sbb lain jgk, aku rse, dlm perhbgan ni, aku je yg byk syg die. Dia biasa2 je dgn aku. Sedih bila pikir balik

So skrg bila aku masuk umur 25thun, tibe2 surrounding ak jdi mcm semuanya nk berkawin. Ak da mule stress. Sbnye ak bru je putus dgn dak laki tu. Tmbah stress bila kwan baik ak yg xpenah ade BF tibe2 ckp nk kawin. Terus aku jadi mcm terkilan sgt. Mudahnye Allah permudahkn die berkawin. Aku ni, duk lama2 tp bila aku ajak dia kawin, mmg payah.bnyk alasan.

Satu benda ak xsuke bila org2 zaman skrg bila nk bertung berkahwin masing2 24jam post gmbr pastu dgn tag2 countingdowns sume. Tu belum lagi part org mngdung nk dpt anak sume.  ak terasa sgt2. Aku makin sedih. Last2 aku tutup sume akaun sosialmedia ak n juz berhubg mlalui fon je sb nk ckp ke org jgn post sgt pun, nt org mesti ckp, biala akuan fb ak etc. So baik ak berundur.

Normal ke aku berkelaluan mcm ni?tmbah lagi, bila kawan2 tmpt kerja aku yg tgh busy buat prepare nk kahwin, asal jumpa buka cerite psl preparation sume, aku terus lari dr dyrg. Bila yg nk kawin ajak jumpe, aku mngelak gila. Kadang aku xtegur langsung dyrg smpai ke balik sb aku stress dyrg nonstop cerite psl tu tiap ari. Tgh2 buat keje boleh mengalir air mata. Aduhh.. Aku xcemburu pun cuma aku rasa sedih kenangkn diri aku ni yg sendiri, xthu nk cari kawan baru ktmne, lonely jgn ckp.terasa lonely sgt, smpai aku msg2 mak aku nangis2 knapa mak aku xblas msg ak. Tu blm lgi dgn aku tutup semue akaun ak..xde medium nk kenal2. tp knapa org xfham.  sampai tahap gini, aku tertanye2 normal ke x aku buat begini.

Soryla kalau luahan aku panjang.

U are affected by your surrounding. That is the first point.

Secondly, if you are a Muslim, you know we have Allah The Most Knowing. Perform solat istikharah la.

Third, jangan nak kahwin sebab nak kahwin. Faham tak? Jangan berkonsep 'asalkan aku ada laki'. Itu menjatuhkan standard diri sendiri. Women must have class, my dear.

Fourth, if you want a guy, investigate his background first. Do not simply approach him.

Fifth, cuba tenangkan diri, jangan ada rasa terdesak. Sebab bila ada rasa terdesak, dan kita ikut desakan tu, maka kita pasti akan tersilap langkah. You don't to marry a man just because you want to have the Mrs title. You want to marry a man because you know in your heart that he is the one for you, and he can guide you to Jannah.

U can be my friend.. we can talk

Adoi dik..muda lagi ko dik oi.lek lek sudah.aku dh anak sorang masa umor ko..stress lg mana nk ngabiskan master mana nk jaga anak.bila ada anak karier kena tunggu belakang...so..pelan2 kayuh dik.alam kahwin ni x indah mana pon.diri sendiri kena jadi nomok dua dlm senarai priority.family comes first...so beruntunglah ko dik skang leh focus kat diri sendiri.
Kengkawan dok eksaited kawen tu ko tumpang happy jela.yg social media tu biasalah..xkn nk post bertumbuk laki bini kat fb.harus yg indah2 saja...

Dik, rasa affected tu xpelik, normal la. But,  25thn tu kira muda lg, beribu lg women kat luar yg lg tua dr u yg belum kawen tp boleh je enjoy idup dorg being single. Jodoh ni dik, xkan lewat sesaat or cepat sesaat. Smpi masanya u akan jumpa jgk jodoh n  kawen. Tawakkal, doa n yg penting redhakan hati.  Jgn soal knapa jodoh org lain awal n jodoh u lmbt. And at the same time jgn lyn sgt rs lonely tu suma, sibukkn kan diri. Try byk buat activity luar, cr member yg leh travel ke. Masa ni la nak enjoy.. klu u terperuk ngan keje mmg la u rasa down sgt.

Follow Us
25.. muda lagi tuuu.. jangan cepat terpengaruh dengan sekeliling.. kalo kerap rasa lonely tu memang akan rasa tertekan sket.. hargailah masa single.. banyak mende hatta yang perkara sekecil mana pun boleh buat kita happy..

hmm.. kalo bosan teramat, TT berpeleseran jah dalam porem nih.. takde la rasa lonely sangat nanti.. at least boleh tambah kenalan baru..

bertabahlah ye, dik..

Knowlee replied at 11-2-2016 10:07 PM
U are affected by your surrounding. That is the first point.

Secondly, if you are a Muslim, you k ...

point 3 tu kena sangat da. Pikir kawin je. Huhu aduhh. Tq2.tersentak bce. Hihi

mokcikKSKB replied at 11-2-2016 10:16 PM
Adoi dik..muda lagi ko dik oi.lek lek sudah.aku dh anak sorang masa umor ko..stress lg mana nk ngabi ...

Tumpang hepi, tp kalau 24/7 dyrg asik berckp selagi xsmpai mjlisnye, berlgu2 jgk hati sy.

sweetmi09 replied at 11-2-2016 10:34 PM
25.. muda lagi tuuu.. jangan cepat terpengaruh dengan sekeliling.. kalo kerap rasa lonely tu memang  ...

Tgh cube nak bertabah ni.. huwaa. hehe baik, t.ksih. tula skrg cube2 menyibukkn diri dlm porum2 ni. Tsktsk

KK ni umo 30 dah dik oi. Faham tu sedihnya. Tapi jangan terbawak perasaan sangat. Distract fikiran tu kepada benda bermanfaat. KK suggest awak sibukkan diri dengan keje2 volunteer. Mesti best jumpa kengkawan baru. Lingkungan bertambah luas, untung2 dapat jumpa calon baru yang berpotensi. Dan jangan lupa, calon yang baik tu berada di tempat yang baik2... carilah diorang kat tempat yang baik2 ni.

25 tu takde la nak kata muda sangat sampai awak boleh sibuk enjoy lagi. Memang dah usia berkahwin tu, dan untungnya peluang awak masih cerah nak cari calon yang sesuai. Persiapan diri macam mana? Dah lengkap segala ilmu rumahtangga?Dah ready nak bina negara dengan anak-anak yang soleh-solehah? Anggap la kekosongan tu waktu awak tambah kelengkapan. Boleh jadi Allah tak bagi sebab kita yang belum cukup sedia...

Doa banyak2 pada Allah supaya temukan awak dengan pasangan awak. Allah jadikan kita ni siap berpasang dah, cuma bertemu@tidak je. Doa padanya selalu ya. Jangan sedih2...

mir_rae replied at 11-2-2016 10:16 PM
Dik, rasa affected tu xpelik, normal la. But,  25thn tu kira muda lg, beribu lg women kat luar yg lg ...

Tsktsk pikir da xnormal da act mcm tu sekali.. T.T tula bru skrg planning2 nk gumbirakan hati. Tp still planning sorg2 jgk. Haha lone ranger betui. Hehe

Kelipkertas replied at 11-2-2016 11:15 PM
KK ni umo 30 dah dik oi. Faham tu sedihnya. Tapi jangan terbawak perasaan sangat. Distract fikiran t ...

menangis lagi bce. Haha penah jgk terpikir nk join volunteer2 ni,busy dgn aktiviti gitu tp xthu nk cri dyrg mcm mne plus sy free ahad je. Anyway xpe! Nt try cri grup2 gitu. Hehe Smgat sikit ade org bgi nshat. Selalu bawak diri sorg2 je.

Purlylilac replied at 11-2-2016 11:10 PM
Tgh cube nak bertabah ni.. huwaa.  hehe baik, t.ksih. tula skrg cube2 menyibukkn diri dlm porum ...

dah la.. takyah fikir sangat.. chill ok..bak kata mat/minah jewang.. "cinta itu seperti kupu2.. semakin dikejar, semakin ia terbang menjauh.. tapi jika dibiarkan saja ia terbang, ia akan datang hinggap disaat yang tak terjangka"

akhir kata, sayangilah dirimu sebelum belajar untuk menyayangi orang lain..

Purlylilac replied at 11-2-2016 11:24 PM
menangis lagi bce. Haha penah jgk terpikir nk join volunteer2 ni,busy dgn aktiviti gitu tp xth ...

KK pun lone ranger jugak. Dari dulu bila travel pun gi travel sorang2. Orang nampak macam 'wow, strongnye awak... beraninya awak... berdikarinya awak...' tapi dalam ati tuhan je tau betapa sedihnya lepak tepi pantai sorang2 tengok senja
Sekarang ni rasa macam nak volunteer mandikan jenazah pulak. Bila berkhidmat untuk orang mati ni at least ingat mati sket... takde la ingat nak kawen je

Hukamak kata, waktu yang sedih tu akan diiringi waktu gembira. Dan bila kita bersabar dalam kesedihan, sabar kita jadi ibadah pada Allah. Kita sabar sama2 ye dekk

sweetmi09 replied at 11-2-2016 11:47 PM
dah la.. takyah fikir sangat.. chill ok..bak kata mat/minah jewang.. "cinta itu seperti kupu2.. se ...

InshaAllah cube chill2 lepas ni. Tksih.   hihi Cumenye kadang2 tu ade waktu2 terduduk jgk kite dibuatnye..xstabil huwa

Kelipkertas replied at 12-2-2016 12:00 AM
KK pun lone ranger jugak. Dari dulu bila travel pun gi travel sorang2. Orang nampak macam 'wow, st ...

Haha betul2..mostly ckp gitu. Xthu hati mendayu2 bile jdi lone ranger ni. pernah sekali tu pikir nk pergi je tmpt2 hipster mcm kt banting tu pastu disconnect dgn dunia sbnar. Spend mse lame2 kt sne Moh kite bersabar sma2 kk. Hihi

Peer presure..tu je..cuba klau surrounding ko semua org yg sibuk nk upgrade life instead of nk kawin..xde nye tekanan..bila kawin tu ko anggp sbg satu pncapaian hidup semata mata..tu jd tekanan..sementara blm kawin. .cuba cari matlamat hidup lain..cari hobi..tingkatkn amalan..upgrade perangai..simpan duit..listkn bnde yg ko nk buat then plan cara nk capai..jdkn diri sndr berkualiti dgn bykkn skill spy ada mslh nnt ko tau cara nk adapt. .jgn duk termenung pikir kawin je manjang..kawin tu bkn solution semua mslh..kawin tu satu permulaan je

Kelipkertas replied at 12-2-2016 12:00 AM
KK pun lone ranger jugak. Dari dulu bila travel pun gi travel sorang2. Orang nampak macam 'wow, st ...

Tabah nya you kk. May God bless you.

Edited by mbhcsf at 12-2-2016 02:00 AM

Assalamualaikum

saudari,

i am 37 and i am not married to anyone yet , so, bila mana saudari berkata  saya berumur 25 tahun dan mula risau, saya hanya tersenyum ...kerana apa?

sebab  bila dibacakan semua perihal punca stress saudari - semuanya bermula dari aku melihat ....something somebody sekeliling , aku ....semuanya faktor atau unsur luaran yang you rasa penting ? sebab apa penting sebab anda berasa dan melihat bahawa

anda tidak berada dalam kelompok itu dan  rasa out of the league gitu.That means you are comparing rezeki  Allah kepada individu A, B and C secara tak sengaja ...kan?

so pada i - u always think like this, ke ?cemas gelisah ke bila u are not  having those things?
tapi , cer anda fikir ...

adakah mereka 100% sama seperti saya?mesti sama seperti saya ?  ya atau tidak ?

kalau ya in what way , kalau tidak in what way?
adakah ujian yg Allah bagi pada mereka yg berupa rezeki cinta ke, etc etc ke , mesti kena sama dan mesti sama antara satu sama lain dan saya pun kena dan mesti sama dengan mereka?

sebab Allah dah berfirman - apa apa yg diuji tak akan melebihi daripada apa yang anda mampu tanggung

saudari , ketahuilah bahawa

may be when you are 37  kot hahaha hahahah

u would come to this understanding yang
ikhtiar itu perlu yups untuk apa apa sahaja  dan ini pahala tapi ultimate outcome tu bukan ikhtiar kita tau - allah nak bagi actually ... tapi you know - satu lagi ialah
benda
yg dipanggil self concept - konsep kendiri - yang - ni berkisar tentang bagaimana you melihat diri sendiri dan apa yg define you as a PERSON.
adakah nilai dan ciri peribadi you ?  ciri ciri u yg make u as a person, yakni  seorang makhluk Allah  yg misi you untuk beribadah kepadanya ( beribadah ni bukan ritual tetapi luas maknanya ) dan adakah you fokus pada ini? dan adakah ini penting  atau kurang penting daripada  penilaian luaran daripada manusia  luar akan apa yang sepatutnya you ada , capai dan whatever? - adakah ini suatu yg adil ? atau kita sendir yang 'mencari masalah'  untuk cuba memenuhi  gambaran mereka?

adakah you bertanya pada diri sendiri adakah penilaian faktor luaran atau manusia ni , atau manusia manusia ni adalah a pemberi rezeki kepada you?
menetukan  hidup atau matinya you?
yg bagi u nikmat pendengaran, berfikir, akal , iman , ilmu , etc etc?

tentu sekali jawapannya tidak ....tapi mengapa perlukan bandingan apa yg kekawan saya ada atau capai sebagai sesuatu yang defined you?atau apa org lain akan cakap sekiranya ia bukan suatu dosa pun ?

apakah anda tidak ada ciri ciri diri , personal yang anda boleh bersabar dan bersyukur dan manfaatkan ?
sedangkan hidup untuk cari redha Allah dan Allah melihat takwa ?

so, u know , rahmat dan rezeki Allah itu sangat luas

so pada i

start having the right self concept atau cara you letakkan nilai pada diri you sebagai seorang insan
dan hentikan bandingkan rezeki org ini itu sebab depa tu pun mengharap ihsan dan rahmat kasih sayang Allah juga dan apa yg Allah bagi rezeki mereka unique pada mereka dan seadanya mampu mereka untuk diuji dalam nikmat senang atau sebaliknya.

so u know  selagi u amalkan apa yg allah suruh, dan etc etc kalau nak banding banding dengan sahabat dan the best ladies in islam ..apa depa capai dari segi  i dunno ? anything
okaylah tu

but nak rasa weng sebab org lain di sekeliling ada a, b dan c...dan kita tak ada  d, e and f tapi ada , x y and z ....buang masa tapi kalau benda yg melibatkan seseuatu yg amal makruf , okay you can banding untuk tujuan motivasi...tapi benda lain yg buat you self doubt , mula negatif dan mula rasa depress ni  hmm ini counter productive, yakinlah dengan iktikad yang betul yang rezeki dan rahmat allah itu sangat luas...burung pun ade rezeki worms depa...

hmmm.........

u know

grab quran , solat, senyum and say alhamdulillah

u will be fine

embrace life  dear , for you are only 25 years old laaa

go and have life , study ke , buat part time tolong budak budak in needs ke,  i dunno anything ...

u will appreciate life yups...

okay....

have fun

enjoy