CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2579|Reply: 6

Gen Y Kurang Jati Diri Sebagai Anak JOHOR?

Salam to uols orang-orang JOHOR!

Izinkan aku memperkenalkan diri. Namaku Incikyo. Aku antara generasi-generasi Y disini. Aku dilahirkan di Hospital Besar Kluang. Dibesarkan di Johor Bahru. Senang kata, 100% lah orang Johor tulen.

Kenapa aku memberi statement 100% orang Johor tulen?
Ini kerana aku begitu kecewa dengan diriku sendiri yang tidak memahami dan betul-betul menjiwai jati diri sebagai anak Johor. Banyak sejarah-sejarah, adat tradisi, suku kaum melayu yang aku tak berapa mengerti walaupun mak bapa sendiri orangnya Jawa dan Bugis. Nak cakap dalam bahasa Jawa pun tak reti.

"Siji, loro, telu, papat, limo, nanam, pitu."
"Wes mangan."

Itu jela bahasa neng jowo yang aku tahu. Makanan jowo yang aku tahu, Ketiwol je lah. Hahahahahahahahaha!

Jadi, disini aku nak tahu sangat kenapa Gen Y sekarang contohnya akulah ya, langsung tiada usaha nak faham tentang adat resam tradisi negeri tempat kelahiranku kesayanganku disini. Apakah kebanyakkannya adalah daripada orang-orang yang duduk/tinggal di sekitar bandar mudah melupakan jati diri anak Johor tulen?

Aku nak sangat pandai cakap dalam jawo sebab dalam adik-beradikku langsung tiada siapa mahu belajar paham bahasa jowo walaupun bapakku orang jowo. Ya lah, dia jelah pandai cakap. Kami anak-anaknya tak paham langsung. Suatu kerugian ya amat buat diri sendiri!

Buat sesiapa nak berkongsi tentang info-info sejarah Johor sangat-sangat aku hargai. Boleh menambah ilmu di otak selain hanya meng'google' dan meng'wikipedia' sahaja. HIDUP TMJ! Eh. HIDUP ANAK JOHOR!!!

Rate

1

nih perli ke? kalau perli tak lawak pun. tapi kalau kau serius dgn soalan ni, maknanya ko yg dah sedar ni la yg kene perjuang utk sedarkan org2 lain dan berhenti mempersoal atau salahkan orang lain jer, kalau x, ko xder beza pun dgn orang2 tu semua.

kau xmampu? maknanya kau 100% sama mcm org len, yg nakkan perubahan tapi tak mampu. ini bkn johor jer, tapi SEMUA negeri pun macam tu, sebab mereka bangga jadi rakyat malaysia.

Edited by incikyo at 30-3-2016 08:15 PM
bangang4 replied at 30-3-2016 05:00 PM
nih perli ke? kalau perli tak lawak pun. tapi kalau kau serius dgn soalan ni, maknanya ko yg dah sed ...

Kenapa nampak post aku sedang memerli ke? Nampak aku sedang menyalahkan pihak yang lain ke?

Oh dear, please open up your mind. Aku hanya bertanya sebagai anak muda Johor. Tak sangka ada mengundang provokasi sesetengah pihak.
Maaflah andai terasa. Kita semua tak sempurna.

Ko nak blajo psl johor ko kena berguru 7 hari 7 mlm

dgn @peynoLegend

incikyo replied at 30-3-2016 08:14 PM
Kenapa nampak post aku sedang memerli ke? Nampak aku sedang menyalahkan pihak yang lain ke?

Oh  ...

bukan aku xopen minded tapi...:
Boleh menambah ilmu di otak selain hanya meng'google' dan meng'wikipedia' sahaja
ayat kau yg aku kasi bold tu mcm ko nk perli jer... mcm ko nk ckp majoriti org kt sini xder ilmu dan pengalaman sampai kena bergantung arap dgn google dan wiki.... mgkin aku la yg sensitip kot. hehe...

Incikyo org kluang eh?
Sama lah kita,

Follow Us
Fp xboleh bertutur Bahasa jawa.
Tp biasanya paham.kdg2 suka je pasang Telinga bila org tua cakap.
Diaorg ngt kan fp xtahu,tp hakikatnya fp paham.
Erm..Kalau nak belajar cakap jawa ko dok Kat kg2 jawa Batu Pahat nun Sana.
Lidah pekat..Sampai Budak Kecik pun cakap melayu lidah jowo.