CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 30541|Reply: 75

Technician : Jimah Power plant vs Petronas (1 year training at INSTEP))

assalamualaikum

tumpang tanyer sket

Saya  DIpinmechanical  holderdan skang nih tgh training kat INSTEPdlmbidang process br je 2 minggumasuk dan minggu lepas saya telahdiofferoleh JIMAH power plant untukjadi mechnical technician .Sayafreshgraduate w/pun saya dah 24 tahun

so saya dapat forumer bagi komen sket la, walaupun hanya sbg technician nk jugak tahu kelebihan/kekurangan

PETRONAS

BASIC : blum tahu mungkin dalam 1200-1400
Bidang : process
PRO : dapat kerja kat negeri sendiri (terengganu), banyak benefit
CONT : kene Training kat INSTEP dulu 1 tahun, blaja lagik kene pass exam

JIMAH

BASIC : lebih sket drp petronas, elaun agak banyak la
Bidang : mekanikal
PRO : kurang dapat info sbb comp baru,
Cont: mungkin menetap lama kat N9

info:sebuahcompany baru IPP (independant power producer), yangmelibatkancoal powerplant, 25years contract with TNB akan mulakanoperasi padaJANUARY 2009,skang nih mungkin die akan hantar untuktraining dlu

sekarangnihsaya fikir nak joint JIMAH ttp nakjugak dengar pandangan oranglaen, sbbskang nih nampak duit je, hehhe,tapi nak tahu gak tentangcareerimprovement, benefit dan lain2.

[ Last edited by  mahaKarya02 at 30-12-2007 04:34 PM ]

aku terlibat dlm power quality jimah power plant ni.. tp aku bkn keje ngan jimah... better ko amik jimah sbb offer tinggi n then dr segi company tu ko jgn risau la.. Jimah ni owner dia Yg dipertuan N.S.

kalau ko amek petronas, skali gi offshore dapat 85 hengget...kalu dok 2 minggu bape dah? makan dah tanggung..but tuh semua after ko pass training lh...anyway ko jgn tgk duit semata2, tgk aper benefits (health, loan, etc) they can offer you..

Reply #3 shockresist's post

saya dalam bidang process, so keje kat plant je, onshore, tp onshore pn ok gak tak yah gi kat laut,hehe, ( br je lps kelas HSE, takut gak kemalangan yang b'laku)

@john_denim

saya pun dengar owner nyer kerabat N.S, dan semasa interview pun engineer die pun nampak ok je, kalo bleh nak tahu gak benefit dan career improvement dalam JIMAH nih

Reply #1 mahaKarya02's post

kawan ku pon same bidang dgn ko..
dia dak mecha gak...
koje skrg pon kat jimah...
dia org johor but memandangkan kitorang blaja kat POLI PD...
so takde masalah laa kat PD tuh..

kalo koje dgn jimah,ko kena koje ngan dok kat area lukut, PD...
kat situ dkat dgn laut..
tapi panas dia,makngai...panas luar biase...
bleh hitam kooo...
tapi ko pk laa masak2...
dia akan bg ko training kat jimah then ko baru koje...
tu yg ku dgr dari member ku...
tgk macam happening jee koje + dok lukut tuhh walaopon entertainment tak macam kat johor...
hihihihihi~~~

aku penah dgr..bdk lepasan instep ni blum tentu lg petronas akn ambk
diorg keje..

Follow Us
Pada pendapat aku, baik join Jimah sbb dia company baru kalau ko masuk skg peluang nak naik mmg cerah. Dah expert nnt baru bali TRG. Skill keja kat Jimah nnt pun boleh guna gak kat memana onshore plant kat TRG tu. Lebih kurang jer...dorang semua wat piping, guna gas turbine dll...

Kalau ko masuk petronas...boleh relax la sbb kat kg sendiri tp peluang nak naik termat la payah...entah brp ribu technician dorang ada yg ko nak kena saing.Dgr citer masuk INSTEP pun lom tentu dpt keja dgn petronas...top scorer je yg dorang akan ambil.Kalau jimah at least dah secured keja.

[ Last edited by  fushigii at 19-12-2007 08:41 AM ]

Reply #5 noddyFARHANA's post

erm.....panas ke kat sana, tp takpe tu halangan biase je, nanti saya bole buat bisnes bukak kilang AIS, hehehhe

kawan ko dah start keje ke,tanyer la die sket camner keje kat situ, tp naluri saya rase mmg saya nak join JIMAH la

@samilzdaf

mmg pihak INSTEP cakap yang diorang tidak menjamin pekerjaan, tp dalam situasi sekarang petronas sedang kekurangan technician tahap kritikal........dalam sesi soal jawab kekurangan technician masih tidak dapat ditampung oleh INSTEP (walaupun dah ambik 700org untuk tahun nih, tp jumlah yang diperlukan oleh OPU masih tidak mencukupi, cth MLNG kat Sarawak mintak 258 org tp INSTEP mampu bekalkan 158 shj, kat TRG nak pkai 70org )........tp kene pass jugak la sijil die tuh dan OK semasa On job Training, takkan die nak tangkap muat je kan

@fushigii

saya pun pikir cam tu gak, kalau company baru, lame2 nanti mungkin akan jadi senior kalau perform .....saya ade gak pikir nak buat PLK untuk amik Degree, tp rasenye keje camnih memang takde peluang, sbb letih dan kerja shift...

ye ke skill kat power plant nih bole gune kat memane plant, ingatkan kalau nak tukar keje lepas nih keje cr kat power plant jugak, kat TRG nih power plant ade 2 je TNB dan YTL, ye la nanti dah agak2 berumurkan mesti nak menetap kat kampung gak kan.........

thanks for all yang reply

aku dulu penah dipanggil inteview kat jimah ni,,
tp aku tak p..adehh..rasa rugi plak...

ade kosong lg tak?camne nak apply ek?

Reply #9 ronnishi4369's post

Sebenarnya company datang kat politeknik saya mase last sem ari tu, mase tu la saya try & buat ujian bertulis.....

tp rase nye dalam jobstreet diorang ade iklan untuk position technician & engineer.....datang je interview diorang bagi RM50, buat duit minyak katenye

maybe sesaper yang pernah kerja kat power plant bole komen sket

Reply #1 mahaKarya02's post

baik ko amik JEV 2 x 700MW tu, pakcik aku MD situ dulu keje TNB gaji masyuk gila babeng tapi keje pun tak der la teruk sangat kat kampeni tu, financing projek ni daripada bank pembangunan jangan takut la secure punya

Reply #12 pasolatido's post

JEV = Jimah Energy Ventures ke, aku tanya diorang Jmah power plant nih tak sama dengan JEV, tak tahu la

masalah skarang HR Jimah tak bg tahu lg ble lapor diri, offer letter pun blom sampai lg, cakap tunggu Dato' sain plak, kang sia2 je aku resign dr INSTEP nih, cadangnye nak resign minggu depan

Reply #13 mahaKarya02's post

JEV tu main kompeni ler, JTSB tu salah 1 subsidiary bawah JEV, Dato' tengah cuti ler tu, tak yah resign dulu INSTEP tu

aku dah keje kat power plant dekat 4 tahun dah. so far ok la keje kat power plant ni. ade gak bekas pekeje tempat aku pegi jimah tu..

mei 2007 - ujian bertulis
Ogos 2007 - hantar result last sem
9 november - interview
13 Dis - dapat offer, blum dapat offer letter lg, blum tahu tarikh lapor diri

aku tgk proses die cam lambat sket, kelemahan pengurusan ke?

HR tu memang lembab sket, pakcik aku bagi tau jimah unit ke-2 ni nak kena mothballed (delay) sket COD dia pasal problem reserve margin ni ler, tanjung bin pun sama nak kena mothballed unit ke-3, ada kemungkinan unit ke-3 tg bin tu nak kena transfer ke jimah plak, both plants pun guna sumitomo so tak der problem rasanya

Reply #17 pasolatido's post

Tanjung Bin tu malakoff punyer kan

Originally posted by mahaKarya02 at 18-12-2007 08:45 PM
assalamualaikum

tumpang tanyer sket

Saya  DIp in mechanical  holder dan skang nih tgh training kat INSTEP dlm bidang process br je 2 minggu masuk dan minggu lepas saya telah dioffer oleh J ...

ko ingat senang ke nak masuk petronas......susah gila

JIMAH .... hehehe ..first time dengar comp ni masa training kat KL Aug 07 lepas..
nama melayu sangat   

aku ada borak ngan budak2 dari JIMAH ..dengar cerita ramai melayu
pandangan aku .. ambik yang dapat ko dapat offer dulu ...

and Petronas ...tak senang nak masuk Baii ....