CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zal_cool

KISAH BENAR GAGAL DLM NIAGA + TELADAN + PENGALAMAN [merged saatcham,zack,Hiven]

smoga mndapat keberkatan daripada tread yg mmberi smangat nih...
julia5094 Post at 11-11-2009 14:27

julia...

ko cadang nak buat bisnes apa...?

Nak joined gek la pengalaman aku berniaga.

aku start business andaman tahun 2006. aku memang minat bab cantik2 ni so niat aku nak mencatikkan orang dengan kos yang minimal. sebab aku tengok mak2 andam yang lain tu letak harga sangatlah tinggi. so target aku adalah orang yang berpendapatan sederhana. Niatnya untuk tolong bakal pengantin tak yah keluo duit banyak semata2 tuk mak andam.

Tapi tu lah sampai ke hari ni bisness aku ni jalan macam semut. kalau ada customer pun nanti bila nak close deal samada dia tak on handphone atau tak nak cakap ngan aku. Bila setiap kali cakap ngan customer mesti tanye kedai kalau cakap tak ada kedai buat kat rumah dah semacam ajer  tension tau, tapi tak apa aku tetap yakin satu hari nanti aku leh berjaya macam mak2 andam yang lain.

yang paling aku sedih kenkawan yang kawinkan anak pun tak nak ambik aku.....aku tengok baju mak andam yang dipakai tak la lawa mana lebih kurang aku jer make up pun setaraf la ngan aku. tapi tak apa aku kata kat diri aku ini lah cabaran namanya ye la aku ni lum ada nama kenkawan pun tak caya aku leh buat. Apa2 pun aku tetap dan masih lagi meneruskan usaha aku ni disamping berdoa agar dimurahkan rezeki supaya aku berjaya satu hari nanti. untuk kenkawan yang memandang rendah pada aku tu aku akan buktikan satu hari nanti aku akan pastikan nama aku setaraf dengan mak2 andam yang ada kedai kat luar tu.

Rate

1

Nak joined gek la pengalaman aku berniaga.

untuk kenkawan yang memandang rendah pada aku tu aku akan buktikan satuhari nanti aku akan pastikan nama aku setaraf dengan mak2 andam yangada kedai kat luar tu. ...
cmf_starzzz Post at 11-11-2009 15:42

usaha lagi dan lagi mengikut tahap cita2... bakar semangat betul2..

satu aku nak tanya....

skrng ni buat apa selain andam?

aku pun kalo nak ceritakan..amat la sadis...
dah berusaha unt padamkan kisah pahit tu, tetapi sesekali datang gak tanpa keizinan...
bila pikir +ve, ada baik nya, bleh di jadikan pemangkin unt aku lebih kukuh dan cekal

Tahun 2005 business aku dan hubby jatuh merundum, sampai sumer saving habis..bukan setakat saving aku laki bini, saving anak2 pun terpalit sama...unt mengurangkan monthly expenses aku terpaksa jual sebiji kereta...dan duit tu digunakan unt memulihkan kembali apa2 yg dah lumpur...yang paling sedih monthly allowance anak aku yg diberi JKM pun abis kami belanjakan..walhal duit tu tak sepatutnya kami pakai..FI, anak ke 2 aku cacat penglihatan, so ada monthly allowance drp gomen..

Bersyukur, kami masih ada gaji bulanan, tapi commitment terlalu tinggi, income both yg cecah 5 digit, tapi ditolak itu ini, dapat la 3 digit unt kami makan anak beranak..
Anak istimewa aku tu plak memerlukan perbelanjaan yg tinggi, dengan susu, pampers, day care blum masuk vitamin unt enhance immuni system dia..

Menu kat rumah tak larik drp telur, ikan bilis, ikan masin, sardin..takde la berbelanja dgn ikan mahal2..cuma sesekali aje..dan kami banned makan di luar..kalo anak mintak pun tapau makan di rumah....

bulan berganti, tahun berganti, kehidupan kami makin bertambah baik, aku dah mampu berkereta kembali, dah mampu gi holiday, dah lapang dada tengok saving naik 3 digit, 4 digit, 5 digit...(psst: nak kena berguru dgn kirawang, wonbin, thedude tuk cecah 6-7 digit)

Unt pengetahuan, suami aku run satu kilang jual produk kesihatan.modal cash dlm 30k, loan rm50, pastu top-up skit2..akhirnya bila jatuh dikira gedebuk gedebak + interest loan yg di tanggung, cecah gak rm120k - rm130k lebih kurang..dan aku plak buat business supply maid siam..pasang agen di siam..agen plak selalu minta upfront pymt..in total aku rugi lam 8k...

Rate

1

135# julia5094

aku baca abis ko tulis... ingatkan last sekali ko buat bisnes.... tp belum lagi...
sinar_inspirasi Post at 11-11-2009 12:38

aku pun ralit baca sampai bawah...
klimaksnya blum mula lagi..

ikut contoh mas sinar, diam2 berisi tu...

baru berjaya sikit...jual online mm laku...dulu kat luar je..sejak online ne aku letak modal 1k balik modal skang ne dah 5k....alhamdulillahh

Follow Us
143#sinar_inspirasi

aku ni macam2 benda aku buat. sebenonya aku ni bekerja makan gaji akubuat mak andam ni as a part time je sebab minat. bisness kecit lain adagek aku buat yang leh mendatangkan duit macam buat kek tuk kawin, buatbisnez maid, buat bisnez foreign workers. ada la sikit2 masuk biasanyakalau ujung taun tu ok le aku leh napas. tapi tu la buat bisnez ni takleh concentrate satu jer kena pelbagaikan.

tapi aku betul2 tensien ngan businez mak andam ni napa semua pantin tak nak amik aku?????

143#sinar_inspirasi

aku ni macam2 benda aku buat. sebenonya aku ni bekerja makan gaji akubuat mak andam ni as a part time je sebab minat. bisness kecit lain adagek aku buat yang leh mendatangkan d ...
cmf_starzzz Post at 11-11-2009 16:35

agakkan aku tepat...

147# cmf_starzzz

susah nak cakap kat mana silapnya...
baju dan make up perlu menepati citarasa terkini.
biasanya, elle tgk org tak kisah bayar mahal.. janji barang berkualiti dan make up cantik..
kalau boleh sediakan gambar before and after makeup...

kalau tak silap ada sorang forumer dalam ni mencari seseorang yang boleh share dgn dia..
dia skg buat business kad kawin..
and dia sedang mencarik mak andam untuk share bersama bukak butik kawin lak..
try pm id MunkG..

aku satu je sbb yg aku nk sgt brniaga.. nk tolong mak bapak.. mesti korg fikir.. ala jawapan ikhlas betul.. jawapan lapok ke apa .. tp memang betul.. aku blajar smpi MASTER, (bkn nk blagak).. aku  ...
julia5094 Post at 11-11-2009 12:00
erk......... sadis gak crita ko....... buat aku insaf jap........

ternganga aku baca posting kat sini..aku tak de pengalaman macam korang..mak aku ada la..sampai satu tahap,ayah ngan mak aku kena jual kete merc,pajero ngan kkia sportage diaorg sbb mmg tak de duit sgt...AKu penah tgk dlm handbag mak aku ada duit syiling RM1 emas je masa tu..sedih gila wooo...Kami pernah rasa semewah2 mewahnya pada awal 90an dan penah rasa sesusah-susahnya pada akhir 90an..cuma setakat tahun lepas family kami dah mula bangkit sedikit..Tu pun setelah join KODANA..Aku pun malas nka cite lebih2 sbb mmg terasa kesedihan tu sampai hari ni sbbnya masa susah tu ayah aku gadai umah kat bank,,sampai hari ni tak habis2 duk bayar kat bank...bayar interest je tiap bulan

149# elle_gogo

Aku punya mekap mustilah yang terkini orang muda kan.....muka orangbiasa yang koreng moreng pun aku leh turning jadik macam artis tu tapitu lah agaknya rezeki aku masih berat kat sini. Agaknya bisnezz niAllah tak suka kot....tapi aku rase tu minat aku entahlah. aku ada jugadaapt offer nk joint niaga tapi offer tu bukan at tempat aku macam manaaku nak terima. akuku kat selatan skg ni......aku tengah nk carik2kedai yang sewa rendah ye la org kata baru nak bertapak. alu pun pernahsewa baju pengantin yang canggih hanya 100 hinggit hanya kerana nak kankustomer. siap ngan set accessories aku bagi tau bila aku fikir2kanbalik sedih tau......tapi tak apa lah aku buat tu kerana Allah juga lahcustomer aku tu nk gelemer tapi nk keluo duit sikit. ni lama aku taksolek orang tangan aku gatal aje nk mekapkan orang.

..mama org baru kat sini...tak habis khatam lg post2 kat sini...so inspirational..xpe ..slow2

byk lagi cerita yg akan disampaikan oleh kwn2 semua..

PKS: Syarat jadi punca gagal?

KUALA LUMPUR 22 Nov. - Persatuan Pengilang dan Industri PerkhidmatanBumiputera Malaysia (PPIPBM) mendakwa masalah pengusaha kecil dansederhana (PKS) tidak dapat bertahan lama di pasar raya besar asing dinegara ini adalah disebabkan oleh syarat ketat yang dikenakan olehpasar raya itu.
Naib Presidennya, Mohd. Ghazali Abu Bakar berkata, syarat-syaratyang dikenakan terlalu tinggi dan tidak mampu dipenuhi oleh PKStempatan.
Beliau memberitahu, salah satu syarat yang dikenakan adalah memintaPKS supaya mengikat kontrak membekalkan produk ke seluruh cawanganpasar raya besar tersebut.
"Masalahnya kebanyakan PKS tidak mempunyai modal pusingan yang cukup untuk membekalkan produk mereka dalam skala besar.
"Oleh sebab itu, mereka (pasar raya besar) perlu melonggarkan syaratberkenaan supaya PKS dapat membekalkan produk untuk premis yangberdekatan,'' katanya kepada Utusan Malaysia di sini.
Mohd. Ghazali memberitahu, PKS dianggarkan memerlukan modal pusingansebanyak RM3 juta bagi membekalkan barangan di seluruh pasar raya besardi seluruh negara.
Berikutan kekurangan modal pusingan, tambahnya, sebahagian PKS yangmemasuki pasaran pasar raya besar dijangka hanya boleh bertahan dalamtempoh setahun.
Katanya, daripada 200 syarikat yang menembusi pasaran pasar rayabesar, separuh daripadanya sahaja dapat membekalkan produk di seluruhpasar raya besar kerana mereka mampu dan mempunyai modal pusingan.
''PKS yang memasuki pasar raya besar tidak mampu mengikuti syaratketat yang dikenakan selain menerima bayaran yang lewat menyebabkanmereka terpaksa disingkirkan,'' katanya.
Ketika ditanya masalah lain yang dihadapi PKS, katanya, ramai PKSmengadu bahawa mereka mengalami masalah jangka pembayaran balik olehpasar raya besar.
Katanya, dulu, pasar raya besar akan membayar balik dalam tempoh 90hari, namun, dengan bantuan kerajaan, tempoh itu dipendekkan kepada 30hari.
"Tempoh pembayaran sebaik-baiknya dalam tempoh 15 hari kerana iamembantu PKS untuk mendapatkan modal pusingan mereka,'' ujarnya.
PPIPBM turut menggesa kerajaan supaya menilai semula syarat pinjamanyang ditawarkan oleh agensi kerajaan seperti SME Bank, SME Corp. danlain-lain.
Menurut Mohd. Ghazali, ramai PKS mengadu kesukaran untuk mendapatkanpinjaman berikutan kerenah dan syarat yang terlalu menekan oleh agensikerajaan.
"PKS tidak boleh meminjam dalam jumlah yang terlalu besarmenyebabkan mereka tidak dapat membekalkan produk ke seluruh pasar rayabesar,'' ujarnya.
utusan

tak bolehkah mereka bergabung untuk buat 1 produk???

dh nama pun PKS krg modal utk nk bekalkan produk pd semua pasaraya besar.......
jd kena buat fracaisla utk buat tu....
klu kita bersatu semua boleh maju... setuju?

kalau nak bersatu, rancang elok2, kemas2...

pastu buat konsortium...

mampu ker org melayu bersatu n tubuhkan konsortium,
banyak kisah syarikat family yang lingkup, disebabkan oleh ahli keluarga.
kena cari pendekatan lain rasanya....

.....p/s...teringat gak suatu masa dulu..product yang dikeluarkan oleh Arqam...menjadi pilihan org islam, kesucian terpelihara...

pendekatan lain bagi aku.. antaranya... kena berani.. buat betul2.. jgn terlalu mengharap...

dan... cari jalan lain kalau jalan yg kita mau itu tak dpt kita miliki.. cari jalan lain.. dan kecapi apa yg kita sasarkan..