CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Lavender_Violet

Macam mana korang jaga ayah / ibu yang terlantar sakit dan pakai pampers?

Dulu i pernah jaga ayah kat hospital... first nurse buat... lepas tu copy je la... mmg mata tak tgk direct kat situ, jeling sekejap je nk pastikan betul tak letak pampers tu... pas tu pakai kan je la...

harrypoter replied at 14-6-2017 02:29 PM
jangkitan paru2 yg dah teruk sebahagian paru2 dia dh rosakdoc tgh berkira kira smada nk buat pembe ...

Ayah ko kuat merokok ke dulu?
Sian eh
Ayah aku pulak lubang yg ditebuk kat perut dia utk masuk kan tube buat dialisis tu kena infection
Plus ada hypo
Dia pun dah berhari2 tak makan jugak
Semalam baru lah ada selera sikit2, lega hati kitorang
Infection tu mungkin disebabkan ayah aku malas mandi
Suruh mandi tapi tak mau
ntah apa kena lah ayah aku tu lately ni sampai mandi pun malas walhal hari panas aje kat luar tu
Bila fikir2 balik, mmg akan ada satu ketika bila kita menjadi sangat kontra dgn diri kita yg sebenar
Ayah aku dulu pegawai gomen Gred A dan di gilai ramai wanita2
Penampilan mmg sentiasa terjaga, kemas dan hensem sentiasa
Tapi bila dah berumur macam ni mandi pun jadi malas
Bila aku tenung2 dia macam tak caya itu ayah aku yg dulu cukup segak

Lavender_Violet replied at 14-6-2017 02:57 PM
Ayah ko kuat merokok ke dulu?
Sian eh
Ayah aku pulak lubang yg ditebuk kat perut dia utk masu ...

nop, ayah aku tak pernah sentuh rokok
sejak zaman bujangnya smpai la ke tua, that why kami adik beradik (yg lelaki) tak pernah isap rokok depan ayah, segan dol..
tapi ayah ada 1 tabiat yg dah berpuluh tahun diamalkan iaitu guna racun nyamuk yg bakar tu, pastu dia suka letak betul2 bawah katil dia...
wallahualam

adik bila cuci bird tu cuci angry dengan bird sekali jgn cuci bebird je

maksud akak cuci lah telur semua sekali.. kalau tak de telur sperm tak jadi, adik tak lahir kt dunia.. jadi cuci semua bahagian ye..jgn geli aurat pe benda tu bahagian mak ayah kita bukan org lain

dulu aku pon terpikir jgk cmana...tp bila kena kt diri sendri mcm kekok jgk..

ayah kena strok jgk...xleh bgun g bilik air..so aku sempat tukar pampers...tutup dgn tuala kecil pastu lap2....ms dia berak....nurse yg cuci...sibaik ada nurse pelatih....

ayah aku lebih kurg 2 mggu dok hosp adik bradik sama2 jaga....

tp dh meninggal jumaat 7 Ramadhan yg lepas....so aku nasihatkan jaga la org tua kita sebaik nya selagi ada kesempatan

aku puas hati sbb semua adik bradik take turn jaga ayah....ayah sakit kejap jer.....syukur sbb xlama sakit nye...kesian kalo lama2 sakit....dia jgk terseksa

alfatihah utk ayah....

kak blings jaga ayah sakit dulu tak sempat nak berlampin diapers bagai sbb ayah meninggal lepas sakit 2 hari. Sebelum tu masa dia sakit lama tu dia susah membuang, sekali dia buang Allah, terima ajalah bahagian kita, ipar-ipar pompuan lari berselerak nun tunggu bawah pokok, kak dan abg-abg muntah bertauk kat luar bilik air, tinggallah mak dan akak yg membersihkan ayah dengan najis penuh satu bilik air. kenangan tak leh lupa. As for my mom tak rasa apapun. Tapi kena tahu tutup juga part keintiman tu sbb diapun malu anak dok cuci berak kencing dia.

Follow Us
Lavender_Violet replied at 14-6-2017 02:13 PM
Oo...gitu ye
Ok2 paham

Alhamdulillah...ayah n mak i masih sihat lg...dlu th pernah la jg kt hosp..tme i anak dara..form 4...tp i tolak smpi bilik air..ayah i x bg i mandi kn die...

Tp..klu i mandikan tme tu..sure i terkjut...sbb x pernah tgk kn..haha...

pichee replied at 14-6-2017 05:16 PM
Alhamdulillah...ayah n mak i masih sihat lg...dlu th pernah la jg kt hosp..tme i anak dara..form 4 ...

PICI...sebenar nya dia pon segan dgn kita...tp nk wat cmana kan....

mintak tlg nurse utk balik balikkan bdn ayah..lama2 akan pro juge...tp aku xde la.pengalaman tuka pampers ayah aku..tuka pampers mak tu byk kali la sblm mak sembuh

Tt,
Kalau nak mudah, beli bekas penyembur air dan tisu. Mula2 buka bahagian depan pampers dan cuci dgn tisu basah. Lepas tu sembur air dan cuci lagi ngan tisu sampai bersih. Lap kering2.  Pastu baringkan dia mengereng ke kanan. Cuci punggung. Sembur air dan lap dgn tisu. Tisu yg dah guna tu letak kat najis dia kat pampers utk tutup.

Pastu dah siap cuci, gulung dan selitkan kat pinggang kiri...ambil pampers bersih, letakkan bawah punggung dan balikkan pula pesakit mengereng ke kiri. Tarik pampers yang bernajis tu.. pastu pandai2 la belek kalau masih2 kotor. Pastikan lap kering2... Org pakai pampers mudah melecet...

Harap2 faham ya tt

Tt,
Kalau nak mudah, beli bekas penyembur air dan tisu. Mula2 buka bahagian depan pampers dan cuci dgn tisu basah. Lepas tu sembur air dan cuci lagi ngan tisu sampai bersih. Lap kering2.  Pastu baringkan dia mengereng ke kanan. Cuci punggung. Sembur air dan lap dgn tisu. Tisu yg dah guna tu letak kat najis dia kat pampers utk tutup.

Pastu dah siap cuci, gulung dan selitkan kat pinggang kiri...ambil pampers bersih, letakkan bawah punggung dan balikkan pula pesakit mengereng ke kiri. Tarik pampers yang bernajis tu.. pastu pandai2 la belek kalau masih2 kotor. Pastikan lap kering2... Org pakai pampers mudah melecet...

Harap2 faham ya tt

kuihbakar replied at 14-6-2017 11:14 PM
Tt,
Kalau nak mudah, beli bekas penyembur air dan tisu. Mula2 buka bahagian depan pampers dan cuci  ...

kalau najis air besar pun sama ye caranya?

ade gak pengalaman jaga makcik sakit terlantar pakai pampers, makcik tu single, kakak aku no 1 & 2 yg byk berjasa kemas berak makcik aku tu... sepupu2 lain nan hadoooo... kita cakap dh nazak baru nak balik. tu pon dtg sekejap n blah... mase kat hospital lg la x dtg tgk makcik aku tu... kesian..dh x de baru terkulat2 masing2 dtg mase nak kebumi

Not everyone has that privilege and honour untuk berbakti pada orang tua....

#bersyukurlah.....

Akak jaga tok akak dlu. Dengan akak dia tak segan jadi senang sikit akak nak mandi kan dan pakai kan pampers. Dengan mak akak (anak dia) dia macam segan sikit tapi kengkadang mak akak menyamar aje jadi akak sebab tok akak dah tak berapa nampak

Takde apa sangat nak malu pon memula akak pon terpikir jugak macam mana nak mandikan nak pakai kan pampers org dewasa ni mesti malu segala tapi bila akak buat sendiri tak rasa susah sangat pon ok aje. Mungkin kes akak ni tok akak masih larat bangun jalan cuma tak kuat jadi bab nak cuci segala tu masih kat bilik air jadi senang nak cuci.

Dulu abah mase warded doctor suruh pakai pampers. Tapi dia insist takmo pakai jugak. Mase jage kat hospital pon memang anak2 laki akan bergilir teman mama. Mama 24 hours sentiasa ade menunggu. Anak laki akan bergilir la siang dan malam. Nasib baik anak2 laki size baka mat saleh. Huhu sebab nak dukung orang tua berat jugak sebabnya diorang dah tak support berat sndiri. Mase dalam bilik air pon abang akan pesan 'abah jangan malu, Ahmad(bukan nama sebenar) kan anak abah. Kitorg pon ade ape abah ade ' . Kami yang perempuan just standby hantarkan makanan, keperluan2 yang diperlukan kat hospital. Tolong urut2 kaki ke sebab baring lama sangat tak elok kan. Tapi salin pampers tak pernah lagi. Huhu payah gak tu. Sebab dulu mase kat icu nurse salinkan pampers mengamuk ha abah aku.

Lavender_Violet replied at 14-6-2017 01:56 PM
Tak lah babe....
Sebab ayah baru masuk wad semalam
Jadi adik beradik lah bergilir jaga

minta tolong nurse tunjuk cara yang betul dan cepat untuk gantikan pampers, bersihkan badan dan gantikan pakaian ibubapa yang terlantar.  

Pengalaman aku, bila ahli keluarga yg terdekat sakit, lebih2 lagi mak/ayah, perasaan segan tu dah takda...yg ada perasaan sedih sbb dorang dalam keadaan sakit mcm tu...aku sanggup buat je janji dorang selesa. Moga2 bila turn kita pun nanti ada ahli keluarga yg mampu buat benda yg sama....

hari tu masa arwah ayah aku warded, time adik bongsu aku(perempuan) yg jaga. biasanya nurse yg cuci n tukar pampers ayah klau buang air besar. tapi ada 1 kali tu nurse tak ada. adik aku tu buat. terharu aku. sekarang bila ayah dh meninggal, terpikir kenapa la aku tak buat mcm tu jugak. sedihh..

nasab2111 replied at 17-6-2017 09:09 AM
hari tu masa arwah ayah aku warded, time adik bongsu aku(perempuan) yg jaga. biasanya nurse yg cuci  ...

kami kejap je jaga ayah sakit....xsmpai 2 bulan....ada masa kami stress bila ayah x nak bg kerjasama

bila ayah dh xde...rasa sedih sgt........

korg yg masih ada mak ayah..buat la yg terbaik utk dorang.....rasa puas hati sbb kami jaga ayah betul2 terutama abg sulung...

dulu abg slalu gaduh ng ayah ms dia remaja ...tp bila dh dewasa..dia plg concern bila ayah sakit.....semoga kami berjumpa ayah dkt sana nanti