CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fawabi

kawen kontrak?

assalamualaikum,..
terima kasih pada forumner yang banyak membantu. jadi kesimpulannya nikah mutaah ni tak sah kat malaysia la ye? tapi kalau ikut hukum pulak camana? yang saya nak tau dari segi hukum sahaja, adakah ia halal di sisi Allah? atau macamana? mintak maaflah,.. saya tak paham pasal mazhab syiah atau apa,... mutaah ni pun saya tak berapa nak tahu. orang jahil macam saya ni perlukan pertunjuk. sebab iyelah, kadang2 tu nak bertanya tapi takut tersalah orang. jadinye sebelum saya menasihati kawan saya itu, lebih baik kalau saya penuhkan ilmu di dada supaya bila orang smash, saya boleh balas balik betul tak? sebab menurut kawan saya ni, dia kata setakat kawen sekejap saja, asalkan ianya halal di sisi Allah, dan tidak berbuat zina, itu dah cukup baginya. dia tak pedulik kat undang2 dunia.. canner ek?

Originally posted by fawabi at 26-4-2006 12:17 PM
assalamualaikum,..
terima kasih pada forumner yang banyak membantu. jadi kesimpulannya nikah mutaah ni tak sah kat malaysia la ye? tapi kalau ikut hukum pulak camana? yang saya nak tau dari segi  ...

muta'ah hanya halal dalam syiah

dalam mazhab-mazhab lain semua haram.

kalau nak muta'ah jugak masuk syiah.

dlm novel bicara hatipon kontrak gak..tapi lain ar..sbb pompuan tuh yatim piatu..:ketuk:

[ Last edited by  evita_ina at 27-4-2006 02:06 AM ]

Novel tu cerita rekaan ke, cerita betul?

Reply #22 ibnur's post

ok.. basically it is sah under syiah kan... maka, ianya tetap haram ke disisi Allah? so depa ni kira berzina lah ye? tsk tsk tsk.. kesian pun ada kat kawan saya ni nanti

Senang jer..

Pi kat ruangan mazhab....

Bacalah Antara Nikah Mutaah, kahwin Koboi Dan Seks Bebas.

Ada sedikit sebnayak persamaan dengan persoalan anda semua...

Selamat membaca..!!!

:hatdown::pray::pmuka:

Follow Us
Setahu saya, kahwin kontrak tidak sah bagi orang2 Islam, kecuali untuk yang berfahaman Syi'ah. Dulu2, zaman Rasulullah s.a.w. kahwin kontrak dihalalkan sekejap masa peperangan sahaja. Zaman tu, para suami pergi berperang sampai bertahun2 baru balik, jadi isteri dan anak2 di rumah, tak ada yang menjaganya. Jadi lelaki2 yang tak ikut berperang ada yang kahwin kontrak dengan isteri2 yang suaminya pergi berperang untuk tujuan tolong menjaga kebajikan mereka semasa ketiadaan suami.

Originally posted by chique at 8-5-2006 12:13 AM
Setahu saya, kahwin kontrak tidak sah bagi orang2 Islam, kecuali untuk yang berfahaman Syi'ah. Dulu2, zaman Rasulullah s.a.w. kahwin kontrak dihalalkan sekejap masa peperangan sahaja. Zaman tu, par ...

kesimpulannya,.. selain dari org yang berfahaman syiah.. kita sebagai org islam tak boleh la kawen kontrak ni ye? sori ye.. saya bukan nak berdebat, cuma nak dapat kepastian.. manalah tahu, harini jadik kat kawan saya, esok lusa saya pulak yang terfikir nak kawen kontrak ni.. haru juga kalau tak dikitiraf oleh Tuhan.. terima kasih

Originally posted by Muntz at 23-4-2006 09:50 AM
".....actually aku nak try gak kawin kontrak nie.. sajer utk mengaburi mata family aku. takut nanti kena tuduh gay pulak. padahal aku malas nak kawin2 nie...."

Dulu sebelum ambil kursus tentang perkahwinan Islam, terfikir gak macam yang Muntz fikirkan ni.... jadi bila ustaz beritahu bahawa kahwin kontrak tak boleh dalam Islam... rasa cam tak puas hati gak... masih terdengar-dengar lagi kata-katanya bahawa Islam tidak menerima perkahwinan yang telah ditetapkan tempohnya... masa tu saya tak faham lagi... fikir punya fikir akhirnya Alhamdulillah Allah beri ilham bila lihat kejadian disekeliling.... benarle seperti yang dikata... kahwin kontrak ini banyak menimbulkan masalah berbanding kebaikkan... dan pihak yang banyak rugi adalah wanita...

[ Last edited by  ct_og at 8-5-2006 01:43 PM ]

gennosukesama This user has been deleted
kawin kontrak? tak penah pikir plak aku. ada jugak ke kontrak2 nih. ingat omputeh je. tak sangka ada jugak orang nak buat.

Originally posted by chique at 8-5-2006 12:13 AM
Setahu saya, kahwin kontrak tidak sah bagi orang2 Islam, kecuali untuk yang berfahaman Syi'ah. Dulu2, zaman Rasulullah s.a.w. kahwin kontrak dihalalkan sekejap masa peperangan sahaja. Zaman tu, par ...

Abis tu , org syiah tu , bkn orang islam ke :hmm:

Originally posted by fawabi at 8-5-2006 09:51 AM

manalah tahu, harini jadik kat kawan saya, esok lusa saya pulak yang terfikir nak kawen kontrak ni.. haru juga kalau tak dikitiraf oleh Tuhan.. terima kasih

Pengiktirafan tuhan hanya tuhan yg tahu , x ada manusia lain yg blh dakwa dia brckp bg pihak tuhan , get it :geram:

Originally posted by Bateesta at 8-5-2006 02:37 PM

Abis tu , org syiah tu , bkn orang islam ke :hmm:

ha.... itulah yang buat saye musykil.. kalau dalam islam kata tak bleh.. tapi org fahaman syiah pun org islam kan? kata tak boleh terimapakai kat melesia je kot?
nak kawen kontrak kena dok iran sana.. tu yg saya kompius..

gennosukesama This user has been deleted
Originally posted by fawabi at 8-5-2006 02:40 PM

ha.... itulah yang buat saye musykil.. kalau dalam islam kata tak bleh.. tapi org fahaman syiah pun org islam kan? kata tak boleh terimapakai kat melesia je kot?
nak kawen kontrak kena dok ira ...

tahu tak beza syiah ngan Islam Sunnah?menurut ceramah yang saya ikuti, golongan syiah memilih saidina Ali melebihi Nabi Muhammad. jadi depa ni tak boleh la diikuti.

Originally posted by gennosukesama at 8-5-2006 03:12 PM

tahu tak beza syiah ngan Islam Sunnah?menurut ceramah yang saya ikuti, golongan syiah memilih saidina Ali melebihi Nabi Muhammad. jadi depa ni tak boleh la diikuti.

Tu kata kau yg mmg dah sunnah dr kecik:pmuka:
Pernah x kau fikir apa pulak yg org syiah fikir kat org sunnah cam kau:hmm:
Fikir dulu sblm ckp next time, aku x sblh mana2 , tp aku suka fikir bg semua pihak

Originally posted by fawabi at 8-5-2006 02:40 PM

nak kawen kontrak kena dok ira ...

Kau igt syiah ada kat iran je ke?
Siapa kau atau org lain yg leh dakwa syiah sesat, berani ke kau dipertanggungjawabkan di akhirat nanti , menghukum org lain sesat psl dorang berbeza pendapat dr kau atau golongan yg kau wakili:hmm:

Psl tu dlm dunia ni , bila kita brcakap, kita kena fikir utk semua org. Bnda yg btl ialh bnda yg bila diappliedkan pd semua org, IA TETAP BETUL

Cth , MATI..Semua org akan mati , yg aku tau x mati ialah nabi isa je , even nabi muhammad saw pun diwafatkan atau mati. Fikir2kanlah

Hadis   Abu Hurairah r.a katanya:
Rasulullah s.a.w bersabda: Allah s.w.t berfirman: Aku adalah berdasarkan kepada sangkaan hamba-Ku terhadap-Ku

Fahamkan baik2 dan hentikan menunding jari pd org lain psl absolute truth ni HANYA ALLAH je tahu :pray:

Originally posted by Bateesta at 8-5-2006 04:02 PM

Kau igt syiah ada kat iran je ke?
Siapa kau atau org lain yg leh dakwa syiah sesat, berani ke kau dipertanggungjawabkan di akhirat nanti , menghukum org lain sesat psl dorang berbeza pendapat dr ...

mintak mangap le.. aku tak dakwa dorang sesat.. aku cuma tanya.. soalan aku cuma satu, samada kawen kontrak ni Allah terima ke tidak, banyak sangat replies yang aku dapat kata kat m'sia tak leh pakai, tapi kalau nak jugak, kena ikut syiah.. wht make me kompius is.. syiah tu still cabang agama Islam, makanye perkara ini boleh diterima ke tidak? sila tunjuk jalan yg terang, saya ni jahil.. dalam terang pun masih mintak org suluhkan.. timaseh

nak kawen kontrak kena dok iran sana.. tu yg saya kompius..

mut'ah haram bagi orang aliran sunnah.  halal bagi aliran syiah.
sebabnya kena faham kenapa wujudnya 2 kelompok ini.  sehingga feqah kedua-duanya ada beberapa perbezaan.  rukun iman dan rukun islam orang syiah ada lebih satu dari ahli sunnah.  dan beberapa perkara lagi yang boleh dibaca di subboard.  walaupun awak pergi iran, hukum ahli sunnah masih haram, kalau awak lakukan, itu tergantung kepada awak untuk menjawab dengan Allah nanti.  orang syiah boleh jawab bahawa mut'ah halal untruknya.  kalau awak nak kata apa?  sekerat sunni sekerat syiah?  itu satu kekeliruan terbesar.

Soalannya , adakah syiah dan sunnah mazhab dlm agama islam ? kalau ya kenapa begitu besar kontradiknya , bahkan melibatkan perkahwinan, bkn 1 perkara main2

Jawapannya siapa yg lbh btl atau lbh islam , syiah atau sunnah , atau kedua2nya betul atau maybe , kedua2 salah , sukar utk ditafsirkan di dunia ini