CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: BabeYSHa

~ BACA DOA / QURAN MASA PERIOD ~ [merged zulyusoff]

Salam,

Originally posted by batricia at 13-5-2006 10:03 AM
syu.

m5 ni orang anti hadis ataupun non muslim. ataupun orang gila. ataupun orang yang nak memecah belahkan orang islam, nak buat kita rasa was2.

Samada saya orang anti hadis ataupun non muslim, ataupun orang gila, apa yg penting disini ialah effort saya untuk dibawa berbincang peranan al Qur'an dalam menyelesaikan kemelut2 yg melanda manusia yg selama ini dalam tak sedar melakukan perkara2 yg sama seperti kaum yg terdahulu lakukan.

Masalah yg sama melanda pengikut agama Hindu, mereka menambah doktrin yg tidak ada sangkutan dgn agama dgn mengambil ajaran2 dari Sami2 mereka.  Jika dilihat Kitab asal agama mereka, agama mereka adalah berasaskan kepercayaan kpd Tuhan yang satu.

Zoroastrianism juga kepercayaan kpd Ketuhanan yg Esa.  Yahudi juga amat percaya kpd konsep yg sama.  Malah Krisitianiti adalah berdasarkan kpd konsep ketuhanan yg sama.  Semuanya berkisar kpd konsep "monotheism" dalam amalan beragama.

Tetapi sejarah menunjukkan (dirujuk Al Qur'an), manusia tidak dapat merasakan Tuhan itu cukup untuk dijadikan pegangan dalam kehidupan ini.

Manusia dan juga objek2 diambil sebagai supplement untuk mereka dapat merasa lebih dekat kepercayaan kepada Tuhan.  Christian dgn konsep Trinity, dgn berkesudahan Isa pula disembah (dijadikan Savior) direalisasikan dari ajaran2 third party sources, eg Paul, Luke, etc, tetapi bukan dari Injil itu sendiri.

Apakah "Islam" masakini tidak terlepas dari masalah yg melanda umat2 terdahulu?

Originally posted by M5 at 29-4-2006 06:48 PM
Salam semua,

Kenapalah sampai nak berdoa pun kena dapat approval dari ulama?  Doa adalah antara manusia dengan Tuhan.  Tak perlulah pening2 sangat dengan tafsiran ulama2.  Samada doa tu Tuha ...

Even jika anda merasakan perlunya anda bersembahyang, lakukan lah, walau dalam apa keadaan pun.  Sembahyang anda juga adalah antara anda dengan Tuhan anda.  Didalam Al Qur'an yg dijamin Allah sebagai rujukan terbaik untuk panduan hidup anda, TIDAK ada larangan untuk anda melakukan amal ibadah (sembahyang, puasa, baca al Qur'an, Haji, etc) walaupun anda didalam Haid.  Cuma anda ditegah untuk melakukan hubungan seks didalam tempoh ini kerana ini seperti yg diterangkan didlm Al Qur'an, ini adalah tidak baik dari sudut kesihatan.

Jumhur ulama' silap bila merumuskan yg wanita itu didlm kategori Kotor yg tidak membolehkan wanita itu melakukan perkara2 berkaitan ibadat, walhal kotor yg dimaksudkan didlm al Qur'an itu hanyalah berkaitan darah haid itu sendiri didlm konteks melakukan hubungan seksual

Kesimpulannya...
ko nih amik part by part je la dalam Al-Quran ekk.Kira ko nak pegang satu sumber hukum je la selain dari hadis & fatwa ulama.Peh tu..ko gunakan apa yg tak de dlm al-quran dan ko jadikan dia pegangan utk ko sewenang-wenangnya mempertikaikan semua yg tuhan tetapkan.aku paham ko nih..

kesimpulannya..pemikiran ko ni seolah nabi tu tak perlu la diwujudkan.Ulama..tak perlulah ada kat mukabumi ni.

Kesimpulannya lagi ..seolah apa yg dalam Al-quran tak sebut..maka toksah lah buat.Apa yg disebut..sahaja kena buat.ye tak.
Cth ko ckp la..kalau dtg haid..bersetubuh je tak boleh.Lelain boleh..sebab dlm al-quran tak sebut kan..?kan..?Dalam Al-quran tak ajar pun cara sembahyang...so tak perlulah ada ruku'..sujud, duduk..dan semua cara yang biasa org islam semayang.tul kan.aku paham ko nih.Maka dalam pala otak ko..semayang tu tak kisah ah dgn cara mana..ye tak.kehkeh.
aku harap ko pegang sungguh2 tau..dlm kehidupan ko..apa yang tertulis dalam Al-quran sahaja yg ko buat.Orait.

kesimpulannya lagi..
Aku nak bagitau jugak (sambil tepuk kepala ko)..dalam Al-quran pun tak sebut pun jugak pasal camna nak masak nasik.Nak basuh kain.nak main bola.Nak tengok tv.nak bukak komputer & macam2 la.Ada beratus juta benda yang dia tak disebutkan dalam Al-quran.tul tak..tul tak.

..dan lagi..
jadik apsal la ko bangang sangat...sibuk nak menaip dlm komputer.Ada dlam Al-quran suruh ko bukak komputer?ada dalam alquran cakap camna nak masak nasik lemak? buat pizza?buat roti dan kek.Naik LRT..naik kapalterbang etc.ada ke..ada ke..? Aku nasihatkan ko..jgn ko buat benda2 ni tau.Kalau nak makan...kena check dulu dalam Al-quran.ada ke tak disebut.kalau takde..jgn ko buat.Kalau ko nak makan monyet..ko boleh makan.dalam Al-quran tak sebut pun tak leh makan monyet.Kalau ko nak berjalan..jgn ko pakai kasut.dalam al-quran tak sebut pun.kehkeh.

..dan lagi..
kalau ko ada mak/bini/anak pompuan ..ko cakap ngan camni.kalau nak bersetubuh..ingat jgn time haid.tak bleh.dlm quran tak sebut pun.Kalau nak bersetubuh..kena ikut pintu ciparp.Ikut dubur tak bleh..coz quran kata tak boleh.
kalau nak masuk selain dubur boleh..ikut telinga..lubang idung boleh..coz dlm quran tak cakap pun kat situ tak boleh.

okeh.
ko nak simple kan.sesimple camna ko baca al-quran.so..kenalah simple..jwb dgn ko yg bangang ni.

M5 tulis:
Jumhur ulama' silap bila merumuskan yg wanita itu didlm kategori Kotor yg tidak membolehkan wanita itu melakukan perkara2 berkaitan ibadat, walhal kotor yg dimaksudkan didlm al Qur'an itu hanyalah berkaitan darah haid itu sendiri didlm konteks melakukan hubungan seksual.

(surah al-waqiah) 56:77-79 sesungguhnya Al Qur'an ini adalah bacaan yang sangat mulia, pada kitab yang terpelihara (Lohmahfuz), tidak menyentuhnya kecuali hamba-hamba yang disucikan.

kepada M5.  Saya nak tanya, maksud ayat 56:79 tidak menyentuhnya kecuali hamba-hamba yang disucikan.  Siapa yang dimaksudkan oleh Allah s.w.t. dalam ayat tersebut?  Adakah maksudnya orang yang didatangi haidh atau orang yang tidak berwudhu' atau ada maksud lain?

wasalam.

Bee_Doc This user has been deleted
Salam,

ibnur wrote :
Saya nak tanya, maksud ayat 56:79 tidak menyentuhnya kecuali hamba-hamba yang disucikan.  Siapa yang dimaksudkan oleh Allah s.w.t. dalam ayat tersebut?  Adakah maksudnya orang yang didatangi haidh atau orang yang tidak berwudhu' atau ada maksud lain?

Sesungguhnya Al-Quraan ini adalah bacaan yang sangat mulia, pada kitab yang terpelihara (Lauhul Mahfuzh), tidak menyentuhnya kecuali orang-orang yang disucikan.(56 : 77-79)

Ada sebahagian ahli tafsir yang berpendapat "orang-orang yang disucikan" itu adalah para malaikat.

dikatakan oleh al-Imam Ibnu Katsir di dalam tafsirnya (8/21):
揂yat-ayat yang tersebut di atas mengandung pengertian bahwa al-Qur抋n yang turun kepada Nabi Muhammad Shallallaahu 慳laihi wa sallam adalah Kitab yang agung. Yaitu yang dimulyakan dalam Kitab yang mulia (al-Lauh al-Mahfuzh). Tidak menyentuhnya (Kitab yang terdapat di al-Lauh al-Mahfuzh/langit) kecuali para Malaikat.

Originally posted by Bee_Doc at 15-5-2006 05:41 PM
Salam,

ibnur wrote :

Sesungguhnya Al-Quraan ini adalah bacaan yang sangat mulia, pada kitab yang terpelihara (Lauhul Mahfuzh), tidak menyentuhnya kecuali orang-orang yang disucikan.(56 : 77 ...

terima kasih.  sebenarnya saya nak tau pendapat M5.  

berkenaan malaikat atau manusia, kita tengok apa M5  kata.

Mmmmm...nampaknya M5 ni ikut pandangan orang Qur'aaniyyah. Dah banyaaaaaaaak sangat Islamic forum yang saya masuk and ada orang Qur'aaniyyah macam dia nii....tak sangka pula ada juga orang camni kat malaysia kekeke.....

Qur'aaniyyah orang yang berdakwa bahwa kita ikut saja apa yang tertulis dalam al-qur'an dan hadeeth tidak perlu. Ada one time I was having a debate with a lady who had this understanding also, and she said, mana boleh kami ikut hadis tu......sebab tak mungkin that hadeeth can be authentic from the Prophets time until now......silly betullah...kita ambik hadis ni bukan sebarang hadis aje..tu sebab kita kena siasat sanad hadis tuu adakah sahih ataupun da'eef.. ye tak?

In another situation I asked a man, so how do you make Hajj? It is not explained in the Qur'aan cara cara nak menunaikan Haji ini...so the man replied " I just follow what the people do " Nak tergelak aku.....dia ingat orang lain yang melaksanakan haji ni tak ikut cara Nabi ke? makes no sense lah

Kepada M5....you said kita tak payah susahkan diri to check out the opinion of the Ulama and all of that, so what is your opinion of the Ayat dalam surah Anbiya verse 7 : [21.7] [B], maka tanyakanlah olehmu kepada orang-orang yang berilmu, jika kamu tiada mengetahui.[/B]

The general ruling is " Assunnah Tufassir al-Qur'aan"  which means, Sunnah mentafsirkan al Quraan.  We are not saying that the Qur'aan is not lengkap or anything, but Allah sent down Prophet Muhammad peace be upon him to explain the Qur'an for us.Allah said pray, so we say How? And the Hadeeth tells us. Allah said make Hajj, we say how? and Rasululllah told us....

But I'd like to hear your input too

Follow Us
Salam back_hand, semua

Originally posted by back_hand at 15-5-2006 11:52 AM

Kesimpulannya...
ko nih amik part by part je la dalam Al-Quran ekk.Kira ko nak pegang satu sumber hukum je la selain dari hadis & fatwa ulama.Peh tu..ko gunakan apa yg tak de dlm al-quran dan ko jadikan dia pegangan utk ko sewenang-wenangnya mempertikaikan semua yg tuhan tetapkan.aku paham ko nih.....

Sila rujuk ayat yg saya merahkan diatas.

Bro, soalannya, adakah Tuhan tetapkan yg bila wanita haid, mereka tak boleh sembahyang, puasa, etc? Siapa kamu yg berani cakap yg Tuhan tetapkan benda2 tu?  Kalau tak bukti, jangan le cepat sangat membuat andaian.  Dalam agama andaian tidak diterima sebagai fakta.  Melainkan anda ada bukti, jangan sabitkan nama Tuhan dalam menghalal/mengharamkan sesuatu hal sewenang2 nya.

Peace,

Originally posted by back_hand at 15-5-2006 11:52 AM

kesimpulannya lagi..
Aku nak bagitau jugak (sambil tepuk kepala ko)..dalam Al-quran pun tak sebut pun jugak pasal camna nak masak nasik.Nak basuh kain.nak main bola.Nak tengok tv.nak bukak komputer & macam2 la.Ada beratus juta benda yang dia tak disebutkan dalam Al-quran.tul tak..tul tak.

Mak datok, apa nak jadile kamu ni.  Suruh belajar Al Qur'an kalu setakat menyanyi macam burung kakak tua, macam ni le jadinya.  Org2 macam awak ni ade diterangkan dalam al Qur'an sebagai org yg tak puas2 dgn penerangan dlm Kitab2 yg diturunkan.

Katakan sebagai contoh, ada diterangkan kaedah memasak nasi didlm al Qur'an, silap2 awak le org pertama yg soal balik kat Tuhan, macamana nak masak beras herba poni, macamana dgn brasmati, beras pulut, beras padi bukit, apa segala macam beras, semua minta Tuhan cerita.  Otak sendiri Tuhan bagi taknak pakai.

Main bola pun minta Tuhan cerita, bila Tuhan cerita, tanya lagi Tuhan, Bola lisut pulak macamana? Bola Ragbi? Sendiri punya bola?

Hallo, sejak bila al Qur'an diturunkan sebagai ensyclopidia?

..dan lagi..
jadik apsal la ko bangang sangat...sibuk nak menaip dlm komputer.Ada dlam Al-quran suruh ko bukak komputer?ada dalam alquran cakap camna nak masak nasik lemak? buat pizza?buat roti dan kek.Naik LRT..naik kapalterbang etc.ada ke..ada ke..? Aku nasihatkan ko..jgn ko buat benda2 ni tau.Kalau nak makan...kena check dulu dalam Al-quran.ada ke tak disebut.kalau takde..jgn ko buat.Kalau ko nak makan monyet..ko boleh makan.dalam Al-quran tak sebut pun tak leh makan monyet.Kalau ko nak berjalan..jgn ko pakai kasut.dalam al-quran tak sebut pun.kehkeh.

..dan lagi..
kalau ko ada mak/bini/anak pompuan ..ko cakap ngan camni.kalau nak bersetubuh..ingat jgn time haid.tak bleh.dlm quran tak sebut pun.Kalau nak bersetubuh..kena ikut pintu ciparp.Ikut dubur tak bleh..coz quran kata tak boleh.
kalau nak masuk selain dubur boleh..ikut telinga..lubang idung boleh..coz dlm quran tak cakap pun kat situ tak boleh.

okeh.
ko nak simple kan.sesimple camna ko baca al-quran.so..kenalah simple..jwb dgn ko yg bangang ni.

Kiranya kalau semakin susah nak faham tafsiran agama itu, semakin benar ianya dari Tuhan?  Saya syorkan anda gunakan akal anda kalau nak saya response post2 anda selepas ini.  Jika masih degil tak nak gunakan otak anda, usah lah membuang masa anda dan juga saya dan orang nak membacanya.

Salam ibnur,

Originally posted by ibnur at 15-5-2006 12:24 PM

(surah al-waqiah) 56:77-79 sesungguhnya Al Qur'an ini adalah bacaan yang sangat mulia, pada kitab yang terpelihara (Lohmahfuz), tidak menyentuhnya kecuali hamba-hamba yang disucikan.

kepada  ...

Penafsiran yg anda masukkan didlm kurungan (Lohmahfuz),, walaupun boleh diperbincangkan dgn lebih panjang lagi, tetapi cukup menunjukkan, Kitab dlm konsepnya yg asas, adalah penerangan yg di "tulis" oleh Tuhan tetapi apa yg kita dapati didepan kita samada dlm bentuk cetakan, multimedia, etc adalah reproduction keatas Kitab yg dijilidkan di (Lohmahfuz), dan penyalinan in bermula seawal Penerangan2 ini diturunkan kpd umat manusia melalui Nabi Muhammed lebih 1400 tahun yg dulu.

Berbalik kpd ayat 56:77, dari sudut linguistik (bahasa melayu) kita bacanya sebagai "tidak menyentuhnya kecuali hamba-hamba yang disucikan."  Katakan anda salah seorang yg disucikan, adakah akan dapat menyentuh secara fizikal kitab yg terpelihara(Lohmahfuz), ini?  Menggunakan akal yg sihat, anda akan melihat apa yg disentuh ialah penerangan2 yg terkandung didlm al Qur'an tidak dapat difahami dgn hati yg tertutup.

Ini  (ayat 56:77-79) tidak ada kaitan dgn tradisi pemahaman sectarian yg memerlukan air sembahyang atau pun tidak didlm Haid untuk memegang atau membaca al Qur'an.

Ruj 56:77 dari sumber tafsiran yg lain2 mungkin dapat memberi clue kpd anda:

56:79
Khalifa
None can grasp it except the sincere.
Yusuf Ali
Which none shall touch but those who are clean:
Pickthal
Which none toucheth save the purified,
"Progressive Muslims"
None can grasp it except the pure.

Diharap ini dapat membantu,

Originally posted by M5 at 17-5-2006 03:09 AM

Mak datok, apa nak jadile kamu ni.  Suruh belajar Al Qur'an kalu setakat menyanyi macam burung kakak tua, macam ni le jadinya.  Org2 macam awak ni ade diterangkan dalam al Qur'an sebagai org yg tak puas2 dgn penerangan dlm Kitab2 yg diturunkan.

Katakan sebagai contoh, ada diterangkan kaedah memasak nasi didlm al Qur'an, silap2 awak le org pertama yg soal balik kat Tuhan, macamana nak masak beras herba poni, macamana dgn brasmati, beras pulut, beras padi bukit, apa segala macam beras, semua minta Tuhan cerita.  Otak sendiri Tuhan bagi taknak pakai.

Main bola pun minta Tuhan cerita, bila Tuhan cerita, tanya lagi Tuhan, Bola lisut pulak macamana? Bola Ragbi? Sendiri punya bola?

Hallo, sejak bila al Qur'an diturunkan sebagai ensyclopidia

hah! tau pun.tau plak kalau aku cakap camni dalam al-quran takde benda2 semua ni ko tak setuju.Kenapa ko tanak ikut pegangan ko..kalau quran tak sebut...maka boleh buat.mana yang disebut dan tertulis je kena ikut.apsal?ada baper sumber hukum dalam Islam?
Toksah la nak bagi penerangan..kunun dah banyak baca ka..dah banyak study.

kesian ko.macam ni la kalau belajar quran..belajar islam...memang dia tak jadikan ko burung kakak tua.dia bagik ko cukup2 bebas.kunun pandai bijak.terror.tapi..tapi... macam burung merak.
kehkeh.

-Jesus-

[ Last edited by  antiQue at 20-5-2006 08:09 AM ]

Originally posted by M5 at 17-5-2006 03:31 AM
Salam ibnur,

56:79
Khalifa
None can grasp it except the sincere.
Yusuf Ali
Which none shall touch but those who are clean:
Pickthal
Which none toucheth save the purified,
"Progressive Muslims"
None can grasp it except the pure.

Lohmahfuz dalam kurungan adalah tafsiran.  saya ambil dari terjemahan quran dan saya kekalkan yang dalam kurungan.

Balik kepada ayat 79.  Khalifa tu Rashid Khalifa ke?
Saya lihat dia terjemahkan  الْمُطَهَّرُونَ  sebagai the sicere.  Timbul lagi persoalan.  Yusuf Ali dan Pickthal terjemahkan sebagai the purified dan those who are clean.  

Soalan saya ialah macamana Rashid boleh guna the sincere sedangkan perkataan asal thohara bermaksud suci ia atau bersih ia?  Nampak macam Pickthal dan Yusuf Ali lebih tepat.

Peace houriyyah_abed,

Originally posted by houriyyah_abed at 15-5-2006 09:11 PM
Mmmmm...nampaknya M5 ni ikut pandangan orang Qur'aaniyyah. Dah banyaaaaaaaak sangat Islamic forum yang saya masuk and ada orang Qur'aaniyyah macam dia nii....tak sangka pula ada juga orang camni ka ...

Ya, selamat berkenalan dgn manusia dari Malaysia yg mengajak saudara2nya kembali dan sama2 mengkaji pesanan2 didlm al Qur'an.

Mengenai ayat (Q21:7) yg saudara nyatakan sebagai justifikasi perlunay insitusi ulama dildm agama, ayat ini pada saya menceritakan bagaimana reaksi manusia ketika ayat2 Kitab diturunkan, dan BUKAN menyuruh sesorang itu bertanya kepada alim ulama, lau ditafsirkan untuk dijadikan institusi ulama sebagai legitimate cause, yakni oleh kerana adanya tuntutan dari al Qur'an.  Tetapi ini TIDAK.

Elok juga saudara baca dari mula ayat dari surah ini (Q21:1-6) dan saya pasti saudara akan faham yg Ahluzzikri didlm Q21:7 merujuk kpd umat2 terdahulu yg telah diturunkan Kitab. (Non Goyim-Non Gentile-oppsosite Ummy) dan tidak ada kena mengena dgn justifikasi keperluan alim ulama sepert iyg saudara fahami.  Alim ulama perlu untuk memahami Sunnah  kejadian (Law of Creation) oleh Tuhan supaya dapat dimenafaatkan oleh manusia dan alam sekelilng.  Sebagai contoh, penghasilan komputer oleh alim ulama yg faham ttg hukum physic, atau secara ringkas contoh yg lainnya seperti, doktor, engineer, pilot, mekanik, dsgbya, kesemua mereka adalah "alim ulama" yg sebenar yg mempelajari dan mengunakan Sunnah Kejadian didlm meningkatkan kemajuan manusia dgn alam sekeliling.

Diharap ini dapat membantu,

antara pesanan al quran - jadikan nabi muhammad sbg teladan... lengkapnya quran adalah dgn merujuk kepada baginda... sbb dia yg mengajar... seseorang yg tak tahu tak akan diberi hak utk mengajar... bagaimana dgn kita yg dah beribu tahun ditinggalkan? di situlah kebergantungan kita kepada riwayat-riwayat hadith... ada yg dikatakan sahih, hasan, daif, palsu etc... disitulah usaha kita utk mengikut pesanan al quran iaitu mengikut tunjuk ajar dan teladan rasulullah...

dgn niat yg baik... kita usahakan.. selebihnya kita serahkan pada Allah...

Peace ibnur, semua.

Originally posted by ibnur at 17-5-2006 10:17 AM

Lohmahfuz dalam kurungan adalah tafsiran.  saya ambil dari terjemahan quran dan saya kekalkan yang dalam kurungan.

Balik kepada ayat 79.  Khalifa tu Rashid Khalifa ke?
Saya lihat dia terjem ...

Betul, khalifa tu merujuk kepada Rashad Khalifa/Rashid Khalifa.

Saya disini bukan nak menengahkan tafsiran Khalifa atau sesiapa pun.  Apa yg signifikan ialah dgn tafsiran2 yg kita boleh rujuk ini ianya dapat membantu kita dalam memahami message yg cuba disampaikan di dlm Al Qur'an.

Saudara ibnur tentu faham yg bahasa Arab adalah berpandukan terbitan2 ayat dari Root Letters (konsep yg sama digunakan didlm Semitic language, yakni  ianya terbentuk antara lain hasil dari kombinasi huruf2 yg akan membawa maksud2 tertentu bergantung kepada keseluruhan perkataan tersebut.

Oleh sebab itu juga kita akan dapati setiap tafsiran akan ada perbezaan dari segi terjemahannya, malah kadang kala pemilihan ayat2 terjemahan yg berbeza2 ini yg disebabkan dari asal usul bahasa arab itu sendiri boleh menjejaskan message (erti) yg sebenarnya yg patut difahami oleh pembacanya.

Pengetahuan dalam bahasa arab memang dapat membantu kita memahami dgn lebih jelas erti kandungan al 'Qur'an itu, tetapi secara ringkas saya nyatakan disini bahawa even tafsiran dari native arabic speaker sendiri tidak dapat menerjemahkan ayat2 al Qur'an dengan tepat.

Apa yg penting adalah bagi kita menggunakan akal yg sihat dan rasional untuk kita cuba memahami ayat2 ini bagi kita gunakannya sebagai panduan hidup didunia ini.  Struktur nahu dalam bahasa arab, seperti bahasa2 lain memerlukan pengajian ilmiah untuk kita menguasainya, tetapi erti pengajaran (message) didlm kitab al Qur'an dijanjikan Allah sebagai mudah difahami bagi yg memilih untuk mempercayainya.

Sebagai contoh, lihat kembali pada tafsiran Q56:79, La yamassuhu illa almutahharoona berasal dari tharu.  Terdapat 2 lagi ayat dari al Qur'an yg menggunakan tharu sebagai kata asal iaitu Q11:78 dan Q33:53

Q11:78
Wajaahu qawmuhu yuhraAAoona ilayhiwamin qablu kanoo yaAAmaloona alssayyi-ati qalaya qawmi haola-i banatee hunna atharulakum faittaqoo Allaha wala tukhzooni fee dayfeealaysa minkum rajulun rasheedun         وجاءه قومه يهرعون اليه ومن قبل كانوا يعملون السيئات قال يا قوم هؤلاء بناتي هن اطهر لكم فاتقوا الله ولا تخزون في ضيفي اليس منكم رجل رشيد
        And his people came rushing towards him, and they had been long in the habit of practising abominations. He said: "O my people! Here are my daughters: they are purer for you (if ye marry)! Now fear Allah, and cover me not with shame about my guests! Is there not among you a single right-minded man?"

[33:53]        Ya ayyuha allatheena amanoola tadkhuloo buyoota alnnabiyyi illa an yu/thanalakum ila taAAamin ghayra nathireenainahu walakin itha duAAeetum faodkhuloofa-itha taAAimtum faintashiroo walamusta/niseena lihadeethin inna thalikum kanayu/thee alnnabiyya fayastahyee minkum waAllahula yastahyee mina alhaqqi wa-ithasaaltumoohunna mataAAan fais-aloohunna min wara-ihijabin thalikum atharu liquloobikumwaquloobihinna wama kana lakum an tu/thoorasoola Allahi wala an tankihoo azwajahumin baAAdihi abadan inna thalikum kana AAinda AllahiAAatheeman         يأيها الذين امنوا لا تدخلوا بيوت النبي الا ان يؤذن لكم الي طعام غير ناظرين اناه ولكن اذا دعيتم فادخلوا فاذا طعمتم فانتشروا ولا مستانسين لحديث ان ذلكم كان يؤذي النبي فيستيحي منكم والله لا يستحيي من الحق واذا سالتموهن متاعا فسالوهن من وراء حجاب ذلكم اطهر لقلوبكم وقلوبهن وما كان لكم ان تؤذوا رسول الله ولا ان تنكحوا ازواجه من بعده ابدا ان ذلكم كان عند الله عظيما
        O ye who believe! Enter not the Prophet's houses,- until leave is given you,- for a meal, (and then) not (so early as) to wait for its preparation: but when ye are invited, enter; and when ye have taken your meal, disperse, without seeking familiar talk. Such (behaviour) annoys the Prophet: he is ashamed to dismiss you, but Allah is not ashamed (to tell you) the truth. And when ye ask (his ladies) for anything ye want, ask them from before a screen: that makes for greater purity for your hearts and for theirs. Nor is it right for you that ye should annoy Allah's Messenger, or that ye should marry his widows after him at any time. Truly such a thing is in Allah's sight an enormity.

Dalam kedua2 kata asal yg disebut didlm ayat2 diatas, atharu tidaklah merujuk kepada kebersihan fizikal tetapi kepada kemurnian jiwa.  Antara lain keihklasan sesorang itu akan membentuk keperibadian yg murni.

Sebab itu saya lebih selesa dgn tafsiran Q56:79, La yamassuhu illa almutahharoona yg merujuk tharu sebagai kemurnian jiwa sesorang sebagai pra-syarat untuk kita memahami message sebenar seperti yg terkandung didlm kitab al Qur'an.

Diharap ini dapat membantu.

Peace.

terdapat dua maksud thahara iaitu suci dan bersih.

Apa yang M5 jelaskan cuma sebahagian sahaja, sedangkan thahara juga bermakna suci dari hadath seperti terdapat di dalam ayat di bawah:

2:222 厖.sebelum mereka suci. Apabila mereka telah suci,

Jika masih degil tak nak gunakan otak anda, usah lah membuang masa anda dan juga saya dan orang nak membacanya.

:setuju:

we have enough materials to cover and tak banyak masa...

p/s : let's frustrate him by ignoring the provocation, lama2 dia beredarlah...

[ Last edited by  Normala17 at 17-5-2006 11:47 PM ]

gennosukesama This user has been deleted
Originally posted by syu at 13-5-2006 02:50 AM

M5
sorry to ask you this?
are you muslim???

M5 ni meragukan. pernyataannya berbelit-belit dan mengelirukan. sila berhati-hati.

Jika masih degil tak nak gunakan otak anda, usah lah membuang masa anda dan juga saya dan orang nak membacanya.

p/s: kekadang terfikir juga... kalau statement sebegini keluar... adakah bermakna org lain tak guna otak?... adakah org lain tak de akal sehebat kita? kenapa begitu? kenapa org lain tak setuju dgn kita? kenapa kita tak setuju dgn org lain? teringat pula... allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan... harap2 kita semua tak sesat

wahai tuhan kami, jgnlah engkau sesatkan hati kami setelah engkau berikan petunjuk kpd kami... berilah rahmat dari sisimu sesungguhnya engkaulah tuhan yg maha pemberi. amin.

[ Last edited by  kyas at 18-5-2006 10:37 AM ]

Originally posted by houriyyah_abed at 15-5-2006 09:11 PM
Mmmmm...nampaknya M5 ni ikut pandangan orang Qur'aaniyyah. Dah banyaaaaaaaak sangat Islamic forum yang saya masuk and ada orang Qur'aaniyyah macam dia nii....tak sangka pula ada juga orang camni ka ...

aku nak betulkan.si M5 ni bukan lah Qur'aniyah.heheh.dia org yg dilatih mengkaji al-quran.hadis.injil etc.Dilatih untuk mengatakan bahawa bila 1+1 = 6 ke..7 ke..2 ke..ikut suka dia.kehkeh.dah banyak dah org camni..kehkeh
Orait.

-PopeJohnPaul II-

Originally posted by kyas at 18-5-2006 10:33 AM

p/s: kekadang terfikir juga... kalau statement sebegini keluar... adakah bermakna org lain tak guna otak?... adakah org lain tak de akal sehebat kita? kenapa begitu? kenapa org lain tak setuju dgn kita? kenapa kita tak setuju dgn org lain? teringat pula... allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan... harap2 kita semua tak sesat

setuju dgn sdr

To be fair to M5, kata2 tersebut keluar sebagai reaksi kepada posting yang sengaja mengundang pergaduhan.

Kalau saya, biarkan sahaja... kalau tak dapat perhatian dia akan penat sendiri...