CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ThreeSya

macam mana nak terer programming?

gensee This user has been deleted
bagi saya, saya rasa kalau mahu mahir dalam programming, mestilah pandai dalam merancang algorithm. lepas design algorithm, bolehlah tulis coding berdasarkan algorithm tersebut. tidak kira dalam c, c++, java atau yang lain-lain. saya masih ingat ajaran lecturer saya masa universiti. Dia cakap, "Algorithm is a step by step to solve a problem. If the problem cannot be solve, then there is no solution."

Originally posted by gensee at 21-6-2006 03:13 PM
bagi saya, saya rasa kalau mahu mahir dalam programming, mestilah pandai dalam merancang algorithm. lepas design algorithm, bolehlah tulis coding berdasarkan algorithm tersebut. tidak kira dalam c, ...

itu laaa...masa study degree dulu, lect. saya tak banyak tekan tentang buat programming nih sebab saya ambil software engineering.  Now bila dah keja tetiba rasa responsibility untuk belajar coding nih.  Hmm...algo pun tak berapa nak pandai or dah lupa.....nak kena check balik nih.  Kenapa laa lambat sangat nih......bila nak pandai??:pray:

Kalo nak senang ingat, cuba bayangkan proses terlibat untuk memandu kereta:
1. Buka pintu
2. Duduk
3. Pakai seatbelt
4. Hidupkan enjin
5. Masuk gear
7. Tekan minyak
8. Jalan.
9. Jangan langgar pokok.

Setiap benda ada step-step nak buat barulah jadi satu process. So, macam tu gak dengan programming. Step pertama akan melibatkan step2 lain. So, bak kata orang dulu-dulu... ikut tertib.

Originally posted by LanoG at 21-6-2006 04:14 PM
Kalo nak senang ingat, cuba bayangkan proses terlibat untuk memandu kereta:
1. Buka pintu
2. Duduk
3. Pakai seatbelt
4. Hidupkan enjin
5. Masuk gear
7. Tekan minyak
8. Jalan.
9. Jangan lang ...

:setuju::setuju:..aku pon ngah slow² nak kasik terer programming neh.walaupon aku ni major networking,subjek programming sama byk ngan subjek programming..

hmmm...apa2 pun kena banyak2 sabar sebenarnya.  Programming nih kalau cepat patahs emangat memang tak jadi.  Buat2 tak jadi, ada error.  pening kepala nak cari error tu lak.  Power dynamo tak macam java.  Java kalau ada error siap tunjuk line merah lagi.  Power dynamo kena cari sendiri, bosan tol.  Itu yg tak minat tu.....

Sejak bila tempat keje ThreeSya tu pakai Power Dynamo nie... Ala... kalo susah sangat, buat je proposal untuk guna lain-lain programming language yang lebih power dan fleksible. Buat sikit kertas kerja mengapa perlu tak guna benda tu. Pastu present le kat boss siap bagi lagi demo kelebihan-kelebihan programming language yang dicadangkan tuh.

Aku kalo dah frust dengan language yang tak berapa power dan user friendly nie, aku tukar je carik lain-lain programming language. Ada beberapa kriteria yang perlu diambik kira iaitu:
(a) kelebihani dan limit yang ada.
(b) integrasi dengan lain-lain modul.
(c) mudah diselenggara.
(d) mesra pengguna.
(e) dapat berikan produktiviti yang tinggi kalo guna.
(f) harga
(g) khidmat pengguna.
(h) dokumentasi/ tutorial/ helpfile yang baik.
(i) sokongan komuniti yang aktif.

Dan sebagainya...

Follow Us
saya kene gunakan c++ for my final year project. dah la tak pernah blajar..C ade la..tu pun blajar main2... tak expect plak akan suffer time nih..camner nak blajar dlm mase yg singkat arr..anybody can help me??

buy a book on programming, read it

p/s: klu dah tau pasal C, tak susah sebenarnya nak belajar C++

petite_krycheck This user has been deleted
ako pun tak reti programming. haha.. series! Dulu ako rasa ako tau benar programming. fortran tak gik kelas pun buleh buat sebab ako dah biasa buat C++. Tapi skang biler buat web programming, ako rasa lemah betul tapi ako tetap nak supaya reti. aku pun lagik suka buar back end programming .. guner C++, Fortran..  buat PL/SQL pun lagik best . Huwaa.. kenapalaa ako kener jugak buat ASP.NET nih????

Bagi aku benda yg paling penting kalau nak terer programming ialah "LOGIK YG KUAT". Pastuh, kalau ada error time compile tuh jgan trus repair cam tikur repair labu...baca error yg kluar tuh.Aku slalu bg tau kat member2 aku time aku blaja dulu LOGIK tuh plg penting...

Contohnya:
-Step nak makan nasik
1)Amik nasik
2)Makan

**Salah tuh,coz kita tak suruhpon dier amik pinggan (Sbg contohlaa).Then karang kluar laa error ckp tak boleh makan...Lebih kurang camtuhlaaa.

Second,mmg betul minat tuh kena ada.Tanya laa org yg suker programming,kekadang tuh sampai nak cari solution tgh mandi pon bole terpikir camana nak solve sesuatu masalah.Pasal,idea tuh kekadang dtg tak kena masa pon....

Originally posted by alpine84 at 30-6-2006 07:31 PM
saya kene gunakan c++ for my final year project. dah la tak pernah blajar..C ade la..tu pun blajar main2... tak expect plak akan suffer time nih..camner nak blajar dlm mase yg singkat arr..anybody  ...

Bg aku C++ adalah language yg paling aku suker...pasal senang (bg aku laa) kalau nak compare nga JAVA :geram: :geram:

yg penting praktis...jgn cepat putus asa. stengah org, lom pape gik dh ckp programming ni susah, penin,bla bla blah...jgn give up bile kite debug tp kuar error bratus kali pon..tu smua bleh memahirkn kite.
kalo x nk tulis program sendiri pon, try tgk program yg dh ditulis...stadi coding die..and lagi bes kalo edit sikit2 ikut style kite sendiri..:pmuka:

Originally posted by takuya||kimura at 1-7-2006 07:30 PM
yg penting praktis...jgn cepat putus asa. stengah org, lom pape gik dh ckp programming ni susah, penin,bla bla blah...jgn give up bile kite debug tp kuar error bratus kali pon..tu smua bleh memahir ...

Cam ckp sipencipta mentol (Luper nama dier)...dier wat experiment sampai seribu kali,dan experiment yg keseribu tu laa dier dapat hasilkan mentol yg kiter guna sekarang.Cuba bayangkan dier tme tuh da give up. tah2 kiter still lagi guna lampu minyak tanah..kekekeke.

Cam ckp sipencipta mentol (Luper nama dier)

edison hahahah

Originally posted by zenslack at 1-7-2006 08:54 PM

edison hahahah

:nyorok: :nyorok: Pelupa aku nih....

Thomas Alba Edison banyak cipta benda2 elektrik nie....

aku ckp based on xperience..walaupon aku bkn la programer yg mahir. nikmat seorg programer adalah bile program yg kite tulis tu bley run...x terkata!:pray:

Reply #31 aks_berhad's post

:setuju:

Bila kita mahir C++ senang nak mahir language lain...

Aku lagi suka guna C# berbanding Java...

Reply #37 takuya||kimura's post

Betul tu.. nikmat yang tak terkata...

terror

belajar dari asas macam c++.Bila rasa c++ nampak macam boring jek,pergi ke visual basic,bila nampak boring jek interface,tukar kepada web.Pokoknya tak yah hafal apa apa cuma hafal konsep dan kembangkan