CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: kerang_busuk

Bank Rate for completed houses

Originally posted by waksir at 1-10-2007 04:18 PM
bayar balik masa bila tu .......... masa dah abis bayar loan ke?

apsal rate islamic loan lbh tinggi drp konv. loan ........ adakah sbb meramalkan yg interest akan naik, so kasi up skit rate ut ...

waksir,

Dah dinyatakan dalam Zaharuddin.net tersebut bahawa perbandingan islamic rate and conventional adalah tidak wajar sama sekali.

Reply #12 scorpio80's post

tq...

ramai tak kat sini yg amik loan 30yrs..dh jd trend ke skrg or masih ramai lagi still prefer 25yrs? ada beza banyak ke??

Originally posted by biscuit_merie at 3-10-2007 08:09 AM
dlm offer letter/agreement mmg dah state kan harga yg bank jual kepada kite....
ini kire terjamin la sbb harga dh fix..kalo konvensional..awk bergantung dgn BLR semasa yg kdg2 bole melambng sehi ...

kenapa bank amik sampai harga RM300K untuk rumah yg harga RM100K.dah jauh beza dia tu.maksudnye dia dah amik untuk interest siap2 ye.tak sama ke dgn bank konvensional tu.pening la..

Reply #22 JFK's post

mmg la ada beza antara 25 ngan 30 tahun...kalau 25 tahun installment bulanan tinggi sikit tapi jumlah pinjaman kurang sikit  berbanding 30 tahun.

Reply #23 joelerry's post

joelerry's,

mmg la bank akan amik harga cam tu sb tempoh pinjam kita lama...sama jer antara bank islam ngan konvensional TETAPI loan islam semasa kita sign agreement kita dah tau brpe jumlah pinjaman yg perlu dibayar sb rate dah fix dan untuk syarat sah kita wat loan secara islamik, pemimjam & pemberi pinjam perlu tahu nilai sebenar yg perlu dibayar( ini dinamakan akad).

berbeza ngan konvensional...kita x tau lagi nilai pinjaman yg perlu dibayar kerana bayaran bergantung turun naik BLR...so, maybe harga rumah kita yg 100K boleh jd lebih drp 300K.

Reply #24 scorpio80's post

tq..

tp mksud aku..ramai ke yg prefer 30yrs instead of 25 yrs..? apa pertimbangan dorg yg ambil 30yrs tu? adakah utk tujuan beli dan sewa atau mmg utk tujuan mendiami sendiri..?

satu lagi...ada beza ke rates rumah dlm pembinaan dan completed house?

Follow Us
tq..

tp mksud aku..ramai ke yg prefer 30yrs instead of 25 yrs..? apa pertimbangan dorg yg ambil 30yrs tu? adakah utk tujuan beli dan sewa atau mmg utk tujuan mendiami sendiri..?

satu lagi...ada beza ke rates rumah dlm pembinaan dan completed house?

Originally posted by CivicSI at 3-10-2007 08:30 AM

waksir,

Dah dinyatakan dalam Zaharuddin.net tersebut bahawa perbandingan islamic rate and conventional adalah tidak wajar sama sekali.

pd aku ulasan si zaharuddin tu blum cukup jelas. Mana mungkin org tak buat perbandingan antara islamic & konv. rate. tu hanya alasan shj, sbb mungkin dia sendri pun tak blh nak jawab. Mcm soalan aku ........ kenape rate islamic lbh tinggi drp konv? adakah ada unsur2 ramalan kenaikan rate pd masa depan?
Cuma aku akui mmg islamic laon lbh untung & sistem perlaksanaan sudah semakin baik drp masa ke semasa.

Reply #25 scorpio80's post

yup agreed!

Reply #22 JFK's post

sy amik 30 yrs gak..slallu bank offer sampai umor 60 thn ..tp sape nk amik smapi umor 60thn..dh tak keje masa tu..

mmg beza 25 n 30 yrs ..dr segi mnthly installment n total loan..even kalo kite buat reduce balance by duit kwsp evry year pon dh beza..dh leh save few years ..

sy dh kira..kalo every year bwk kuarr kwsp rm3k utk reduce balance leh save byk gak..nnt sy paste ..

Reply #27 JFK's post

saya rasa kebanyakan org yg membeli rumah tujuannya untuk terus mendiami rumah yg dibeli dan ramai yg akan memilih untuk pinjaman selama 30 tahun sbnye spt saya katakan sebelum ni...

pasal rates rumah dlm pembinaan ngan dah siap mmg ada sikit jer perbezaan...rujuk kat house loan mana2 bank...

Reply #30 biscuit_merie's post

paste jgn x paste!!

Reply #31 scorpio80's post

perbezaan camna? completed lebih rendah or tinggi interest?

Reply #33 JFK's post

completed house lebih tinggi rates berbanding uncompleted house

Reply #34 scorpio80's post

byk ke beza? napa yek

poyonye moderator bod nih......aku post rate bunga pinjaman bank pun kene delete gak...bukannye ade menghine ke ape....itu just informasi bukannye aku nak jual produk ke ape......ape masalah korang ni mod.....hek eleh.......poyo sungguh la

Originally posted by waksir at 4-10-2007 09:17 AM

pd aku ulasan si zaharuddin tu blum cukup jelas. Mana mungkin org tak buat perbandingan antara islamic & konv. rate. tu hanya alasan shj, sbb mungkin dia sendri pun tak blh nak jawab. Mcm soa ...

Bahagian mana yang belum cukup jelas ? tentang mechanism pengiraan kadar dlm perbankan islam ?
Cuba Waksir tanya terus kepadanya.. kita tidak boleh mengandaikan dia tak boleh nak jawab selagi kita belum bertanya.
Pada pengalaman saya... pengiraan BLR untuk conventional bank ni berdasarkan permintaan dan penawaran jugak kepada faktor bank negara. Mereka ada formula tersendiri bagaimana nak menetapkan BLR.
Paling simple yang boleh saya bagi contohnya:

Bank A memberi kadar 8% kepada pelanggannya pada satu jangka masa.
Pada masa yang sama bank A memberi pinjaman. Secara logicnya, bank A tidak boleh mengenakan kadar yang  kurang dari 8% kerana kalau kurang dari 8% maka rugi. Jadi faktor tinggi rendah kadar ni bergantung kepada bank dan juga sistem bank keseluruhannya dan juga ekonomi.
Mungkin islamic bank masih ditahap yang dianggap baru jadi permintaan dan penawaran dari segi volume tu belum banyak berbanding conventional bank. Sebab itu kadarnya masih tinggi..
Jadi saya percaya pada satu hari nanti kadarnya akan menjadi rendah jika banyak permintaan dan penawaran berlaku. Ini boleh dilihat dgn banyak foreign bank yang menyertai islamic bank.

Ini pandangan saya sahaja.

12
Return to list New