CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: moonah

Fahaman Syiah

Originally posted by vato at 12-2-2007 10:05 PM

Tak kenal maka tak cinta....Tak cinta maka tak asyik nak mengatakannya....sebagaimana kita memperkatakan tentang Rasulullah saw

Nak menyatakan cinta pun ada caranya.....silap-silap haribulan maka orang-orang yang buta cinta pasti menyatakan sebaliknya. Cinta pada beruk dikatakan pula cinta pada Tuhan.

ummi_nuur This user has been deleted
salam..

rasa terpanggil kemari bkn kerana saya pengikut syiah, namun krn saya tidak pernah mengkafirkan syiah malah kagum dgn sifat ilmuan dan kemajuan org syiah yg samasekali tdk lari dr budaya islam...
rasa sgt kagum ini bertambah2 lagi bila hezbollah pimpinan sheikh sayyed hassan nasrallah (apalagi anaknya yg masih muda turut syahid menentang puak yahudi itu) mengambilalih menentang mati2an puak2 yahudi israel yg telah ditinggalkan hasil dr ketidaksanggupan dan ketidakberanian tentera lebanon.. malunya kami ASWJ ini... mereka berjuang dgn pernuh perwira dan kesatri bukan seperti siberani mati puak osama...

rasa kagum dgn ahmadinejad dan imam2 di iran yang berani mati2an berkhutbah dan menjawab segala tohmahan dan tdk gentar dgn ancaman bush/amerika malah dgn berani menyahut cabaran amerika yang mengugut utk menyerang iran, dgn jawapan 'mereka sudah bersedia'... negara islam manakah yang seberani ini? cuba jawab dan tengok gambar di bwh ini...

saya melihat iran dgn wanita yang menutup aurat tp penuh kemajuan tanpa menyekat kebebasan mereka.  di kalangan wanita itu ada saintis, pelakon, atlet dsb.. bkn seperti taliban... filem2 meraka berjaya di peringkat antarabangsa. saya sgt berharap dpt menonton filem2 dr iran dr menonton filem atau telenovela dari mexico atau dr indonesia atau dr philippina. seperti saya menonton filem iran yg pernah disiarkan di tv1 suatu ketika dulu yang berjudul 'kasut' dan satu filem lg yang bgitu menyentuh perasaan (lupa tajuk) berkisahkan seorg prm yahudi yg ingin meminta derma hati dr wanita islam yg hampir mati dan dipenghujung cerita ia telah mendapatkannya? dan filem kita?? kita sama2 mngulas dan menjawabnya...

saya tidak pernah nampak keburukan syiah dalam abad ini... melainkan puak2 kapitalislah yang cuba membuat dua puak ini ASWJ/SYIAH berpecah dan bergaduh sesama sendiri... kerana meraka lbh takutkan syiah dari sunni yg lemahlembut dan mudah terpedaya itu...

Reply #24 ummi_nuur's post

Setuju sangat dengan pemerhatian dan pengamatan anda.

saya ingin menyambung lagi... satu contoh untuk menyatakan sunni di malaysia ini amnya adalah terlebih baik dan amat berhemah...

saya adalah bekas student sek agama tok jiring (di antara sek agama yang terpilh di k.trg - di bwh kementerian pelajaran). sehingga sekarang pun semua sek agama terpilih (termasuk sek agama sheikh abdul malik) hanya pelajar lelaki sahaja dibenarkan bersukan. saya merasakan ketidakadilan ini dan sgt berharap pihak berwajib mmikirkan cara terbaik dan islamik utk pljr prm bersukan. seperti di iran, semua ini tidak menjadi masalah (utk menyatakan negara kita samasekali tdk seperti taliban)..
di iran pilihanraya tetap diadakan demi memilih pemimpin adalah hak rakyat. namun siapa diantara puak sunni ini ingin mengeji (kalau ada pun sekadar cakap2 belakang) sistem beraja yg bermaharajalela, melampau dan terlampau seperti arabsaudi, kuwait dan sekitarnya itu? malah, tiadakah dikalangan kita ingin mengeji dan mencaci mereka ini yg begitu akrab dan berbaik dgn amerika?? pada pengamatan anda yg waras, WAJARKAN??? nyatakan, demi iman di dada...

Originally posted by Abuyazid at 16-2-2007 12:40 AM
YA ya ... YA ya ....   undilah saya utk adun di kawasan ini ...

Tapi kan....Abuya kata kiter tak boleh berpolitiklah sebab politik Malaysia ni tidak mengikut sunnah. Marilah kiter kuatkan dulu ekonomi kiter sebab kalau dah kaya barulah semua orang akan ikut nanti.

Reply #29 Abuyazid's post

Kalau bendul dulu-dulu memang lurus. Bendul kat rumah aku sekarang tak berapa lurus lagi. Agaknya rumah dah nak tumbang atau perumpamaan tu dah tak relevan??

Follow Us
For me, nie macam kisah adik beradik kembar yang bergaduh masa baru bertatih, dan seorang lari dari rumah dan mengasingkan diri dari keluarga serta saudara mara.

Yang seorang plak, dia develop contact dengan saudara mara dia kiri kanan depan belakang.....

Bekurun berlalu, kemudian datang cucu si terasing menuntut haknya didalam keluarga tersebut, dan without support yang valid, lebih lebih lagi dengan gaya hidup dan amalan yang berbeza, dan yang cuma sama hanyalah pada parut di dahi. Nak buat DNA, masing masing ada doktor pakar yang mempunyai technique dan pemahaman berbeza.....

So sapa nak disalahkan? Si bapak kerana tak reti jaga anak? atau anak yang melarikan diri? atau anak yang tinggal dirumah?

Benda nie bukan kena tengok dari segi akidah sahaja, tapi kena tengok keseluruhan, tapi kalau kita amat amati pun, golongan sunni sedikit sebanyak menyumbangkan kesesatan Syiah, sekiranya mereka menuduh Syiah tersesat.

Jika kematian Hussien di Karbala diratapi sehingga ke hari ini, itu sudah cukup untuk saya memahami situasi masa itu, tanpa perlu tahu mengapa.

Dendam dan tuduh menuduh tak akan bawah kemana, usahakanlah untuk bersatu semula tanpa sebarang curiga sambil menghormati pegangan masing masing.

Originally posted by ummi_nuur at 15-2-2007 03:50 PM
salam..

rasa terpanggil kemari bkn kerana saya pengikut syiah, namun krn saya tidak pernah mengkafirkan syiah malah kagum dgn sifat ilmuan dan kemajuan org syiah yg samasekali tdk lari dr bud ...

saudari nuur,

jika hanya setakat kekaguman itu kerana ilmu dan kemajuan (sedangkan kemajuan itu masih boleh dipertikaikan...) maka tidaklah kemana rasanyer pengamatan sdri itu....

Apapun sdri bias di dlm meberi komen kerana apa yg sdri perkatakan itu tdk bertepatan dgn realiti yg sebenarnya.....

Originally posted by ummi_nuur at 16-2-2007 12:09 AM
saya ingin menyambung lagi... satu contoh untuk menyatakan sunni di malaysia ini amnya adalah terlebih baik dan amat berhemah...

saya adalah bekas student sek agama tok jiring (di antara sek  ...

mengapa ler sempitkan fikiran begitu cik nuur, itu bukan masalah fahaman ASWJ itu masalah sekolah cik nuur, huhuhuhu.....

kdg2 aku kesian kat budak sekolah agama nih, mengapa sistem pendidikan mereka ni mengajar mereka jadik cam nih....betullah bila dilkatakan ada satu KONSPIRASI sejak ratusan tahun dulu utk menghancurkan pengajian agama dan sek2 agama...

dengan penuh simpati, aku menerima bahwa konspirasi itu telah berjaya dan memberi hasilnya yg lumayan....

Reply #30 rainbows's post

kemajuan yg sebagaimana anda ingin pertikaikan? pada saya kalau di malaysia ini wanita yg menutup aurat seperti di iran sana amat payah utk maju... mahu bersukan? nak cari tempat bererobik pun kena sewa dewan tertutup dgn bayaran bla,bla... utk jd nurse kt hospital kerajaan amat payah kalau menutup aurat dgn betul.. nk jd pramugari? cheff ? hotel mana nk terima?
filem dr negara islam manakah pada anda yg begitu indah prosa kehidupannya yg telah dpt anugerah keperinkat antarabangsa yg tdk lari dr ciri2 islam? dgn para pelakon wanitanya menutup aurat? krn saya suka menonton tp, saya ingin menonton filem yang membuat akal saya sihat dan berkembang biak berfikir.. bkn menonton filem yg membunuh minda dr berfikir dan memperbodoh2kan penonton...

nyatakan.. krn saya memang tdk mengerti apalagi utk memahami...

Reply #31 rainbows's post

saya sekadar membandingkan contoh yg kecil ini,, andai inilah islam (yg kelihatan jumud) yg diterapkan di sek2 agama di malaysia... krn purata org malaysia sunni....

Originally posted by ummi_nuur at 15-2-2007 03:50 PM
salam..

rasa terpanggil kemari bkn kerana saya pengikut syiah, namun krn saya tidak pernah mengkafirkan syiah malah kagum dgn sifat ilmuan dan kemajuan org syiah yg samasekali tdk lari dr bud ...

saudara ummi_nuur...

ape kebaikan yg masih anda nampak didalam ASWJ yg membuatkan anda masih berada di dalam ASWJ ?

wallahu'alam....

semoga saya dpt amal..

Originally posted by ummi_nuur at 16-2-2007 09:33 AM
kemajuan yg sebagaimana anda ingin pertikaikan? pada saya kalau di malaysia ini wanita yg menutup aurat seperti di iran sana amat payah utk maju... mahu bersukan? nak cari tempat bererobik pun ke ...

susah nih kalau pompuan dah jwb cam emosi2 nih...huhuhu....

mula apa kater kita tarik nafas pjg2, kemudian hembus perlahan2.....bygkan suasana yg aman damai, tenang dan membahagiakan...angin sepoi2 bahasa meniup dedaunan dan mengelus dingin di pinggir wajah.....hermmmm.......

cik nuur, bab pengamalan menutup aurat ini bukan masalah fahaman (akidah, fekah dan tasauf) ASWJ tetapi masalah pengamalan dan pempraktisan pengamal2 dan pemimpin islam itu sendiri.

Tidak moleklah cik nuur pukulrata dan tuduh itu berkaitan dengan fahaman ASWJ. Itu yg selalu yg aku jumpa dan bertemu dgn pompuan yg cept sungguh membuat kesimpulan atas dasar2 perkara2 begini...

Di Iran, akupun kata moleklah klau pengamalan tutup aurat dan kemudahan utk wanita bertutup aurat itu dipeketatkan...tetapi tdkkah cik nuur tahu, pelacur di Iranpun memakai cadur semasa mencari pelanggan?....

Jadi pk2 kanlah dengan teliti, aku tidak suka menjawab dgn detail sekaligus, tetapi aku akan jawab sedikit demi sedikit jika jawapan aku masih diperlukan....

Reply #34 sukabest's post

saya dilahirkan di bumi ini, keluarga bermazhab syafie.. secara tak langsung saya adalah bermazhab ASWJ...
bila akal kian membengkak bersama usia yg hari2 melewati waktu.. ilmu yg sentiasa dicari dan tdk akan berhenti belajar dan mencari kebenaran... maka diri rasa terpaut dgn syiah namun masih kesempitan ilmu utk mengamal sepenuhnya,, msh lg dlm peringkat pengkajian... makin jauh meneroka, makin terasa kerdil ilmu di dada...

Reply #35 rainbows's post

oohhh.... bkn itu saja,, saya juga tahu skandal pelakon iran zehra amir ebrahimi...

saya melihat kecantikan manusia itu pada keseluruhan tubuh badannya bukan pada jerawat di muka atau parut di badannya... begitulah saya memandang iran....

Originally posted by ummi_nuur at 16-2-2007 10:22 AM
saya dilahirkan di bumi ini, keluarga bermazhab syafie.. secara tak langsung saya adalah bermazhab ASWJ...
bila akal kian membengkak bersama usia yg hari2 melewati waktu.. ilmu yg sentiasa dicar ...

soalan saya simple jee tak susah.. jika anda masih seorang ASWJ bole beritahu saya beberape perkara utama yang menyebabkan anda masih seorang ASWJ dan bukan seorang Syiah ?

Wallahu'alam...

Semoga saya dpt amal..

Originally posted by rainbows at 16-2-2007 09:15 AM

mengapa ler sempitkan fikiran begitu cik nuur, itu bukan masalah fahaman ASWJ itu masalah sekolah cik nuur, huhuhuhu.....

kdg2 aku kesian kat budak sekolah agama nih, mengapa sistem pend ...

Jika benar Cik Nuur ni pemuja syiah, naper tak kawin Mutaah? Kan jihad nama dia. Pilihlah Ayatolah mana yang berkenan di hati.

Yang berjambang ker atau yang gemok gedempol ker atau yang suka menjeri-jerit macam kena histeria ker . Janji Cik Nuur suka... untuk tempoh waktu yang sementara. Lepas tu bercerai cara baik setelah Ayatolah tu dapat melempiaskan hawa nafsunya disebalik jubah dan serban yang serba-serbi hitam

Originally posted by sukabest at 16-2-2007 03:06 PM

soalan saya simple jee tak susah.. jika anda masih seorang ASWJ bole beritahu saya beberape perkara utama yang menyebabkan anda masih seorang ASWJ dan bukan seorang Syiah ?

Wallahu'ala ...

Awak pun ASWJ ker? Jangan-jangan wahabi mengaku ASWJ juga.

Reply #39 budakecik's post

rasanya... adalah terlebih baik dari menikahi 'yg bserban ala sikh'..  mengakui mengikut sunnah namun bertuhankan jin...!!

Reply #38 sukabest's post

seawal muncul di bumi ini saya dlahirkan islam.. bkn bermazhab,, lantaran itu kupanjat kesyukuran kehadrat ILAHI krn melahirkan hamba ini di dlm iman dan islam... saya menyembah ALLAH, bkn mazhab...
lalu.. usia dewasalah yg membuka minda utk meniti mazhab...
krn saya masih ASWJ..?? hanyalah  sekadar berdasar keturunan saya... apapun ttp bersyukur krn di sini juga saya mengenal ALLAH dan RASUL dan di sini juga saya gah dgn ISLAM..
namun mengenal syiah, hati diruntun pilu dan tertawan... mari kita mengkaji, bkn mengeji...
ayuhlah... islam itu maha indah..!!