CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: manakautau

Usah sekali-kali menyalahkan takdir......

Reply #17 manakautau's post

uikkksss....dlm post sokmo......

[ Last edited by  BingkaUbi at 21-11-2007 02:48 PM ]

pada aku kata2 tu diluahkan lebih kepada nak menyedapkan hati sendiri. dah tau apa yg terjadi tu pilihan sendiri tapi ttp nak guna ayat 'takdir' utk menyedapkan hati atau menyelamatkan diri.

mmg setiap org telah ditetapkan hidupnya sjak azali tapi kita kena ingat Allah bagi kita 2 perkara; pertama usaha then doa (senjata org mukmin). so pandai2 la gunakan dua perkara ni. bukan serah bulat2 jer...

takdir adalah perkara ghaib, perkara yg lepas bolehla kite tahu..
yg akan datang, takde sape yg tahu melainkn Allah.

prnh dgr dan prnh bc, sesuatu yg telah ditakdirkn adalah jodoh, rezeki dan maut..
rasanya semua org tahu..
tp bila masuk bab poligami, selalu org menyalhkn golongan tertentu 100%
apakah kite tidak beriman kepada qada' dan qadar?
klu mcm tu Allah zalim kerana membenarkn perasaan isteri tua terluka kerana membenarkn suami yg layak berpoligami.. ,
klu kite fikir Allah zalim, biarlh die nk zalim bcoz kite sbg hamba wajib patuh..
bolehkah kite cari bumi lain selain drp bumi Allah? yg kononnya tidak berlaku zalim pd kite
kite yg berhajat itu dan ini, Allah tidak berhajat seperti makhluk..   
hakikatnya kitelh yg menzalimi diri kite sndri..
sesuatu keadaan dikatakn zalim apabila kite tidak meletakkan sesuatu pd tmptnya..
tk payah nk tunggu poligami br hati isteri terluka, pd sy tiada yg lebih zalim apabila suami mengabaikn hak yg diamanahkn oleh Allah pd anak isterinya..

gerak hati utk menerima seseorang sebagai jodoh adalah drp Allah...
ade masa kite berusaha sehabis daya, tp rezeki kite ttp byk tu jugak..
klu dh takdir mati seseorang tu,  ade org meninggal selepas terlanggar tiang..

klu kite dah berusaha sehabis daya, tetapi perkara yg kite elakkan tetap berlaku, mmg itu adalah takdir..
tk semestinya takdir yg buruk pd kite, adalah buruk pd Allah..

Rate

1

Balas #23 mama_dinie\ catat

Masa me sekolah dulu, dlm kelas agama ada kawan me tanya ustad, .....jika jodoh kita memang telah ditetapkan....kenapa org yg dah kawin pastu bercerai...

Ustad tu jawab....itu bermakna org tu dah memilih org yg salah.....maksudnya...org yg bercerai itu bukan lah jodohnya yg telah ditetapkan...

Wallhualam...

ambik kat paper mana tah..x hengat. utusan kot

TAKDIR

Periksa diri, bukan salahkan Allah

TAKDIR!Memang manusia sering menyebut perkataan itu, tetapi sejauh mana kitamemahaminya? Kita selalu mengucapkannya apabila dilanda musibah samaada bencana alam, kebakaran, kemalangan, kematian atau kemiskinan.

Bagi sesetengah pihak, mereka lebih meletakkan takdir apabila berlakusesuatu tanpa mahu memikirkan sama ada diri sendiri patut dipersalahkankerana kegagalan atau kelemahan diri sendiri mencorakkan kehidupan.

Apakah kemalangan kerana memandu terlalu laju dan cuai, terbabit denganpenagihan dadah, hidup melarat kerana tidak mahu berusaha malah hidupbergelumang dengan maksiat kerana nafsu juga mahu dikatakan takdir?

Dalam Ops Sikap XIII baru-baru ini, statisik menunjukkan jumlahkemalangan 15,911 kes, berbanding 15,716 kemalangan dalam Ops Sikap XImusim perayaan tahun sebelum ini.

Begitu juga laporan Agensi Anti Dadah Kebangsaan (AADK), sepanjangtempoh enam bulan pertama tahun ini, 8,269 penagih dadah dikesan,adakah ini juga mahu menyalahkan takdir?

Taburan penagih dadah di seluruh negara mendapati majoritinya adalahMelayu dan beragama Islam. Apakah takdir orang Melayu dan beragamaIslam memang menagih dadah?

Fenomena ini sungguh merugikan bangsa, malah mengaibkan Islam justeru,mengapa mahu meletakkan kesalahan kepada takdir tanpa melihat kelemahandiri sendiri?

Begitu juga, perangkaan menunjukkan umat Islam yang mewakili kira-kira60 peratus penduduk negara ini hanya menguasai 20 peratus pembahagianekonomi.

Kemiskinan, pengangguran dan kualiti hidup di sesetengah tempat masihpada tahap kurang memuaskan. Apakah semua ini kerana suratan takdiryang langsung tidak boleh diubah? Mengapa bangsa lain boleh ke depandan apakah takdir mereka lebih baik?

Memang, kita tidak boleh mempertikaikan Allah pencipta seluruh alam,selaku pentadbir yang menentukan hukum, perundangan dan peraturan bagisegala keadaan makhluk seluruhnya, sama ada yang baik atau buruk.

Susunan dan penentuan adanya baik dan buruk itu ialah ketentuan Tuhanyang azali, malah menjadi satu daripada Rukun Iman yang wajib bagi umatIslam. Begitu pun manusia diberikan kesempatan untuk berusahamendapatkan yang terbaik.

揃erlumbalah kamu untuk mendapat keampunan daripada Tuhan kamu dansyurga yang luasnya seluas langit dan bumi, yang disediakan bagi orangyang beriman kepada Allah dan Rasul-Rasul-Nya; itulah kurniaan Allah;diberikan kepada sesiapa yang dikehendaki; dan Allah mempunyai kurniayang besar.

Rate

1

Periksa diri, bukan salahkan Allah

TAKDIR! Memang manusia sering menyebut perkataan itu, tetapi sejauhmana kita memahaminya? Kita selalu mengucapkannya apabila dilandamusibah sama ada bencana alam, kebakaran, kemalangan, kematian ataukemiskinan.

Bagi sesetengah pihak, mereka lebih meletakkan takdir apabila berlakusesuatu tanpa mahu memikirkan sama ada diri sendiri patut dipersalahkankerana kegagalan atau kelemahan diri sendiri mencorakkan kehidupan.

Apakah kemalangan kerana memandu terlalu laju dan cuai, terbabit denganpenagihan dadah, hidup melarat kerana tidak mahu berusaha malah hidupbergelumang dengan maksiat kerana nafsu juga mahu dikatakan takdir?

Dalam Ops Sikap XIII baru-baru ini, statisik menunjukkan jumlahkemalangan 15,911 kes, berbanding 15,716 kemalangan dalam Ops Sikap XImusim perayaan tahun sebelum ini.

Begitu juga laporan Agensi Anti Dadah Kebangsaan (AADK), sepanjangtempoh enam bulan pertama tahun ini, 8,269 penagih dadah dikesan,adakah ini juga mahu menyalahkan takdir?

Taburan penagih dadah di seluruh negara mendapati majoritinya adalahMelayu dan beragama Islam. Apakah takdir orang Melayu dan beragamaIslam memang menagih dadah?

Fenomena ini sungguh merugikan bangsa, malah mengaibkan Islam justeru,mengapa mahu meletakkan kesalahan kepada takdir tanpa melihat kelemahandiri sendiri?

Begitu juga, perangkaan menunjukkan umat Islam yang mewakili kira-kira60 peratus penduduk negara ini hanya menguasai 20 peratus pembahagianekonomi.

Kemiskinan, pengangguran dan kualiti hidup di sesetengah tempat masihpada tahap kurang memuaskan. Apakah semua ini kerana suratan takdiryang langsung tidak boleh diubah? Mengapa bangsa lain boleh ke depandan apakah takdir mereka lebih baik?

Memang, kita tidak boleh mempertikaikan Allah pencipta seluruh alam,selaku pentadbir yang menentukan hukum, perundangan dan peraturan bagisegala keadaan makhluk seluruhnya, sama ada yang baik atau buruk.

Susunan dan penentuan adanya baik dan buruk itu ialah ketentuan Tuhanyang azali, malah menjadi satu daripada Rukun Iman yang wajib bagi umatIslam. Begitu pun manusia diberikan kesempatan untuk berusahamendapatkan yang terbaik.

揃erlumbalah kamu untuk mendapat keampunan daripada Tuhan kamu dansyurga yang luasnya seluas langit dan bumi, yang disediakan bagi orangyang beriman kepada Allah dan Rasul-Rasul-Nya; itulah kurniaan Allah;diberikan kepada sesiapa yang dikehendaki; dan Allah mempunyai kurniayang besar.

Follow Us

Reply #20 BingkaUbi's post

I'm sure yor mantan has a lot to say about you too...As she is not here to comment....I will just leave it as that.

As for you, if I may just restructure yor statement ...."I have been gud to her Manak, it's just that she is not appreciative enuf towards my effort.Wat more can I do????......

It is a case of gud husband, lousy wife....or should I say isteri yg tak tau hargai somi yg baik..... tak gitu??????

Originally posted by kimmycunz at 21-11-2007 03:05 PM
pada aku kata2 tu diluahkan lebih kepada nak menyedapkan hati sendiri. dah tau apa yg terjadi tu pilihan sendiri tapi ttp nak guna ayat 'takdir' utk menyedapkan hati atau menyelamatkan diri.

m ...

Kita jer yg tak pilih tepat.........bukan azali tu yg menyebabkan kita pilih yg tak tepat......

Originally posted by manakautau at 23-11-2007 04:05

Kita jer yg tak pilih tepat.........bukan azali tu yg menyebabkan kita pilih yg tak tepat......

tu lerr ... kalau dah mase muda2 tuh playboy ... naik rambang ler mata ... lepas tu bila nak kawen , nak pilih bini cepat2 jer ... mak bapak dah bising2 kan , bila ler anak aku nak kawen ... apalagi main tunjuk2 je mana satu nak ... macam pilih biskut kat Carrefour gitu ...   siap boleh tanya kat pompuan yang baru dikenali ... "ko nak kawen ngan haku tak???" ... pompuan tu pun dah lama tunggu org tanya cenggitu , angguk je la ... lepas tu... dapat le "ruas buluh"  ... awal2 tak mau pilih betul ... tapi kan .... alahhh ... kawen nih kan macam main judi je ... ada orang nasib baik dapat jackpot, ada yang untung sket2, ada yang rugi sket2 ... DANNN ... yerrr ... ada yang rugi besar-besaran ... pandai2 la pikir nak cover balik camana ...

[ Last edited by  angeljolie at 23-11-2007 04:54 AM ]

Originally posted by mama_dinie at 22-11-2007 09:41 AM
takdir adalah perkara ghaib, perkara yg lepas bolehla kite tahu..
yg akan datang, takde sape yg tahu melainkn Allah.

prnh dgr dan prnh bc, sesuatu yg telah ditakdirkn adalah jodoh, rezeki dan ...

Kudos to mamadinie... this is the best reply so far...

Takdir mmg tak boleh disalahkan, tapi ketentuan Allah hendaklah kita terima dgn lapang dada.. mcm mamadinie says... sesiapa yang tak boleh terima takdir tu sebenarnya masih belum sempurna rukun imannya... percaya kepada qada' dan  qadar Allah...

segala ketentuan baik dan buruk dalam hidup kita adalah aturan Allah, namun kita disarankan supaya berdoa dan berusaha bagi mendapatkan yang tebaik.....

Reply #27 manakautau's post

wa x penah nak sebut dia x tau nak hargai somi yg baik....cuma aku jek yg x cukup baik tuk dia maybe........uhuks..

btw....kalu dia mai sini pung manak........post ko ni skit2 jek dia paham......

Originally posted by manakautau at 21-11-2007 02:17 PM

Bila kita menyalahkan takdir, bukan sekadar pada ucapan tapi lebih pada penerimaan kita serta perbuatan kita tentang aper yg berlaku dalam pergolakan seharian kita.......this we have to insti ...

keredhaan dalam segala hal itu perlu mana....jika kita tak redha, ibarat kita menidakkan juga qada dan qadar yang
telah di tentukan untuk kita....

Originally posted by OsHiN_hOnEy at 24-11-2007 05:17 PM

keredhaan dalam segala hal itu perlu mana....jika kita tak redha, ibarat kita menidakkan juga qada dan qadar yang
telah di tentukan untuk kita....

Tu kan rukun iman..

Fahamkan pengertian Lauhul Mahfudz yg sebenar .............

Originally posted by BingkaUbi at 20-11-2007 03:28 PM
org yg biasa salahkan takdir ialah org yg dah terperangkap ngan cinta suami & ayah org.......ayat skema..."kami dah ditakdirkan berjumpa & jatuh cinta.....dah jodoh kami tuk hidup bersama walaupu ...

rasanya.. saya pun selalu dgr ayat2 mcm tu..
siap melalui skali..
sudah ketentuan illahi aka takdir..
menyalahkan itu tidak.. tapi menerima itu iya..
tapi saya tahu.. saya dah sehabis usaha..
bukan saja2 tunggu takdir tu dtg...

Jgn slahkan takdir...

Tapi takdirnya udah begitu....

boleh tanya komen tk? ikhlas nih...

mcm aku kan, aku slalu terpk, kenapa la aku jadi camni. apa yg aku dh buat? kenapa aku kena mcm nih... err, fyi... my dad ada bad records, berkaitan dgn ape yg menimpa aku la... then sedara aku slalu cakap, bapak ko buat camtu, tu yg terkena kat anak nya.... so aku selalu terpk kenapa la aku yg kena? aku dh cuba segalanya utk memastikan keadaan yg sama tk kena pada aku.....tp tetap terkena... ini kira aku salahkan takdir ker??

Originally posted by tehlaut at 23-4-2008 05:22 PM
boleh tanya komen tk? ikhlas nih...

mcm aku kan, aku slalu terpk, kenapa la aku jadi camni. apa yg aku dh buat? kenapa aku kena mcm nih... err, fyi... my dad ada bad records, berkaitan dgn ape ...

bapak ko suke tenguk doremon so ko pun suke tenguk doremon..aaaaa cam tu ke maksud ko teh?

kadang2 terjadi tp cepat sedar.. inilah nikmat idup.. janji family aku stil berada disisi.

Originally posted by ajinomotonosuga at 23-4-2008 06:23 PM

bapak ko suke tenguk doremon so ko pun suke tenguk doremon..aaaaa cam tu ke maksud ko teh?

tk le jugak...

maksud aku, bapak aku suka tgk doraemon, aku tk nk tgk doraemon... tp doraemon tuh dtg kat aku... ha camtu la..... pastu aku rasa mcm marah le, apesal bapak aku suka tgk doraemon... and kenapa doraemon tuh tk cari dia..... and aku rasa, kenapa aku yg doraemon tuh pilih???

ha... lebih kurang la... tu kira aku salahkan takdir ker??