CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: melinda_kerr

Manusia yang suka berhutang tapi tak suka bayar

mak_wa95 replied at 19-4-2015 05:27 PM
saya pun ada masalah ni..

kawan baik...masa kita xtuntut ok lagi..bila kita mula minta,terus xhub ...

Kesian makwa.buat baik dibalas jahat.

Bila org bagi pinjam tu tlg la byr..xdpt byr byk byr la sikit2 dulu..jgn la x byr langsung.klu org yg bhutang tu susah smp nk mkn pun xde duit,hidup pun merempat bleh la kita anggap bg sedekah je..yg jd sakit hati org yg bhutang tu lg bermewah drpd kita,bgaya sakan..duit kita xnk byr.bila xbyr hutang dh jd kes aniaya.kesian la kt org yg bagi pinjam bagi duit tu.

Bab hutang ni,adik beradik bleh putus saudara n kwn baik bleh putus kwn.

kenarihitam replied at 20-4-2015 09:19 AM

Bila org bagi pinjam tu tlg la byr..xdpt byr byk byr la s ...

Betul tu.. Lg menyakitkn bila tgk org yg berhutang boleh je hidup mcm biasa. Ada duit nk beli itu ini. Jahat betul manusia mcmni. My friend pernah pinjamkn 60k pd seorang lelaki dgn alasan buat modal meniaga org tu sbb kawan baik. One day bussibess die lingkup. Kawan i tanya hal duit dia si penghutang boleh jawab " aku susah kau tak fahamke?" Dahla berhutang takde lngsung rs bersalah dgn duit org. Sekurangnya minta maaf  dan ckp la akan byr klau mampu nanti ke.
Mostly penghutang ni byk yg kurang ajar. Bila diminta mmg terbukak aib buruk pd diri tu. hrp adalah sikit rs tanggungjawab dan bersalah pd diri tu. byk diaorg ni tunggu org halalkn bila diaorg dah mati.

afheyz replied at 20-4-2015 09:18 AM
Oh, nasib ko sama je la dgn aku Melinda.
Aku pun kena mcm ni jugak.
Kalau ko perlukan org utk melu ...

Hehe. Kalau ikutkan hati jahat mmg nak carut mcm2 tapi kdg rs hatini cubalah simpati dgn si penghutang tu..

daiman replied at 19-4-2015 10:58 PM
bila dah jadi cam tu kan tt tiap kali minta tak bayar2 ko anggap jela yg dia memang tak kan bayar..  ...

Yelah..ni kejdian ke tiga buat i. Mmg dah pengajaran sangat2 untuk hidup.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

melinda_kerr replied at 20-4-2015 11:04 AM
Betul tu.. Lg menyakitkn bila tgk org yg berhutang boleh je hidup mcm biasa. Ada duit nk beli itu  ...

Kesiannya kwn awak tu.banyak tu rm60k.klu xbleh byr byk byr la sikit2.yg herannya dh la pinjam duit dlm amaun yg byk bleh plak tdo lena.xde perasaan bsalah langsung.xde perasaan takut ke x bayar hutang.

Kalau saya mmg malas nak tuntut hutang. Sendiri pinjam, sepatutnya sendiri mau ingat lah nak byr. Maybe kalau terpaksa akan remind sekali dua. Bagi saya, kalau org tu betul2 tak mampu nak byr, saya halalkan. Tapi kemudian hari mmg tak akan bagi pinjam lagi dah. Tapi kalau org tu SENGAJA tak nak byr hutang walau mampu, then jumpa saya kat mahsyar nanti.

Follow Us
ramai aje spesis camni. yg tak boleh blah tu time pinjam bukan main lunak merdu manja nak merayu mintak tolong.
time ada duit liat nak bayar, walaupun kita di sebelah tengok dia bukak beg duit ada cukup utk bayar utang tu. nak bayar utang x dak duit tapi nak shopping ada pulak? magic sungguh
bila mintak, kita pulak kena marah2.

orang mcm ni tak sedar dia dah menganiaya orang yg beri pinjam duit tu tambah2 gi klau orang yg meminjamkan tu pun memerlukan duit.

kenarihitam replied at 20-4-2015 09:19 AM

Bila org bagi pinjam tu tlg la byr..xdpt byr byk byr la s ...

yg ni kes dia nak berlagak kaya,dia buat citer laki dia run bisness xjadi,pinjam along,so along nak sembelih..

padahal renovate rumah...hutang keliling pinggang...

jenis muka xmalu...payah..

Edited by mommymonster82 at 21-4-2015 01:37 AM

Saya punya polisi saya bagi pinjam setakat yang sy rasa sy xterbeban bila dia xbayar balik...setakat ni kengkawan xdelah yang kaki pinjam just kadang2 adik beradik adalah.. tu pon sy bagi setakat yang saya rasa saya mampu untuk halalkan kalu dorang xbayar... Saya adalah buat peringatan utk diri sendiri mcm set limitlah untuk org yang nak pinjam tu dan tengok keperluan dia.sya n suami takkan sesekali bagi pinjam dari duit saving kecuali alasan tertentu...mean alasan dia tu.. Cth nak beli rumah ke, bisnes ker , yang ni bolehlah nak pinjam banyak..faham sgt org bisnes ni..n mcm nak beli rumah ke tu saya rasa keperluan.so sy dan suami sanggup bagi pinjam banyak sampai kuar duit saving jugak...Kalu tidak atas alasan2 yang keperluan macm tu kami bagi pinjam ikut limit n paling maksimum pon setakat baki dari gaji kami sahaja..

Macam ada sorg tu pinjam nak kahwin.. lepas tu sampai sekrang dah senyap dah..contact sy pon x..lebih 5 tahun dah..tgk wasap ada gambar..dah beranak pinak dah pon..kot nak ingat bayar hutang tu 1 hal lah.nak igt ucap selamat hari raya ke hapa pon nan hado..padahal housemate dulu tu...xperlah...

1 kes lagi sepupu.. yang ni panjang gak nak cerita sbb melibatkan mak bapak lagi.. tapi pon samalah..sy halalkan jer,,ingat sedekah kat anak2 dia..walau masa tu saya pon baru mula kerja..duit saving pon xde lagi..Xperlah sy halalkan jer..
Dari kejadian ni yang jadi sbb sy bg pinjam ikut limit yang sy buat tulah.... Limit yang sy rasa xdelah terbeban kalu kawan xbayar..

Setakat ni kalu usaha mintak tu xberjaya u trylah buat solat hajat minta dgn Allah... kalu xde jugak hasil xperlah niatkan jer sedekah...mungkin ujian gak Allah kat kita yang bagi hutang ni..Sbb bagi hutang ni besar pahala..so bukan senang kan nak dapat...Pasal malukan orang yang berhutang dgn kita tu.. Me rasa eloklah xyah buat gtu sbb kalu kita tutup aib org insyaallah moga aib kita pon Allah tutup jugak..Tapi terpulanglah..sbb faham jugak perasaan orang yg bagi hutang kalu amount yang banyak sampi berpuluh2 ribu tu....

mommymonster82 replied at 21-4-2015 01:31 AM
Saya punya polisi saya bagi pinjam setakat yang sy rasa sy xterbeban bila dia xbayar balik...setakat ...

Yerlah.. Faham. I mintak die byr hutang pun personally. Tkde kecoh2 bgtahu org. Terkilan jugak. Die dah mampu tpi tkkn la tkbleh nk byr. Ada sorang tu setiap kali i tanya setiap klai tu lah die mintak maaf dan tanya no account i. Berulang2 sampailah dekat setahun. 3 buln lps bru byr. Itupun dlm sehari i tanya 2-3 kli dah masukkn belom. Die mmpu. Sbb hutang i bg tu separuh jer value dr elaun kerja die sehari. Mungkin attitude lah kot.

melinda_kerr replied at 21-4-2015 01:48 AM
Yerlah.. Faham. I mintak die byr hutang pun personally. Tkde kecoh2 bgtahu org. Terkilan jugak. Di ...

Iyerlah..me faham n kesian gak ngan u..sbb tu me kata faham gak perasaan orang yang bagi hutang ni..
Xperlah u dah usaha minta...Just utk think positif ingat gini jer..
selagi dia xbayar selagi tulah u dapat pahala sbb bersabar dengan dia..
Bukan nak kata i baik..just bagi cadangan supaya hati kita xsakit...
Sebab me pon pnh kena n mmg sakit hati jugak... bukan jugak skit2..sangat2.. tambah2 time tu kita pon sesak..
Tapi last2 kita duk sakit hati sorang2..yang pinjam tu muka xmalu jugak jugak..hidup tenang tidur lena..
Hutang xbyar tapi bergaya..gi holiday merata lagi u..
I xdpt bantu lebih2 just bagi ayat2 positif jer yang i mampu untuk support..
Moga Allah murahkan rezeki u berlipat2 ganda...

sbb tu la kalo org nk pinjam duit...mcm2 alasana aku bg...
aku bkn kedek...tp kalo jenis meminjam reti nk byr x tggu2 aku mntk...
anytime leh pinjam
tp ade lg ke manusia yg mcm tu dlm dunia ni...mau lari lg adee...

standard, ramai je yg berperangai mcm ni..

mommymonster82 replied at 21-4-2015 01:31 AM
Saya punya polisi saya bagi pinjam setakat yang sy rasa sy xterbeban bila dia xbayar balik...setakat ...

Bagus juga polisi mommy tu.suka juga dgn cara mommy deal dgn org yg bhutang.dgn cara mommy tu Insya Allah rezki mommy n family akan makin murah.

Innrukia replied at 19-4-2015 07:24 PM
Jawapannya JANGAN bagi hutang melainkan hang mmg berniat nak HALAL kan... Manusia nak mintak pinja ...

maksud Innrukia ni sebijik macam mksd suami sy mase die bg pinjam duit kt kwn2 die..3 org yang berbeza..sy nk nangis rse..kami ni keje makan gaji..jd bile suami wat perangai murah hati macam tu sy jd tertekan sgt2..sebab..akan lari la bajet bulann kami..n org y pinjam tu pon masih diam seribu bahasa..y menanggung kami jugak sbb terpakse ikut perut n tahan perasaan untuk beli barang2 keperluan..ape y sy blh buat adalah sabarrrr saje..

susahnya bab nk tuntut hutang ni
sbb x de black and white yang jelas dan nyata kalau penghutang tak bayar boleh diambil tindakan pleh pemiutang

TT kalau cara whatsapp, call x jalan
cubalah mintak d media sosial beliau
biarlah oang kata tabaik malukan orang ke apa
sbb kita nk mintak hak kita kan
so better buat sblm trlmbt

sbb kes aku bila mn email, call, msg, whatsapp x jadi
aku cuba nk post kat fb beliau
tp dah kn block
sampai skang hutang RM3k aku x dapat
2 tahun dah berlalu
buat masa skang aku blom lagi nk menghalalkn hutang tersebut

gekkou replied at 21-4-2015 03:56 PM
susahnya bab nk tuntut hutang ni
sbb x de black and white yang jelas dan nyata kalau penghutang ta ...

Yelah.. Time kita terdesak kita mmg nk sgt pkai duit tu.  dulu waktu tedesak i pernah pinjam duit org gak. I siap byr lbih lg sbb lambat byr dan rs bersalah. Tpi manusia ni mmg tkbleh hrplah. Moga suatu hari nnti timbul kekesalan

yang susah bayar utang ni, hantar along baru tau.

chaintea replied at 19-4-2015 05:11 PM
ada i baca kt FB sorang tu bahasakan kwn dia kt FB tanya terang2 bila nk byr utang

sumer nampak o ...

aku penah buat..
hahahahha..   
aku send sebelom.subuh..sebab tau mamat ni bangun subuh mammoth..
ramai tengok.n like...hahahaha

terus dia bayar n delete aku...

janji dpt duit

kenarihitam replied at 21-4-2015 09:04 AM
Bagus juga polisi mommy tu.suka juga dgn cara mommy deal dgn org yg bhutang.dgn cara mommy tu Insy ...

Tq so much..
Masa mula terkena tu mmg sedih n geram gaklah..
Tambah2 bila niat baik jadi menyusahkan kita balik..
tapi last2 muhasabah diri balik..
cuba tenangkan hati....Cuba kawal diri n redha..
susah mmg susah tpi kena cuba..