CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mbhcsf

HANG TUAH (merged:orcish,tyrone,senyum_77,TimahMulia,redsinner,aji & botet)

Hang Tu Ah
Hang Jee Bat
Hang Lee Kiew
Hang Lee Kir
Kasturi (tak tahulah betul ke tidak..tapi ada pulak yang mengatakan hanya kasturi merupakan orang melayu)

.. kalau nak dikutkan hang jebat lah yang sepatutnya kita kagumi..hang tuah yang mentaati raja membabi buta,  sampai akhirnya merosakkan persahabatan mereka..

kisah mengenai hang tuah dan tun teja..dimana dikatakan hang tuah telah melakukan perbuatan sumbang dengan tun teja .... diwaktu tu tun teja telah terpikat dengan hang tuah dan bersetuju untuk mengikut hang tuah dan seterusnya mengahwini hang tuah..

banyak lagi info mengenai hang tuah ni..lupa kat mana letak..

Bagi sesiapa yang sudah tahu cerita mengenai Hang Tuah variasi lain,dari
persoalan itu munkin sudah ketahuai jawapanya.Tetapi bagi yang tak tahu menahu langsung dan hanya tahu dengan cerita biasa tu saja,akan merasa pelik dan munkin tak mempercayainya.Biarlah tinggal sebegitu kerana ceritanya bukan wajib diketahui dan dipercayai.

but then again ..

Sdr tak nak kongsi ke..???/tak payah percayai tu soal lain tapi nak tahu je..

menurut dari pengkaji sejarah yang aku dengar kalau tak silapla...Hang lima bersedara tu sebenarnya ada empat sahaja.  betul ke tak aku tak tahu.

Hmmm...

Originally posted by anaknegerigak at 11-7-2003 11:50:
Hang Tu Ah
Hang Jee Bat
Hang Lee Kiew
Hang Lee Kir
Kasturi (tak tahulah betul ke tidak..tapi ada pulak yang mengatakan hanya kasturi merupakan orang melayu)

.. k ...

Ada aku dengar lak Hang Lekir tu Cina dan Hang Kasturi tu India...

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Yang lain semua Melayu...

Aku nak bercakap hal sikap antara Hang Tuah dan Hang Jebat.
Zaman sekarang majoriti orang ramai khususnya Melayu prefer watak
Hang Jebat kerana sifat setia kepada kawan dan membela kezaliman
berakhir dengan kematian ditangan kawan yang dia bela.
Kalau dipandang dari segi setiakawan dan melawan kezaliman Hang Jebat seorang yang terpuji mendapat highest rating.Tetapi Hang Jebat bertindak
lebih menggunakan nafsu....tanpa mengambil masa kepada perhitungan (adat,agama,pesan guru dll).Akhirnya apa jadi?Binasa diri sendiri.

Perwatakan Hang Tuah pula,setia kepada janji,sumpah dan tanggungjawab.
Dalam Islam sumpah dan janji bukan perkara yang main main yang boleh ditukar ganti untuk tujuan personal (walau pun nak membela seorang kawan).Dizaman Hang Tuah pesan guru dijadikan azimat yang tak boleh dilangkah dan dilanggar.Dia pegang sekejap kejapnya sebagaimana  memegang hukum dalam Islam yang wajib tetap wajib, kerana tentu ada hikmahnya (Tuhan saja yang tahu dan berkuasa menentukan akibat bagi yang mematuhi hukum dan yang melanggar hukum).Kesetiaan Hang Tuah dapat dilihat hasilnya (lebih kepada hikmah dalam banyak hal ..ditakdirkan Tuhan).Mula mula dia patut dibunuh tetapi tidak dibunuh (Bendahara yang menyelamatkanya),dia boleh menegakkan keadilan keatas fitnah yang telah
dilemparkan terhadapnya,kerana dia ketika itu boleh dikatakan kebal kerana
ahli silat yang tak tolak bandingnya,mempunyai keris taming sari pula,tetapi
dia pilih cara bersabar,kukuh pada sumpah dan janji,dan yang lebih penting
dia sangat percaya kepada ilmu dan amalan patang larangnay.Akibatnya dia
terselamat.Yang benar tetap benar.

Itulah satu pengajaran dalam amalan ilmu
Islam sejati.Salah satu sebab kenapa umat Islam sekarang tak berkat,tak kuat,tak bermuafakat,tak ada daulat (kalau keturunan Raja) dan banyak yang menjadi penjahat kerana banyak yang pilih cara Hang Jebat (berpandukan nafsu).Kononnya cara Hang Tuah tu cerewet sangat,kena bersabar,kena setia pada patang larang,kena beramal dan kena halusi dalam
serba serbi.Tetapi sudah terbukti dunia Islam hari ini kucar kacir,tak kuat,huru hara,tak bersepakat dan dihina pula oleh bangsa (agama) lain.Kerana apa? Nafsu jadi penghulu.

[ Last edited by Ahihuh on 15-7-2003 at 04:16 AM ]

Follow Us
Andrea_Pirlo This user has been deleted
Originally posted by AceHand at 2003-7-13 01:48 AM:

Ada aku dengar lak Hang Lekir tu Cina dan Hang Kasturi tu India...

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Yang lain semua Melayu...

ye ke? kat mastika plak kata hantuah ore kelate..

rasanye dulu penah timbul citer pasal naper kerajaan edit balik citer pasal hang tuah kat dlm buku teks sejarah...most chinese ckp coz kerajaan nak sembunyikan fakta sebenar pasal hang tuan n geng coz diorg ni bkn melayu..
pastu sorang member aku yg bapa die kejer kaji abt kewujudan org melayu ckp asalya org melayu ni adalah org cina..dari dynasty aper ntah ..luper lak..diorg dtg kat tanah melayu n sebab perubahan cuaca n pengaruh india  maka wujudlah org melayu...

hmm

Originally posted by babycake at 2003-7-17 00:31:
rasanye dulu penah timbul citer pasal naper kerajaan edit balik citer pasal hang tuah kat dlm buku teks sejarah...most chinese ckp coz kerajaan nak sembunyikan fakta sebenar pasal hang tuan n geng  ...

factas kawan SDR pula ape? but that's nice to know..

Hah!

Originally posted by Andrea_Pirlo at 15-7-2003 12:29:
ye ke? kat mastika plak kata hantuah ore kelate..

Itu pun aku ada tertengok jugak tu... Yang 2 ke 3 buan lepas haaa...?

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Tapi tak baca laaa...

bagi aku, hang tuah tak wujud. latar belakangnya terlalu mencurigakan bahkan sesetengah faktanya (baca:sumber sejarah) nyata bercanggah antara satu sama lain. memang tak dinafikan sulalatus salatin merupakan sumber utama dlm mengkaji sejarah melayu, tp sejauh mana keasliannya? jangan lupa sulalatus salatin ditulis tun seri lanang, bendahara johor atas arahan sultan johor ketika tu. dah tentu banyak fakta yg disembunyikan bagi menjaga kredibiliti & kedaulatan institusi raja ketika (sama je la cam zaman sekarang). berapa banyak pulak fakta yg ditokok-tambah bagi menunjukkan kehebatan raja-raja melayu dulu? (kononnya). berapa banyak pulak citernya yg mengarut & tak masuk akal (kalo dibandingkan dgn penulisannya pd kurun ke 16. bahkan penulis hikayat hang tuah sendiri belum dikenal pasti. kita sebenarnya bermain dgn bayang-bayang sejarah yg tak pasti

salam,

YES sbb itulah saya membuattajuk thread ini semoga ade org yg sudi dan suka berkongsi pendapat, at leasr dapat juga kita tahu saipa Hanag TUAh, legenda atau sememangnya dan juga kita boleh tahu apakah ulasan pakar sejarah  tentang Hang Tuah...yg  kabur aialah pasal biographynya..keran  mungkin  ia bercampur unsur - unsur mitos itu yg kekadang susah untk diterima teapai peristiwa penting spt tun Teja and ...sumber -sumber yg saay a baca dr forumner tu pun ade emnyatakan hal/ perkara / menyentuh perkara yg sama . cuma agak terkilan bila tulah penulis kita  ( zaman dahulu) tak stick /  begitu   menekankan betapa peri pentingnya memulis dgn  fakta yg lengakap.
teantang sula lAtus Salatin... itu lah  mungkin sumber documentasi yg  penting  teanag perihak kesultana Melayu Mleka w/ pun ade jugak iunsur-unsur mitos..itu pun ditulis dr kurun ke 17 ( 1600 's) ..tak dae siap pun nak documented  pasal HT ni mase dia wujud....dan pada masa ini Orang Eropah sedang melanggah ilmu -ilmu cebisan warisan Islam Andalusia...terasa sebak jugak.....tapi..itulah yg  berlaku semua dgn ke IzinaNYA.....

itu le dianya... nak rely pd satu sumber tu je... bayangkan sumber yg satu tu pun sebenarnya dah kena tapis berapa kali seblom jadi s/s

Sdr Iscol,

would you agree that  ilmu -ilmu sains yg lain yg ade kat benua eropah / asia  tak sempat samapi ke GuGusan Kepulauan Melayu??pada masa tu??

Hmmm...

Originally posted by iscol_klang at 19-7-2003 10:13:
bagi aku, hang tuah tak wujud. latar belakangnya terlalu mencurigakan bahkan sesetengah faktanya (baca:sumber sejarah) nyata bercanggah antara satu sama lain. memang tak dinafikan sulalatus salatin ...

Pada aku sekalipun banyak kekisah zaman dulu ni cam tak logik tapi aku tetap percaya sebab ilmu worang zaman dulu ni tak sama cam worang zaman sekarang... Kalau setakat nak lompat dari pokok ke pokok tu mungkin mustahil tapi aku tak pikir begitu bagi worang zaman dahulu...

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Sebab tulah Hang Tuah sekadar lagenda...

onix This user has been deleted
Mengkiut Sejarah Melayu Hang Tuah begaduh dengan Hang Kasturi manakala mengikut sumba Hikayat Hang Tuah ...bersama Hang Jebat.

onix This user has been deleted
Mengikut salasilih catitan raja-raja Ming terdapat rekod mengatakan laksamana yang bernama Hang Tuah tiba di istana Nangking bersana utusan raja Melaka.

Ermmm

aku rasa Hang Tuah ni wujud... cuma byk kisah nya di tokok tambah... biasalah manusia... kalau benda biasa, kita takkan tertarik... tp yg luar biasa walaupun tak betul, kita mudah nak terima... kenapa ya?

cares to elaborate?

Originally posted by onix at 2003-8-14 12:52:
Mengikut salasilih catitan raja-raja Ming terdapat rekod mengatakan laksamana yang bernama Hang Tuah tiba di istana Nangking bersana utusan raja Melaka.

Sdr Onix, ..boleh tolong elaborate further...:bg::bg:

Hmmm...

Originally posted by aLiN_82 at 14-8-2003 13:09:
aku rasa Hang Tuah ni wujud... cuma byk kisah nya di tokok tambah... biasalah manusia... kalau benda biasa, kita takkan tertarik... tp yg luar biasa walaupun tak betul, kita mudah nak terima... ken ...

Tapi aku percaya Hang Tuah pada zaman dahlulu ni memang seorang yang luar biasa...

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Worang zaman dulu banyak ilmu batin...