CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ThreeSya

macam mana nak terer programming?

Aku pun mungkin nak berjinak2 dengan C++ nanti sebab nak tukar mood pulak. Mana nak dapat language nie ye... korang ada recommendation tak?

belajar programming lebih senang bile ko dah dpt the whole picture on how u wanna create and writing the programm..

Coding itu seni woooooo.. aku selalu impressed tgk  algorithm ngan data structure yg coding dier kemasss...

pendapat aku... nak terer programming ni ada beberapa level.

1) paham camana nak program

benda ni paling simple actually.. basically kene tau the simple stuff cam syntax statement.. kene ada semicolon kat belakang tu.. pastu tau guna variables.. guna array.. guna for loop.. buat IO sikit....

2) paham camana nak program dengan tools

masa ni dah masuk data structure ngan algorithms... e.g... camana nak kira semua leaves on a binary tree? guna recursion... camana nak buat breadth first search.. camana nak structure program guna OOP/templates/header file dan sebagainye... basically how do you use tools to solve your problems

3) paham camana nak program ngan pengalaman....

benda ni aku sendiri tak pandai.. and different ppl have diff views... and different styles... cam.. contoh... kalau buat for loop.. tak yah la 4 5 nested loop... there must be a better way to do it... kalau buat function dah 200 lines panjang... refactorize.... pk algorithm ape yang bagus untuk solve problem.. guna O(n) analysis (e.g kalau guna linked list... kene handle X number of hops.. kalau binary tree.... cuma sqrt(X)...)

and also kekemasan code... comment apa function tu buat.. jgn comment line by line... kiranya best practices la...

pendapat aku....

aku dulu 1st belajar, flowchart camana nak buat flowchart (simple programmes), ngan pseudocode sebagai backup ,,,

1st langguage - VB6 time tu mati2 ingat VB adalah langguage, padahal BASIC lah langguage, VB tu IDE jee hahaha

Then C++ (still guna MS Studio) <-- still learning

dah tu tak pernah merasa buat apps desktop, involve pun tak pernah lagik (takat belajar coding/programming)

jump plak bikin web based. so kira 1st belajar javascript la (html tak leh kira) pasal zaman ni multi tiered/n-tiered still baru lagik so masih stick ngan client-server, then jump asp/vbscript (time ni senang jee pasal suka sangan vb - readable) dah tu lelama baca tu ini rupanya m$ ni memudahkan kerja nak siap tapi banyak problem timbul dari "kemudahan2" tadi

hype la plak time tu dengan PHP (padahal ada CGI/Perl gak dulu) .. so jump gi PHP and fall in love with it. Dari zaman code cam bebodoh (takde main reusable code sangat) sampai la digg PEAR stuffs dan gak digging CMS (post/phpnuke/xoops). backend db tak pernah lari MySql/MS-SQL/Oracle time tu heran gak amenda dbs ni, dah lama2 laaaaa SQL tu language, lelain tu cuma dbms ....

la ni masih stuck ngan PHP dan akan move on to Ruby lak (apa bleh buat, requirements kerja aku nanti nak Ruby On Rails) hahahaha tambah lah lagik satu programming language dalam resume aku hehehe

banyak lagi rasanya programmin language yang boleh dipelajari aku nak belajar dalam masa terdekat

1) JAVA (ni la aku rasa jeles ngan kengkawan yang pandai, heheheeh demand tinggi)
2) C#
3) Perl
4) shell script (bourne)

terima kasih utuk semua.  Sebenarnya memang sukar nak mahir dalam programming nih.  Kemahiran nih lebih kurang cam gifted lak rasanya.

Originally posted by padlie at 2-7-2006 06:23 PM
Betul tu.. nikmat yang tak terkata...

ye ker..hehe

Follow Us
Originally posted by zenslack at 2-7-2006 11:56 PM
banyak lagi rasanya programmin language yang boleh dipelajari aku nak belajar dalam masa terdekat

1) JAVA (ni la aku rasa jeles ngan kengkawan yang pandai, heheheeh demand tinggi)
2) C#
3) Perl
4) shell script (bourne)

:setuju:

Jeles siot ngan member2 aku yg keje guna JAVA/JSP nih..siap ada member aku yg melompat2 company. Gaji pon tinggi giler (4 fresh grad)

Originally posted by takuya||kimura at 1-7-2006 07:30 PM
yg penting praktis...jgn cepat putus asa. stengah org, lom pape gik dh ckp programming ni susah, penin,bla bla blah...jgn give up bile kite debug tp kuar error bratus kali pon..tu smua bleh memahirkn kite.
kalo x nk tulis program sendiri pon, try tgk program yg dh ditulis...stadi coding die..and lagi bes kalo edit sikit2 ikut style kite sendiri..

saya dulu bidang IT bukan CS..subjek2 programming ni mmg kurang. pendek kata x reti sgt ..
tp cam quote kt atas tu..studi coding org..
dlm ms yg sama studi balik la pe function tu,pe gunanye..
tu le cara paling pantas nak studi..

Originally posted by takuya||kimura at 1-7-2006 07:30 PM
yg penting praktis...jgn cepat putus asa. stengah org, lom pape gik dh ckp programming ni susah, penin,bla bla blah...jgn give up bile kite debug tp kuar error bratus kali pon..tu smua bleh memahirkn kite.
kalo x nk tulis program sendiri pon, try tgk program yg dh ditulis...stadi coding die..and lagi bes kalo edit sikit2 ikut style kite sendiri..

saya dulu bidang IT bukan CS..subjek2 programming ni mmg kurang. pendek kata x reti sgt ..
tp cam quote kt atas tu..studi coding org..
dlm ms yg sama studi balik la pe function tu,pe gunanye..
tu le cara paling pantas nak studi..

saya programming html ok..cuma yg tak reti bila nak open connection ngan database siap ada stored procedure nya lagi. Itu la yg menyusahkan. Apa2 pun, terima kasih pada semua yg memberi tunjuk ajar.  InsyaAllah saya akan belajar dan terus belajar.  Cam mana nak buat master nih.....

Same lee... belajar tak akan habis. Learn and learn.

terima kasih semua atas respon yang diberi.  Banyak yang membantu dan insyaAllah akan cuba mana yang boleh. Setiap orang ada kelebihannya, dan mungkin kelebihan aku nih dari segi documentation n UML.

ritzemi78 This user has been deleted
aku dulu memang tak minat programming.. tapi aku terpaksa minatkan diri nie dlam bidang programming nie coz aku keje dalam bidang tu.. tapi lame2 aku dah biase dah.. java programming paling aku minat sekarang nie..

Originally posted by ritzemi78 at 11-7-2006 12:16 PM
aku dulu memang tak minat programming.. tapi aku terpaksa minatkan diri nie dlam bidang programming nie coz aku keje dalam bidang tu.. tapi lame2 aku dah biase dah.. java programming paling aku min ...

wahh..besh nye terer java tuh.aku gak yg blom dpt minat tuh..uhuhuhuhu

Originally posted by ThreeSya at 11-7-2006 10:08 AM
terima kasih semua atas respon yang diberi.  Banyak yang membantu dan insyaAllah akan cuba mana yang boleh. Setiap orang ada kelebihannya, dan mungkin kelebihan aku nih dari segi documentation n UML.

3Sya neh SA ke wat UML?
pesal kampeni saya suh programmer yg wat ek
isk isk...

Reply #55 N_DIA's post

kompeni saya pun sama jugak. SA buat marketing yang programmer wat keje designing UML, programming, documentation..kira sume kena tahu..all out

i keja SA kat pejabat gomen.  Kami kat pejabat gomen tak der laa marketing semua tu.  Dapat je arahan dari boss suruh buat sistem, so SA akan start design, buat table, buat UML, normalization semua tu, habis dah semua siap, bagi kat Programmer untuk buat coding.  Kemudian SA akan test and test.

Best le keje 3sya tu... ada kosong tak? Boleh apply nie..ehheh.

Originally posted by ThreeSya at 16-7-2006 01:43 PM
i keja SA kat pejabat gomen.  Kami kat pejabat gomen tak der laa marketing semua tu.  Dapat je arahan dari boss suruh buat sistem, so SA akan start design, buat table, buat UML, normalization semua ...

wat table pon SA? DB administrator tadak ka?

Originally posted by N_DIA at 23-11-2006 02:03 PM

wat table pon SA? DB administrator tadak ka?

DB adminstrator ada. tapi dia cuma create database je n control dbase semua tu.  I sebagai SA create table.  Keja SA nih memang la best kalau tak kena buat coding.  Masalahnya now nih pejabat i nak kurangkan ambil staf.  So SA pun kekadang kena buat koding jugak laa.  Now my boss dah buat decision nak tukar dari Power Dynamo ke JSP.  Hmmm....akan ada kursus.  Entah laa boleh buat ke tidak programming nih.  Minta2 tu ok laaa..... tgh belajar stored procedure.  Rasanya dah ok sikit, dah terer dah SP nih.  Now tengah nak masukkan function entah apa2 tu dalam coding html pulak.