CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: rayyanrafael

Tun Mamat Tidak Pernah Jumpa Dengan Puteri Gunung Ledang???

from melaka to ledang (muar).. kan jauh...
aku tak anggap hang tuah 'tak larat' nak jumpa pgl dan p ...
system_failure Post at 1-10-2010 05:09

Bukan Sultan yang sama .yang dengan Jebat ,Sultan Manshor Syah, yang Puteri Gunung Ledang ,Mahmud Syah.

Bukan Sultan yang sama .yang dengan Jebat ,Sultan Manshor Syah, yang Puteri Gunung Ledang  ...
cm_matjawasp Post at 1-10-2010 12:25

diberitakan zaman peminangan PGL, hang tuah dah tak larat..sebagai seorang hulubalang terhebat melaka, beliau masa malu kerana dah tak larat nak panjat gunung ledang..sebab tu TUn Mamat ditugaskan untuk carik PGL..

carik punya carik tak jumpa..tu yang dia kelentong sultan melaka tu..

tapi ada version yang kata semua permintaan tu berjaya ditunaikan melalui bantuan Jin..giler mana nak carik hati nyamuk, buat jembatan emas from istana ke gunung ledang bagai..

aku perasan forumer abangbikerz ni suka duk menghentam melayu , melekeh2 melayu, Malaysia...

U ...
katana83 Post at 1-10-2010 07:17

menidakkan tanpa fakta??? aku menidakkan tanpa common sense yg kukuh.

1. mamat ni kata permintaan semua telah dipenuhi kecuali yg last. bagitau dekat aku camne depa nak dapatkan hati kuman????

xpasti sejarah ke mitos..
tu mcam semua org xkisah pasal tamingsari..

Post Last Edit by mbhcsf at 1-10-2010 14:29
from melaka to ledang (muar).. kan jauh...
aku tak anggap hang tuah 'tak larat' nak jumpa pgl dan p ...
system_failure Post at 1-10-2010 05:09

well PGL ni sure lulus cemerlang dalam asas asas diplomatik dan MOU semua ni, kan?

dan kalau I PGL i'd say : hang tuah , this guy is a simpleton lerr....

chop! keris taming sari yg kat sultan perak tu versi yg mana plak?
JodoKast Post at 29-9-2010 15:44

aku prnah bca buku sejarah melayu yg direka karang oleh tun sri lanang dan diterjemah oleh r.o.winstedt msa blajar ting.6...mnyatakan bhwa kris taming sari sbnarnya adalah kpunyaan seorang pahlawan jawa (nma pahlawan ini taming sari)yg blawan gagah dgn hang tuah smasa rmbongan mlaka bkujung ke tanah jawa...nak meminang putri majapahit utk sultan melaka..taming sari dikatakan tlh kalah ditikam oleh hang tuah dgn kerisnya sndri dgn cra tipu muslihat...dikatakan juga mmang hang tuah bkenan bnar dgn kmampuan kris taming sari itu...apabila klah kris itu mjadi milik hang tuah..mmang mjadi adat org dlu2 akan mybut nma tuan pnya thadap bnda @ brang kpunyaan mreka...sbgai contoh ayah kepada belalang...disebut pak belalang...begitu juga dgn kris kpunyaan taming sari...jdi disebut kris taming sari...kris taming sari yg kt perak tu pula dikatakan dibawa oleh sultan muzaffar lari ke perak semasa diserang portugis...taming sari ni memang kabur asal usulnya...apa2 pn scara pribadi...aku tidak prcaya dgn kewujudan hang tuah...ia hnya direka oleh tun sri lanang utk kita rakyat mlayu taat membabi buta (msa tu bleh la...melayu tak celik I.T lgi)...tpi skarang klau kta melayu msih sohor dgn sejarah melayu yg ntah apa2 yg dikarang reka oleh tun sri lanang dan diterjemah pula oleh mat saleh yg tak reti mna bhsa mlayu dan tlisan jawi (perlu tahu yg krangan msa tu diltulis dlam bahasa jawi)...klau si jebat tu mmang la wujud..sbb dia la org melayu pertama yg celik IT dan brilliant sbb pandai protes sultan berbanding hang tuah yg taat membabi buta...kpd forumer suma sila baca buku sejarah melayu ting.6 yg bnyak mcritakan tntang asal usul raja2 melayu yg sgt jijik (berasal dari muntah lembu dipanggil "bat")...fikirlah logik ke kita nk jadikan buku ini sebagai buku sejarah melayu..???

Follow Us
Reply  mbhcsf

bagi aku cerita ni direka-reka pihak tertentu utk nak sedap bersembang. org  ...
abangbikerz Post at 30-9-2010 23:49

ya betullll....aku sokong 500%...orang dlu2 mmang takde krja lain lpas blik dari sawah...so diorang bkumpul n bcerita melalut yg bukan2...diorang kan mna ada audio visual system nih...

aku prnah bca buku sejarah melayu yg direka karang oleh tun sri lanang dan diterjemah oleh ...
akoknorma Post at 1-10-2010 17:31

wa nak beli keris kat pusat kraftangan jln conlay, pastu wa nak namakan keris salimrock...lagi 500 tahun akan jadi bahan sejarah tu...

lagenda keris salimrock..

wakakak

ke lagi 500 tahun, keris mahathir, keris pak lah, keris najib akan disimpan dlm muzium?

aku prnah bca buku sejarah melayu yg direka karang oleh tun sri lanang dan diterjemah oleh ...

akhirnye berjumpa jugak aku dgn melayu yg tak melayu-layu cam the rest kat cni. aku pon tak caya gak dgn cite hang tuah. semuanya sedap mulut ajer.

setahu saya Tun sri lanang hanya penyusun "sejarah melayu" ... sejarah melayu di tulis di melaka kan kemudian bila portugis serang melaka sultan mahmud shah bawak sampai ke kampar... kemudian portugis rampas semula naskah yg asal lepas tu baru org kaya suguh bawak balik ke Johor.. masa tula tun sri lanang susun balik... agaknya masa bertukar tangan tu mungkin berlaku sesuatu pada naskah asal kalau tak takkan tun sri lanang kena jadi PENYUSUN je.. bukan penulis... betulkan kalau silap..

sejarah melayu aka sulalatus salatin tu memang dirujuk sbg sumber sejarah utama melayu. sebab?
1, satu2nya kitab karangan melayu, berbeza dgn bngsa lain spt bugis yg ada bnyak kitab
2, menerangkan kisah dan kejadian yg sebanar, tp bercampur mitos dan legenda, ni samalah dgn kisah troy, kisah illiad dan oddyseyy karangan homer

Aku pun penah dengar teori yang mengatakan Tun Mamat buat citer bohong pasal permintaan hantaran yang pelik @ melampau dari PGL sebab dia tak pergi cari pun PGL kat GL sebaliknya menyorok kat mana2 tempat kat GL sampai beberapa ketika then turun semula ke kaki GL jumpa Hang Tuah dan buat citer2 bohong tue....

Tun Mamat buat citer camtu sebab dia geram dengan Sultan Mahmud yang playboy time tu sebab main2 dengan kakak/adik dia (Tun ????... aku dah lupa plak). kalau dia buat citer permintaan pelik PGL tentu Sultan Mahmud Syah akan pilih akak/adik dia... Itu yang aku pernah baca la... Wallahu Alam...

Keris Taming Sari mmg ada lagi iaitu dalam simpanan Kesultanan Melayu Perak. Keris tersebut itu adalah keris pendua. Keris utama taming sari tu yang dibuang oleh Hang Tuah ke dalam Sungai Duyung, yang pendua dibawa pulang Tun Mamat dan dipersembahkan kepada Sultan Mahmud Syah. Mmg pendekar2 dulu2, dorang ada keris pendua. 1 disisip di pinggang dan satu dipegang ditangan... Wallahu Alam

Aku pun penah dengar teori yang mengatakan Tun Mamat buat citer bohong pasal permintaan hantaran yan ...
Jati_Melaka Post at 1-10-2010 22:10

rasanya adik Tun Mamat tu Tun Fatimah kut... yg saya tahu keturunan Tun ni... antaranya Tun mutahir yg difitnah semua dibunuh ( lelaki je ) sultan mahmud shah kawin dengan tun fatimah..

baca sejarah pasal sultan dulu2 memang tragis dan malu rasanya.. kes sultan mahmud shah ni satu adalagi sultan mahmud shah II yg mati mangkat dijulang kat bentan itu pun kejam mat amat pi belah perut bini laksamana megat seri ramah semata2 makan seulas nangka! itu tak masuk lg anak sultan mansur shah bunuh tun besar anak tun perak semata2 kerana terkena bola sepak raga..

apa2 ambil iktibar je

syok jugak bincang pasal sejarah ni... sebab saya minat kut

tak mungkin tun mamat yg create syarat2 meminang yg karut tuh...

kalau camtu, camne nak jelaskan ttg semangkuk darah tengku mahkota?
bukankah 'naluri' org yg mengeluarkan syarat ini dtg dari 'seorg' prmpuan / bunian?

bayangkan...
kalau sultan berjaya penuhi kesemua syarat...
dan kalau betul tun mamat tak pernah jumpa pgl...
nak tempah jln mati ke si tun mamat nihh?

Reply 66# akoknorma

betul la tu, aku mmg x pecaya sangat pun sejarah2 dalam silibus pembelajaran skolah kita yg terang-terangan disusun oleh omputeh bangsat...

ada satu versi mengatakan, selepas Melaka jatuh ke portugis, sultan masa tu lari ke jambi dan menjadikan jambi sebagai ibukota kesultanan Melaka... pastu, dari keturunan dia dihantar membuat negeri di Perak dengan membawa segala alat kebesaran Melaka termasuklah taming sari... tu yg ada taming sari di Perak...

apa pun, sejarah kita dah trlampau diputar belit sampai pening, sampai fakta2 penting contohnya pengaruh Khalifah Uthmaniyah di nusantara pun ramai yg tak tau... sebenarnya kesultanan nusantara diappointed oleh Uthmaniyah, xtau la sebagai protectorates atau dikuasai secara langsung dari istanbul... tapi yg penting, kenapa raja Melayu pakai 'Sultan' sedangkan gelaran tersebut adalah merujuk kepada penguasa tempatan/gabenor di bawah kekuasaan Khilafah, termasuklah Khalifah sendiri... dan yg mula2 pakai gelaran Sultan ialah Sultan Mahmud of Turki...

Mungkin dgn niat nak padamkan hakikat yg penyatuan umat Islam adalah sangat kuat dan meneggelamkan kehebatan Uthmaniyah sebagai empayar terbesar dalam sejarah manusia...

Reply 76# JodoKast

hmm.. cam teori blog sejarahnagarakedah.blogspot.com je

Reply 77# tdpp2006

teori blog tu aku xtau la, tapi ni general knowledge yg aku dapat dari ramai org gak la... org dulu2... lagipun, secara hukumnya, umat Islam hanya boleh ada 1 daulah dan 1 khalifah dalam satu2 masa... antara fakta yg mengesahkan ini ialah perjumpaan Ulama2 Islam dari semua pelusuk dunia pada 1924 di Mekah utk memilih khalifah baru selepas khilafah Uthmaniyah dihapuskan oleh kamal attaturk... tapi hasil perjumpaan tu = xde hasil sebab umat Islam dah dipecah-belahkan melalui batasan kenegaraan dan masing2 claim yg masing2 terpaling sesuai jadi khalifah... yg ni ko bleh search tanya mereka2 yg tahu...

terhapusnya khilafah Uthmaniyah = terhapusnya sistem Islam secara kaffah dari muka bumi... Islam yg tinggal sekarang cumalah agama anutan, yg disamaratakan dgn agama2 yg lain... sedangkan Islam bukan sekadar agama, tapi sistem yg menyeluruh, duniawi dan ukhrawi...

Reply  akoknorma

betul la tu, aku mmg x pecaya sangat pun sejarah2 dalam silibus pembelajaran sk ...
JodoKast Post at 2-10-2010 00:38

mana ada sultan lari ke jambi.. tak de dlm buku sejarah sekolah dik oi..

lepas sultan mahmud shah I kalah di tangan portugis kat Melaka mereka pergi ke pagoh kemudian ke muar kemudian ke pahang lepas tu bentan ( pulau riau ) lepas tu kampar ( ini bukan kampar kat perak ini kampar kat sumatera yer.. ) .. baginda mangkat 1528 kat kampar..

biarlah pendapat kita tu berdasarkan fakta yg benar dan kita tahu

sejarahnagarakedah.blogspot.............prrrggfftthhhh!!