CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wacayasamalula

SAYUR2AN

Reply  arabella_8

baru jew terkena...tanah benih bendi yg beli dr pasaraya besar...tak hid ...
razifah Post at 2-7-2011 12:02

Cian dia..Nak benih bendike?ni fresh dari pokok.Biasanya tanam 100% hiduple..Tapi no guarantee le..

Reply  cikgutuition

mane nak cari benih yek..takut plak nak beli seed kat giant tu..kang t ...
arabella_8 Post at 1-7-2011 10:13

Nanti saya tangkapkan gambar benih yg saya biasa belitu.Tapi jenis ni jarang jumpa kat KL.Kalau nak saya boleh belikan di Tg Malim ni.

Korang semua tengok tak Majalah 3 semalam. Di Beranang this one guy usahakan tanaman serai boleh selesa hidup. Dia tanam serai peha ayam tu yg saya ada tanam. Sebatang serai tu harga 5 sen je tapi kalau dah 4-5k pokok bayangkan lah hasilnya..

Cian dia..Nak benih bendike?ni fresh dari pokok.Biasanya tanam 100% hiduple..Tapi no guara ...
cikgutuition Post at 3-7-2011 13:55

alahai...baru jew sabtu lepas beli benih baru.....kalau tak berjaya juga...ifa minta dengan cikgu...atau ifa tanam dalam sangat kot?

Ok, try dulu. Biasa saya tanam x dlm pun.Kalau nak lebih bagus semai dulu then baru pindahkan ke tanah.

Makcik ni tanam terung organik di Lanchang, Pahang dan income dia dalam RM200-300 sehari. Saya pun nak try tanam terung secara besar2an dan nak mula dalam 50-100 bag and nak tgk hasil camne.

Sistem fertigasi memang lebih produktif cuma kos permulaan agak tinggi.

Sumber - http://www.hmetro.com.my/articles/Iktibarhargatimunjatuh/Article/

Rate

1

Follow Us
Reply 1466# cikgutuition

rm200 x 30 hari? huhuhuhu....

Reply 1467# razifah

Tau x per.. he he Tanam terung ni x payah..Makcik tu pakai fertigasi lagi senang x yah siram.semua otomatik.baja pun pakai sistem fertigasi. Sayanya next step nak try tanam terung panjang besar tu dalma 50 bags.Nak tgk hasilnya camne. Skrgni pun tgh buat database nak tgk terung ni sepokok berapa kg hasilnya n berapa lama leh tahan.

ai,saya org baru kat sini.
baru jer berjinak2 nak tanam sayur/buah  dan sangat teruja.
Saya ada tanam benih tembikai..currently,dah kuar 3 helai daun..adalah dlm 10 pokok.masih dlm pasu plastik yg kecik tu,belum transfer ke tanah..
soalan utk forumner yg bijaksana:

1. apakah cara nak pastikan tembikai ni subur dan berbuah dgn byk
2.any petua yg boleh dikongsikan
3.jenis tanah yg sesuai
4. baja dan racun yg sesuai

Saya budak baru belajar,
kalau salah,tolong tunjukkan..
terima kasih

pokok sayur kat rumah yg masih bertahan pokok tomato je..tanam  sayur lain ... sume mati

pokok sayur kat rumah yg masih bertahan pokok tomato je..tanam  sayur lain ... sume mati
areenarena Post at 8-7-2011 20:09

Pelik awakni.Pada saya tomato le yg paling payah nak naik n nak berbuah... :-) Sayur2 lain tu sayur apa? Sayur yg senang bendi, kangkung n terung. Tanam kat tanah or polybags? Saya banyak tanam dalam polybags sebab tanah x ok. Tanah tu saya campur dengan baja dan jugak sabut kelapa.Baja skrgni saya letak dua minggu sekali.Pokok kena siram sekurang2nya sekali sehari. Yg banyak saya tanam skrg ini ialah terung dan ada dalam 40 bags. bendi tanam kat tanah je n ada dalam 20 pokok.

Pelik awakni.Pada saya tomato le yg paling payah nak naik n nak berbuah... :-) Sayur2 lain tu  ...
cikgutuition Post at 8-7-2011 21:03

masalah tersalah tanam mungkin gak punca mati...tapi punca yg paling pertama mungkin pilih kasih kot.

sebab pokok tomato la pokok sayur yg areen suka sangat.. klu dulu dulu areen suka sangat klu kt tv klau ada cita pasal tomato ,happy je.. kira nya pokok idaman la tu.

bila tengok buah tomato yg color oren tu best sangat..sangup tau i makan mentah mentah.

Reply 1472# areenarena

he he.. Ada gak pilih kasih ya? Saya pun suka tomato n plan nak cuba lagi tanam. Dulu tanam naik tapi x berbuah.

Reply  areenarena

he he.. Ada gak pilih kasih ya? Saya pun suka tomato n plan nak cuba lag ...
cikgutuition Post at 8-7-2011 22:24

pokok tomato cherry grape saya pon cuma 1 je berbuah lebat,dua yg lain  kurang berbuah..saya ada try experiment tanam pakai cutting,supaya pokok yg satu nie dapat menurun baka baik..iaitu baka lebat berbuah.

harap harap cutting dari pokok yg berbuah lebat tu berjaya tumbuh dan dapat meneruskan baka berbuah lebat seperti pokok induk ..amin
klu ada perkembangan nnti sy post sama ada kat threat sayur atau threat tomato.

Reply 1463# cikgutuition

saya cukup berbangga dgn golongan muda yg berminat untuk mengusahakan sayur2an.   kalau rajin mesti boleh mendapat keuntungan yang berlipat kali ganda.   Ada juga melihat program tersebut...memang geram tengok pokok serai dia yg gebu2 aje tu....(bkn apa serai sendiri makin cekeding aje...dan perlu cari benih lain pulak dah)

Reply 1475# ainahakimi

Serai yg dia tanamtu setai peha ayam so mmg gemuk.yg Aina tanamtu serai kg so mmg kurus tp lg sedap

sayur semua ni di sebuah kafe di melaka....

kafe ni tanam sayur organik katanya....

ada juga ayam dan kambing kampung...

ada juga rumah2 kayu tradisi untuk disewa bermalam....

makan semuanya yg fresh tokey ni bela or tanam....

nama...kpa kafe....nantilah ifa tepek gambo kafe tu keseluruhannya.....

Rate

1

Saya pun tgh experimenting dgn terung organikni.skrg tnm terung bulat n terung panjang.tgh tgk samaada berbaloi x buat full time.letih le ngajar BI je skrgni sbb students ada yg mengelat. he he

Reply 1477# razifah

ni satu cara baik utk mencari kelainan.terung, bendi dan kacang panjang mmg senang nak tanam secara organik.cuma kcg pjg selalu kena serang ulat

Reply 1478# cikgutuition

ifa ngajo sejarah huhuuhuhu.....