CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

aku majority saving dari div ASB...80% re-invest
5% div utk belanja raya
10% div utk holiday
5% div utk medical xpenses a year whole family

duit gaji aku saving 25% yg mana : 20% utk emergency fund...ini fund korek2..
                                                         tapi aku jarang sgt korek fund ni..

: 5% utk CASH EMERGENCY fund...

aku majority saving dari div ASB...80% re-invest
5% div utk belanja raya
10% div utk holiday
5% d ...
koko2 Post at 20-5-2011 14:48

koko... aku baru buat plan sama mcm ko buat...

tapi aku takde laa cash dlm ASB.. aku nak buat ASB Loan je... dpt dividen nak agih2kan mcm yg kau buat tu, spt belanja raya, holiday, insurans kereta, furniture, maintainance kereta.. ok tak?

Reply 162# wanitajelita

biasa org yg buat loan ASB div tu depa cycle buat bayar loan balik...

tapi kalo financial ko adalah +ve spt yg ko mentioned as xtra RM1K ++ tu..tak jadi hal..
xtra income tu ko baya loan ASB...then div ko switch kpd fund pelbagai guna...

kp

Post Last Edit by wanitajelita at 20-5-2011 16:39
Reply  wanitajelita

biasa org yg buat loan ASB div tu depa cycle buat bayar loan balik...

tap ...
koko2 Post at 20-5-2011 15:57

sebenarnya extra 1,000 tu aku nak buat pindah sewa rumah baru.... skrg sewa aku 250, ingat nk cr rumah teres yg 500-550.. so aku akan hilang dlm 300 jugak la bulan2 pasni.. tinggal 700 je lah nanti. so kena tunggu gaji aku naik kalau nak buat loan asb.. masih dlm consideration lg

aku tak minat buat cycle2 tu.. susah  la nak plan. aku prefer spend secara tahunan...dapat dividen asb buat fund perlbagai guna mcm yg ko ckp tu

labur ASB ..

macam ini la... idaman i .. tp selalunya  x jadi .. ha,,ha,,

makan + daily expences = 1500
rumah = 1000
simpanan = 1000

Follow Us
Beli emas dengan cara 0 interest gunakan kad kredit.. bayar bulan2 tu kira saving jugak kan..?

emas makin hari makin naik harga.. melambung-lambung... kalau byk emas... bagusnya
tapi kalau barang kemas pusaka macam sayang nak let go kan.. sebab peninggalan zaman berzaman...

emas makin hari makin naik harga.. melambung-lambung... kalau byk emas... bagusnya
tapi kalau baran ...
EBoutique Post at 21-5-2011 07:13

i plan nak beli emas jugak... tapi emas utk perhiasan laa

Berdasarkan pengalaman aku, beli emas sebab nak pakai, atau simpan je kat mana-mana dalam rumah. jgn gadaikan kat bank.

kalau gadai nanti ada masalah kalau emas kau makin mahal, kau takleh nak beli (ambil) dia balik. sebab dah tak mampu....
MelahJanda Post at 13-5-2011 18:17

acik tak pernah gadai barang kemas kat bank, atau pajak gadai noks.. so, m not really can figure it out.. lagi pun, mmg tak ada barang kemas ketul2 pong!!

buleh explain tak mcm mana keadaan / system neh?..

coz apa yang ai tau, system ar-rannhu (pajak gadai).. berkonsepkan bayar apa yang kita hutang kan?.. and your emas just as a collateral kan?.. and you just need to pay what u loan ++ upah simpan etc jah kan?.. so, mana datangnya idea kalau emas makin mahal nnt kita tak mampu nak ambil balik??..

acik lost.. siapa2 leh explain??

acik tak pernah gadai barang kemas kat bank, atau pajak gadai noks.. so, m not really can figure ...
NURMIMIE Post at 21-5-2011 13:40

kalau hari tu mik...sebelum bank keluarkan notis takleh gadai gold bar...ramai jek bisnes...beli gold bar then gadai then bei lagi then gadai lagi...ada la konsep kat situ....

Sekaarang ni...org tunpu klat gelang gajah yg 999 punye tu...ada 20gm/50gm/100gm.....harga murah la kira utk setiap gram compare dgn rega ko beli kat kedai sebab takde upah....

Ada yg buat mcm dia buat gold bar tu gak...letak kat arrahnu then beli lagi emas lain dari duit tu...ye la upah simpan  pun still murah.

Ada gak betul yg MJ katakan...kalu kita arrahnu...then harga makin naik...takut kita tak dapata lak nak tebus semula...sayang...but...stil safe rasanya since kalau bank rakyat..u stil boleh sambung tempoh arrahnu tu as long as ko bayar upah simpan dia.....

kalau hari tu mik...sebelum bank keluarkan notis takleh gadai gold bar...ramai jek bisnes...beli ...
tenteramsuci Post at 21-5-2011 13:46

rolling system lah neh eh?

wat pe lah nak pening2 main rolling system cengini.. baek main rolling system ASB jah.. tak yah pening2..

aku paling malas nak berurusan kat bank rakyat.. lambatssss amattssss!!

rolling system lah neh eh?

wat pe lah nak pening2 main rolling system cengini.. baek main rol ...
NURMIMIE Post at 21-5-2011 13:51

itu lah....kalau akak la kan....beli gelang gajah yg murah dari harga kat kedai tu...then simpan kat deposit box kat bank ke kalau taknak simpan kat rumah....esok2 bila kita nak perlu...boleh jual....

coz apa yang ai tau, system ar-rannhu (pajak gadai).. berkonsepkan bayar apa yang kita hutang kan?.. and your emas just as a collateral kan?.. and you just need to pay what u loan ++ upah simpan etc jah kan?.. so, mana datangnya idea kalau emas makin mahal nnt kita tak mampu nak ambil balik??..

acik lost.. siapa2 leh explain??

NURMIMIE Post at 21-5-2011 13:40

I pun ingat macam tu.. tak kan gadai 100.. bila masa nak ambil harga emas naik tinggi kita terpaksan bayar 150... MJ mungkin boleh explain.. sebab dulu pernah baca dia simpan/gadai kat bank..

beli emas kemudian pajak....duit yg kita dapat biasanya org guna nk expand biz...biz pula biarlah menghasilkan untung...bukan rugi...

bg aku pajak2 emas...dpt duit beli lg emas...motip aku dpt tambah koleksi emas

beli emas kemudian pajak....duit yg kita dapat biasanya org guna nk expand biz...biz pula biarlah menghasilkan untung...bukan rugi...

bg aku pajak2 emas...dpt duit beli lg emas...motip aku dpt tambah koleksi emas

beli emas kemudian pajak....duit yg kita dapat biasanya org guna nk expand biz...biz pula biarlah me ...
a_dira Post at 22-5-2011 10:26

motif ko ulang ayat sama2?

saving skrg dah tak banyak sbb baru beli keter. keter dulu cc rendah,jimat minyak, skrg cc tinggi skit, minyak pun up juga. tapi tak pelah. dulu asyik simpan duit je, sampai ada yg kata sya pakai baju murah, keter kecil. tapi saya buat tak tau je. skrg pakai keter ok sikit, org kata barulah padan dgn saya. entahlah, saya ni jenis yg suka simpan duit, suka tengok duit brkepuk kt bank. pakai brg2 pulak, selagi tak rosak, selagi tu saya guna. brg2 pulak lambat rosak, tu yg ketinggalan beli apa2 yg up to date...

Reply 178# wawin

pak sedara aku setia sampai skrg dgn kete kancil dia...padahal dah ada 3 bijik umah semi-d

saving skrg dah tak banyak sbb baru beli keter. keter dulu cc rendah,jimat minyak, skrg cc tinggi sk ...
wawin Post at 15-6-2011 00:07

me pulak orang kata kereta me dapat masa birthday dengan rumah kami tinggal tak seimbang
ada me kisah yg pasti tak da hutang untuk itu.