CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 5775|Reply: 19

Sleeping Dictionary

Pernah dengar tak? Dipraktikkan semasa zaman kolonial dulu, wanita tempatan dijadikan gundik sambil2 le omputih tu belajar bahasa tempata. Tapi tak dapat banyak info tentangnya. Anyone?

Rate

1

Reply #1 TimahMulia's post

Pernah tengok cerita nih kat astro si Jessica Alba tu berlakon. Cerita
tu berkisar pada zaman colonial dekat Sarawak kot..tapi mula2 ,
macam tak percaya

Rate

1

ada jgk orang sarawak marah kat cite ni kan?

Reply #1 TimahMulia's post

Interesting! Waktu dizama Belanda, lelaki Belanda banyak menyimpan wanita tempatan sebagai isteri dan dipanggil Nyai. Nyai tidak mempunyi hak saperti orang Belanda disisi undang-undan dalam hal perwarisan anak dan harta. Sila baca buku 'Bumi Manusia' karangan penulis agung Indonesia Premoedya Ananta Toer.
Indonesian version of walking dictionary
Thamrong kadangkala terfikir munkin ini cara terbaik untuk belajar foreign language One Summer is good enough.

Rate

1

pernah jugak tgk citer sleeping dictionary ni. best jugak tapi tak sangka ye diorg buat org tempatan mcm tu. jadi no wonder la kalau ada org sarawak yg lawa2 sbb dan bercampur ngan *british. tapi tak pernah jumpa lg la.

*tukar sbb tersalah colonial

[ Last edited by  twisted_girl at 25-5-2007 03:01 PM ]

Reply #3 TimahMulia's post

sleeping dictionary citer psl kisah romantik ala hollywood ompuan iban ngn british officer mase zaman raja berok

bagi aku la, marah sbb jessica alba yg jadik ompuan iban sbb dier tak reti cakap iban, cara dier cakap iban pun super broken...kalau slang iban dier betul2 iban, baru la aku tak marah...

pastuh, cara alba tue portrays ompuan iban tak baper betul...ompuan iban dulu2 mane la daring sgt...malu2 gitu, bak kate omputih, typical submissive asian girl...pastuh ade ke ompuan iban dulu kulit licin, cerah, betis yg shaved...kalau ade yg lawa tue maybe ade, but cara jessica alba bawak character dier dlm citer tue too beautiful too be true...

mmg betul ade sleeping dictionary n bukan limited to org2 iban je tau...member aku, kaum bidayuh, but family name dier brooke...mule mmg muke omputih gile...aku tak kisah sgt ar sleeping dictionary nie, bagi aku, ia mcam asimilasi budaya...alaaaa mcm serani gak arrr...tue dah mcm kawen campur la tuh

aku x kisah sgt ar kalau ompuan iban dulu jadi gundik ke dictionary ke translator ke...pasal if u go back 100 taun dulu, mane2 raja mmg rajib ade gundik...tak kira la melayu ke, india ke, cina ke, pakeha ke, hongki ke....tue derang nye pasal lah...kira sape berkuasa mase tuh, dier la dpt byk ompuan...macam dato'2 kt msia lahhhhh

even sampai skunk pon ade lagi sleeping dictionary...yg nie aku marah la cuz tak kasi chance kt laki tempatan nak ngorat...ape ingat ade balak omputih kire klassssss aaarr gitu...rase nak siku je minah2 camnie...tak sume la camnie...but majoriti la camnie..hehehehehe...kalau laki iban nak ngorat derang punye la susah, hulur je laki bangsa lain, mak aihhhh....cepat aje derang...mcm instant noodle plak....nie exception utk gadis2 iban rumah panjang arrrr...coz i still hv faith in them....hehehehehe...

Rate

1

Follow Us

Reply #5 twisted_girl's post

bukan belanda la...plz get ur facts right...sarawak dulu koloni british...belanda kat indon je la...yg mixed tue mmg dah dari dulu mixed ngn melayu sumatera, melayu brunei, cina.....bile omputih dtg, makin galak mixed antara kaum kt swak...then bile lepas merdeka, bagi aku mase tue tension antara kaum peribumi sarawak kurang, so ade la mix bidayuh-iban-cina-india-melayu-kiput-kayan-kenyah-kelabit-lunbawang-melanau-bisayak-omputih...baper byk gene pool tuh???

thats why bile tgk org sarawak, muke macam cina, aikkk melayu rupa nya, muka macam melayu, aikkk iban rupa nya, muka mcm omputih, aikkk bidayuh rupa nya...camtue la, xleh nak predict bangsa apa kalau setakat tgk muka, kene check IC jugak...dlm family aku sendri gak byk kawen campur, so bile kumpul ramai2 tuh, susah sket nak communicate...lagi2 kalau pegi kampung makcik aku kt bau tuh, kene speaking melayu plak ngn nenek2 bidayuh....kalau ngn mendiang datuk aku yg cina tuh, tak reti plak aku nak speaking hokkien...so kene cakap iban, takper dier paham...kazen2 aku yg kecik2 ramai yg terer cakap cina nih...adik aku pon reti ckp cina nie...kazen aku speaking melanau daro fluent gile....but dier mix iban-cina-jepun, kawen plak ngn bini dier yg mix iban-melanau-cina.....camne tuh??

aku je tak reti...aku tau cakap iban, melayu sarawak, melayu n omputih je..kalau ngn kawan2 aku speaking melayu sarawak la...kt kelas skolah aku dulu, bahsa pengantar bahsa iban walaupun ramai melayu n kaum lain, senang pasal sume students faham, cikgu2 semenanjung cakap tuh mcm bahsa german plakk....bahsa iban paling senang nak faham kalau kt swak, even if org lain tak reti cakap, derang for sure faham ape yg dimaksudkan....thats why bagi aku, bangsa kt sarawak hanya pada IC n depending ngn ayah ko bangsa ape walhal susah nak tentukan ape bangsa ko sebenar nye....aku pon salu tanye ayah aku family ade mix lain ke pasal aku tgk muke dier n adik beradik dier mude2 dulu mmg mcm muke cina..

dulu penah aku kene rejek servis mase bulan puasa oleh minah sorang nie mase aku nak order kfc yg kt klcc tuh...punye la bengang, then br aku realize maybe dier ingat aku melayu...straight pegi bk kat seberang, tapau burger...kt skolah rendah, salu gak ustaz bagi salam, angguk2 je la kepala....pegi kedai cina makan, bile nak bayar bill, skali dier speaking cina plak...bagi je la note 10 ringgit...nie kt oversea, mamat2 taiwan n korea ske sgt fikir aku nie taiwanese or korean....pening kepala kalau omputih ingat aku filipino....nie la nasib aku

hehehe...melalut plak dr sleeping dictionary pegi bahasa n bangsa...but tue la reality pasal kawen campur kt srawk..sleeping dictionary is just part of a bigger picture...its just whether u realize it or not...sekian

[ Last edited by  veitchac at 25-5-2007 12:48 AM ]

Reply #5 twisted_girl's post

Sila baca posting betul-betul. Jangan salah angapan. Nanti marah orang Sarawak.

sorry guys! my bad. tgh fikir pasal belanda tertulis la pulak.
anyway, ramai gak member dari sarawak sampai aku skrg faham bhs melayu sarawak. iban pun faham sket. lagipun sleeping dictionary tu kan sebahagian dari sejarah silam. maybe diorg pilih jessica alba berlakon sbb watak dia dlm citer tu kan mix english-iban.
veitchac, member aku pernah kena mcm ko masa bulan puasa. dia mix portugis-cina tapi muka macam melayu. kesian dia masa order kfc kat langkawi, yg amik order tu ckp "maaf cik, tak boleh makan kat sini." tapi member aku beria-ia jugak. dia tunjuk rantai cross yg dia pakai baru budak tu bg order. tapi jgn kata kat sarawak, kat semenanjung pun blh confuse. sbb banyak kan skrg kawin campur. aku ni pun org selalu pandang sbb confuse aku ni bangsa apa sebenarnya. yg pasti diorg tak terfikir pun yg aku ni melayu padahal ia.

Reply #9 twisted_girl's post

org melayu pom byk kacuk gak..
kacuk ngan arab ngan india..

Sila rujuk buku Charles Alleh, Tales From South China Sea.. muka tengahk, gambar gadis iban topless.. sedang suap makanan pada District Officer masa tu tahun 50an... Kak Tim nak masuk gambar tak gheti laaa....

Rate

1

Opps, sori Charles Allen le.. bukan Charles Alleh..

Originally posted by TimahMulia at 28-5-2007 12:16 PM
Sila rujuk buku Charles Alleh, Tales From South China Sea.. mukatengahk, gambar gadis iban topless.. sedang suap makanan pada DistrictOfficer masa tu tahun 50an... Kak Tim nak masuk gambar tak ...

Upload gambar

http://www.imageshack.us

Originally posted by veitchac at 24-5-2007 08:37 PM
bukan belanda la...plz get ur facts right...sarawak dulu kolonibritish...belanda kat indon je la...yg mixed tue mmg dah dari dulumixed ngn melayu sumatera, melayu brunei, cina.....bile omputih ...

Krisis Identiti tak per aku pun macam kau jugak muka Cina tapi Melayu ... sabar dan bersyukur ...

Macam Kes Kat Filipina macam mana tentera amerika jadi pompuan tempatan sebagai ''Sleeping Dictionary'' tengok banyak anak haram dibiarkan tinggal kat filipina setelah tentera amerika menamatkan perkhidmatan... tapi tak semua lah ada yang berkahwin dan mengikut suami diorang ke amerika...

Rate

1

Originally posted by HangPC2 at 28-5-2007 01:57 PM
Macam Kes Kat Filipina macam mana tentera amerika jadi pompuan tempatan sebagai ''Sleeping Dictionary'' tengok banyak anak haram dibiarkan tinggal kat filipina setelah tentera amerika menamatkan  ...

kesiannn...

Originally posted by penpink at 4-6-2007 12:09 PM

kesiannn...

itu sebab boleh tengok begitu ramai Mestizo Amerika dalam Drama Filipina

Reply #11 TimahMulia's post

lucah lucahhhhh...hehehehehe

Originally posted by veitchac at 5-6-2007 12:18 AM
lucah lucahhhhh...hehehehehe

Bukan Nampak pun jessica alba pakai double body jer

tak lucah veitchac, separa lucah je.