CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 25267|Reply: 74

[MERGED]MISTERI GUNUNG LEDANG~ by makkenits & renjer

Post Last Edit by medangmru at 4-4-2010 09:47

Masastudy dlu aku pernah wat expedisi mendaki gunung ledang, fuhh memangsyok jungle trekking 5 hari baru sampai, mananye tak, nak sampai puncakledang selepas menara Telekom. Sepanjang aktiviti dari asahan ke sagil,aku naik dari kaki gunung bermula dari kem askar susur ikut jalanrintis dan denai hutan.Suasana amat menakjubkan dengan keindahan alamsemulajadi dan hutan belantara amat mempesonakan. Diwaktu itu aku danpembantu ditugaskan menjaga 15 orang peserta. Sebelum naik, segalataklimat dan yang penting ration cukup.

Sepanjang expedisi adabeberapa perkara diluar jangkaan berlaku antaranya, ration yang akubawa seperti nasi dan telor.Bila tiba waktu rehat,aku dapati bekalannasi yang aku bawa basi dan telor menjadi busuk.Nasib baik ada makananlain.Dan masa itu juga nak membasuh kat anak sungai, tiba-tiba tghmembasuh ada seperti macam bola berguling tambah pula berbau wangiharum semerbak, aku tak tunggu citu terus naik dan cabut hehe.  Ketikameneruskan perjalanan aku terlambat sikit kebelakang sebab kenatandakan checkpoint.

Dalam keadaan nak senja aku tengok semuayang ada berhenti terus pasang khemah, bila aku sampai aku ckp "kenapakorang pasang khemah cni, kita kena berhenti depan lagi". dorang cakapmasa berjalan tadi aku yang jerit dibelakang suruh berhenti disinisebelum senja pasang khemah dan rehat disini, lepas ishak baru teruskanberjalan. Aku pun terkejut bila masa lak aku cakap gitu, jadi malas nakfikir ape, buat aje la lagipun senja.Sepanjang expedisi hari terakhiraku turun dari gunung hingga sampai ke kawasan air terjun,cuma satuperkara ni masa nak turun, aku ternampak pokok cenuai memang tuldia,hehe.. menyesal aku tak amik benda ni..lain sumernyer ok dalamkeadaan selamat.

Yang aku nak tau apa punca terjadinya kesbanjir kt johor secara tiba-tiba dan empangan sekarang ni nakkering  air semakin surut , rasa kaitan kes ngan gunung ledang ni.Sebab masa empangan nak kering ituari ada juga pawang naik gunungledang bertujuan minta tolong penuhkan air kat empangan tu. Satu lagilagenda Puteri gunung ledang ni dia memang asal dari lndonesia ker,adakah jelmaan nenek kebayan dan puteri gunung ledang adalah orang samaitu aje la.. Last edited by BabeYSHa on 21-12-2012 03:21 PM

Rate

1

MITOS KER HAPA?

gunung kat kluang tu...lupa la aku lambak ke belumut...ada naga katanya, kalau naga mengamuk... kluang akan dilanda banjir

hujan nak turun ke, air nak kering ke... takde kena mengena aku rasa dengan kes pawang ke gunung ledang. rahmat tuhan tu kalau nak turun... hanya Dia aje yang tahu bila...

byk gak kejadian misteri kat sana... huhu...pokok cenuai tu pokok ape pulak?

cam mana rupa pokok cenuai??
leh tepek gambar

kenapa dengan pokok cenuai?
(serius xtau)

Follow Us
misteri ni terletak pada pokok cenuai ker??? citer cm tergantung kt c2.... aper kena mengena pokok cenuai dgn ini cerita??? huhu..........

n then... knp menyesal x amik plak???

Post Last Edit by renjer at 3-4-2010 17:07

Satu lagi lagenda Puteri gunung ledang ni dia memang asal dari lndonesia ker, adakah jelmaan nenek kebayan dan puteri gunung ledang adalah orang sama itu aje la..

renjer Post at 3-4-2010 16:57

rasanya puteri gunung tuh dgn nenek kebayan tuh adalah berbeza.. puteri tuh adalah manusia biasa yang ada keilmuan yang tinggi, dan nenek kebayan tuh adalah penjaga puteri tuh dari keturunan jin..

itulah pasal ada kes2 org nampak nenek kebayan tuh lagi, sebab bangsa2 jin nih mmg hidup lama..

macam2 kes berlaku kat gunung ledang ni kan...

dulu masa aku skola aku dengar ada couple 'beromen'...sorry! kat campsite...pastu mati terhempap ranting... tatau la citer betul ke tak...

aku sendiri nyaris hilang nyawa kat situ...alhamdulillah panjang umur aku dan sejak tu aku takmo jejak lagi dah gunung ledang ni...

wooooo..takut nye

kite pi mandi air terjun ledang,x der aper2 pun..tapi tempat mcm tu jgnlah buat bukan2
nak mandi tu mandi jer la,nak buat maksiat watper..hehhehe

haku x bpe nk phm motif cite ni..
sowie TT

misteri ni terletak pada pokok cenuai ker??? citer cm tergantung kt c2.... aper kena mengena pokok cenuai dgn ini cerita??? huhu..........
imanbalqish Post at 4-4-2010 03:26

tu kena tanya yang pakar yang serba serbi pasal pokok utan..

yg dpt dr google.... cenuai dibuat minyak n boleh menundukkan/pengasih kt org lain dgn izin Allah Taala.....  mcm minyak dagu gituw.. maaf kalo salah...

Post Last Edit by medangmru at 4-4-2010 09:47

Masastudy dlu aku pernah wat expedisi mendaki gunung ledang, fuhh memangsyok jungle trekking 5 hari baru sampai, mananye tak, nak sampai puncakledang s ...
renjer Post at 3-4-2010 16:57

5 HARI BARU SAMPAI PUNCAK????
biar btol....!! ikot pengalaman aku
hari kedua dah ada puncak..... ari ketiga mandi kat air terjun
5 ari tu kalau dari asahan - puncak - tangkak
tu pon kire dah rehat leypark leypak kat air terjun kat tangkak tu tak pon
dah leypak dalam rest house kat tangkak tu.....biar btol ko nih....
aku 5 hari tu kira nyer dah capai puncak gunung tahan dari kuala tahan - puncak - ikut trek lama
(yang tengh fit tu kire 3 ari naik 2 ari turun)

kawan2 sekerja aku yg naik atas gunung ledang utk buat shooting, dinasihatkan oleh org tempatan kat situ, supaya tak bawak benda2 haram ke atas i.e. arak, babi etc.
kononnya sbg tanda hormat kepada yg duduk disitu. aku terpikir, does that mean apa yg dok kat situ beragama Islam?

mount ophir = gunung ledang..

mount ophir -- asal name tempat semenanjung emas 'golden chersones'.. adalah kerana..pda rekod roman purba, kawasn mount ophir mengeksport emas2 bermutu ke rome..

so.. dari selat melaka.. boleh nampak mount ophir/ledang sebagai sumber rujukan pelayaran mereka..

however, ade 2 or 3 tempat lagi yg boleh dirujuk kepda mount ophir, tapi.. - tidak merujuk kepda golden chersones.. semenanjung emas.. (lihat cerita jembatan emas dari gunugn ledang ke istana melaka)

so.. ade kaitan 'emas' kat situ..

lame btol naik nye...bukan naik tak smpai 4 jam ..trun 45 minit je ke..ko sesat ke??urm..

pengalaaman paling indah dlm hicking aku rasa gng ledang la..cantik sgt atas tu..mlm2 lepak tepi gunung smbil isap shisha smpai pagi..best giler..sweet sgt..

tapi reanjer dia bgus...tak bg buang smpah ..smua bwk turun balik..lega..tp tu la..klu ranjer tak suruh je..org tak jaga

did king solomon really go to mount ophir to excavate gold?