CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 19233|Reply: 113

Aku Tak Nak Beli Rumah

Aku nak tanya pada yang pakar pasal hartanah ni. Aku wanita baru nak hidup. Aku ada lah kira-kira nak beli rumah. tapi aku kira2, kalau beli rumah RM340k, bayar 30 tahun campur interest llebih kurang RM720k. SO buat masa ni, aku berpikiran, beli rumah dengan bayar minima bulan2, agak merugikan. Buat masa ni, duit lelebih semua aku masuk ASB.. Masalahnya, aku tak pandai sangat pasal loan2 rumah ni. Pada yang berpengalaman, sila beri pandangan.

Aku plan nak beli rumah dengan loan 200k sahaja. Iaitu selebihnya aku cuba bayar dalam bentuk pendahuluan, contohnya 140k= pendahuluan, 200k loan. tapi, untuk aku ade 140k tu, kin pada tahun 2016. Tapi rumah yang aku mahu dengan spesifikasi tertentu kin dah beharga lebih 340k pada tahun 2016. So kin pada tahun 2016, instead of loan 200k, aku terpaksa loan 250k.

Bila loan 250k, jumlah bayar balik dalam masa 30 tahun campur interest kin dalam 520k. Apa pendapat pakar2 semua, kalau aku:

1. aku bayar bulan seperti biasa pada lima tahun pertama
2. aku bayar cash dalam 120k pada tahun ke lima
3. bayar minima 5 tahun seterusnya
4. bayar cash untuk hutang yang selebihnya.

Cam mana aku nak cekau duit bayar cash setiap lima tahun tu jangan la tanya yer. Soalan aku, siapa pernah buat camni. Saving gila2, bayar loan rumah secepat mungkin. Maksud aku duit difokuskan untuk bayar rumah. Siapa yang pernah buat begini boleh share tak. pengalaman korang. susah  senang, dan masalah yang dihadapi.

Rate

1

sori TT.......kalu aku ada duit sektullllll  bnyak cm tu aku beli tanah...buat rumah sesebuah terus......puas ati! org yg buat loan ni sb dia xmampu nak bayar dumb bnyak2 gitu...kalu nak kira intesrt bagai mcm TT kira mmgla smua org xmau bt loan beli rumah bagai..

mmg ada flexi loan....kalu kita dumb bnyak2 cmtu loan interst akan berkurang.....bnyak bank mcm tu..loan konvesional....loan islamik lain plak....p bank bt research.....tanya.......br dpt malkmat tepat.

Rate

1

hartanahmalaya posted on 19-2-2013 12:45 AM
sori TT.......kalu aku ada duit sektullllll  bnyak cm tu aku beli tanah...buat rumah sesebuah terus. ...

aku bukan banyak duit. kalau beli tanah, buat rumah etc. tu dah berapa ribu lak tu. mahu cecah juta  (kalau KL). aku plan beli apt biasa2 je di KL harga 300k++. tujuan aku ialah tak nak bazir bayar interest. tapi aku nak tahu la pakar2 yang pernah buat gini. apa masalah/susah/senang korang sepanjang mas atu. berbaloi ke korang berhabis bayar rumah awal2.

aku pon tak nak beli rumah..aku nak buat rumah atas tanah sendiri..insyallah..nak mengelak riba..

nak buat umah atas tanah sendri tp tanah tu nun jauh tgh utan xde kemudahan air n letrik n xde jalan masuk pun.. cmne nih.. nak kuarkan duit epf pun byk kerenah je.. klu kaya xpe tp aku org biasa je.. huhu.. sorry TT aku tumpang thread...

pe bende ko ckp ni tt? xnak bazir mende kalo da berhutang?
kalo da byk songeh sgt...byr cash terus la rumah ko tu..200k je kan?
kate byk duit.....

Follow Us
tinker_bell posted on 19-2-2013 02:25 AM
aku pon tak nak beli rumah..aku nak buat rumah atas tanah sendiri..insyallah..nak mengelak riba..

untung la ada tanah. saya tak dok.

Sagoo posted on 19-2-2013 08:19 AM
pe bende ko ckp ni tt? xnak bazir mende kalo da berhutang?
kalo da byk songeh sgt...byr cash terus  ...

bukan banyak songeh. aku nak tanya je. kalau orang lain pernah buat. apa pengalaman diorang. adakah mereka rasa rugi bayar loan abis awal. atau mereka berpendapat lebih baik ade duit banyak berkepuk dalam asb/simpanan dari bayar ke loan.

aku takde duit nak beli cash. tapi contoh aku bagi. kamiboleh save dalam kira 100k dalam masa 5 tahun. itupun selepas berjimat cermat. kami naik keta proton sahaja. sewa rumah kamu pun murah(bawah seribu). kalau dalam 2016 nanti dah cukup dalam 140k, ingat nak letak duit tu sebagai deposit. aku tak de duit wei, nak bayar cash. kalau ade, dah lama aku bayar cash.

kalau aku nak tunggu cash aku 300k. tahun tu kin 2020 gamaknya. tahun tu, rumah yang kami nak pun dah harga 500k. so sebab tu nak tak nak nak beli gak 2006.

jangan le ingat aku cuba nak berlagak pulak. aku tanya. sebabnya, kalau betul2 meyimpan, mmg aku dapat bayangkan budget holiday dan shopping mopping kena hold la sampai abis rumah. TU YANG AKU TANYA ORANG LAIN TU

nie pendapat aku jer lah....

Kalu ko ada jumpa umah yg ko suka, dan ada deposit yg diperlukan....terus beli jer....buat loan brapa tahun yg ko nak....org buat loan 30 tahun, tak semestinyer dia akan tunggu 30 tahun baru nak abis byr umah....bila ko ada duit nanti, ko byr extra kat bank, dgn itu loan ko akan jd kurang tahun. Ada rezeki lebih, byr lebih....tak perlu nak stress sgt hal tu sbb akan dtg kita taktau lagi aper rezeki kita....mungkin lebih, mungkin kurang.....

Masa aku beli umah aku skrg nie....aku amik loan kurang dari 20 tahun....monthly payment bersesuaian ngan gaji aku masa amik loan tu....skrg tinggal lagi 8 tahun tuk abiskan loan tu....tetiap tahun bila gaji naik, stress nak byr loan umah jadi bertambah kurang....i like it....if aku nak cepat abis bayar loan umah, i will withdraw duit epf, but not my own savings. Kalu savings sendiri nanti aku become stress...kena jimat2...takleh belanja duit ikut sukahati aku....

Last edited by midori888 on 19-2-2013 09:16 AM

if u bayar selepuk cash untuk habiskan loan tu,but still ada banyak lagi lebihan utk future,go ahead.pendekkan loan anda secepat mungkin.hidup maybe stress free sbb xde utang lagi.

but if me ada cash,ill go for option half loan,half cash utk re-invest.interest dr investment tu boleh buat pusing bayar balik duit rumah tiap2 bulan.sayang la nak keluarkan duit selepuk camtu.but itu for my case la.

but i once did that.i paid cash for my first car,sbb for me car is a bad loan.so sbb xnk byr interest n nak idop tanpa utang.mula2 memang susah/perit nk kuarkan cash.tapi me rasa berbaloi sbb blh fokus untuk buat hutang rumah pulak.sbb kalo me amik gak loan keta that time,dengan gaji masa tu,loan nk buat rumah tak kan lepas punya.

tapi for loan rumah,seriously if i were in your shoes,i would re-consider.sbb loan rumah is a good loan.duit cash lebihan boleh buat jana pendapatan lain.mcm beli umah lain lagi sebijik ke,buat investment (sewa) atau beli tanah atau beli je la pape yg patut.but apepun,kene pastikan u ade lebihan cash utk saving ms kecemasan n future.we wont know if someday we may need those money

Rate

1

damiqula posted on 19-2-2013 09:16 AM
if u bayar selepuk cash untuk habiskan loan tu,but still ada banyak lagi lebihan utk future,go ahead ...

pendapat2 macam ni, sangat membantu. yes, aku tak sure risk nya bila aku nak buat camni. maklumlah, ini bakal jadi rumah pertama.

midori888 posted on 19-2-2013 08:57 AM
nie pendapat aku jer lah....

Kalu ko ada jumpa umah yg ko suka, dan ada deposit yg diperlukan.... ...

thanks yer bagi pendapat. aku tulah, masih tak tahu apa risiko2 kalau aku buat gitu. adakah menguntungkan atau merugikan

kalau dah jumpa umah idaman tuh, beli jer dulu..byr ler downpayment ikut kemampuan masa beli tuh..
kalau loan umah 30 tahun sekalipun, bknnya ko kena exactly menurut perintah nak byr sampai 30 tahun..
bila2 ada duit lebih, ko byr jer lebih utk kurangkan loan pokok...so nanti automatik interestnya jadik rendah..

cash saving kena ada jugak, jgn ler trus 100% saving tuh ko buat utk byr umah...
maybe start with half dulu ke, lagi half ko simpan utk emergency..simpan kat tpt2 yg bleh membiak/bg pulangan..cam asb tuh ka...
duit dividen tahun2 tuh bleh jer ko nak masukkan dlm ko nyer mortgage reduction plan..

tapi if ko dah ada 600K, umah 300K..yg tuh better ler ko beli umah cash

Rate

1

ellyahmad_1983 posted on 18-2-2013 06:29 PM
bukan banyak songeh. aku nak tanya je. kalau orang lain pernah buat. apa pengalaman diorang. adaka ...

kami buat cam u cakap tu, selepuk duit kami kasi, happy previous owner tu, entah mana dia joli ngan duit tu.

cuma kelainan apa kami beli tu berserta penyewa, so dorang lah bayar loan kami, dan kami jugak bina our own house kat situ jugak.

dan sekarang kami dalam.proses membeli hartanah lagi.
hapy sebab tak habiskan duit hanya tuk satu benda aje.

sesi berangan boleh lah nak serahkan rm140K utk pendahuluan rumah.

aku rasa, bila2 ko ada betul2 ada rm140K tu, misti ko rasa sayanggg sgt nak bayar pendahuluan utk sebuah rumah.

kalau bayar rm140K cash utk sebuah rumah, baru berbaloi. beli umah dgn cash. itu baru betul, bayar banyak utk ZERO HUTANG.

nampak cam riak lak thread ni kan. bukan gitu gang. aku just nak tanya, pengalaman orang. aku rasa nak delete lak thread ni. thanks yer sapa2 yang bagi pendapat. mmg membantu.

TT, sekarang ni harga rumah agak mahal. dengan harga 340k kat kl cuma boleh dapat apartment atau rumah teres kecil. kalau TT nak tunggu duit 140k (tahun 2016), mungkin rumah idaman TT yang sekarang berharga 340k akan jadi lebih mahal, e.g 400k.

kalau saya jadi TT, bila nampak je rumah idaman, guna duit simpanan kat ASB tu buat bayar downpayment + legal fees. balance amek flexi loan di mana bank benarkan borrower bayar lebih setiap bulan untuk kurangkan principal loan amount. jadi, contohnya, kalau instalment rm1,000 sebulan, setiap bulan bayar rm1,500. excess rm500 tu bank akan treat as reduction of principal amount. x semestinya kena bayar lump sum untuk principal amount.

Rate

1

cmf_adoi posted on 19-2-2013 03:03 PM
TT, sekarang ni harga rumah agak mahal. dengan harga 340k kat kl cuma boleh dapat apartment atau rum ...

oh itu ke maksud flexi loan
baru tau... tq for the info

cmf_adoi posted on 19-2-2013 03:03 PM
TT, sekarang ni harga rumah agak mahal. dengan harga 340k kat kl cuma boleh dapat apartment atau rum ...

oh macam tu ke. bagus sangat info ni. ye,  aku sangat jahil pasal loan2 ni. tapi nak beli rumah mmg la kena loan ye tak. tak jadi la nak tutp thread. banyak gak pendapat yang bernas.

faraway1 posted on 19-2-2013 11:21 AM
kami buat cam u cakap tu, selepuk duit kami kasi, happy previous owner tu, entah mana dia joli nga ...

tapi kak far, you beli aset ye maksudnya. siap ada tenant bagai. huhu. kalau duit i banyak teringin juga. tapi saya ukur baju di badan saya la. nak beli rumah nan satu ni pun tersemput2 simpan.