CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chacon

[Tempatan] Setiap suri rumah akan dapat 2% caruman dari KWSP suami dan Rm50 dari Pakatan Ha

armin replied at 25-5-2018 06:58 PM
I serius ni. Sbb my mom meninggal tp dia letak 10% nama nenek i dan 90% adik i masih sekolah. I ju ...

thanks for your explaination
last week i baru p kwsp tukar penama
sebelum ni 100% my mom
so skrg buat half2 mom dgn husband
husband plak buat 60% i 40% his mom
kena bncg balik ng husband ni

armin replied at 26-5-2018 04:11 PM
Mcm my dad baru je tuntut harta sepencarian utk rumah sbb mak i dah meninggal, deyol bercerai masa ...

da bercerai lama baru nak tuntut harta sepencarian ke ayah u tu?
pastu adik2 u yg belum habis sekolah, dia xbg nafkah ke?

Edited by armin at 26-5-2018 06:47 PM
eyansss replied at 26-5-2018 04:53 PM
jap... kenapa masa bercerai tak tuntut? kenapa bila mak meninggal baru nak tuntut... nampak tak ke ...

Dia rasa bersalah kot haha. Jahat gila dia ceraikan mak i sehari before raya. Sbb gila nak pergi beraya dgn bini baru. Now dah cerai pun, kahwin baru lg. Nasib mak tiri baru ni baik orgnya. Yg lama tu memang jahat haha.

Dia baru nk tuntut sbb nk jual rumah tu, tp loan tak habis lg. So i pegila pej tanah ckp nak setelkn bicara cpt2, tp tak blh settle bicara sbb ktorg dpt bahagian arwah mak.

So yg i paham pej tanah bgtau, rumah tu xleh tukar nama selagi adik i belum 18 n xleh jual la rumah tu. Nti i nk tgk mahkamah syariah ckp apa pulak. Sbb dia kata mahkamah syariah yg akan bahagikan dia dpt berapa byk, kitorg dpt berapa byk. Tp patut pej tanah yg bahagi ktorg punya. Pening i... ikutkn i malas nk hadap.

C1k_J4h replied at 26-5-2018 05:43 PM
thanks for your explaination
last week i baru p kwsp tukar penama
sebelum ni 100% my mom

Tula. And cari la agent utk u buat hibah epf u kalau nk senang. So xdela waris yg kita nk hibahkan tu stress uruskan nti

C1k_J4h replied at 26-5-2018 05:46 PM
da bercerai lama baru nak tuntut harta sepencarian ke ayah u tu?
pastu adik2 u yg belum habis sek ...

Bagi sikit2 jela u. Tp adik2 i xnk duk sekali dgn dia. Dia nak jual satu2nya rumah ni sbb tu dia baru nk tuntut. Padahal bgla anak2 duduk kan. Nk pakai duit la tu. Hutang banyak sgt.

armin replied at 26-5-2018 06:31 PM
Dia rasa bersalah kot haha. Jahat gila dia ceraikan mak i sehari before raya. Sbb gila nak pergi ...

nama atas nama ayah ek... ok, satu cara adalah buat perlantikan kuasa... kiranya korang semua sepakat lantik ko sebagai pemegang amanah... dan nak lagi kuat, dalam tu tulis yang ko akan terus masukkan duit adik yang bawah 18 tahun ke ASB... letak no account ASB tu... pastu suruh semua sign (ayah, adikberadik) dan juga tandatangan saksi yang berkaliber... ketua kampung ke, atuk ke, pakcik ke... dan tandatangan pesuruhjaya sumpah... biasanya lepas...

mahkamah syariah ni biasanya dia hanya bagitau bahagian2 faraid je... tapi ko boleh request mahkamah keluarkan surat yang bahagian adik ko akan diserahkan pada ko sebagai pemegang amanah... lagi bagus kalo ko buat sekali surat yang aku cite kat perenggan atas ni... sebab ada kes ni mahkamah syariah sahkan permohonan si suami melepaskan semua hak harta sepencarian dan faraid arwah isteri kepada anak2 dan semua akan diserahkan pada si atuk (ayah arwah isteri)... pastu tuan hakim tu cakap : amek surat pada hari xxx dan kamu serahkan kepada pejabat tanah.//

Follow Us
satrianaga replied at 26-5-2018 05:28 PM
Yg setuju ni biasa perempuan kemaruk duit laki or dpt laki liat nak bagi nafkah. Apa beza duit duduk ...

Mama konah yg surirumah pun dah cakap "Ni government nak kumpul duit KWSP ni utk rolling modal la kot, nak labur or guna...sementara surirumah tunggu tempoh matang utk keluarkan duit tu balik.."

Harap lepas ni boleh extend benefit or option utk carum bg setiap anak pulak.. since ramai yg cerai culas bagi nafkah even lepas mahkamah kuarkan perintah

eyansss replied at 26-5-2018 11:15 AM
hibah rumah boleh sebab sekarang kan rumah ada insurance... if pembayar loan meninggal sebelum hab ...

Mcm suami iols buat hibahkn rumah 50% bhgn dia
Mahal gak kos hibah tapi boleh byr ansur.
Nasibla kn wat masa ni ada ank pompuan je.
Tp iols tak hibahkn lg 50% bhgn iols utk suami/ank.
Nnt kalo iols mati 50% bhgn iolls tu akn di faraid kn.
So takkn suami nk kena jual rumah tu dan bagi kt adik badik iols gak..
Hurmm dahla tak menyumbang sesen bayo umah tetiba dapat plak sah2 suami iols yg bayo tetiap bulan loan umah.
Dulu masa beli umah letak dua nama utk loan dan umah pastu bbrp tahun kendian tukar just umah je 2 nama loan nama suami jer.

nishikido replied at 14-5-2018 05:33 PM
I setuju sangat suri rumah dapat 2% dari caruman suami..sekarang kan banyak kes laki culas soal nafk ...

Aku rs idea manifesto ni dtg dr kesan jate2 malaya yg culas le tu....yg bising2 kt fb tu musti jate2 kedekuts kt bini... Nak beli make up kt bini kedekut tp bak bini wangii..

sinalegna replied at 26-5-2018 09:42 PM
Harap lepas ni boleh extend benefit or option utk carum bg setiap anak pulak.. since ramai yg cerai  ...

Paling memalukan lelaki Melayu Islam pulak tu. Entah apa dalam kepala hotak mereka ni. Yang kaya pun sama, ex macam dah jadi pengemis nak tuntut nafkah anak2. Bila kerajaan bertukar and semua projek ex-husband diberhentikan serta merta barulah tau langit tu tinggi rendah!

fairy_fairy replied at 26-5-2018 11:16 PM
Paling memalukan lelaki Melayu Islam pulak tu. Entah apa dalam kepala hotak mereka ni. Yang kaya p ...

Exactly. Dengan muka tak malu siap buat rayuan kurangkan tuntutan exwife utk expenses anak but at the same time boleh pulak kawin baru buat anak lain & tukar kete beli or moto besar lagi

Sila meninggal

zaziot replied at 25-5-2018 07:51 AM
yes..ni jugak apa yg i paham..wasiat is on top of other pilihan

wasiat tu kalau tentang jatuh faraid. siapa yang tentang tu akan dapat bahagian faraid. hibah tak boleh ditentang kerana terkeluar dari faraid.

Edited by munchkin at 27-5-2018 12:34 AM
eyansss replied at 26-5-2018 11:17 AM
hibah tu dalam wasiat kan... dalam wasiat, ko dah catatkan apa harta yang nak dihibahkan n siapa y ...

hibah dan wasiat lain eyanss

wasiat boleh ditentang. apabila ditentang kena ikut balik faraid. usually wasiat ni cheap aja. berwasiat then you sign that's it. seperti pesanan

hibah ni di luar faraid. is a hadiah diberi semasa hidup. hibah ni kos dia mahal.
1. kena ada akad pemberi dan penerima disaksikan oleh 2 orang saksi lelaki
2. tidak boleh dibuat pada waktu2 tertentu
3. tidak boleh dibuat ketika sakit

dan hibah kalau kompeni proper ada video rekod. lafaz pemberi, sign, lafaz penerima, sign, saksi 1, sign, saksi 2, sign. recording video tak putus. kalau hartanah dia ikut value

munchkin replied at 27-5-2018 12:29 AM
hibah dan wasiat lain eyanss

wasiat boleh ditentang. apabila ditentang kena ikut balik faraid.  ...

patut la kawan suami aku propose aku buat dengan satu agent ni...  aku pulak confuse kenapa...  rupanya lain eh...  so kawan aku tu salah advise la ye....  hurm, so much 'lawyer' in her...  haish...  sebaek aku tau, so aku kena buat cepat2 supaya nasib anak sulung aku tu terbela...

Suchi replied at 26-5-2018 10:34 PM
Mcm suami iols buat hibahkn rumah 50% bhgn dia
Mahal gak kos hibah tapi boleh byr ansur.
Nasibl ...

zaman skang ni camtu la suchi...  nanti yang takde menolong tu la yang sibuk berebut...  sebab tu ayah aku pesan, buat hibah awal2, buat wasiat awal...  supaya takde yang dok claim sana claim sini padahal dulu kita susah, haram tak menolong...  aku lak dah siap contact sorang lawyer ni, nak buat wasiat...  tapi @munchkin cakap rupanya wasiat dan hibah berbeza...  so aku kena recheck balik la...  kos buat wasiat pun dah mahal, mesti hibah lagi mahal...  adeh...

Edited by munchkin at 27-5-2018 02:51 AM
eyansss replied at 27-5-2018 02:37 AM
patut la kawan suami aku propose aku buat dengan satu agent ni...  aku pulak confuse kenapa...  ru ...

Sorry which agent boleh tahu? As long as dia ikut syarat hibah tu dah ok kot.

Wasiat lain. Kalau dibantah tak boleh execute. So dont go wasting your money on wasiat unless the waris boleh terima and hormat wishes.

Hibah th i tak suggest buat with th. Sebab kalau penerima meninggal harta automatik pemberi jadi harta pusaka.

Contoh suami beri pada isteri. Isteri beri pada suami. Tiada anak. Kalau isteri meninggal duit th suami tu jadi pusaka.  duit dalam akaun th isteri akan pergi pada suami as hibah. At the same time Ibu bapa adik beradik isteri boleh tuntut duit dalam akaun th suami sebab jadi pusaka walaupun suami masih hidup.

Edited by munchkin at 27-5-2018 03:08 AM
eyansss replied at 27-5-2018 02:40 AM
zaman skang ni camtu la suchi...  nanti yang takde menolong tu la yang sibuk berebut...  sebab tu  ...

Eyanss kalau nak hibah boleh buat ngan pejabat agama negeri. Dalam rm300 utk hibah kalau tak silap. You have to bring 2 saksi lelaki. Tapi kena check kalau depa offer that service (pejabat agama negeri)

Kos utk hibah bukan ribu and bukan belas ribu. Depends berapa banyak hartanah/duit. Ni for private perunding islam

Hibah kepada anak cucu bolej ditarik balik. Hibah kepada ibu bapa atuk nenek suami dan orang lain tidak bolej ditarik balik melainkan dengam persetujuan penerima utk batalkan hibah

Mais ada buat  hibah. Tapi mais nak wasi aka pentadbir.

http://www.mais.gov.my/perkhidmatan/perkhidmatan-baitulmal/pengurusan-hibah

munchkin replied at 27-5-2018 02:50 AM
Sorry which agent boleh tahu? As long as dia ikut syarat hibah tu dah ok kot.

Wasiat lain. K ...

alamak, aku kena godek balik la card yang kawan suami aku bagi...  lupa dah aku letak mana...  ko ada kenal mana2 trusted agent tak?  aku tanak nanti ada masalah dikemudian hari...  suami aku pun nak buat hibah awal2 sebab dia tau banyak yang dia dapat skang ni sebab aku tolong...

pelik pulak hibah th camtu...  dah tak jadi hibah la cenggitu...

munchkin replied at 27-5-2018 03:07 AM
Eyanss kalau nak hibah boleh buat ngan pejabat agama negeri. Dalam rm300 utk hibah kalau tak sil ...
Kos utk hibah bukan ribu and bukan belas ribu. Depends berapa banyak hartanah/duit.
yang ni kawan suami aku ada explain...  aku kena senaraikan semua harta n hibahan tu nak buat camne...  then upah based on berapa total harta...  pastu lengkapkan semua document dan perlukan dua saksi...  nanti naik mahkamah untuk buat validation...  once mahkamah dah validate, dia kata takkan ada sesape dah boleh contest...

Hibah kepada anak cucu bolej ditarik balik. Hibah kepada ibu bapa atuk nenek suami dan orang lain tidak bolej ditarik balik melainkan dengam persetujuan penerima utk batalkan hibah
bagus la kalo dengan orang lain takleh ditarik balik sebab aku pentingkan anak sulung aku tu...  anak kedua aku tu aku tak risau sebab ikut faraid, dia akan dapat banyak untuk harta aku dan suami...

nanti aku check jais ada buat ke tak...