CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chacon

[Tempatan] Setiap suri rumah akan dapat 2% caruman dari KWSP suami dan Rm50 dari Pakatan Ha

eyansss replied at 27-5-2018 03:07 AM
alamak, aku kena godek balik la card yang kawan suami aku bagi...  lupa dah aku letak mana...  ko  ...

Th punya hibah dinamakan hibah mutlak. Bagi terus. Masalahnya akaun tu kita perlukan utk naik haji. Dan setiap org hanya boleh bukak satu saja akaun.

Nanti i pm.

Bukan semua boleh buat hibah. Kwsp cannot. Savings current akaun tak boleh. Yang boleh hanya joint akaun.

Utk pnb (asb asb2 etc) boleh buat terus ngan pnb produk hibah.

eyansss replied at 27-5-2018 03:12 AM
yang ni kawan suami aku ada explain...  aku kena senaraikan semua harta n hibahan tu nak buat camn ...

Maksud eyansss terus naik mahkamah utk validatekan semasa hidup atau bila nak tuntut nanti baru validatekan?

Boleh i tahu siapa yg eyansss deal tu?

Sebabnya yg buat kami punya dia kata pengesahan tu dibuat masa buat tuntutan bukan semasa hidup. Pada i lebih baik semasa hidup buat pengesahan.

eyansss replied at 27-5-2018 03:12 AM
yang ni kawan suami aku ada explain...  aku kena senaraikan semua harta n hibahan tu nak buat camn ...

Dah pm nanti reply ye eyansss. Many thanks

munchkin replied at 27-5-2018 03:17 AM
Maksud eyansss terus naik mahkamah utk validatekan semasa hidup atau bila nak tuntut nanti baru va ...

validate masa hidup...  pastu saksi n penerima hibah akan dapat copy...  once aku meninggal, penerima hibah tu boleh tuntut guna copy tu dan orang takleh nak contest sebab dah naik mahkamah n mahmakah dah validate...

ok2, jom pm...

eyansss replied at 26-5-2018 09:09 PM
nama atas nama ayah ek... ok, satu cara adalah buat perlantikan kuasa... kiranya korang semua sepa ...

Actually i mmg dah jadi pemegang amanah pun tp atas kereta dgn rumah je. 1 rumah tu bahagian mak i dah tukar jd nama i sebagai pentadbir sbb dah habis bayar. Lagi satu rumah je xboleh buat apa2 sbb loan tak habis bayar lg. I dah bicara kt pej tanah before this sekali tp tak settle utk rumah je. Tp atas surat pej tanah mmg i pemegang amanah since i anak first.

Duit2 adik i amanahraya pegang. Tp adik i yg laki berebut nak jd pentadbir i malas nak campur. Walaupun i tau duit tu akan habis dan dia akan pkai. Sbb duit dia sendiri dah habis. I dah habis gaduh dah tp i malas nak campur dah. Nti org kata i nk duit dorg pulak. Lantakla kalau adik2 i jd miskin pastu. Time berduit berlagak habis.

So rumah yg takde loan dgn rumah yg dah habis byr tu mmg joint name nama parents i tp dorg bercerai hidup. So nti my dad still layak bahagian dia la kan? Tp kalau dah mmg ada nama dia kt rumah tu nape nak tuntut harta sepencarian lg?

Aku setuju
Setidaknya bila suami mati., dah ada siap2 bahagian kwsp isteri yg tak perlu difaraidkan.

Follow Us
eyansss replied at 27-5-2018 03:33 AM
validate masa hidup...  pastu saksi n penerima hibah akan dapat copy...  once aku meninggal, pener ...

hmmm tempat i buat tu kata tak boleh validate semasa hidup. bila i tengok borang mahkamah pun kena ada tarikh meninggal etc.

Madel replied at 27-5-2018 04:32 AM
Aku setuju
Setidaknya bila suami mati., dah ada siap2 bahagian kwsp isteri yg tak perlu difaraidkan ...

Setuju jugak.

munchkin replied at 26-5-2018 07:13 PM
Th punya hibah dinamakan hibah mutlak. Bagi terus. Masalahnya akaun tu kita perlukan utk naik haji ...

Epf cannot meh?

Madel replied at 27-5-2018 12:32 PM
Aku setuju
Setidaknya bila suami mati., dah ada siap2 bahagian kwsp isteri yg tak perlu difaraidkan ...

kalau tengok borang kwsp 2017 kalau tak silap.

kwsp akan tanya siapa tanggungan. ada ruangan isteri dan anak2.

kwsp ada ruang untuk tanya ibu bapa masih hidup atau tak. at least kalau atuk nenek depa ni consider untuk cucu2 berbadning pakcik macik.

adik beradik hanya boleh isi kalau kedua ibu bapa tiada DAN kalau bujang tidak berkawin. cuba tengok borang kwsp.  

ni baru betul. i sokong sistem kwsp tu.

kalau ikut faraid adik beradik masing2 dah berkawin ada keluarga masing nak menuntut hak faraid semata mereka ada hak. kalau takde anak laki portion paling besar pergi kepada adik beradik lelaki yang kemudiannya akan guna duit tu untuk tanggung keluarga masing2.

kat malaysia ni interpretation faraid diambil separuh separuh.

kalau baca lafaz taklik masa kawin, kalau suami fail to beri nafkah, dia boleh je tuntut dari keluarga suami. anways sama ngan faraid. duit yg lelaki tu dapat sebenarnya kena tanggung balik isteri dan anak2 saudara bukan untuk isi tembolok perut masing2.

cannot lah sufi. sebab reason dia kwsp tu kita tak de power sekarang nak buat apa2 pada akaun kwsp tu. sama macam pencen terbitan.

munchkin replied at 27-5-2018 05:39 AM
cannot lah sufi. sebab reason dia kwsp tu kita tak de power sekarang nak buat apa2 pada akaun kwsp ...

I see. Tima kasih munchkin.

Kalaulah lebih ramai penerima faraid yg letak tanggungjawab & ihsan lebih daripada hak, kan?

2%tu  utk suri rumah jer ke?
isteri yg bekerja x dpt la ek?

eyansss replied at 27-5-2018 02:40 AM
zaman skang ni camtu la suchi...  nanti yang takde menolong tu la yang sibuk berebut...  sebab tu  ...

Hibah ikut nilai harta lagi tinggi nilai harta lagi tinggi kos nya.

satu lagi ade join mcm insurans gitu utk uruskn harta bila dah mati. Kira cam kos bicara guaman bagai tu lah.

Tulah walopun adik badik ke apa hari ni kita tgk dia senang dan ade reta sendiri tp mana lah tau time suami/bini kita mati ade adik badik tu diuji plak hidup perlukn duit ke apa. Igt senang2 bodo nk lpskn je harta hurmmm duit kot sapa xnk.
Iols baru je habis bicara kt pesaka kecil pasal harta arwah ayah iols,
Mak tiri iols yg kawen cuma  2 tahun lebih tu pun xmo tolak bhgn dia tetap mahu.
Disebabkn tanah ladang felda tu takleh nk jual maka sampai bila2 lah kami kena share duit hasil ladang ngn mak tiri.
Iols xde hal la yela dah mmg isteri walo kawen sehari tetap dpt bhgn dia 1/8 tu.
Cuma itulah kalau dia kawen baru pun dia mmg tetap akn dpt kn setiap bulan.

eyansss replied at 27-5-2018 03:07 AM
alamak, aku kena godek balik la card yang kawan suami aku bagi...  lupa dah aku letak mana...  ko  ...

Iols wat ngn wassiyah shoppe

MAIS tanak wat kalau rumah lum abis bayar walopun ade MRTT/MRTA
Sama gak ARB.

Iols dah tanya, kos MAIS pun leh cecah ribu riban gak sbb dorang kata berurusan ngn pihak tertentu gak kn cam kos loyer bagai tu la kot.

miss_baby replied at 27-5-2018 03:26 PM
2%tu  utk suri rumah jer ke?
isteri yg bekerja x dpt la ek?

Yg bekerja kn dah ade kwsp sendiri. Kalau memcarum lah.
Lagi satu selain epf harap ade socso jugak

armin replied at 27-5-2018 12:30 PM
Actually i mmg dah jadi pemegang amanah pun tp atas kereta dgn rumah je. 1 rumah tu bahagian mak ...

kalo joint name memang ayah ko layak la kat situ... sebab separuh tu dikira dia punya... pasal adik ko nak jadi pentadbir untuk harta kat amanahray, basically dia takleh keluarkan selagi adik2 yang bawah 18 tahun tu tak cukup umur... dan kalo tak silap aku, masa nak keluarkan, semua kena ada...

kesian ko... dugaan harta ni... harap2 hubungan adikberadik tak bertelingkah..

Suchi replied at 27-5-2018 03:31 PM
Hibah ikut nilai harta lagi tinggi nilai harta lagi tinggi kos nya.

satu lagi ade join mcm insu ...
satu lagi ade join mcm insurans gitu utk uruskn harta bila dah mati. Kira cam kos bicara guaman bagai tu lah.
yang ni la suami aku join... supaya aku akan dapat duit untuk buat urusan harta faraid dan pertukaran nama...

Suchi replied at 27-5-2018 03:35 PM
Iols wat ngn wassiyah shoppe

MAIS tanak wat kalau rumah lum abis bayar walopun ade MRTT/MRTA

munchkin pun sebut wassiyah shoppe semalam... aku nak call la diorang supaya aku dapat a clearer picture...

sufi^_^ replied at 27-5-2018 03:22 PM
I see. Tima kasih munchkin.

Kalaulah lebih ramai penerima faraid yg letak tanggungjawab & ihsan ...

Tiada setakat ni kecuali pakcik i melepaskan hak faraid takut tak tunai tanggungjawab. Dia siap top up lagi duit sendiri tanggung adik laki pompuan yg semua dah berusia semua dah 50an. Anak buah siap tanya lagi apa dia boleh bagi. I ni yg banyak tolong dia siap nak tolong bayar settle rumah. I tolak. Tak nak termakan budi.

Malaysia ni bab tanggubgjawab semua senyap.

I suka sistem kwsp. Biar kena muka sekor2.

Nama isteri letak dulu. Nama ibu bapa hidup je letak.

Adik beradik tak boleh listkan nama langsung kecuali pemegang tu bujang dan ibu bapa dah meninggal.

Tulah sebab kwsp tulis situ siapa tanggungan pemegang.

Jadahh adik beradik dah kawij beranak pinak jadi tanggungan lagi. Kalau anak perempuan saja mmh haru sebab dapat kr makcik pakcik. Depa tanggung anak sendiri bukan tanggung anak yatim.

Sepatutnya ikut je mcm kwsp ni. Kalau faraid sistem nya perfect kenapa 60 bilion harta org islam 900,000 tanah tak selesai???