CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: HangPC2

Mari Belajar Bahasa Korea (Hangul) [PART 1]

Close [Copy link]
Originally posted by rully_banget at 13-12-2005 10:51 PM
konnichiwa!

gua masih beginner di japanese dan masih konsentrasi belajar dalam romanji jer...
baru akhir-akhir ni nak cuba pelajari kana. kenapa watashi WA di romanji tapi ditulis watashi HA di ...

は dalam hiragana berbunyi 'ha'
tapi bila dicantumkan dengan ayat lain sebagai partikel / topik ayat seperti   わたし は ia berbunyi watashi 'wa'
maknanya は untuk partikel berbunyi 'wa'

は selain partikel atau noun berbunyi 'ha'

rully_banget This user has been deleted
Originally posted by eyka at 14-12-2005 12:41 AM

は dalam hiragana berbunyi 'ha'
tapi bila dicantumkan dengan ayat lain sebagai partikel / topik ayat seperti   わたし は ia berbunyi watashi 'wa'
maknanya { ...

eyka, lo tahu banyak contoh lagi nggak yang "aneh-aneh" dalam penulisan kana selain yang tu..

habis gua konsen ke romaji dan belajar kana cuma pakai microsoft words....
kan kalo pake language=japanese trus keluar option, sehingga ketika kita type romaji yang keluar otomatis kanji plus hiragana dan katakana untuk kata serapan asing...

rully cuma kena ingat  ada dua bunyi は

1) は = bunyi 'ha' = untuk kata nama (NOUN)
contoh :
はこ = hako = kotak / box (kotak adalah NOUN)
はな = hana = bunga (NOUN)

2) は = bunyi わ('wa') = untuk partikel
contoh :
わたし は ごはん を たべ ます
watashi (wa) gohan (o) tabe (masu)
saya  (partikel) nasi (partikel) makan (present verb)
=> saya sedang makan nasii

rullyさん は えいご の しんぶん を よみます
rully-san wa eigo no shinbun o yomi masu
rully (partikel) bahasa inggeris (partikel kepunyaan/ belong particle) suratkhabar/koran (partikel) membaca (present verb)
=> rully sedang membaca suratkabar/koran bahasa inggeris

rully tak perlu susah2 sangat hafal ha atau wa, bila taip guna software tulisan jepun, romaji taip ha aja walaupun bunyinya wa untuk partikel

tak ada software yang special untuk tentukan, yang perlu basic bahasa jepun

note: katakana => ハ (ha) bunyinya tetap 'ha'

[ Last edited by eyka at 14-12-2005 03:01 PM ]

Originally posted by inan at 13-12-2005 01:53 PM

sebelum saya masuk yo style saya bagi sedikit penerangan tentang vowel dan consonant

huruf consanant terdiri daripada

ㄱ, ㄴ, ㄷ ,ㄹ ,ㅁ, ㅂ, ...

semalam saya dah cerita tentang 'ㅡ' .. dalam kes ni.. ada sikit lagi info yang perlu saya terangkan iaitu bila perkataan berakhir dengan '르' (apabila omit 다).
contoh
         부르다 - pu re da - call
         모르다 - mo re da - tak tahu
         다르다 - da re da - berbeza

okey sekarang saya cerita pasal cara nak tukar .. kaedahnya sama macam 'ㅡ' yang saya cerita semalam ..
untuk pastikan nak tambah ㅏ요 atau ㅓ요 kita kena tengoh huruf vowel sebelum 'ㅡ' tu..
kes a) kalau huruf vowelnya ㅏ atau ㅗ kena guna ㅏ요
kes b) kalau huruf vowelnya selain dariㅏ atau ㅗ kena guna ㅓ요.

kalau dah pastikan kes a atau kes b.. kita kena drop '르' dan gantikan ㄹ 라요.
contoh

모르다 (omit 다) - huruf vowel sebelum '르' ialah ㅗ .so kena guna kes a.. jadi drop  '르'
        lepas tu tambah ㄹ 라요.   몰라요 - molla yo .. (dalam drama biasanya tak guna yo.. guna mulla )

sama juga 다르다 - 달라요. - dallayo.

bagi 부르다 .. dia jatuh dalam kes b..so tukar je jadi 불러요 - pulloyo..

so bila korang jumpa kes-kes macam ni .. gunalah kaedah diatas.

Eyka, nak tanya pasal avatar tu... ano hito wa dare? MATSUJUN desuka? Kyaaaa, kakkoii jyannnnn~
Nak join korang belajar bahasa jepun boleh? Korean tak minat sgt sbb meng-konfusekan otak ni jer...

[ Last edited by chiharu at 15-12-2005 03:23 AM ]

Originally posted by inan at 14-12-2005 05:20 PM

semalam saya dah cerita tentang 'ㅡ' .. dalam kes ni.. ada sikit lagi info yang perlu saya terangkan iaitu bila perkataan berakhir dengan '르' (apabila omit 다).
contoh
  ...

sekarang saya masuk sikit tentang vocab..

재미있다 - jemi itta (seronok)             재미없다 - jemi opto (tak serornok)
맛있다     - masitta  (sedap)               
바쁘다     - pappuda (busy)                 한가하다 - hanga hada (free)
좋아하다 - chua hada( suka)               싫어하다 - shiro hada (tak suka -dalam drama suka guna shi ro )
좋다         - chut da ( bagus)                 나쁘다    - nappuda  (bad)
춥다         -  chup da (sejuk)                  덥다        - dopda (panas untuk cuaca)   
                                                        뜨겁다 ( ddegopda - panas untuk makanan , barang macam periuk
오다         - o da (datang)                     가다       - ka da (pergi)

grammar - 기 전에  (gi jo nae)  sebelum .. selalunya ia disambung bersama 'verb'
contoh 오다

오기 전에  전화하세요.   o gi jo nae jona ha sea yo.  sebelum datang tolong telephone.
         세요 - 'sea yo'  macam tolong le.. nampak lemah lembut sikit kalau guna ni..
         보세요 - tolong lihat ( 보다 - bo da - lihat)
          가세요 - ka sea yo - tolong pergi
          읽으세요 - il gu sea yo - tolong baca ( 읽다 - ik ta - baca)
           kat atas tu korang nampak ada dua benda   세요 dan  으세요 .. yang ni kena pastikan final
           sama ada final consanant( guna 으세요) atau final vowel  (guna 세요)

contoh 잊다 - it ta (lupa)

잊기 전에 메모하세요 - it gi jo nae memo hasea yo - sebelum lupa buat memo.
            잊지 마세요 - it ji ma se yo ( tolong jangan lupa)

yang lain tu korang buat le contoh ayat sendiri .. kat atas tu saya translate satu-satu supaya korang dapat struktur ayat korea.. perbuatan sentiasa kat belakang.

Follow Us
inan ssi.. klu ada buku vocab hanguk nie, boleh photostatekan tak??.. ckucin nak sekali.. since ada thread nie ckucin ada faham2 sket2 perkataan yang dickpkan dalam drama.. cam hyong [hanya untuk lelaki panggil abang]..ajossi [pakcik]... dan banyak lagi.. kekadang ckucin try dengar lirik2 lagu kdrama ost tu..

Originally posted by ckucin at 15-12-2005 03:36 PM
inan ssi.. klu ada buku vocab hanguk nie, boleh photostatekan tak??.. ckucin nak sekali.. since ada thread nie ckucin ada faham2 sket2 perkataan yang dickpkan dalam drama.. cam hyong [hanya untuk l ...

ckucin 씨,
      buku vocab hanguk tak ada.. vocab tu semua saya dapat dalam kelas .. setiap kelas .. songsengnim akan bagi 10 vocub untuk di hafal.. cara tu aje.. lepas tu baca buku cerita korea.. guna dict dia..buku dict korea saya minta cikgu tu belikan (lebihkurang Rm50). Kalau nak dict online guna
laman ni
   http://kr.engdic.yahoo.com

Originally posted by inan at 15-12-2005 03:49 PM

ckucin 씨,
      buku vocab hanguk tak ada.. vocab tu semua saya dapat dalam kelas .. setiap kelas .. songsengnim akan bagi 10 vocub untuk di hafal.. cara tu aje.. lepas tu baca buku cer ...

nnt dah beli..boleh photostate ekekekek..

Originally posted by chiharu at 15-12-2005 03:13 AM
Eyka, nak tanya pasal avatar tu... ano hito wa dare? MATSUJUN desuka? Kyaaaa, kakkoii jyannnnn~
Nak join korang belajar bahasa jepun boleh? Korean tak minat sgt sbb meng-konfusekan otak ni jer...

ha'ah avatar tu gambar matsujun dalam citer dia yg terbaru HANA YORI DANGO, jom la join nak blajar bahasa jepun atau korea

cikgu korea.. inan ssi rajin post grammar2 dan vocabs.. thanx.. inan ssi, aku nak bawak nota tu post kat k-hype.. ok??

Originally posted by eyka at 15-12-2005 04:48 PM

ha'ah avatar tu gambar matsujun dalam citer dia yg terbaru HANA YORI DANGO, jom la join nak blajar bahasa jepun atau korea

cikgu korea.. inan ssi rajin post grammar2 dan vocabs.. thanx.. in ...

skucin.. dict tu dah lama beli tapi kalau nak photostat rasanya tak nampak le.. sebab kecik yang amat sangat tulisan tu..

eyka,

no problem  ilmu diperpanjangkan.. boleh bawa kemana-mana .. tapi kalau ada kesilapan .. minta maaf banyak-banyak .. saya terangkan apa yang saya mampu..

wahhh.. u all kat sini ader yg dah fluent korean ngan japanese ker? meningkatkan jealousy nieh.. haha

Originally posted by inan at 15-12-2005 05:23 PM

skucin.. dict tu dah lama beli tapi kalau nak photostat rasanya tak nampak le.. sebab kecik yang amat sangat tulisan tu..

eyka,

no problem  ilmu diperpanjangkan.. boleh bawa kemana-mana ...

inan ssi.. diva nak 1 set..sama cam ckucin dan hana.. ok thanks..hujung bulan kami amik yek.. kita set ler jumpa kat mana2..

Originally posted by ckucin at 16-12-2005 09:45 AM

inan ssi.. diva nak 1 set..sama cam ckucin dan hana.. ok thanks..hujung bulan kami amik yek.. kita set ler jumpa kat mana2..

ok. saya dah hantar semalam tapi saya akan hubungi kedai tu supaya tambah 1 set lagi..selamat belajar..

Originally posted by chiharu at 16-12-2005 12:44 AM
wahhh.. u all kat sini ader yg dah fluent korean ngan japanese ker? meningkatkan jealousy nieh.. haha

iskk.. mana ada fluent.. tau sesikit jer.. chouto

Originally posted by eyka at 14-12-2005 02:58 PM
rully cuma kena ingat  ada dua bunyi は

1) は = bunyi 'ha' = untuk kata nama (NOUN)
contoh :
はこ = hako = kotak / box (kotak adalah NOUN)
はな = ha ...

sou desu ka,
pasal ni berlaku sama konnichiWA jua yah... wakarima****a...

eyka kenapa lo tak buat cam inan tu... yang rajin post grammar berguna tuk blaja korean...
gua yakin cukup banyak peminat bahasa jepang kat forum ni....

ayo eyka, chayo !!!!
bagi la ilmu-ilmu tuh.... biar "chouto-chouto daijoubu"-lah :cak::cak:

[ Last edited by rully_banget at 17-12-2005 01:03 PM ]

loh, kok keluar asterisk-asterisk itu yah......

Originally posted by inan at 16-12-2005 10:29 AM

ok. saya dah hantar semalam tapi saya akan hubungi kedai tu supaya tambah 1 set lagi..selamat belajar..

hari sabtu lepas saya pergi kelas korea .. lepas tu cikgu tanya dah dapat murid belum? .. sebenarnya cikgu dah suruh saya carikan sorang murid yang betul-betul minat bahasa korea dan ajar dia secara percuma.. pening kepala saya nak cari kat mana ???? kepada kengkawan yang betul-betul berminat untuk belajar, saya akan ajar secara percuma .. secara bersemuka le..bukan di alam maya ..(dia tak mau dialam maya .. sebab yagn ni tak dapat nak practice cakap)  sebab nak practice cakap korea.. saya ni bukan pandai sangat tapi kalau dah cikgu tu suruh buat macam tu terpaksa le saya cari.. sapa yang berminat dapatle tolong saya jadikan saya cikgu anda.. (bukanpun pandai sangat ... cakap pun tergagap-gagap lagi..tapi minat punya pasal.. sanggup buat apa saja).. lebih senang kalau dekat area taman dagang /atau yang sanggup redah ke sini..... dekat dengan rumah saya..

Originally posted by inan at 19-12-2005 10:02 AM

hari sabtu lepas saya pergi kelas korea .. lepas tu cikgu tanya dah dapat murid belum? .. sebenarnya cikgu dah suruh saya carikan sorang murid yang betul-betul minat bahasa korea dan ajar dia ...

:hmm:Uks kalau nak belajar kat umah inan payah skit nak gi..tp kalau blajar kat KLCC tu okesh gak kat..tp susah gak kalau takde whiteboard...bukan apa..Hana dok area sri gombak heheh...apa2 pun mmg berminat kalau inan jadi tutor heheh...

Originally posted by ckucin at 13-12-2005 09:25 AM

@Hana
ko nak tak join sekaki..

Pasni boleh kita ckp korea dalam tepon ..ekekekekekekke..betul salah tu lain citer janji kita faham ekekekeke..practice make perfect maaa

Nak join hehe...