CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: bakat

masih ada di sini

Reply #259 seroja's post

aalah kan oja

anyway first harus oja kenal dulu fred ngan tali

so kalu dah faham yu bila tengok khord senang chord apa untuk tali mana dan di fred yang keberapa dan jari gak

Chord Dm misal kata tali1fred1 tali3fred2 tali2fred2
and so on

camtu tetap sama chord yang d main tinggal ;agi bagi left terbaliklah ropanya

usha tangga kejayaan:pompom:

Reply #261 bakat's post

tengok la.. sbb ada dua pilihan. keybod ngan gitar..

kalo kebod... 4 bulan da voley pandai. gitar kene prektis.. lama sket br pandai.

tengok esok.. klu voley pujuk papa hehehe

alllo kengkawan!!

aku ni tak pandai ape, coma dengau cerita orang je, tumpang kongsi kat sini kot2 ada guna betol dak

bakat! bubuh lah lagi lagu kat sini, aku nak dengau! ko punya lagu memang best. aaa....coba sdr. Xperimen benda2 yang aku tulih kat sini, mana lah tau, kot2 keluau bunnyi pelik2! . Moga Seroja kalu beli gitar, sure boleh beli yang bagus lepas ni aku tak tau lepulak apa dia cari idol KA tu mee_maggie, lagi pun, siapalah hamba... . hamba hanya serangga. BPR beb

JAri jadi "leather" tu bak kata Brother Bakat, memang tak boleh dielak. lagipon kaluu kita main gitar, tu lumrah dah kot. banayk teknik main gitar ni memerlukan jari kita jadi "kematu". kalau tak, tak boleh atau susah ya amat le nak buat tekniik2 tu nanti...

petua untuk lagu2 "balada", sahdu, dan buat ati jadi peeegh..."trick" dia biasanya kita boleh guna cord campur2. Elok kalau kita tak guna sangat "major" chord dan "minor" chords biasa sebab dia punya "harmonic" tak berapa "power'. eer...cam tu lah kot. "harmonic" yang aku maksud ni ialah bila kita main beberapa note serentak = chord gitar lah. aku tak pandai laa bab Xplain2 nie

cuba test progession mudah ni ; C,D,F,Am dan dengar bezanya kalu kita guna progression ni C6,D6,F6,Am6/9 kot. yang buat beza tu ialah "harmonic" dan harmonic tu lah yang beri semacam "perasaan" sayu ke, gembira ke, apa ke bila kita dengar satu2 lagu. Ni contoh je, BAkat dll kengkawan, tentu lebih tahu bab ni

Satu lagi, kalau kita buat lagu balad contonya, kita (ramai orang guna) boleh guna contoh scale C major + Am melodic/harmonic tak kesah lah. kalu kita dok musing2 kat situ, OK jugak tapi kita akan selalu jadi "stereotype" dengan kebanyakan lagu Melayu dari dulu, sampai lah sekarang. Coba kita guna apa yang orang pangge "mode" dalam "scale" kita tu, contoh: kalau guna scale C major, selit sikit D in "dorian mode". Tentu bunyi solo atau melody kita/ lagu kita tu, akan jadi sikiiit ummph lah . kalau rajin, boleh selit sikit scale C pentatonic dalam melody tu supaya bunyinya lagi sedap. Satu lagi, untuk lagu2 balada, cuba guna banyak "arpeggio" atau mudahnye, petik je tali gitar tu satu2, jadik le arpeggio! hi hi hi...

kengkawan tentu tahu istilah2 yang dah biasa orang guna yang aku tulih kat sini, dalam buku2 gitar, tentu ada ditulih. La ni pun internet boleh dirujuk. tapi kalu perlu, aku boleh jugak tulih kat sini penjelasan tentang benda2 ni cuma ruang agak terhad lagi pong aku bukan pandai benda2 ni semua pun...

Maap ye kengkawan kalu aku silap, biasalah, kita manusia biasa kalu aku tak stop nulis, karang tah hapa2 aku tulih!....

nanti aku nak tulih pasal petua nyanyi pulak!! hi hi hi!!!

salam & ceria selalu!!!

Reply #261 bakat's post

fred tuh apew pacit? fred flinstone taw lew..

Reply #263 sikomeng's post

wahhhhh tak pandai apew tu bro komeng  byk ya amatz tuh term2 baru neh.. oja tataw lagi... huhuhu.. harap oja bertahan lew kalo na blaja neh.. takot hap way kang ta abish blaja .. huhuhu...

bro komeng tempek la lagi.. apew jew lar berkaitan ngan gitar neh..

Tompang Tred pacit Bakat ek?

Reply #263 sikomeng's post

tabik sir komeng

respect nagn penjelasan saudara tu

betul mang Kat mengaku fasal progression kod lagu sekarang malah bila Kat sendiri cuba buat lagu ada terpengaruh dengan progression cam yang Komeng cita tuh,terbawak-bawak dng lagu yang sedia ada.yang pastinyaKat lebih cenderung utk cuba menghasilkan melodi yang lebih simple n pada pandangan Kat lagu sebegitu lebih mudah didengar dan dinyanyikan.

Memang benar kata saudara kita perlu menyelitkan sedikit unsur cam kacukan chord tu tp yang susahnya camna nak blend kan bunyik tu supaya tak berbunyi pelik bila cuba nak aproach chord berkenaan.contoh cam progresion Cmaj nak di naik kan ke Dmaj chord nya perubahan naik satu bar kan.Kat suka stail tuh dan lagu baru skang jarang yang buat penambahan up satu Chord d tengah lagu.

So may b Bro Komeng ada tips yang bagus utk ni

Salut Kat Bro Komeng.U r welcome here sngat-sangat

Jom Bro Join skalilah kiterang,n tak sabar dengar tips nyanyian dai Komeng

Double Thumbs Up

Follow Us

Reply #265 seroja's post

Oja

dun wory Oja I know U can

masa Kat d Kolej dulu junior abg Kat pompuan dari sabah ada yang pandai main gitar.ye awek tu kecik comey ajer

abg ingat dia nyanyi Sharol Crow ker rasanya tp tak hingat lagu apa yg sure nya dia main ngan nyanyi ada kelas cam nengok tv jer

Abg percaya Oja pun boleh ma dun wory

n one more bdak tu pun main kidal gak

so amazing

uuuoooi!!! main gitar dengan tangan kiri??? Seroja ni memang bagus, aku tak pandai main gitar dengan tangan kiri, jadi bunyi drum pulak!!

mudahnye kalu aku tak salah, tak ada chord gitar untuk orang kanan atau orang kiri. same je... mungkin kalau bagi orang yang main gitar "kidal" ni, dia ada dua pilihan. Sama ada nak main gitar biasa dengan cara "kidal" atau terbalik kan susunan tali. Tali paling tebal atau paling besau duduk paling bawah kalu tak ubah apa2, dan tali paling tebal tu, duduk atas sekali kalu di buat "re-wire" lah lebih kurang. eerr...betol ke nih?

kalau gitar biasa, diterbalikkan, nanti chord jadi "terbalik" sebab tali 6 / E / paling besau tu, duduk kat bawah. tapi kalu kita re-wire gitar kita, chord tu tak ada beza sebenarnya dengan gitar biasa, cuma yang "buat" chord, ialah tangan kanan.

tulah lebiih kurang....wallahua'lam.

Reply #266 bakat's post

amacam abg komeng tempek satu demo kat sini? or abg komeng wat tred baru? sbb cite byk pown ta gune.. nak kene ada sample gak kan?   puhlissss

** manew abg reez neh. ..tanak share tips kew?

Reply #264 seroja's post

oh ya lah oja kan

dun wory sama kita manfaatkan thread ni

semua dijemput masok

fred gitar yang kita tengk pada paksi memanjang/batang gitar

dibahagikan mengikut garisan-garisan setiap satu ruang didalam garisan tu lah di panggil fred gitar n mewakili satu note dan kombinasibeberapa nit nilah membentuk satu chord

may b bro Komeng nak tambah....atau betulkan silalh dun wory bro

Reply #268 sikomeng's post

pacit komeng... oja bulum beli gitar lagik neh...

Reply #267 bakat's post

mesti dier men lagu the first cut is da deepest.. sheryl crow

besh nyer...

Reply #268 sikomeng's post

setuju pendapat Komeng

n Oja  

Abg kat tak seberapa hingat lah lagu nyer tapi bunyik 1st verse nye

Looks like we made it........

ha dah ingat dah "You still the One.....kalu oja nyanyi musti sedap tu apa pendapat Komeng

cadangan untuk Komeng pa kata Komeng tempek kan komeng  main gitar n open untuk sapa2 nak nyanyi

amcam setuju tak oja

o may b ada nanti yang request dari komeng

bleh lah bro

info fasal CI2 Komeng bleh nengok lam thread d muka depan SYMT ni yang ada kaler nye
audition masih on tau jom join gak

aduuuu...hamba hanya serangga...........

aku tak pandai Bro. Bakat, kalu ada apa2 yang sdr. kita boleh kongsi, kita kongsi kat sini ye aku pong tak pandai, banyak benda yang aku tak tau

bakat.. tgh sedut lagu kau..
nnt aku komen yer....
lambatnyer menyedut ni...

Reply #274 sikomeng's post

hehehe

komeng teringat pulak Kat masa nak belajhar dulu ni lah yang Kat train sampai sakit jarijemari tu yang sampai kematu

beetul kesabaran disitu adalah amat diperlukan

Oja atau sesiapa saja nak belajar perlu ada ketabahan nih kan komeng

Reply #274 sikomeng's post

duh.... @.@

blum apew2 oja da fenin..

caner la kowang voley tahan ek?

Reply #276 bakat's post

saba kew oja neh... huhuhu

wait n see la ... sambil2 tuh sedut ilmu dulu..

Reply #277 seroja's post

benar oja disitujelah dugaan main gitar

percayalah Oja dunwory kalu semangat kuat n gigih brusha sure bleh pandai nyer

yang bestnyer main gitar ni gak bleh train kita untuk lebih kreatif kerna dapat melihat apa yang kita dengar/lagu yang kitadengar dalam bentuk progresion chord n dari situ kita boleh memahami lagu dngan lebih baik n dapat buat lagu/cipta dengan berinspirasikan apa yang kita tahu tadi

gud luck adik

Reply #275 buiscasey's post

ok thankz KC

sedotz jgn tak sedotz

lagu Kat liriknye Kat rasa masih week dalam skill menulis lirik
may b Kc bleh bg tips