CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: transporter

UMRAH & HAJI XIII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
bunga_kaseh posted on 1-11-2012 07:57 AM
Itu lh...takut kena tipu jer..dh ler x reti nk tgk ori ke x ori...

hahaha..saya pun takut kena tipu jugak, tak pandai pun bab batu permata dan cincin2 semua ni..tu yang saya bawak PAM (petugas ambilan musim) berbangsa patani tu..dia boleh cakap arab, so senang la skit.

Cerita bab ori ke tak ori ke ni..saya pernah pi kat satu orang arab tepi jalan, dia jual batu permata.

Saya pun hampiri dia, saya nampak la batu delima isi ni, saya tanya, "kam riyal?" (berapa riyal?)..pastu dia bagitau dlm bahasa omputih, "one hundred riyal..", saya tanya batu2 yg lain, harga dlm lingkungan tu jugak..dlm seratus lebih. Saya tanya dia sambil pegang batu delima isi, "original?"..dia kata, "original..kullu orinal.." (asli..semuanya asli). Dia pun angkat la satu batu demi satu batu sambil kata, "original..original..kullu..kullu.." (asli..asli..semuanya..semuanya..) utk menyakinkan saya..

Pastu saya tengok, mcm pelik je batu tu..tak sama mcm saya tengok kat safwa tower masa memula survey, pastu saya tanya balik.."lillahitaala, wallahi original?" (demi Allah, bersumpahlah dgn nama Allah yang ianya asli?"..termenung arab tu..lama sangat..pastu dia kata, "laa...laa...no original.." (tak..tak...tak asli), dlm hati saya kata, "tahu pun 'goyang'..nak menipu je tahu..".

Sama jugak kalau pi beli jam, tulis jenama 'RADO'..brand mahal ni.. (klu kat tempat kita, dekat RM2700.00..saya ada tengok kt KLCC), ada bangla nak jual kat saya SR400 je..suruh sumpah mcm saya kata kat arab tu..terduduk dia..hehehehe..
Last edited by haji_one on 1-11-2012 08:06 AM

haji_one posted on 1-11-2012 08:05 AM
hahaha..saya pun takut kena tipu jugak, tak pandai pun bab batu permata dan cincin2 semua ni..tu y ...

Tq haji bg input...blh d guna ayat power ni..hehe...Lucu cite haji nie...x sabar nk g sna..

bunga_kaseh posted on 1-11-2012 08:08 AM
Tq haji bg input...blh d guna ayat power ni..hehe...Lucu cite haji nie...x sabar nk g sna..

hahaha...boleh try, kat tanah suci madinah dan mekah ni, biasanya diaorang tak berani nak sumpah2 dgn nama Allah swt kalau menipu ni..mesti goyang la..

haji_one posted on 1-11-2012 08:10 AM
hahaha...boleh try, kat tanah suci madinah dan mekah ni, biasanya diaorang tak berani nak sumpah2  ...

Insyaallah haji...sy plan nk g dec/jan ni...hrp2 ada rezeki m'jejaki kaki lg d sna...

bunga_kaseh posted on 1-11-2012 08:12 AM
Insyaallah haji...sy plan nk g dec/jan ni...hrp2 ada rezeki m'jejaki kaki lg d sna...

Pi umrah ye, insyaAllah, semoga dipermudahkan urusan nak pergi, semasa di sana dan balik ke Malaysia..mudah2an umrah Bunga Kaseh adalah umrah yang mabrur (diterima Allah swt)..amin.

haji_one posted on 1-11-2012 08:14 AM
Pi umrah ye, insyaAllah, semoga dipermudahkan urusan nak pergi, semasa di sana dan balik ke Malays ...

Amin....timakasih haji...lni pun yg tertangguh bln posa baru ni...hrp2 xde aral lg lh..doakan kami yer haji...
Last edited by bunga_kaseh on 1-11-2012 08:31 AM

Follow Us
HUSSAINTAHIR posted on 31-10-2012 06:45 PM
Ayah saya patutnya tiba dgn sv 5714 dari jeddah 3 nov...tiba di kuala lumpur 0045 (5 nov)..
dah h ...

Salam takziah pada sain sekeluarga dan rohnya dicucuri rahmat.
Hanya insan yg terpilih saja yg meninggal di madinah atau mekah.
Teringat kata2 sorg kwn saya, kalau boleh dia nak meninggal
di madinah

bunga_kaseh posted on 1-11-2012 08:17 AM
Amin....timakasih haji...lni pun yg tertangguh bln posa baru ni...hrp2 xde aral lg lh..doakan kami ...

InsyaAllah, mudah2an niat baik bunga kaseh dn hubby dipermudahkan Allah swt..amin.

Just nak share......copy dari posting kat FB. Al Fatihah...
Asiah Dahalan Aslmkm..ni development news yg I & frens terima late last nite..posted this on my wall..
INNALILLAHI WAINNA ILAIHI ROJI'UN....My dear fren ROSWATI ABDUL WAHAB telah mendahului kita...got the following confirmed news after receiving preliminary news from Zarina Samsudin. Ex hubby Arwah also dah reconfirmed the news..

from Noor Anita Mohamed:

Assalamua'laikum friends, ingin maklumkan berita sedih, Kak Roswati Abdul Wahab (ex-Kuatagh) telah kembali ke rahmatullah di tanah suci Mekah +- 12 malam tadi (+- 6 pagi waktu Malaysia) selepas melontar di jamrah kerana sakit (ada bengkak hati). Jenazah telah selamat dikebumikan di tanah perkuburan Asy-Syara'ik, Mekah +-pukul 8.30 pagi tadi. Sama-sama kita sedekahkan Al-Fatihah untuk beliau dan saudara Islam yang telah pergi. Ameen

AL FATIHAH..ALLAH LEBIH MENYAYANGIMU & ANSWERED YOUR CALL..INSAN TERPILIH..AKHIRMU DI TANAH SUCI...
about an hour ago · Like · 1

Asiah Dahalan Rashidah Binti Jailani commented this di pg K79.(my batch MRSM Ktn).
Just called abang(Akla's twin).....she had just finished her tawaf ifadah...did not go for asr prayer...when roomate came back to her room, try waking her up after isya'...she has already gone...May Allah place her among the solihin....
about an hour ago · Like

Salam Takziah buat Hussain atas pemergian ayahanda, amat memahami kesedihan yang dialami.

Saya punya pengalaman dihubungi oleh ahli keluarga jemaah haji yang nak bertanyakan status maknya (yang dah meninggal), dia nak confirmkan je sebab memang dia dah tau dr awal2..cuma dia nak tahu bila mak dia meninggal, siapa uruskan, kebumi dimana dan sebagainya..

Tak terbayang dgn kata2 bagaimana saya nak susun sepatah demi sepatah ayat agar anak yang call tu dapat bertenang, esak tangisan, tersedu sedu dia menangis bila dia sebut "mak saya dah takdak ye ustaz..".

Hakikatnya Allah swt mengetahui apa yang terbaik, ramai yang pergi dan ingin mati di sana tapi kembali dengan tubuh badan yang elok. Gembira Ayahanda kepada Hussain dikebumikan di perkuburan Baqi, dimana hampir setiap hari orang datang menziarahi dan memberi sedekah dan doa (alfatihah dan sebagainya..), memang satu kemuliaan buat arwah kerana doa yang dibaca dan dilafazkan diniatkan utk semua penghuni tanah perkuburan baqi.

Kita yang di Malaysia ni, berapa kali je orang datang ziarah tanah perkuburan utk sedeqahkan bacaan ayat suci, kalau tak pergi pun siapa yang hampir setiap hari menyedekahkan ayat suci al Quran utk arwah si mati?

Tak macam di Baqi, ziarah dalam menetapkan jemaah haji/umrah akan melawat perkuburan Baqi, mendoakan penghuni2nya, setiap waktu dan setiap hari sehingga akhir hayat dunia ini. betapa mulianya arwah dapat dikebumikan di situ..menerima sedekah ayat kursi dan doa2  yang tidak putus2, dr saudara se Islam dr seluruh pelusuk dunia..

Sedangkan nasib kita ni tak tahu lagi bagaimana keadaannya..
Last edited by haji_one on 1-11-2012 08:55 AM

monorail posted on 1-11-2012 08:45 AM
Asiah Dahalan Aslmkm..ni development ne ...

Tumpang sedih mendengar berita ini. Alfatihah..

monorail posted on 1-11-2012 08:45 AM
Asiah Dahalan Aslmkm..ni development ne ...

sedihnya...al-fatihah...

takziah hussien..al fatihah utk arwah....

haji_one posted on 1-11-2012 08:52 AM
Salam Takziah buat Hussain atas pemergian ayahanda, amat memahami kesedihan yang dialami.

Saya pu ...
Tak macam di Baqi, ziarah dalam menetapkan jemaah haji/umrah akan melawat perkuburan Baqi, mendoakan penghuni2nya, setiap waktu dan setiap hari sehingga akhir hayat dunia ini. betapa mulianya arwah dapat dikebumikan di situ..menerima sedekah ayat kursi dan doa2  yang tidak putus2, dr saudara se Islam dr seluruh pelusuk dunia..
Assaalamualaikum haji one..
Saya ada 3 org saudara yg dikebumikan di Perkuburan Baqi.
Mak Usu saya,kakak saya dan adik Ipar saya.
Kemalangan jalanraya di Bir Ali pada Umrah 2009.
Mak usu dan adik Ipar meninggal on th spot manakala kakak saya koma hampir sebulan dan meninggal.
Saya ada sekali dalam Bas tu dan mengalami cedera ringan.
Subhanallah..Terasa beruntungnya mereka dapat disemadikan di Perkuburan Baqi..

aziefa posted on 1-11-2012 02:25 PM
Assaalamualaikum haji one..
Saya ada 3 org saudara yg dikebumikan di Perkuburan Baqi.
Mak Usu sa ...

wa'alaikumsalam wbr wbt aziefa, beruntung mereka yg 'berada' di Baqi tu. Ye la, walaupun amalan sendiri yg menentukan susah senang kita di alam barzakh, tapi aspek sedeqah doa dan bacaan ayat suci yang dihadiahkan oleh orang luar juga perlu diambil kira, kiranya memang beruntung la orang yang disemadikan disitu..setiap hari ada je yang datang menziarahi, walau tak kenal rupa dan nama, tapi atas semangat dan dasar se agama, yang melawat pasti akan memberikan 'hadiah'..

Hehehe.skrip yang saya cakap pada respon yg aziefa reply tu adalah ayat standard saya utk menenangkan hati waris di Malaysia bila mereka call, time ada kematian ahli keluarga mereka di tanah suci. Cuma, bila saya cakap tu, saya amat memaksudkan apa yang saya cakap, bukan sekadar nak senangkan hati mereka sahaja.

saya mencari pakej umrah 2013, nampak la beberapa iklan umrah rakyat , murah la pulak, ok ke ?   

HUSSAINTAHIR posted on 31-10-2012 06:45 PM
Ayah saya patutnya tiba dgn sv 5714 dari jeddah 3 nov...tiba di kuala lumpur 0045 (5 nov)..
dah h ...

Assalam, Al-Fatihah buah arwah ayah Hussain, Smg ditempatkan dikalangan yg beramal soleh dan diringankan hisabnya.

haji_one posted on 1-11-2012 07:51 AM
SR5, bersamaan dengan RM4.70..hahahah..memang la sat je hilang sadurnyer tu, kekadang yang 'batu'  ...

haha. memang kelakar cerita haji_one tu. saya beli ni pun sekadar nak dapatkan sunnah pakai cincin je. nak beli yang mahal, tak berminat pula. tapi cincin saya ni kira ok lagilah, batu dia betul tertanggal lagi haha.

dulu saya ada cincin kayu kokka. tapi tak pakai sangat sebab macam alergik lak jari manis saya ni. bila pakai je mesti gatal. satu lagi sebab takut saya jatuh syirik sebab percayakan kayu kokka boleh berikan macam2 kelebihan contohnya boleh elak daripada kena patuk ular la, bawak kereta tak accident la..macam2.

haji_one posted on 1-11-2012 07:41 AM
Memang dah ada alokasi utk pakej swasta ni, let say 10,000 tempat utk jemaah haji mereka, so, dlm  ...

oo macam tu. jadi betullah apa yg saya fikir selama ni. terima kasih atas penjelasan yg panjang tu hehe.

jadi sepatutnya tak timbul isu rampas kuota ni, kan? sebab syarikat swasta dah memang diberi kuotanya sendiri. depends pada individu itu sendiri sama ada nak pergi dengan muassasah atau swasta.

saya teringat masa orang datang ke rumah sebelum saya dengan isteri pergi tunaikan haji tahun lepas. ada sorang makcik ni dia duk berbual dengan isteri dan mak mertua saya. tiba2 dia macam marah2 sikit sebab tak suka orang muda pergi buat haji dulu sebelum yg lebih berusia ni. katanya, macam dia, dia daftar tahun 2008/2009 camtu tapi tak naik nama kat TH. tapi yg muda2 ramai pulak dapat pegi sebab daftar awal. sepatutnya bagi yg tua2 dulu katanya barulah yg muda pergi. saya tak faham dia fikir camana hehe.

Menunggu kepulangan Abang Ipar KT 1 di KLIA..