CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

PhD -

Originally posted by mssuci at 6-4-2009 11:20
eh btl ke xleh.....nape cm bleh je

tak bleh la. aku dh cek..
ni aku paste sket..
da rest tgk sdri kt http://www.jpa.gov.my/docs/tkp/2009/k2/LampA.pdf

TAWARAN HADIAH LATIHAN PERSEKUTUAN BAGI PEGAWAI PERKHIDMATAN GUNASAMA UNTUK MENGIKUTI PENGAJIAN PERINGKAT Ph.D DAN SARJANA SESI 2010

1. Syarat Umum

Pegawai-pegawai hendaklah mempunyai pengetahuan, kemahiran, pengalaman, minat dan perwatakan/sikap yang sesuai bagi menentukan kejayaan dalam pengajian dan seterusnya berupaya memberi sumbangan ke arah meningkatkan keberkesanan perkhidmatan dan organisasi. Pegawai juga hendaklah mempunyai kelayakan ijazah pertama yang diiktiraf atau kelayakan yang setaraf dengannya.

2. Syarat Khusus

(i) Telah disahkan dalam perkhidmatan pada tarikh tutup permohonan;
(ii) Pegawai hendaklah telah berkhidmat sekurang kurangnya selama 4 tahun pada tarikh tutup permohonan. Pegawai lantikan tahun 2005 dan ke atas tidak layak memohon;
(iii) Berumur tidak melebihi 40 tahun pada 1 Januari 2009;
(iv) Memiliki Ijazah Sarjana Muda (pencapaian CGPA minimum 2.5) bagi pengajian peringkat Sarjana dan Ijazah Sarjana bagi pengajian peringkat PhD;
(v) Mematuhi syarat genap tempoh tamat mengikuti kursus jangka panjang/pendek sebelumnya seperti yang dinyatakan dalam Pekeliling Perkhidmatan Bilangan 6 Tahun 2005 (jika berkenaan):

Balas #298 mssuci\ catat

risiko tetap ada tapi selalunya kalau tak boleh habiskan phd selalunya akan ditukar kepada master (kira downgraded).

buat phd ni perlukan ketahanan mental dan fizikal yang kuat so kalau rasa tak prepare boleh buat master dulu. sekarang dah banyak scholarship apply je.

nak kawin tu tak jadi masalah, ramai member aku buat phd kawin siap beranak lagi cuma habis lambat sikit le maklumlah dah berkeluarga.

Balas #206 eastrun\ catat

bukan tak laku...

tp standard semua yg nk buat phd kt UK, akan diberi Mphil dl tahun yg pertama,
dlm 1 thn tu, akan dipanggil bentang proposal lengkap...bila dh approve baru leh convert kpd
Phd. kdg2 ada yg amik masa sampai 2 thn baru dpt gi viva mphil. selagi tak lepas, selagi tu la..
takkan dpt convert ke phd. kalau sampai sudah tak berjaya jugak...

alamt grad dgn mphil je la.

bzanya, org yg buat 1st degree dan MSc kt Mesia, lg sukar utk upgrade dr mphil ke phd
berbanding graduan yg buat BSc/MSc di UK...sbb byk faktor tertentu yg berbeza dr segi
penilaian hasil kerja.

Balas #302 cepheid\ catat

rungutan yg aku dgr dpr mereka yg lompat dr degree ke phd selalunya sbb
tak cukup experience in lab..

mostly akan merungut ckp susah..sbb demand phd kt oversea tinggi.

lainla kalau nk buat phd kt dlm mesia je..

Balas #304 bezita60\ catat

sama saja buat di oversea or mesia sebab aku pun experience dua-dua. infact aku pun tengah buat phd skrg. bergantung pada supervisor dan motivation pelajar. yes, di oversea sangat demanding tapi tak kurang juga di mesia.

aku perasan di oversea ni our student kurang work hard (bukan semua) asyik duduk rumah instead pergi ke dept buat kerja. kalau yang jenis rajin buat kerja dan kurang join dengan student mesia lain dicop sombong padahal scholarship hanya 3 tahun je. memang boleh dapat extension tapi sebab phd oversea sangat demanding so kenalah kerja keras lebih sikit.

infact di mesia skrg aku tahu ada university yang kenakan syarat student kena publish satu paper di ISI journal baru boleh grad for phd. so sape kata kat mesia kurang demanding?

Balas #305 cepheid\ catat

demanding...byk faktor...

di oversea, smtms ada lecture yg kene hadir lg..
yg aku nampak..student yg duduk umah tu pun, either tgh penulisan takpun..
tgh plan research..but still hari2 kene gi lab/dept.

plus, teknologi dan knowledge di oversea, kdg2 jauh lebih advance. byk sgt nk kene catch up..
terutamanya dlm bidang perubatan, pergigian..dan sains.

(aku tak tau pulak course lain...)

Follow Us
Originally posted by cepheid at 8-4-2009 09:08
nfact di mesia skrg akutahu ada university yang kenakan syarat student kena publish satu paperdi ISI journal baru boleh grad for phd. so sape kata kat mesia kurangdemanding?

takdela tak demanding langsung..but less..
melainkan yg buat phd utk kursus2 yg sudah hebat di malaysia..

lgpun universiti kt malaysia tumbuh mcm cendawan..semua nk hasikan graduan phd..
universiti yg ko maksudkan tu pun berape kerat je berbanding berpuluh2 universiti yg ada..maybe 1 ..2...3..?

Balas #306 bezita60\ catat

well aku buat natural science dan ada beberapa orang student mesia pun buat natural science sama dengan aku. jarang benar nampak diaorang ni kat dept kalau datang pun maybe 1-2 hour per day lepas tu balik. in fact aku kenal ramai lecturer yang bagi not a very good comments about mesia student yang kadang-kadang panas telinga mendengar. disebabkan ramai our student datang buat phd ni senior dan dah berfamily, so mereka gunakan alasan family sebagai kerja lambat siap.

dari segi teknolgi ada juga yang advance ada juga yang tak. ko boleh tanya sorang forumer lagi yang tengah buat phd kat oversea yang cakap lab dia di mesia better dari oversea. i know you buat medical science mungkin dalam bidang you better di oversea. sebelah bilik aku pun chinese from china buat phd in medical science dan dia kata better dia di china dari di europe untuk research dia.

di mesia equipment kebanyakkan canggih-canggih underused tapi di oversea kebanyakan buat sendiri. aku pernah pergi lab experiment memang buruk habis equipment diaorang nie. tapi still produced good result tak dapat dinafikan.

bukan ape kakak aku pun buat phd kat oversea dia pun kata semua member dia yang buat phd pun goyang kaki kat rumah nak dekat habis scholarship baru terhengeh-hegeh nak start kerja.

Ini pendapat aku je, lagipun yang buat phd kat mesia kena ada beban pengajaran dan elaun pulak sikit. for me a bit unfair bagi yang buat dioversea dapat elaun sarahidup luar negara + elaun universiti tapi tak de beban pengajaran.

Balas #308 cepheid\ catat

setuju part beban pengajaran..
kalau aku bleh wat di mesia...dh lama aku buat..tp sbb dental kt mesia..research very limited..
so...terpaksa pi jauh..

dulu...aku pun jarang campur student mesia lain sbb course aku sgt pack...
yg aku kenal pun budak 1 rumah..tp mmg dorg jenis rajin..

btw, ko buat projek ape utk phd? uni mana? attach dgn uni mana?

Balas #309 bezita60\ catat

aku buat fizik skrg dan attach dengan one of the research university (ada 4 RU kat mesia) so ko boleh pilih mana ko suka.

kerja aku sangat stressful tapi datang oversea tak guna duit uni aku pun tapi guna international fellowships.  sekarang tengah break buat kerja layan forum nie.

roomate aku dulu (di mesia) pun buat master dental tah apa khabar dia skrg. aku tengok siang gi kelas malam asyik on-call je. penat gile tengok.

masa aku buat master dulu sikit punya stress sebab ada teaching lab lepas tu kena habiskan master pulak.

Balas #307 bezita60\ catat

Kalau ko maksudkan universiti baru memanglah phd dia tak berapa bagus in fact tenaga pengajar dia pun still buat master/phd.

aku tak kata malaysia ada kursus phd yang hebat cuma kurang setuju dari segi teknologi tapi knowledge tu memang kita kurang advanced.

How To Get Phd

kalau nak buat phd kat Malaysia, agak2nya ok tak? sebab ramai member2 kalau nak Phd jer, mesti ke oversea..
kita ingat kalau nak buat pun, dalam Malaysia jerk.
Ada pendapat tak?

[ Last edited by  epal_putih at 12-4-2009 16:59 ]

Reply #1 epal_putih's post

The exposure is different...and nak larikan diri dari orang yang kita dah mandrem

takda la, sebab kalau UK yang ditaja pun ada yang tak cukup, di taja hanya utk 3 tahun, kalau tak sempat habis dalam masa itu, mana nak carik duit... kena buat kerja part time la, kalau suami gi sana buat phd, ada yang wife tolong kerja part time utk dapatkan duit tambahan...

emm dah amik master ke

rase ok je kalau dalam malaysia pun.... memang kalau g oversea dapat another colour of experience but IPT dalam mesia ni pun not bad gak

dah, kat UTM haritu, ni survay utk suami, suruh dia buat

Reply #5 nailoufar's post

betul tu, sebab kita punya lec buat phd kat malaysia, dia cakap ok jerk... banyak jugak la jurnnal yg dia dah publish..

ohhh.....ok gak smbung phd....

bgsnyaaaa.dh dpt phd. .
thniah ya.
kt malaysia pn ok.
klu nk buat nk oversea,kna tgk bajet la.