CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: coldfusionr

Bahagia ke Tanpa Restu?!!!

Originally posted by gilagila2 at 22-1-2009 03:37 PM
aku rasa beruducute boleh beritahu kat mana dia belajar..

apakah hukumnya kahwin tanpa restu ibu bapa? Haram,harus,sunat,wajib,makruh...mana satu?

ini sebenarnya yg kita nak kongsi.

past ...

tak yah la nak kuarkan hukum bagai...bagi aku..aku sebagai ANAK...So aku tak kan membelakangkan mak ayah aku...

Originally posted by beruducute at 22-1-2009 03:36 PM

AKU DH agak...hang mesti guna reason antara apa yang terjadi antara aku ngan MIL aku,...Well as I said berulang-ulang kali....Antara aku ngan MIL now dh ok.....Perhubungan kami dh  ...

kesian kau tak de value pada mak aku...

bukan boleh bagi dia makan pun..

sama macam kau sayang mak kau, macam lah kau berkepit dgn dia sepanjang masa, entah-entah balik beraya setahun sekali je.

laki juga yg penting.dia juga yg peluk aku tiap-tiap malam.

Originally posted by beruducute at 22-1-2009 03:41 PM

tak yah la nak kuarkan hukum bagai...bagi aku..aku sebagai ANAK...So aku tak kan membelakangkan mak ayah aku...

hidup berlandaskan hukum...bukan ikut teori kau dan mak kau je.

erm...gtg.

Originally posted by gilagila2 at 22-1-2009 03:42 PM

kesian kau tak de value pada mak aku...

bukan boleh bagi dia makan pun..

sama macam kau sayang mak kau, macam lah kau berkepit dgn dia sepanjang masa, entah-entah balik beraya setah ...

Bab kata hubby aku...org kalau dh dalam dunia tu (yakni ko yang tanpa restu)..so..ko akan sedaya upaya mempertahankan dunia ko...n sekaligus mengheret orang lain sama mcm ko...so..mmg tak guna untuk argue dgn org mcm ni....:handshake: :handshake:
Again...kasian sgt kt mak bapak ko sbb ada anak mcm ko...yang sanggup membelakangkan mak ayah sendiri untuk kepentingan ko...so..tak mustahil satu hari nnti ko akan buat kt laki ko gak sbb family or darah daging sendiri ko sanggup ketepikan...ni apatah lagi orang luar yang ada pertalian ko sbb perkahwinan....

aGAIN...N again....aku dh tak nampak  dimana terletaknya nilai seorang insan yang bernama IBU pada Ko...

[ Last edited by  beruducute at 22-1-2009 04:04 PM ]

Reply #297 gilagila2's post

aku bukan mufti nak bagi hukum bagai...
tapi setahu aku nikah tu sah... walaupon tanpa restu... tapi consequense selepasnya... kau tanggunglah...
korang kan selalu cakap... hukum karma... hari ni kau buat kat mak kau... besok anak kau buat kat kau pulak...

oklah aku tanya kau pulak... sebab kau ni selalu nak menghukum kan...
apakah hukum orang yang menderhaka kepada ibu dan bapa...? dapat pahala...? hidup bahagia...?

Follow Us
Originally posted by coldfusionr at 22-1-2009 03:29 PM
Allah hanya memakbulkan doa yanmg baik baik sahaja...pernah tak ko doakan org tu mati ....then xlama lepas tuh org tuh mati....
okla fine aku bukan marah si hana tu tp dier bercakap seolah-olah  ...

marah aku sbb aku sokong mak ko ke? aku nie org luar tau.
sepatutnye kan..anak2 yg patut 100% sokong tak berbelah bahagi kat parents dia tau wp parents dia tu ada perangai2 yg tak besh besh or memeningkan kepala or menyampahkannn.
seorg anak..ada sorg bapa. seorg ibu.
fakta ini tak kan berubah sehingga akhir hayat.
Hak milik kekal. seorg anak ada seorg ibu dan seorg bapa forever.

bila berkawen.. suami tu..tak semistinye lagi hak milik kekal tau.the future cannot be predicted.

jgn ler jgn ler..never never.. membelakangi ibu bapa sebb nak berlaki..nak jantan..nak bersomi.

~ jgn ler buat teori pasal aku ..sbb teori tu tak best.   sungguh nie..salah teori ko pasal aku taww..

Originally posted by beruducute at 22-1-2009 03:49 PM

Bab kata hubby aku...org kalau dh dalam dunia tu (yakni ko yang tanpa restu)..so..ko akan sedaya upaya mempertahankan dunia ko...n sekaligus mengheret orang lain sama mcm ko...so..mmg tak g ...

aku cakap berdasar pengalaman bukan berdasar teori.

dgr lah cakap laki kau lagipun bukan mak kau penentu kau masuk syurga.

org macam kau ni mesti kerap bergaduh dgn laki sebab tu kau lebih confident dgn mak kau.

Originally posted by Hana at 22-1-2009 04:02 PM

sepatutnye kan..anak2 yg patut 100% sokong tak berbelah bahagi kat parents dia tau wp parents dia tu ada perangai2 yg ...

like i said aku tak marah kan ko mungkin fakta ko ader kebenaran ryte tapi dugaan akan dtg bila kita bercinta mcm ko jugak..baru jer melangsungkan perkahwinan...
umur pun dh 31 thn so aku tahu sepanjang umur ko ke 31 tuh bermacam2 dugaan yang ko hadapi....ader yang mak ko izinkan ko berkawan ader yang tidak...betul tak?
standard la...skrg ni kita bukannyer nk memblakangkan mak bapak sbb lepas kawin aku nk aidk aku tuh pujuk la balik mak bapak aku....xder mak yang tak sayang anak dan xder anak yang tak sayang mak...itu semua hukum hakam alam....cuma adik aku just nk mempertahankan ape yang dia ada...xsemestinyer mak aku nampak ape yang adik aku nampak sbb mak aku pun xkenal lagi lelaki9 tuh...dan begitulah sebaliknyer...so dlm hal adik aku tuh dedua xnak beralah....
ko pun baru jer melangsungkan perkahwinan ko semestinyer ko ckp mudah sbb mak bapak ko izinkan dan xde bantahan dr diaorng...
even majlis sambut menantu blah laki ko pun panggil sue cantik...wish is ramai la jugak kata ko cantik...tp nk ikutkan hukum haram dier pegang ko sbb dia nyah kan....apesal ko xcari mak andam pompuan jer nape nk lelaki sebab itu keinginan ko ryte? so begitulah adik aku....ko nk nampak cantik di hari bahagia ko sampaikan kaki bunga pahar pun ko beli kat perlis...
so adik aku pulak mengejar kebahagian dia mempertahankan cinta dier tuh....masing2 ade pendapat sendri ader pandangan sendiri...tp mak aku lain dr yang lain...adik aku umur 15 tahun pun bila marah mak aku pijak muka adik aku smapai bgkak...logik tak bila seorang mak marah kan anak smpai mcm tuh?

Originally posted by gilagila2 at 22-1-2009 04:08 PM

aku cakap berdasar pengalaman bukan berdasar teori.

dgr lah cakap laki kau lagipun bukan mak kau penentu kau masuk syurga.

org macam kau ni mesti kerap bergaduh dgn laki sebab tu kau  ...

rumah tangga aku ALHAMDULILLAH...oK JER...hati pun senang sbb aku ngan hubby ada restu dari kedua pihak... antara aku ngan hubby kami berpegang prinsip untuk kebahagian IBU AYAH...nyawa pun aku ngan hubby sanggup pertaruhkan....

Originally posted by mesolite at 22-1-2009 03:59 PM
aku bukan mufti nak bagi hukum bagai...
tapi setahu aku nikah tu sah... walaupon tanpa restu... tapi consequense selepasnya... kau tanggunglah...
korang kan selalu cakap... hukum karma... hari ...

bagus soalan kau ni. org yg menderhaka memang berdosa tapi boleh minta maaf.ok.
org yg bodoh je yg tak kahwin bila mak bapa tak restu.akal pendek.
yg penting nikah tu sah, dapat bina keluarga, dapat memperbykkan zuriat , pastu balik la minta ampun sujud la kaki mak kau tu macam citer hisdustan tu.

jgn jadi macam org bodoh yg tak kahwin sampai ke tua gara-gara cinta terhalang.

bahagia ukan di tangan mak bapa, Allah yg menentukan semuanya.

lain lah kalau mak bapa kau takbur kata kebahagiaan rumah tangga kau di tangan dia mcm beruducute tu.

Originally posted by beruducute at 22-1-2009 04:12 PM

rumah tangga aku ALHAMDULILLAH...oK JER...hati pun senang sbb aku ngan hubby ada restu dari kedua pihak... antara aku ngan hubby kami berpegang prinsip untuk kebahagian IBU AYAH...nya ...

a'ah,mak bapa kau penentu kebahagiaan rumah tangga kau, bukan Allah.mcm citer ahmad albab la,si bapa tu kata kebahagiaan rumahtangga anak2 bapa yg tentukan.sebijik macam kau.

Originally posted by gilagila2 at 22-1-2009 04:13 PM

bagus soalan kau ni. org yg menderhaka memang berdosa tapi boleh minta maaf.ok.
org yg bodoh je yg tak kahwin bila mak bapa tak restu.akal pendek.
yg penting nikah tu sah, dapat bina kelu ...

hehehe...please quote bila masa aku cakap kata kebahagian tu dtg dari restu mak ayah...jgn main cakap je...mcm dulu ko kata aku benci kt MIL...Now Tuhan dh tunjuk kebenaran..org yg ko kata benci tu la jadi menantu kesayangan tau...

skalipun bukan sebab adik aku nka kawin nih mak aku mmg panggil adik2 pompuan aku anak haram , anak sial anak bangang...aku just nk menegakkan kebenaran...tp sebelum aku buat sesuatu aku perlukan nasihat bukan hentaman dr segelintir pihak...sbb aku nk perkara ni diselesaikan dgn sebaiknyer...cuma ade kebenaran by gila2 dan ader jugak kebenaran dr pihak ko hana...
satu sifat perlu ko tahu about mak aku...she is status core....pandang rendah pada org lain...bgnyer tak setaraf...zaman dh berubah...anak raja pun kawin dgn org biasa...so apetah lagi mak aku yang hanya hidup mendabik dada dgn pangkat yang dia ada....mak aku jenis tak sembahyang nyer orang itu pasal aku minta pendapat kat sini...

Originally posted by gilagila2 at 22-1-2009 04:15 PM

a'ah,mak bapa kau penentu kebahagiaan rumah tangga kau, bukan Allah.mcm citer ahmad albab la,si bapa tu kata kebahagiaan rumahtangga anak2 bapa yg tentukan.sebijik macam kau.

again...terpulang la pada ko...ko mmg pakar dalam bab2 membelakangkan mak ayah ko sendiri...

Reply #311 gilagila2's post

singkatnya pemikiran kau ni... siap boleh buat conclusion yang kalau mak bapak tak restu perkahwinan... terus tak kawin... jadi andartu...
sebab tu la kau beria-ia mempertahankan hujah kau... sampai ke tahap menderhaka ibu bapa...

kalau mak bapak tak restu = jadi andartu...

bagi aku,
kalau mak bapak tak restu = cari cinta lain yang mak bapak restu...
buat apa nak jadi andartu...
at last tak jadi anak derhaka... laki pon dapat...

nak mintak maaf...? boleh... kalau kau sempat ler... dibuatnya lepas kau akad nikah... mak kau pon meninggal... nak mintak maaf kat sapa...? kat batu nesan...? Allah tak maafkan kau... selagi mak kau tak maafkan kau...? macam mana...?

Originally posted by Hana at 22-1-2009 04:02 PM

sepatutnye kan..anak2 yg patut 100% sokong tak berbelah bahagi kat parents dia tau wp parents dia tu ada perangai2 yg ...

hmm...patut lah kau lewat kahwin,rugi..memang rugi..sekali mak bapa kau rugi...tak dapat timang cucu.

erm..tapi mungkin tak de org nak,sebab tu tak berasa nak berlaki.sian.

Reply #314 coldfusionr's post

mak kau sembahyang ke... tak sembahyang ke... itu urusan dia dengan Tuhan... bagi kau dia adalah sorang-sorangnya mak kau... kalau mak korang keras... korang kena lembut...
kalau boleh... ikut cakap dia... kawin kan adik kau dengan orang yang dia suka... cinta boleh datang kemudian...
kalau tak boleh jugak... bercerailah... at least adik kau dah coba mengikut kehendak mak kau... laki boleh cari lain...
tapi kalau mak kau dah tak mengaku anak... macam mana dia nak mintak maaf lagi... apa lah tempat adik kau kat akhirat esok...?

Originally posted by mesolite at 22-1-2009 04:22 PM
singkatnya pemikiran kau ni... siap boleh buat conclusion yang kalau mak bapak tak restu perkahwinan... terus tak kawin... jadi andartu...
sebab tu la kau beria-ia mempertahankan hujah kau... sa ...

alahai...kau boleh la mana-mana jantan pun boleh tangkap muat je,pada aku, laki aku  penting org yg aku pilih.aku yg aku nak peluk siang malam.

kau lain la, sapa-sapa pun kau boleh peluk.apa kesah.

apa guna pemikiran yg tak singkat, tapi tak pandai memnipulasi keadaan,tak reti buat keputusan,tak berani buat pilihan.

Originally posted by mesolite at 22-1-2009 04:32 PM
mak kau sembahyang ke... tak sembahyang ke... itu urusan dia dengan Tuhan... bagi kau dia adalah sorang-sorangnya mak kau... kalau mak korang keras... korang kena lembut...
kalau boleh... ikut c ...

dalam kitab mana kau rujuk ni? setahu aku dalam Islam tak de pun macam ni.boleh je kahwin kalau mak bapa tak restu.

mak memang lasorang. suami pun bukannya dua-tiga. 1 je.hmm...